مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

مارجين

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام و خسته نباشید
من دوتا گلدون دارم که خیلی درباره شون اطلاعاتی ندارم
ممنون میشم درباره شرایط نگهداری و تکثیرشون کمکم کنید
مشاهده پیوست 212527مشاهده پیوست 212528

عكس سمت راست
پپرومیا
مشخصات: اسم علمی این گیاه Peperomia coperata ، از خانواده Piperaceae می باشد. این جنس دارای بیش از 1000 گونه مختلف از گیاهان همیشه سبز بالارونده است که اغلب آنها برگهای زیبایی دارند. گل های پپرومیا وبه رنگ سفید یا زرد است که روی سنبل کوتاهی، مانند دم موش ظاهر می شود. گونه مذکور بومی نواحی استوایی امریکا بوده و ارتفاع آن به حدود 8 تا 25 سانتی متر و گسترش آن به 12 تا 15 سانتی متر می رسد. برگ های آن بسیار زیاد و قلبی شکل می باشند که از قسمت مرکزی گیاه خارج می شوند. برگهای پپرومیا صورتی کمرنگ می باشد.گلها به رنگ سفید و به شکل گلآذین سنبله مانند وبه طول 12 تا 15سانتی متر هستند و از اوایل بهار تا اواخر پاییز به چشم می خورند. مراقبت: این گیاه به نور متوسط، حرارت زیاد، خاک همیشه خیس، رطوبت 50تا 90 درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.
کود: کود مورد نیاز این گیاه را می‌توان به میزان 2 گرم در لیتر، هر دو هفته یکبار از فروردین تا مهر ماه، مورد استفاده قرار داد.
خاک: خاک مناسب و مطلوب زندگی پپرومیا، مخلوطی از خاک باغچه، خاک برگ و ماسه می باشد.
ازدیاد: برای تکثیر این گیاه مخصوصا نوع کوچک آن ، بهتر است برگها را با دمبرگ، از اواسط بهار تا اواسط تابستان جدا کنید و دمبرگ رابا حفظ حدود 5/2تا 3 سانتیمتر از طول آن با یک چاقوی تیز ببرید.سپس برگها را در یک ظرف مسطح حاوی کمپوست بذر و قلمه فرو کنیدو بعد از آن یک آبیاری سبک انجام دهید. پهنک برگ باید با خاک تماس داشته باشد اما به زیر خاک فرو نرود. قلمه ها ی برگی پپرومیا را در دمای 20 درجه سانتیگراد و در نور مناسب نگاه دارید. برگهای پژمرده و فاسد، باید بلافاصله خارج شوند. ریشه دهی تا دو ماه طول خواهد کشید و گیاه جدید در محل اتصل برگ به دمبرگ به وجود می آید. زمانی که گیاه به اندازه 3 تا 5 سانتیمتر رشد کرد آن را بیرون آورده و درگلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید.

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درخت متناسب با آب و هوای اصفهان؟

درخت متناسب با آب و هوای اصفهان؟

سلام
میخواستم بدونم درخت میوه که به آب و هوای اصفهان بیاد و رشد سریع داشته باشه و سایه نسبتا خوبی داشته باشه رو چطور میتونم پیدا کنم؟

Hamzeh856

کاربر ممتاز
عكس سمت چپ
مشخصات: اسم علمی بگونیا برگی Begonia rex و از خانواده Begoniaceae می باشد. [QUOTE
ببخشید این برگا خیلی شبیه begoni masoniana هستش من اصلا نمی تونم بگونیاها رو تشخیص بدم میشه یه کم راهنماییم کنید

بگونیا اینقد متنوع هست که تشخیصش به این راحتی نیست و باید مدام باهاشون کار کرده باشی تا بتونی تشخیص درستی بدی ...البته بعضی گونه ها که معروفیت دارن خب تشخیصش راحته ...

اینی که شما گفتی

156.jpg
برگاشو با هم مقایسه کنین ؟؟؟

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=212528&d=1402837150

loman

عضو جدید
باسلام خدمت دوستان. یه درخت انجیر سیاه تو حیاتمون داریم که دوساله خوب انجیر می‌ده ولی انجیرا داخلشون کپک میزنه و می‌گنده لطفا راهنماییم کنید. باتشکر

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
باسلام خدمت دوستان. یه درخت انجیر سیاه تو حیاتمون داریم که دوساله خوب انجیر می‌ده ولی انجیرا داخلشون کپک میزنه و می‌گنده لطفا راهنماییم کنید. باتشکر

سلام
حدس میزنم توی یکی از اقلیمهای خنک کشور زندگی میکنید

2 تا از شایعترین مشکلات میوه انجیر یکی ترشیدگی انجیر و اون یکی پوسیدگی قهوه ای میوه انجیره که برا درخت شما محتمله

توی مورد اول رنگ میوه تغییر میکنه و مزه ترش پیدا میکنه و کاملا کلمه گندیده براش برازنده ست!!

توی مورد دوم داخل میوه حالت پوسیده پیدا میکنه و ظاهر میوه چندان تغییر نمیکنه

البته هیچ فرقی نداره که کدوم حالت برا درخت شما پیش اومده .در هر 2 حالت عامل انتقال پاتوژن به داخل میوه حشرات بخصوصی هستن(البته در هر مورد نوع حشره فرق داره)

چونکه فقط یه درخته کارهای حرفه ای زیادی نمیشه کرد.2 تا راه پیش رو دارید

اول سمپاشی باسم دیازینون نزدیکیای زمان رسیدن میوه
دوم استفاده از کارت زرده

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
بخاطر زنبور گرده افشان انجیر !!مشکل از رقم انجیرتون ! باید برا گرده افشانی انجیر از گرده ها سالم خودتون استفاده کنید تا کپک توسط زنبور منتقل نشه !!

آخرین ویرایش:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
بخاطر زنبور گرده افشان انجیر !!مشکل از رقم انجیرتون ! باید برا گرده افشانی انجیر از گرده ها سالم خودتون استفاده کنید تا کپک توسط زنبور منتقل نشه !!

فکر کنم منظورتون لاستیکی شدن میوه انجیر نارس و ریزش اون از درخته که در اثر اختلال در گرده افشانیه!

این حالت زمانی رخ میده که در روزهای محدود گرده افشانی دما برای این فعل و انفعال حساس نامناسبه و در نتیجه میوه عقیم میمونه...درخت هم در یک رفتار طبیعی میوه نارس و عقیم رو دفع میکنه(ریزش) این میوه ها مث لاستیک میشن و اگه اونا رو باز کنین هسته توی اونها تشکیل نشده

eliot -esf

کاربر ممتاز
فکر کنم منظورتون لاستیکی شدن میوه انجیر نارس و ریزش اون از درخته که در اثر اختلال در گرده افشانیه!

این حالت زمانی رخ میده که در روزهای محدود گرده افشانی دما برای این فعل و انفعال حساس نامناسبه و در نتیجه میوه عقیم میمونه...درخت هم در یک رفتار طبیعی میوه نارس و عقیم رو دفع میکنه(ریزش) این میوه ها مث لاستیک میشن و اگه اونا رو باز کنین هسته توی اونها تشکیل نشده

نه منظورم به تایید گفته ها بالا شما بود و جهت رفع سوتی که دادم !هه
میخواستم خالی نمونه پستم !

یکی از حشراتی که فرمودید ناقل قارچ عامل بیماری هستند همین زنبور گرده افشان انجیر !
خو اگه رقم ها انجیر بدون هسته باشه اصلا نیاز به گرده افشانی نداره خودش انجیر میده این مسکل به وجد نمیاد !!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
نه منظورم به تایید گفته ها بالا شما بود و جهت رفع سوتی که دادم !هه
میخواستم خالی نمونه پستم !

یکی از حشراتی که فرمودید ناقل قارچ عامل بیماری هستند همین زنبور گرده افشان انجیر !
خو اگه رقم ها انجیر بدون هسته باشه اصلا نیاز به گرده افشانی نداره خودش انجیر میده این مسکل به وجد نمیاد !!

راستش من رقم انجیری که بدون هسته باشه تا حالا ندیدم...
وقتی گرده افشانی ناقص باشه و هسته تشکیل نشه در اثر فعل و انفعالات هورمونی میوه از درخت جدا میشه...چون طبیعت کارش حسابو کتاب داره...میوه برا درخت حکم بچه رو داره که نسلشو تداوم بده ...وقتی که این بچه هسته نداره ونمیتونه ژنوم گیاه رو منتقل کنه دیگه درخت روی این میوه نابارور انرژیشو صرف نمیکنه و اونو دفع میکنه(چه بیرحم!)اینه که میگن طبیعت بیرحمه

eliot -esf

کاربر ممتاز
راستش من رقم انجیری که بدون هسته باشه تا حالا ندیدم...
وقتی گرده افشانی ناقص باشه و هسته تشکیل نشه در اثر فعل و انفعالات هورمونی میوه از درخت جدا میشه...چون طبیعت کارش حسابو کتاب داره...میوه برا درخت حکم بچه رو داره که نسلشو تداوم بده ...وقتی که این بچه هسته نداره ونمیتونه ژنوم گیاه رو منتقل کنه دیگه درخت روی این میوه نابارور انرژیشو صرف نمیکنه و اونو دفع میکنه(چه بیرحم!)اینه که میگن طبیعت بیرحمه
از این رقم مصنوعی هااااا !!
چی بهش میگن !!یادم رفته ! پارنو کوپی هیبرید هووم !؟!(سووت )

فائضه

عضو جدید
از این رقم مصنوعی هااااا !!
چی بهش میگن !!یادم رفته ! پارنو کوپی هیبرید هووم !؟!(سووت )
منظوروتون اجیر پارتنوکارپی هستش؟ یعنی انجر بدون گرده افشانی میوه تشکیل میده؟
ما انجیرامون با زنبور گرده افشانی نمیشه ولی دانه داره. فکر کنم خودگشنن

ghasemfalamarzi

عضو جدید
کمک برای نوشتن طرح توجیهی

کمک برای نوشتن طرح توجیهی

سلام دوستان
میخوام یه مجتمع کشاورزی راه اندازی کنم از همه دوستان عزیز تقاضا دارم هرچی به ذهنشون میرسه در مورد بخشهای مختلف (با صرفه اقتصادی ) که میشه توی طرح اورد عنوان کنن
مثالایی که تو ذهنم هست: بخش گیاهان دارویی، گلخانه ، نهالستان و...
مساحت زمین حدود 5 هکتار،موقعیت جغرافیایی ارتفاع 850 متر بیشینه کمینه دما 42 و -3
دوستان فقط موارد کلی رو عنوان کنید مثلن گونه گیاهی یا جانوری خاص مد نظرم نیس..لطفن برای پربار شدن طرح، ادوات و ماشین های خاص که مفید باشن هم قید کنید..
ممنون میشم دوستان خلاق بیان و با موارد خوبی که تو ذهنشون هست این تاپیک رو پربارتر کنن که برای همه دوستان مفید باشه و عامل ایجاد ایده های بیشتر بشه.

loman

عضو جدید

کمال امتنان را از پاسخ مهندس دارم. میخواستم بگم ما در منطقه گرمسیر قم زندگی میکنیم

ماه آسمونی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان درمورد کودهای شلاته شده میخواستم بپرسم آیا کود شلاته شده با کلاته شده باهم یکیه؟یا هرکدوم تعریف خاص خودشه داره
خیلی ممنون میشم متشکرم

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام دوستان درمورد کودهای شلاته شده میخواستم بپرسم آیا کود شلاته شده با کلاته شده باهم یکیه؟یا هرکدوم تعریف خاص خودشه داره
خیلی ممنون میشم متشکرم

جفتش یکیه فقط تلفظاشون فرق داره
chelate
بعضیا میگن کلاته....بعضیا شلاته

ماه آسمونی

عضو جدید
کاربر ممتاز
جفتش یکیه فقط تلفظاشون فرق داره
chelate
بعضیا میگن کلاته....بعضیا شلاته

خیلی خیلی ممنونم ،چون من پروژه به این نام دارم میخواستم بدونم شما مطالبی درباره این موضوع دارید منو راهنمایی کنید خیلی سپاسگزارم

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
خیلی خیلی ممنونم ،چون من پروژه به این نام دارم میخواستم بدونم شما مطالبی درباره این موضوع دارید منو راهنمایی کنید خیلی سپاسگزارم

این موضوع خیلی گسترده ست و مختص کشاورزی نیست . در اصل در ارتباط با شیمیه...توی نت مطالب و مقالات زیادی در این باره وجود داره.متاسفانه چیز بخصوصی ندارم که تقدیم کنم.

nazi jooon

کاربر ممتاز
خیلی ممنون میشم متشکرم
جفتشون یکین...بعضی از عناصر غذایی مخصوصا عنصر آهن رو اگه همینطوری به خاک اضافه کنیم در حضور رطوبت موجود در خاک اکسید میشه و این اکسید آهن دیگه جذب گیاه نمی تونه بشه..و گیاه علائم کمبود رو حتی با وجود اینکه در خاک اون عنصر وجود داره رو نشون میده...به همین خاطر میان عناصر غذایی رو با یه سری از ترکیبات مخلوط میکنن...و بهش هم شلاته(کلاته) میگن..این راحت توسط ریشه ها جذب میشه و توی گیاه اون عنصر غذایی آزاد میشه...به همین سادگی..
حالا دستت اومد تو نت دنبال چه کلید واژه هایی باشی..

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
جفتشون یکین...بعضی از عناصر غذایی مخصوصا عنصر آهن رو اگه همینطوری به خاک اضافه کنیم در حضور رطوبت موجود در خاک اکسید میشه و این اکسید آهن دیگه جذب گیاه نمی تونه بشه..و گیاه علائم کمبود رو حتی با وجود اینکه در خاک اون عنصر وجود داره رو نشون میده...به همین خاطر میان عناصر غذایی رو با یه سری از ترکیبات مخلوط میکنن...و بهش هم شلاته(کلاته) میگن..این راحت توسط ریشه ها جذب میشه و توی گیاه اون عنصر غذایی آزاد میشه...به همین سادگی..
حالا دستت اومد تو نت دنبال چه کلید واژه هایی باشی..

اگه اجازه بدین توضیح خوب شما رو تکمیل کنم...

بهتره بگیم که شکل جذب آهن توسط گیاه به شکل فرو یا 2 ظرفیتیه... اما در حالتی که در خاک شرایط اکسایش وجود داشته باشه(کمبود مواد الکترون دهنده که گل سر سبد اونها مواد آلی خاک هستن) در غالب موارد سریع به آهن 3 ظرفیتی یا همون فریک تبدیل میشه و جذب اون غیرممکن میشه.

در مورد ترکیبات کلاته توضیحتون مختصر و کاملا با مفهوم بود...در واقع کلاتها اون مواد یا عنصر مد نظر ما رو قاچاقی عبور میدن!!

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
... عناصر غذایی رو با یه سری از ترکیبات مخلوط میکنن...و بهش هم شلاته(کلاته) میگن...

...در واقع کلاتها اون مواد یا عنصر مد نظر ما رو قاچاقی عبور میدن!!

در مورد این کلات ها بیشتر توضیح میدین؟ وقتی یه ترکیب کلاته شده باشه یعنی چی شده؟ از چه موادی برای کلاته کردن استفاده میشه و چرا؟!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
در مورد این کلات ها بیشتر توضیح میدین؟ وقتی یه ترکیب کلاته شده باشه یعنی چی شده؟ از چه موادی برای کلاته کردن استفاده میشه و چرا؟!

بله میشه امادر حد وسع...

اصولا کلاتها چیزای خوبین...
کلات یا شلات به تر کیبی میگن که یه کاتیون فلزی رو به کمک بیش از یه جفت الکترون در پیوند قرار میده که پیوند شیمیایی محکمیه
مواد کلات کننده متنوع هستن اما معروفترین اونها در بخش کشاورزی که با PHمعمول خاکهای ما سازگاری داره EDTA معروفه...که البته برا PHهای غیر متعارف کلاتهای دیگه ای پیشنهاد میشه.

فلزی که کلاته شده باشه هم بهتر و سریعتر جذب میشه(بخاطر اختلاف بار زیاد تر) هم از گزند تثبیت شدنها توی خاک و بعضا آبشوییها هم در امان هستن.ضمنا کلاتها از رقابتهای فلزات و مواد توی خاک برا جذب خیلی کم میکنن

gsm1

خیلی ممنون میشم متشکرم
سلام
درگویش انگلیسی امریکایی کی لیت هم گفته میشه ولی تو ایران کلات میگن و ...
در شیمی کووردیناسیون عوامل کمپلکس کننده که دو یا چند سایت کووردیناسیونی داشته باشداصطلاحن عامل کی لیت کننده یا کلات کننده یا در شیمی معدنی لیگند گفته میشه)میتونید به شیمی معدنی جهت اطلاعات بیشتر مراجعه کنید(.
اما در کودهای کشاورزی:
همانطور که دوستان میدونن انحلال ترکیبات در آب نقش اساسی در جذب و متابولیسم کلن مواد غذایی داره در اینجا عناصر غذایی و یونهای مورد نیاز گیاه.
بهمین خاطر برای انحلال پذیری عناصر آهن روی منگنز مس معمولن فرم کیلیت شده آنها مطلوب تر هستند.
عوامل مختلفی هم برای کیلیت کردن آنها استفاده میشهاصطلاحن نسلهای مختلف هم گفته میشه)ازجمله:
1-کیلیت بر پایه آنیون سیترات
۲-" " EDTA(درمورد آهن EDDHA برای خاکهای تا pH حدود ۹ وهمچنین EDDHMA تاpHحدود۱۱ مقاوم هست البته یک ترم دیگر هم در این مورد وجود داره که مقدار ایزومر ارتو-ارتو هست که هرچه بیشتر باشه بهتره...به کودهای باکیفیت پایین موقع انتخاب توجه داشته باشید).
۳-" " آنیون لیگنو سولفونات
۴-" " گلایسین(یک نوع آمینو اسید...ولی اخیرن مخلوط آمینو اسیدها کاربرد مناسب تری پیدا کرده که اونهم دلایل خاص خودشو داره)
ولی چیزی که مهمه کاربرد هریک ازاین ترکیبات هست:
در محلول پاشی:ترکیبات بر پایه سیترات'گلایسین'اد ت آ'آمینواسید مناسب ترند
ولی در مصرف خاکی:برای آهن EDDHA وبهتر از آن EDDMA مناسب هستندهمچنین لیگنوسولفونات....برای مجموعه عناصر EDTAوبهتر از آن لیگنوسولفوناتها هستند.
البته مطالب بیشتر از اینهاس و عوامل دیگه و نوع خاک و نحوه استفاده و...در انتخاب نوع کیلیت ونحوه استفاده(خاکی یا محلول پاشی یا قطره ای)موثرند.که درزمان توصیه باید مد نظر باشند تا بهترین نتیجه حاصل بشه.
ولی مصرف خاکی مجموعه ریز مغذی ها ترکیب لیگنوسولفوناتها و EDTAمصرف میشه که اولویت با لیگنوسولفوناتها هستش

آخرین ویرایش:

Waiting-Savior

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
کسی اینجا در رابطه با باغ سیب اطلاعاتی داره ؟
چند وقتی هست که تصمیم به احداث باغ سیب گرفتم ولی اطلاعات چندانی ندارم
کسی میتونه کمک

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز
کسی اینجا در رابطه با باغ سیب اطلاعاتی داره ؟
چند وقتی هست که تصمیم به احداث باغ سیب گرفتم ولی اطلاعات چندانی ندارم
کسی میتونه کمک

سلام
بزرگترین کمکی که میتونم بهتون بکنم اینه که توصیه کنم حتما در جانمایی و انتخاب محل باغ نهایت کارشناسی و دقت انجام بشه
سیب هسته ریز محسوب میشه و به شدت به کیفیت خاک حساسه
قبل احداث بصورت اصولی توی زمین مورد نظرتون پروفیل خاک حفر کنین...اگه لایه های آهکی و گچی ضخیم توی پروفیل دیده میشه بهتره سیب و گلابی نکارین چون بعدها که ریشه به اون منطقه آهکی برسه تازه اول مشکلات یه باغداره

مورد بعدی توی انتخاب رقم مناسب هم حتما دقت کنین

ای کاش یه مختصری از موقعیت جغرافیایی و توپولوژی محل صحبت میکردین...منبع آب رو میگفتین که چی هست..

MAN VA MAN2

عضو جدید
همگنی داده ها

همگنی داده ها

سلام
کسی میدونه اگه با استفاده از روش ران تست متوجه شیم که داده ها همگن نیست، چطوری باید داده ها رو همگن کرد؟

آخرین ویرایش:

nasimparsi

عضو جدید
با درود

دوستان کارشناس اینو می دونم که همه چیز به شرایط وابسته هست ولی اگر می شه یک چیز میانگین رو ارائه بدین درباره ی اندازه آبی (چند لیتر) که در تابستان با دمای میانگین 36 درجه باید به این گونه از درخت ها (دو ساله) داد:

1- گردو خوشه ای
2- سیب
3- گلابی
4- آلو زرد و سیاه
5- بادام

همچنین پرسش دیگه ای که داشتم اینه که آیا درخت بادام نر و ماده داره؟ یعنی ممکنه درخت بادامی باشه که هیچ گاه میوه نده؟

آخرین ویرایش:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
با درود

دوستان کارشناس اینو می دونم که همه چیز به شرایط وابسته هست ولی اگر می شه یک چیز میانگین رو ارائه بدین درباره ی اندازه آبی (چند لیتر) که در تابستان با دمای میانگین 36 درجه باید به این گونه از درخت ها (دو ساله) داد:

1- گردو خوشه ای
2- سیب
3- گلابی
4- آلو زرد و سیاه
5- بادام

همچنین پرسش دیگه ای که داشتم اینه که آیا درخت بادام نر و ماده داره؟ یعنی ممکنه درخت بادامی باشه که هیچ گاه میوه نده؟

درود جوان

بین این درختاتون بادام از همه کم توقع تره برا آب

البته همونطور که خودتون گفتین با این شرایط نامشخصی که ارائه دادین و نیاز آبی رو میخواین بدونین فقط یه رنج میشه ارائه داد

بین 5 تا 8 لیتر در روز اونم در ساعات خنک و شب

بادام در ببیشتر گونه هاش در لقاح گل ناسازگاره به اصطلاح دگرکشن میشه...خلاصش این میشه که گرده ی اون گل یا درخت نمیتونه روی خودش باروری ایجاد کنه و باید از گرده درخت بادام دیگه ای استفاده بشه....برا همینم موقع احداث باغ بادام بطور منظم چند تا در خت گرده دهنده میکارن
بادامهای کمی هستن که خودلقاح باشن

خیلی از درختلی بادام سال آوری دارن ...یعنی اگه یه سال خوب محصول بدن سال بعد توانایی خوب محصول دادنو ندارن...شایدم تا چند سال توانایی خوب ثمر دادنو نداشته باشن که این موضوع بستگی به تغذیه درخت داره
در مورد اون درخت بی ثمر هم این شرایطی که گفتم ممکنه صادق باشه
امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم

nasimparsi

عضو جدید
درود جوان

بین این درختاتون بادام از همه کم توقع تره برا آب

البته همونطور که خودتون گفتین با این شرایط نامشخصی که ارائه دادین و نیاز آبی رو میخواین بدونین فقط یه رنج میشه ارائه داد

بین 5 تا 8 لیتر در روز اونم در ساعات خنک و شب

بادام در ببیشتر گونه هاش در لقاح گل ناسازگاره به اصطلاح دگرکشن میشه...خلاصش این میشه که گرده ی اون گل یا درخت نمیتونه روی خودش باروری ایجاد کنه و باید از گرده درخت بادام دیگه ای استفاده بشه....برا همینم موقع احداث باغ بادام بطور منظم چند تا در خت گرده دهنده میکارن
بادامهای کمی هستن که خودلقاح باشن

خیلی از درختلی بادام سال آوری دارن ...یعنی اگه یه سال خوب محصول بدن سال بعد توانایی خوب محصول دادنو ندارن...شایدم تا چند سال توانایی خوب ثمر دادنو نداشته باشن که این موضوع بستگی به تغذیه درخت داره
در مورد اون درخت بی ثمر هم این شرایطی که گفتم ممکنه صادق باشه
امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم

با سپاس

ولی من درست متوجه نشدم یعنی منظورتون اینه که هر روز باید دست‌کم 5 لیتر آبدهی وجود داشته باشه؟ (به جز بادام که فرمودید)

چون اصلا امکان سر زدن هر روزه که وجود نداره و خیلی کار سخته/ این یک بخش ماجرا هست و دومین بخش هم کمبود آب هست و ...

برای این یک شماره لیتر درخواست کردم چون سهمیه آبی که بنده دارم محدود و مشخص هست. می خواستم بررسی کنم (با شمارش درخت ها) ببینم وضعیت چجوری هست و اگر نیاز هست در اندیشه آب باشم و ...

ببنید بنده در هفته دو بار می‌تونم به باغ سر بزنم. فرض کنیم درخت های بادام و سرو و انگور که مقاوم به خشکی هستند رو به شمار نیاریم و هر سه هفته یک بار بهشون آب بدیم

حالا می‌مونه درخت‌های سیب و گلابی و آلو و هلو و گردوی خوشه ای

می خواستم بدونم حداقل آبی که بنده می تونم دو بار در هفته به این درخت ها بدم چند لیتر هست. به هر کدام از این ها اگر در هفته دوبار آبدهی داشته باشیم در کم‌ترین اندازه چند لیتر آب دهی باید داشته باشیم؟

-----------------

پرسش دیگه ای که خدممتون داشتم درباره ی همون سوسک چوبخوار (سرشاخه و تنه ی اصلی) هست. دوستان راهنمایی هایی کردند از جمله ایجاد نشدن تنش به درخت در زمینه آبدهی و بریدن شاخه ها (برای سوسک سرشاخه) و ...

ولی با همه ی این کارها باز با این سوسک روبرو هستیم. من دارم به این می اندیشم که اگر من در باغ کوچک خودم همه ی این کارها رو باز انجام بدم ولی باغ های کناری این کارو نکنند سودی نداره و ...

واقعا چرا برای این گونه از آفت راهی درست و 100% یافت نشده؟ و آیا به جز این راه ها، کار دیگه ای می شه انجام داد؟

با سپاس