مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

تو بگو

اخراجی موقت
دوستان گلم به نظرمن سعی کنید به افراد علاقمند کمک روحی و علمی کنید نه اینکه خیلی سریع و رک بیاید یه چیزی بگید اینجوری خیلی از استعدادها و توانایی ها سرکوب میشه ، دلیل نمیشه یکی نتونست بقیه هم نتونن.
منم هم تو یه اتاق 12
متربعی کار عملی کردم برای همین دارم خیلی صریح حرف میزنم والا حواسم هست که این موضو ع خیلی حساسه.

دوستان گلم کمی بیشتر به هم دل گرمی بدید بهتره ، کمی مهربون تر :redface::gol::gol:

قبول اشتباه وقبول اغراق در اطلاعات علمی و سعی در رفع اشتباه خیلی شیرینتر از توجیه اشتباهات علمی است . ممکنه بفرمایید اطلاعات شما مستند است یا خیر ؟ اما در نظر داشته باشید که من خودم کارشناس قارچ خوراکی هستم که با اساتید مطرح داخلی و خارجی در ارتباط علمی نزدیک هستم و به سادگی قادرم با هزینه پایین کیفیت و عملکرد قارچ را در شرایط خاص 3 برابر کنم که البته هنوز دارم رویش کار میکنم . به هر حال دلیلی نمیشود که صراحت بیان از نظر شما بی احترامی تلقی گردد . :cool::cool::cool: ضمنا موضوع هم انقدر حساس نیست :cool: خوش باشید

mahsa_af سبز

عضو جدید
سلام مهسا جان:gol:
ببین عزیز کلاسای پارسه و قلم چی هم هست تعریفشو شنیدم
بعد تو شیراز کلاس بزرگمهر دانا هم خیلی عالیه استاداشو میشناسم ولی مطمئن نیستم که برای گرایش تو باشه یا نه می خوای شماروش بدم بهت بپرسی؟

سلام مرسی از راهنماییت ولی پارسه رشته ما رو نداره اگه شماره همون بزرکمهر رو واسم بزاری ممنونو میشم

ali hamraeiiyan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پرسش::هورمون هاي رشد؛ مضر يا مفيد

پرسش::هورمون هاي رشد؛ مضر يا مفيد

ميخواستم در مورد هورمون هاي رشد و كاراييشون كه تا چه اندازه در رشد گياه تاثير دارن رو بدونم و ايا مضر هستند يا مفيد و طريقه مصرف

hobab2007

اخراجی موقت
هورمون

هورمون

در مورد چه هرموني مي خواهي بدوني نوع هرمون را بگو تا در حد توان پاسخ گو باشم:cool:
كلا هرمون هاي 5 گروه تقسيم بندي مي كنيد ولي در اصل 8 گروه هستند
اكسين-سايتوكنين-جيبرلين-اسيد ابسيزيك-اتيلن اين 5 تا از معروفترين هرمون ها هستند وبحث درباره اين پنج تا كامل هست ولي درمورد اون سه گروه هنوز بحث هست:eek:
هرمون ها براي گياهان اثار مثبت ومفيدي دارند از بعضي از اونها هم زياد استفاده مي شود
البته بعضي ديگر هم به دليل گروني مثلا اتفن -وغيره فقط در تحقيقات بكار مي روند:surprised:
اگر باز سوال داشتيد واضح تر بپرسيد تا در حد توان پاسخ باشم:cool:

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستش انقدرها وارد نیستم و زیاد هم کار عملی انجام ندادم.
ولی فکر میکنم فکر میکنم توت فرنگی به رطوبت بالا حساس هست و شریط شما هم رطوبت بالاست و میوه خراب میشه.

امیدوارم بقیه دوستان هم نظرشونو بگن.

تو بگو

اخراجی موقت
سلام
اگه بخوام توی یه هکتار زمین کشاورزی توت فرنگی بکارم چه شرایط و افداماتی لازمه من یک هکتار زمین با خاک مرغوب و ph =7.3 و چاه آب در شرایط آب و هوایی استان گلستان گیر اوردم البته تو منطقه ما معمولا هندوانه و خربزه و پنبه و کلزا و گندم کشت میشه و تا حالا کسی این کشت رو انجام ندانده لطفا اگر کسی در این زمینه اطلاعات کافی داره در اختیار من قرار بده ممنون میشم بای ;)

تجربه نشان داده به هر محصولی که علاقه داری اگر اقدام به کشت نمایی موفقتر خواهی بود و در مورد توت فرنگی هم خب بهتره از نوع تونل پلاستیکی استفاده کنی اما اگر درامد مهمتره برایتان بهتره خودتان جوانب هر محصول را در نظر بگیرید یا اقدام به محصولی نمایید که دولت محترم اقدام به خرید تضمینی نماید که اطلاعات بیشتر در سایت وزارت خانه موجود است

ehsan_r_s2

عضو جدید
راهنماي تعيين دوره بازگشت سيلاب

راهنماي تعيين دوره بازگشت سيلاب

با سلام لطفا مقاله یا کتاب الکترونیکی در مورد هیرولوژی دارید برایم بفرستید با تشکر
سلام دوست عزیز
من یک مطلب درباره تعيين دوره بازگشت سيلاب دارم برات میزارم.

پیوست ها

• راهنماي تعيين دوره بازگشت سيلاب.pdf
    184.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
1)گیاهان دارویی چه تفاوتی با سبزیجات دارند(از نظر تعریف باغبانی)؟//

2)زعفران وگل گاوزبان سبزیند یا دارویی یا هردو چرا؟

سلام دوست عزیزم.

به گیاهی دارویی گفته میشه که دارای ماده موثره باشه .. حالا اون ماده موثره تانن و موسیلاژ هست ... اسانس هست و دیگر مواد موثر دیگه ........

از نظر باغبانی هم علمای علوم باغبانی نظر بدند. .... ممکنه یک گییه دارویی سبزی هم باشه مثل گشنیز که ماده لینالول داره .....

2- زعفران و گل گاو زبان به نظر من هر دو از ارزشمند ترین گیاهان دارویی هستند... چون معمولا به گیاهی سبزی گفته میشه که مصرف روزانه داره اما مصرف زعفران و اغلب گیاهان دارویی بصورت روزانه توصیه نمیشه ... مگر در موارد خاص .....
زعفران بخاطر داشتن ماده کروسین و پیکروکروسین معروفه .... گیاه ارزشمند دارویی گل گاو زبان هم که دیگه جای خودشوداره ....:gol:

hortilover

عضو جدید

با سپاس از شیرین بانو... می گم حالا نمی خواد قسم بدی !!!:redface: ما در خدمتیم دوست عزیز...

1) همونطور که پژمان جان ( البته تازه اومده ... خیلی هم جای خالیش محسوس بود:gol: )
نوشتند.. گیاه داروئی ماده موثره داره و در درمان یا بهبود یا التیام دهی بیماریها و زخم ها کاربرد داره.. ولی سبزی قسمت خوراکی گیاهان علفی هست که یا خام یا پخته یا سرخ کرده در غذتی اصلی بشر به کار می رود ( اصول باغبانی - خشخوی و همکاران)

2) زعفران و گل گاو زبان .. گل هستند... زعفران از اریداسه یا زنبقیان هست و گل گاوزبان از بوراژیناسه هست ... . یعنی اصلا وارد سبزی جات نمی شوند .و از زعفران گاها به عنوان گل زینتی هم استفاده می کنند. اما بیشتر برای مصرف روی برنج ... و تجارت زعفران کاری می شود.. و از زعفران برای موارد دارویی استفاده می شود ولی خوردنش واسه خانوم های خاص توصیه نمی شه.. ودر درمان افسردگی کاربرد داره... و گاوزبان هم آرامبخش و برای قلب مفیده... :heart:
حالا نمی دونم چرا سبزی ها را با گیاهخان دارویی مقایسه می کنید !:cool::que:
sincerely ! :gol:

آخرین ویرایش:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز

تمام اندام گیاهان چه گیاهان آبزی و چه گیاهان خشکی زی ، همه دارای موادی هستند که برای پیشگیری و قوت و درمان امراض انسان مفید هستند و البته گاهی مواد مضر برای سلامتی انسان هم دارند.
در کل به گیاهانی که در ادنامشان مواد مفید برای انسان باشد گیاهان دارویی میگویند حالا شاید این گیاه جزء دسته سبزی ها باشد و یا ادویه ایی و ........

زعفران هم یک گل زینتی ، رنگی ، دارویی و ادویه ایی و خوراکی در ترکیب با محصولات غذایی هست.
گل گاوزبان هم یک گیاه زینتی ، دارویی می باشد.

hobab2007

اخراجی موقت
درخواست كمك؟؟؟؟

درخواست كمك؟؟؟؟

سلام دوستان عزيز من مطالبي درباره سرمازدگي مركبات مي خوام:que:
اثر چند هورمون بر روي خسارت كمتر مركبات مخصوصا پرتقال رقم والنسيا؟؟؟:que::gol:

irrigation

عضو جدید
سلام دوستان
من یه مقاله درباره ی اکتشاف آبهای زیرزمینی میخام.

radium

عضو جدید
دوستان عزیز من این تاپیک رو دیدم کنجکاو شدم بیشتر درباره این کار بدونم.
یه خورده سرچ کردم یه اطلاعاتی هم به دست آوردم.
مثلا بعضی ها گفتن تو محیط های کوچیک توجیه اقتصادی نداره. البته بعضی ها هم گفتن داره. گفتن صدفی پرورشش راحتتر و کم هزینه تره ولی بازار دکمه ای بهتره. نظرای مختلفی هست. البته این نظر دومی که درسته فکر کنم.
یه سوال حتما این شرکتایی که این همه تبلیغ میکنن که هم آموزش رایگان میدن هم مواد اولیه رو تهیه میکنن هم محصولات رو تضمینی میخرند رو دیدید. بعد اینطوری که حساب کتاب کردن گفتن هر کیلو قارچ صدفی 500 هزینه داره 1000 ازتون میخریم. نظرتون درباره همکاری با این شرکتا چیه؟ مثل goldenmush.com
کلا به نظرتون مثلا یکی که نه تجربه این کارو داره و نه درسشو خونده میتونه این کارو شروع کنه؟
و یه چیز دیگه من یه جستجوهایی کردم دیدم بازار بعضی کشورای خارجی اگه صدفی خشک بخوای صادر کنی بد نیست.
وضعیت صادراتش چی جوری هاست. برای صادرات این محصول شرایط خاصی هست یا اینکه مثل بقیه اقلام هست؟
مرسی از همگی

تو بگو

اخراجی موقت
باز هم سوال تکراری

باز هم سوال تکراری

دوستان عزیز من این تاپیک رو دیدم کنجکاو شدم بیشتر درباره این کار بدونم.یه خورده سرچ کردم یه اطلاعاتی هم به دست آوردم. =بیشتر سرچ مینمودید بهتر بود .

مثلا بعضی ها گفتن تو محیط های کوچیک توجیه اقتصادی نداره. البته بعضی ها هم گفتن داره. گفتن صدفی پرورشش راحتتر و کم هزینه تره ولی بازار دکمه ای بهتره. نظرای مختلفی هست. البته این نظر دومی که درسته فکر کنم. = در محیط کوچک صرفا ازمایشی است و توجیهی ندارد و بازار صدفی یا دکمه ای را باید خودتان جستجو کنید مثلا کارخانه سوسیس دمس هم یادم میاد که با برو بچ قرارداد امضا کرد اما انها روزانه 8 تن قارچ طلب کردند که از عهده برنیامدند زیرا انها قارچ نیم پز از شما خریداری میکنند نه قارچ نو رس

یه سوال حتما این شرکتایی که این همه تبلیغ میکنن که هم آموزش رایگان میدن هم مواد اولیه رو تهیه میکنن هم محصولات رو تضمینی میخرند رو دیدید. بعد اینطوری که حساب کتاب کردن گفتن هر کیلو قارچ صدفی 500 هزینه داره 1000 ازتون میخریم. نظرتون درباره همکاری با این شرکتا چیه؟ مثل goldenmush.com = اموزش رایگان همه جا موجود است اما انها جزوه و یا احتمالا سی دی تبلیغاتی به شما خواهند داد !!!!!!! براورد هزینه قارچ صدفی بدون در نظر گرفتن هزینه های اجاره مکان تجاری و دستمزد کارگر و اب برق گاز تلفن و باربری و ......... محال است و بدین صورت با توجه به قیمت بالای مواد اولیه قارچ خصوصا بذر از کیلو 1000 تا 3500 تومان محال است این براورد هزینه منطقی باشد .

کلا به نظرتون مثلا یکی که نه تجربه این کارو داره و نه درسشو خونده میتونه این کارو شروع کنه؟ = بله میتواند اما کار سخت و حساسیت بالایی نسبت به الودگی مکان کشت دارد و در صورت علاقه میتوان پیشرفت کرد

و یه چیز دیگه من یه جستجوهایی کردم دیدم بازار بعضی کشورای خارجی اگه صدفی خشک بخوای صادر کنی بد نیست. صادرات را مقوله ای بس مفصل است که در اینجا امکان تفسیر ندارد اما باز هم شما بایست مسلط به بازار بین المللی باشید مثلا شما که نمیدانید قارچ صدفی چیست محال است قارچ صادر کنید اما بهترین بازار قارچ مربوط به دمبل ها و مورال ها هستند .

اميررضا

عضو جدید
پاسخ به سوال

پاسخ به سوال

سلام به طور 100 درصد با پرورش اون اشنام بهتره بی خیال شی چون من همه ی این راهها رو رفتم ببخشید کثافت کاری اصلا هم مقرون به صرفه نیست مگر به طور عمده.من تو این کار خبره م.اگه سوالی داری بپرس؟
:gol:دوست عزيزم ميتونين بگين چرابااين كار مخالفيداونم100درصدو
به نظرشماازچندتن ميتونه مقرون به صرفه باشه؟
ولطفابگين دراين كارنتيجه نگرفتين ياكلابااين كارمخالفين؟

hobab2007

اخراجی موقت
ادامه

ادامه

من منبع یا سایت معتبری برای کاهش خسارت سرمازدگی در رقم والنسیا می خوام نه فقط با هورمون جیبرلین توضیح بیشتر بده ؟؟؟؟؟؟؟

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
من هم مايل به امتحان هستم فقط يكي ادرس بده تو مازندران از كجا اسپور ميشه تهيه كرد ؟ :)

hobab2007

اخراجی موقت
گلخانه ؟؟؟

گلخانه ؟؟؟

دوستان عزیز سلام کسی از بین شما هست که مقاله درباره گلخانه ویا گیاهان گلخانه ای وخزانه کاری داشته باشه؟؟؟؟؟؟؟؟
مقاله معتبر می خواستم؟؟؟؟؟؟
مرسی:gol:

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
مطلب در مورد گلخونه زیاد داریم اینجا به دردتون نمی خوره؟

hobab2007

اخراجی موقت
گلخانه

گلخانه

کجا می تونم پیدا کنم مقاله معتبر ادرسشو لطف می کنید:eek:
مرسی:redface:

ahmad.daneshjoo

عضو جدید
من چند سالی هست که به طور محدود توت فرنگی میکارم .توت فرنگی گرمای زیاد رو نمیپسنده.به نظر من شرایط شما برای این کار مناسبه.

تو بگو

اخراجی موقت
سرمازدگی یک جنبه عمومی کنترلی دارد و یک جنبه خصوصی که در واقع جنبه عمومی برای همهگی محصولات پاسخگوست که من به آن مسلطم اما اینکه چرا تمام روشهای عمومی در مورد پرتقال جوابگو نبوده و دنبال یک مطلب در مورد آن هستید اگر دنبال مقاله میباشید خب بایست به کتابخانه باغبانی کارشناسی ارشد دانشگاههای دولتی بروید که مطالب بسیار موجود است از جمله مرکز ترویج کشاورزی وزارت جهاد در خیابان فاطمی تهران و اصولا من میگم با روشهای تولید باد مصنوعی آب پاشی و بخاری ذغال سنگی و سوزاندن لاستیک و ساخت بادگیر میتونه مشکل را حل کنه ( یعنی جلوی خسارت 20 میلیاردی را میگیرد ) .

mohandes m

عضو جدید
گل ياس

گل ياس

سلام دوستان.
من مي خواستم گل ياس پيوند بزنم ولي نمي دونم چه جوري. يكي به من گفته بايد يه شاخه ازش بچيني بزاري تو آب تا ريشه كنه بعد بزني تو خاك . اين جوري مي شه؟:smile:

ali riazi

عضو جدید
پیوندگل یاس ازطریق ریشه زنی درخاک امکان پذیره یعنی یک شاخه درگلداان قراربدیدوبه گلدان آب بدیدپس ازمدتی شاخه درخاک گلدان ریشه میزنه اون موقع میتونیدشاخروازساقه اصلی جداکنید

mohandes m

عضو جدید
علي جان منظور شما اينه كه اصلا اونو از شاخه اصلي جدا نكنم و تو گلدون بزارم . بعد كه ريشه كرد اونو از درختچه اش جدا كنم ؟;)

گل سرخ_64

عضو جدید
سلام اگه منظورتون قلمه زدن به 2 روش میتونین این کار رو انجام بدین
1- برای زیاد کردن گل میشه ساقه مورد نظر رو از شاخه اصلی جدا کرد و توی اب بذارین تا ریشه بزنه که البته الان زمان مناسبی برای این کار نیست
2-ساقه رو توی خاک بخوابونین اما از شاخه اصلی جدا نکنین و زمانی که ریشه زد اونو از شاخه اصلی جدا کنین

mohandes m

عضو جدید
روش دومو مي تونم الان انجام بدم؟
روش اولو كي مي تونم انجام بدم؟;)