مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام
چگونه می توانیم درخت کاج را خشک کنیم??
لطفا مرا راهنمایی کنید
با تشکر

مثل اینه که بگید چطور می توانیم یک پلنگ را بکُشیم!
حتماً دلیل قانع کننده ای برای از بین بردن این بنده خدا دارید، درسته؟

باران 686

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.
من یه بامبو دارم که مدتیه رشد نمیکنه.یه عالمه هم ریشه کرده.یکی از بامبوها که زرد شده بود و احساس کردم از قسمت ریشه داره میگنده رو از وسطای ساقش قطع کردم و دوباره گذاشتمش تو آب.الان یه برگ سبز کوچیک داره ولی رشد نمیکنه.
باید چیکارشون کنم؟

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
بخاطر اینکه مزاحمه .
لطفا مرا راهنمایی کنید

:D. درخت مال خودتونه یا دیگران ؟!. درهرصورت ... خشکش نکنید ... گناهه.
گناه داره. من یکی که عاشق درخت اونم از نوع سوزنی برگ هستم.
بعید میدونم درخت بجز خوبی، ضرری داشته باشه یا مزاحم باشه. سوزنی ها هم که حتی برگاشونم نمیریزه....
یه اکسیژن و سایه ای تولید میکنه حداقلش.
:gol:

آخرین ویرایش:

نیلومانا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
چگونه می توانیم درخت کاج را خشک کنیم??
لطفا مرا راهنمایی کنید
با تشکر

حالا نمیشه بذارن بمونه؟
طفلکی گناه داره بخدا:(
همیشه سبزم هست...ادم زمستونا بهش نگاه میکنه کیف میکنه...تابستونا گنجیشکا میان توش شلوغ میکنن:(
خیلی گناهیه .... خیلی بی زبونه:(...جداقل نمیتونه از خودشم دفاع کنه....بقیه دوستش ندارن نمیتونه جمع کنه بره جایی که دوستش دارن:(
مهرنوش جون میشه تو نذاری خشکش کنن:(

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام
بخاطر اینکه مزاحمه .
لطفا مرا راهنمایی کنید

اگه بتونین تحمل کنین و امکان اینو داشته باشین که توی یکی از ماهای سرد جابجاش کنین خیلی بهتره تا اینکه خشکش کنین

راه خیلی ساده ای برای خشکاندن سوزنی برگها وجود داره اما محاله اینجا چیزی در موردش بگم...بقیه دوستان هم راضی نمیشن در این خصوص حرفی بزنن....حدیث از پبامبر (ص) داریم لحظه ای که آخر زمان شد و قیامت خواست به پا بشه اگه نهالی در دست داشتین اونو بکارین

آخرین ویرایش:

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام عليكم.
آقا يه مشكلي هست.يه درخت اناره كه اناراش ترك ميخوره ،كوچيكن،ميريزن و داخلشون هم سياهه.مشكل اين درخت چيست؟
سلام
احتمال آفتاب سوختگی زیاده توی چه آب و هوایی است ؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام عليكم.
آقا يه مشكلي هست.يه درخت اناره كه اناراش ترك ميخوره ،كوچيكن،ميريزن و داخلشون هم سياهه.مشكل اين درخت چيست؟

سلام
دلایل زیادی باعث این عارضه میشه مث واریته حساس ونامناسب
شوری آب یا خاک
و مهمتر از همه آبیاری نامنظم و اختلاف دمای شب و روز منطقه
به احتمال قوی بعداز ترک خوردن قارچها به داخل میوه نفوذ میکنن که باعث سیاهی داخلشون میشه

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام
احتمال آفتاب سوختگی زیاده توی چه آب و هوایی است ؟

سلام
این موضوع ارتباط خیلی کمی به ترکیدگی انار داره
گاهی بجز عواملی که توی پست قبلی گفتم وزش باد سرد یا گرم و کمبودهایی مث کلسیم و سرمای زودرس و عواملی مث بارندگی بی موقع عامل تركیدگی انار هستن
استفاده از ازت در تغذیه درخت خیلی موثره در جلوگیری از بعضی از این عوامل

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
دست همگي درد نكنه.آب و هوا اينجا خنك و معتدله.شمال غربي هستيم.

متاسفانه چند ساله با پدیده تغییر اقلیم مواجه هستیم. مشکلاتی از این دست در سیستم کشاورزی ورشکسته و ناکارامد ما قوز بالای قوز شده

mahdis.

عضو جدید
کاربر ممتاز
متاسفانه چند ساله با پدیده تغییر اقلیم مواجه هستیم. مشکلاتی از این دست در سیستم کشاورزی ورشکسته و ناکارامد ما قوز بالای قوز شده
بله متاسفانه شايدم خوشبختانه ما آدما كه همه چيزو نميدونيم.ولي از نظر خودمون اين تغيير غيرعاديه...

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
بله متاسفانه شايدم خوشبختانه ما آدما كه همه چيزو نميدونيم.ولي از نظر خودمون اين تغيير غيرعاديه...

یه چیزی رو خوب میدونیم و اونم اینه که هر وقت بشر پاشو تو کفش طبیعت کرده دودش به چشم خودش رفته

انسان هرچقدر پیشرفت کنه و به تکنولوژیهای خوش بنازه دربرابر قدرت طبیعت هیچ حرفی برا گفتن نداره...طبیعت میتونه کمتر از کسر ثانیه آدمیزادو با همه ادعاهاش نابود کنه

متاسفانه توی این فصل شاهد بارندگی توی بعضی از استانها هستیم که قبلا سابقه بارش در این موقع سالو نداشتن...همه اینها داره خبر از یه زمستان خشک وسرد رو میده

بازم کم بارانی خواهیم داشت...دمای اقیانوس هند افزایش داشته این روی حرکت توده های بارشزا در فلات ایران تاثیر منفی زیادی خواهد داشت
انشاءالله خدا لطفشو از ما دریغ نکنه

nasimparsi

عضو جدید
با درود و خسته نباشید

دوستان چندتا از درختان سرو من یکباره خشک شدن! امروز یکیشون که خشک شده بود رو همین جوری شکستم و با تعجب درون تنه ی درخت این کرم سفید رو دیدم! نمی دونستم درخت سرو هم ممکنه چنین آفتی بزنه. لطفا بگین این چه کرمی هست و چکار باید کنم که یه موقع سروهای دیگه یا دیگر درختان میوه این مشکل برنخورن!

1.jpg

همچنین دو سال متوالی هست که درخت انجیری که در باغ کاشتم به این روزگار می افته. روی برگهاش یک تار سفید رنگ تنیده می شده و برگ پیچ می خوره و درون برگ یک کرمی وجود داره و البته دانه های فراوان سیاه رنگ. با این آفت باید چگونه رفتار کرد؟

لطفا عکس رو ببیند:
3.jpg

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
با درود و خسته نباشید

دوستان چندتا از درختان سرو من یکباره خشک شدن! امروز یکیشون که خشک شده بود رو همین جوری شکستم و با تعجب درون تنه ی درخت این کرم سفید رو دیدم! نمی دونستم درخت سرو هم ممکنه چنین آفتی بزنه. لطفا بگین این چه کرمی هست و چکار باید کنم که یه موقع سروهای دیگه یا دیگر درختان میوه این مشکل برنخورن!

مشاهده پیوست 251231

همچنین دو سال متوالی هست که درخت انجیری که در باغ کاشتم به این روزگار می افته. روی برگهاش یک تار سفید رنگ تنیده می شده و برگ پیچ می خوره و درون برگ یک کرمی وجود داره و البته دانه های فراوان سیاه رنگ. با این آفت باید چگونه رفتار کرد؟

لطفا عکس رو ببیند:
مشاهده پیوست 251232

سلام
حمله همزمان کنه و قارچ...از سموم کنه کش-قارچ کش استفاده کنین...

Phyto

مدیر تالار
با درود و خسته نباشید

مشاهده پیوست 251231

لطفا عکس رو ببیند:
مشاهده پیوست 251232

به نظر من بالایی کرم چوبخوار (سوسک شاخک بلند) باشه
و پایینی هم که پروانۀ انجیره و دانه های سیاهرنگ فضولاتشه!

nasimparsi

عضو جدید
سلام
حمله همزمان کنه و قارچ...از سموم کنه کش-قارچ کش استفاده کنین...

آقای باتمانی اگر می شه این مضوع رو هم پاسخ بدین تا یک موقع دیر نشه:

با درود و خسته نباشید

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=251231&d=1441996333&thumb=1

nasimparsi

عضو جدید

با سپاس
اگر می شه راه مبارزه با هر دو رو هم بگین. اون یکی که درختو کاملا خشک می کنه خیلی خطرناکه

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
با درود و خسته نباشید

مشاهده پیوست 251231

لطفا عکس رو ببیند:
مشاهده پیوست 251232

اولین عکس بنظرم پروانه گالزاست
مث بقیه چوبخوارها بهترین را مقابله بهداشت باغ و تقویت درختانه

دومی هم نظر من کنه و قارچه..برگ انجیر پرز داره مستعد تجمع گردوغبار و پاتوژنهاست

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
اقا من موخالفم!

لارو سوسک شاخه بلند رنگش تقریبا زرده

خسارت پروانه به این شکل نیس معمولا این نوع آفات طوری عمل میکنن که رگبرگها سالم میمونن و آثار تغذیه کاملا مشخصه

Phyto

مدیر تالار
اقا من موخالفم!

لارو سوسک شاخه بلند رنگش تقریبا زرده

خسارت پروانه به این شکل نیس معمولا این نوع آفات طوری عمل میکنن که رگبرگها سالم میمونن و آثار تغذیه کاملا مشخصه
شاید اگه عکسهای بیشتر با کیفیت بهتر باشه نظر منم عوض بشه! :)

پروانه گالزا اسم علمیش چیه؟

در مورد پروانه انجیر اگه تشخیص من درست باشه باید خود لارو یا باقیموندۀ شفیره لابلای بعضی از برگها دیده بشه
علائمی که تو این عکس می بینم شبیه خسارت پروانه انجیره: تارهای تنیده شده توسط لارو که باعث پیچیده شدن برگ شده، فضولات لاروی، علائم تغذیه لارو از برگ ...

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
شاید اگه عکسهای بیشتر با کیفیت بهتر باشه نظر منم عوض بشه! :)

پروانه گالزا اسم علمیش چیه؟

در مورد پروانه انجیر اگه تشخیص من درست باشه باید خود لارو یا باقیموندۀ شفیره لابلای بعضی از برگها دیده بشه
علائمی که تو این عکس می بینم شبیه خسارت پروانه انجیره: تارهای تنیده شده توسط لارو که باعث پیچیده شدن برگ شده، فضولات لاروی، علائم تغذیه لارو از برگ ...

در مورد اولی با آقای باتمانی موافقم اسم علمیش Paranthrene tabaniformis
اما دومی فیتو درست تر میگه ... قطعا کنه نیست ....حالت مینوزی بافت پارانشیمی برگ خورده شده !! قطعا آفت مکنده نیست !!!

nasimparsi

عضو جدید
اولین عکس بنظرم پروانه گالزاست
مث بقیه چوبخوارها بهترین را مقابله بهداشت باغ و تقویت درختانه

دومی هم نظر من کنه و قارچه..برگ انجیر پرز داره مستعد تجمع گردوغبار و پاتوژنهاست

آقای باتمانی یه کم اگر می شه درباره ی بهداشت باغ توضیح بدین

چون دربارهی‌ی تقویت درخت که بنده کود جانواری را امسال در چال‌کود در چهار سوی درختان ریختم و دفن کردم

برای درختان دیم مانند سرو، بادام و انگور 2بار در سال آب‌یاری تکمیلی انجام دادم (آخر بهار و میانه‌های تابستان)

می‌شه گفت هرجایی که کرم سرشاخه‌خوار دیدم با چیدن شاخه و بریدن همون شاخه و پیدا کردن کرم زردرنگ اون کرم رو از میان بردم

ولی اینکه یک‌باره این کرم سپیدرنگ باعث شده درخت سرو اینجوری خشک بشه عجیبه

می خواستم بدونم چه کاری رو درست انجام ندادم؟

ros.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
میخواستم بپرسم گل افتاب گردون جز گلهای فصل تابستان محسوب میشه ???
نمیدونسم کجا بپرسم
عذر اگه بی ربطه...

nasimparsi

عضو جدید
دوستان اگر می شه در این زمینه هم راهنمایی کنید. این تنه‌ی درخت بادام هست که همون‌طور که می بینید یک طرفش پوسیده و ... (ولی درخت کاملا سالم هست)

می‌خواستم بدونم چجوری درستش کنم که درخت احیا بشه و در آینده مشکلی به هم نزنه؟

آیا می‌تونم با ملات ماسه و سیمان پرش کنم؟ این گونه مشکلات رو باید با چه چیزی حل کرد تا درخت زنده بمونه و به زندگیش ادامه بده

1.jpg

nazi jooon

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
دوستان اگر می شه در این زمینه هم راهنمایی کنید. این تنه‌ی درخت بادام هست که همون‌طور که می بینید یک طرفش پوسیده و ... (ولی درخت کاملا سالم هست)

آیا می‌تونم با ملات ماسه و سیمان پرش کنم؟ این گونه مشکلات رو باید با چه چیزی حل کرد تا درخت زنده بمونه و به زندگیش ادامه بده
سلام...
اول علت پوسیگی باید مشخص بشه..که بیماری بوده یا چیز دیگه.. بعد اگه بیماری بوده با سم مناسبش سمپاشی کنین که بدتر نشه..
پوشوندنش با ماسه و سیمان بدترین راه حل ممکنه..چون منافذ رو می بنده...باکتریهای موجود در ماسه و سیمان به درون تنه نفوذ میکنن و خیلی مشکلات دیگه..
آقای افشین باتمانی می تونه کمکتون کنه..

Eshgh Khoodayi

عضو جدید
کاربر ممتاز

مشاهده پیوست 251499

سلام سیمان که وضع بدتر میکنه
برای قسمتی که ضربه دیده رو یا چشب مخصوص یا گل میزنن
من اینو به عنوان یه مهندس آب گفتم از زراعت چیز تخصصی زیاد بلد نیستم
موفق باشید