مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

reza_197

عضو جدید
سلام مرسی از همتون من برم خاک این گلدون بیچاره رو عوض کنم ولی بگم سینگونیومم خاکش اینجوری نیست. یه چیزه دیگه هم میگم دعوام نکنید اینا همش از بیسوادی منه. یه ده روزی پیش سه چهار تا گلدون کاکتوس با همین ترکیب ماسه و خاک برگ کاشتم اونا رو هم عوض کنم یا بذارم یه کم جون بگیرن بعدا؟( راستشو بخواین من از خاک گلدون عوض کردن اصلا خاطره خوبی ندارم.)

• Like
واکنش ها: fgni

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام مرسی از همتون من برم خاک این گلدون بیچاره رو عوض کنم ولی بگم سینگونیومم خاکش اینجوری نیست. یه چیزه دیگه هم میگم دعوام نکنید اینا همش از بیسوادی منه. یه ده روزی پیش سه چهار تا گلدون کاکتوس با همین ترکیب ماسه و خاک برگ کاشتم اونا رو هم عوض کنم یا بذارم یه کم جون بگیرن بعدا؟( راستشو بخواین من از خاک گلدون عوض کردن اصلا خاطره خوبی ندارم.)

نه کاکتوس همون خاک شنی سبک براش مناسبه نمیخواد عوضش کنی ;)

برا عوض کردن خاک گلدون سعی کن زیاد گلدون رو تگون ندی سعی کن ریشه با خاک اطرافش دست نخورده بمونه فقط باقی خاک مونده تو گلدون رو تعویض کن اینطوری گیاهت کمتر اسیب میبینه :redface:

river8

عضو جدید
سلام
می خواستم بدونم بهترین منبع (درسی و تست )برای در س اصول آبیاری برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد چیه ؟دانشجویان دانشگاه شیراز منبع درسی شون برای درس اصول آبیاری چیه (درسی و تست )؟
من تازه عضو این سایت شدم لطفا ناامیدم نکنید!

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
می خواستم بدونم بهترین منبع (درسی و تست )برای در س اصول آبیاری برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد چیه ؟دانشجویان دانشگاه شیراز منبع درسی شون برای درس اصول آبیاری چیه (درسی و تست )؟

سلام دوست عزیز خیلی خوش اومدی

تو باشگاه دانشجو های شیراز زیاد هستند ،من هم پیگیر سوالتون میشم که بتونیم کمکتون بکنیم

behzad bahary

عضو جدید
درخت خرمالو

درخت خرمالو

کسی میدونه درخت خرمالو رو چه درختانی بیوند میخورد:que:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
خرمالو رو رو خرمندی پیوند میکنن همون خرمالو وحشی

reza_197

عضو جدید
مرسی. حالا که وضعیت پتوسم با کمک شما حل شد برم سر گیاه بعدیم.(رفتم خاکشو عوض کردم ) من تکثیر سینگونیم رو نمیدونم گلفروش گفت چندتا برگشو بشکن بزن تو خاک. ولی من هی برگ کندم گذاشتم نشد حتی بهش گفتم برگ نباید شرایط خاصی داشته باشه گفت نه فقط اگه ساقه زیر خاک پوسیدپوسیدگی رو جدا کن دوباره بزن تو خاک!!!!!!!!!!!!!!!!!!

برگای ریز زیر گلدوDSC00908.jpgنم زرد شدن بعضی هاشم نوکش خشک شده عکشو میزارم ولی همونطوری داره برگ جدید میزنه ورشد میکنه به نظرتون مشکل خاصی نداره لطفا راهنماییم کنید ؟
DSC00906.jpg

reza_197

عضو جدید
یه سوال دیگه این دو گیاهی که عکسشو میزارم امروز کاشتم میشه در مورد نحوه نگهداری و تکثیر و اسم خلاصه هر چی رو برام توضیح بدین؟DSC00902.jpg

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام

دوست عزیز منابع ارشد در این تاپیک در یک فایل پی دی اف کم حجم قرار داده شده است.
به امید اینکه مفید باشه برای شما.

منابع ارشد مهندسی آب کلیه گرایش ها

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
با سلام،
تاپیک واقعاً فعالی داریما! از همه تشکر!!
ممنونم که توجه کردید!

اون خاکی که شما اب رو بدی و اون اب سریع بیاد پاین که مناسب نیست چون خاک باید اب رو جذب کنه و تو خودش نگه داره منظور از سبکی خاک اینه که مناذ برا نفوذ هوا به خاک فراوان باشه در باره خاکتون که اب سریع ازش میزد بیرون مطمئن باش خاکت سنگین بوده اما شاید کرم خاکی تونلی توش حفر کرده بود که ای از اون تونل سریع به پایین نفوذ میکرد

راستش اون گیاه این حالت رو می پسندید و حتی در موردش خونده بودم که بهتر روی برگ هاش آب رو اسپری کنیم تا این که به خاکش آب بدیم!
البته سؤال من بیشتر در مورد خاکی بود که خودم تو تراریوم ریخته بودم و نفوذپذیری خیلی کمی داشت. طوری که چند ساعت زمان لازم داشت تا آب پایین بره و بعد هم خیلی سفت می شد. بیشتر می خوام راهنماییم کنید که چه ترکیبی بره تراریوم مناسبه!

فکر کنم منظورت از یونولیت همون پرلیت هست دانه های زیز سبک؟؟؟
جسارتا! می دونم پرلیت چیه ولی اغلب دیدم که یونولیت رو خورد می کنن (همون جوری که بچه ها رو دیوار می کشنش!) و اون رو به خاک کاکتوس ها و یا خاکی که باید نفوذپذیری خوبی داشته باشه اضافه می کنن. همین الان گلدون یاس رازقی ام داره و چند تا از کاکتوس هام!
البته اینا خیلی مهم نیست! مهم اینه که بتونم تراریوم رو راه بندازم و بیشتر از چند هفته دوام بیاره!

oli

عضو جدید
امروز رفتم 5 تا گلدون خریدم:w11::w16::w17:

چون خیلی ذوق داشتم گفتم شماهم تو ذوقم شریک کنم :w33:

چون بیشتر از 2 تا عکس نمیشه گذاشتم اول اینارو ببینید تا فردا :w42:

DSC_0034.jpg

ای جاااااااااااااااااااااااااان

DSC_0047.jpg

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آخرین ویرایش:

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
آکواپونیک چست؟؟

آکواپونیک حاصل ترکیب دو کلمه آکواکالچر (پرورش ماهی ) و هیدروپونیک می باشد. در این روش پرورش ماهی و کشت سبزیجات به صورت توام انجام می شود.

یکی از مشکلات پرورش دهندگان ماهی , تجمع آمونیاک دفع شده توسط ماهی ها در آب است که یک ماده سمی به شمار می رود . برای پاک سازی آب از این ماده مجبور به استفاده از بیو *****هایی هستند که آمونیاک را به نیترات تبدیل کند. این در حالی است که مواد دفعی حاوی نیتروژن می توانند منبع غذایی مفیدی برای گیاهان باشند.

در روش آکواپونیک بین گیاه و ماهی به نوعی همزیستی ایجاد می کنند به این ترتیب که ماهی ها منبعی غنی از نیتروژن را برای گیاهان فراهم می کنند و گیاهان نیز محیط زندگی ماهی ها را از آمونیاک سمی پاک می کنند.

فاضلاب مخزن پرورش ماهی نخست برای کاهش مواد آلی رسوب شده و معلق جامد ,تیمار می شود و سپس آب حاصله برای حذف آمونیاک و نیترات در ***** زیستی به درون هیدروپونیک , جایی که گیاه مقداری از مواد غذایی محلول را جذب می کند ,جریان میابد.

آمونیاک و نیتریت اضافی توسط باکتری هایی که بر روی مخزن رشد می کنند حذف می شوند و در نهایت آب تصفیه شده وارد مخزن فاضلاب شده و به مخزن پرورش ماهی ها برگردانده می شود.

مزایای آکواپونیک :

1-کاهش تعداد ابزار مورد نیاز مثل پمپها نسبت به تولید هر دو محصول به صورت جداگانه

2-بازدهی بیشتر و تولید محصول بیشتر در سطح کمتر

3-صرفه جویی در مصرف آب ( کاهش نیاز به تعویض آب مخزن پرورش ماهی )

4- کاهش آلودگی محیط در اثر دفع آب آلوده

5- تامین مواد غذایی گیاهان از راه غذا و مواد دفع شده از ماهی ها

6- تولید محصولات سالم به دلیل عدم استفاده از سموم شیمیایی

یکی از معایب استفاده از سیستم آکواپونیک بالا بودن هزینه نصب , راه اندازی و نگهداری و نیاز به سرمایه گذاری کلان است.

reza_197

عضو جدید
سلام بچه ها چرا هیچ کسی امروز به این تاپیک سر نزده؟؟ من هنوز کلی سوال دارم.:cry::crying:منتظرم

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی. حالا که وضعیت پتوسم با کمک شما حل شد برم سر گیاه بعدیم.(رفتم خاکشو عوض کردم ) من تکثیر سینگونیم رو نمیدونم گلفروش گفت چندتا برگشو بشکن بزن تو خاک. ولی من هی برگ کندم گذاشتم نشد حتی بهش گفتم برگ نباید شرایط خاصی داشته باشه گفت نه فقط اگه ساقه زیر خاک پوسیدپوسیدگی رو جدا کن دوباره بزن تو خاک!!!!!!!!!!!!!!!!!!

برگای ریز زیر گلدومشاهده پیوست 41580نم زرد شدن بعضی هاشم نوکش خشک شده عکشو میزارم ولی همونطوری داره برگ جدید میزنه ورشد میکنه به نظرتون مشکل خاصی نداره لطفا راهنماییم کنید ؟
مشاهده پیوست 41579
رضا جان تکثیر سیگنونیوم تقسیم بوته هست ... قلمه برگه اشتباهه
شما بخش کوچکی از ساقه همراه یک یا دو برگ رو در گلدان جدید بکاری بعد مدتی ریشه میده میشه گیاه جدید.

اینجوری که معلومه برگهای پایینی که برگهای قدیمی تر هستن دارن زرد میشن ...ببین عزیزم یه برگ که قرار نیت همیشه زنده باشه؟؟؟هان؟؟؟؟والا من که مشکلی تو بوته شما نمبینم این برگها هم جدا کنه فقز شاید یکی محیطش سرد باشه اینو بررسی کن نتیجه اشو بگو چون ای گیاه به دمای کم حساسیتش رو اینجوری نشون میده
یه سوال دیگه این دو گیاهی که عکسشو میزارم امروز کاشتم میشه در مورد نحوه نگهداری و تکثیر و اسم خلاصه هر چی رو برام توضیح بدین؟مشاهده پیوست 41583
اون گلدون بزرگ کگیاه آگاو یا برگ خنجری هست یگیاه مقاوم به گرما و سرما و خشکی کلا گیاه محکمیه.
اون کوچیکه هم سانسوریا هست که اونم خیلی مقامه.تو مکان سایه نگهش دار تا نور خورشید برگشو نسوزونه.ابیاری خاصی هم نداره هر وقت دیدی خاکش خشکه ابش بده این برای آگاو هم صدق میکنه اما اگاو تو افتاب کاما هم بزاری اشکال نداره
میتونی برای اطلاعات بیشتر به این لینکها سر بزنی :
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/176611-سانسوریا...قلمه-برگ-...-باغبان-بوشهر

تو گوگل هم سرچ کن ولی سوال خاصی داری بپرس در خدمتتم
کلا این دوتا رو کنار هم بزار

reza_197

عضو جدید
مرسی زهرا خانم :w27: ببخشید که من زیاد می پرسم چون جدید با این فروم اشنا شدم وعاشق گل و گیاهم ولی تا حالا مثل شما علمی کار نمی کردم. حالا یه سوال یه ده روزی شده که چند تا قلمه حسن یوسف گذاشتم تو اب حالا میخواستم ببینم کی بکارم و خاکش چی باشه؟
راستی ازلینکی هم که گذاشتین ممنونم توضیحاتتون خیلی کامله.:w27:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی زهرا خانم :w27: ببخشید که من زیاد می پرسم چون جدید با این فروم اشنا شدم وعاشق گل و گیاهم ولی تا حالا مثل شما علمی کار نمی کردم. حالا یه سوال یه ده روزی شده که چند تا قلمه حسن یوسف گذاشتم تو اب حالا میخواستم ببینم کی بکارم و خاکش چی باشه؟
راستی ازلینکی هم که گذاشتین ممنونم توضیحاتتون خیلی کامله.:w27:
خواهش میکنم رضاجان
ببین عزیزم حسن یوسف براحتی توی خاک ریشه میده نیاز نیست بزاریش تو اب
ولی حالا که گذاشتی نمیدونم ریشه داده یا نه اما تو یه خاک سبک مثل خاکبرگ بزار هیچی مشکلی براش ایجاد نمیشه یه روی در میان هم ابش بده
موفق باشی:gol:

oli

عضو جدید
خواهش میکنم رضاجان
ببین عزیزم حسن یوسف براحتی توی خاک ریشه میده نیاز نیست بزاریش تو اب
ولی حالا که گذاشتی نمیدونم ریشه داده یا نه اما تو یه خاک سبک مثل خاکبرگ بزار هیچی مشکلی براش ایجاد نمیشه یه روی در میان هم ابش بده
موفق باشی:gol:

منه بیچاره کلی حسن یوسفم و تو آب نگه داشتم که ساقه ش هم باریک شد . وقتی هم کاشتمش گذاشتم پشت پنجره و هوای سرد هم بهش میخورد . هر روز هم بهش آب میدادم :( حالا داره خراب میشه :cry:

ولی به جاش رفتم 2 گلدون دیگه حسن یوسف خریدم :smile:;)

Food science eng

عضو جدید
کاشت ، داشت و برداشت انگور و خیار ( help )

لطفاً هرکی در این باره مطلب داره بذاره برام.

Food science eng

عضو جدید

لطفاً هرکی مطلب داره مرحمت کنه و بذاره. تنکس.

• Like
واکنش ها: fgni

sina13661

عضو جدید
هر رشته ای گرایش ارشد داره گرایش ارشد مهندسی اب سازه ابی که با سازه هیدرولیکی ارشد عمران تو یه مایس 2-ابیاری زهکشی 3-منابع اب البته یه گرایش دیگه هم هست بنام مهندسی رودخانه که ایران نداره

بهناز جان نمیدونم شما چه دانشگاهی تحصیل میکنی ....ولی فکر می کنم در مورد شباهت رشته سازه آبی با سازه هیدرولیکی خیلی اغراق کردی چون خداشون یکیه....ارشد مهندسی رودخانه هم دانشگاه چمران اهواز و تربیت مدرس ارائه میشه اما مقطع دکترا ندارن......
موفق باشین....

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
منه بیچاره کلی حسن یوسفم و تو آب نگه داشتم که ساقه ش هم باریک شد . وقتی هم کاشتمش گذاشتم پشت پنجره و هوای سرد هم بهش میخورد . هر روز هم بهش آب میدادم :( حالا داره خراب میشه :cry:

ولی به جاش رفتم 2 گلدون دیگه حسن یوسف خریدم :smile:;)

اونا رو بکار خراب نمیشن
مبارکه

• Like
واکنش ها: oli

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
دوست من مطلب چی میخوای بحث این دوتا خیلی گسترده هست
خیار و انگور

ببین راحت ترین راه جواب اینه
خیار رو بذرشو میخری میکاریش تو خاک سبک اب میدی اونم جونه میزنه و شروع به رشد میکنه برا نگهداریش هم باید حواست باشه دمای هوا نباید پااینتر از چهارده درجه بیاد چون خشک میشه و محصول نمیده
file:///C:/DOCUME%7E1/mohmmad/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-8.pngfile:///C:/DOCUME%7E1/mohmmad/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-9.png

برا انگور الان قلمه بگیربزار جای خنک و سایه بهتره با یه پارچه بپوشونسیشون و اول عید بکارشون تو خاک جونه میزنه و ایشالله وقتی بزرگ شد محصول میده فقط حواست باشه بعد سال دوم به بعد پای بوته مقداری کود دامی بدی و بعد سال سوم هرس سالانه رو فراموش نکن

یه سر به اینجاها بزن خیار انگور

آخرین ویرایش:

علی12

عضو جدید
در خواست نرم افزار زهکشی برای محاسبه ی فاصله ی زهکش ها به غیر از drain mod

در خواست نرم افزار زهکشی برای محاسبه ی فاصله ی زهکش ها به غیر از drain mod

سلام
کسی می تونه برام چند تا از نرم افزار های زهکشی که برای محاسبه ی فاصله ی زهکش ها به کار می رن رو برا دانلود برام بذاره:gol:

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز