مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

oli

عضو جدید
سلام
2 روز پیش گل حسن یوسفی که قلمه گرفته بودم و تو آب ریشه کرده بود تو گلدون کاشتم و جلو پنجره گذاشتم . ولی داره پژمرده میشه . خیلی بیحال شده :cry:. مشکلش چیه ؟ چیکارش کنم ؟:(

wegarsmarter

عضو جدید
سلام به مهندسان جوان ( لطفا راهنمایی کنید )

سلام به مهندسان جوان ( لطفا راهنمایی کنید )

به نام بی نام او
سلام
میخواستیم یه گلخانه احداث کنیم برای پرورش قارچ یا گوجه و خیار
نیاز زیادی به اطلاعات دارم خواهشن در صورت امکان یه پیشنهاداتی بکنید و کمک کنید
اگه مقاله ای دارین و یا فیلمی دارین ممنون میشم
طلب خیر برای همه اعضا .:gol:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام
2 روز پیش گل حسن یوسفی که قلمه گرفته بودم و تو آب ریشه کرده بود تو گلدون کاشتم و جلو پنجره گذاشتم . ولی داره پژمرده میشه . خیلی بیحال شده :cry:. مشکلش چیه ؟ چیکارش کنم ؟:(
چند علت میتونه داشته باشه اولیش اینه که شاید ریشه موقع کاشت اسیب دیده باشه دومی اینه که جلوی پنجره هوا جریان داره همینطور نور زیاد باعث تبخیر زیاد میشه بهتره اول اون رو بگذاری جایی که تقریبا سایه و خنک باشه
مورد سوم احتمال بیماری خاک هست

در باره این که چکار کنید اول منتقل کن به جای خنک و سایه اما اگه پژمردگی ادامه پیدا کرد دوباره قلمه بگیر و ایندفعه خاک رو ضد غفونی کن

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
پاسخ

پاسخ

salam dostaye khobe mohandese keshavarzi.
taajob nakonid:eek:.man ye mohandese shimi hastam:surprised:.az onjai ke khahare kochiktaram ke ham reshteiye shomast va azize mamanam hast,man belejbar:cry: baraye anjame tahghighateshon be tore gheyre hozori ye pa mohandese keshavarziy shodam:confused:.lotf konid ye manbae khob raje be fiziyolojiye pas az bardashte narengi be :redface:man moarefi konid
:gol::gol::gol:hamishe lahazate zendegiton por gol bashe.
دوست عزيز منبعي با اين اختصاصي كه فقط به بحث پس از برداشت نارنگي پرداخته باشه وجود نداره، اما مي تونيد به كتاب فيزيولوژي پس از برداشت نوشته دكتر مجيد راحمي - انتشارات دانشگاه شيراز مراجعه كنيد يا دنبال مقالاتي در گوگل بگرديد كه به بحث پس از برداشت مركبات (citrus) پرداخته باشه.

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
دوست عزيز منبعي با اين اختصاصي كه فقط به بحث پس از برداشت نارنگي پرداخته باشه وجود نداره، اما مي تونيد به كتاب فيزيولوژي پس از برداشت نوشته دكتر مجيد راحمي - انتشارات دانشگاه شيراز مراجعه كنيد يا دنبال مقالاتي در گوگل بگرديد كه به بحث پس از برداشت مركبات (citrus) پرداخته باشه.
کاکو مرودشتی این زیر خاکی رو از کجا درش اوردی تو ؟

oli

عضو جدید
چند علت میتونه داشته باشه اولیش اینه که شاید ریشه موقع کاشت اسیب دیده باشه دومی اینه که جلوی پنجره هوا جریان داره همینطور نور زیاد باعث تبخیر زیاد میشه بهتره اول اون رو بگذاری جایی که تقریبا سایه و خنک باشه

در باره این که چکار کنید اول منتقل کن به جای خنک و سایه اما اگه پژمردگی ادامه پیدا کرد دوباره قلمه بگیر و ایندفعه خاک رو ضد غفونی کن

ممنون :gol:. آره هم هوا زیاد بهش میخوره هم نور مستقیم
یه سوال دیگه : قبل از اینکه بکارمش خیلی تو آب بود و این اواخر سر برگ هاش سیاه میشه . یعنی گلم مریض شده ؟ چیکارش کنم ؟

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
دوست عزیزم اصلا نگران نباشید
این مشخصه که وقتی ریشه در محیط شفاف و روان آب تشکیل میشه بعد از جابجایی به محیط سخت تر و تاریک خاک میره واکنش منفی نشون میده و یه مدت وقت میبره تا عهادت کنه و مجدد شروع به رشد کنه و گیاه در این بازه گاهی دچار پژمردگی و ریزش برگ میشه.
شما باید در این موقعیت گیاه رو در مکان سایه و خنک و جایی که هوا کمتر جریان داشته باشه قرار بدید بعد از مدتی که گیاه شاداب شد و رشد مجدد مشاهده کردید گیاه رو به جای مناسب انتقال دهید.
نکته : حسن یوسف رو در سایه بزاری گیاه برگاش رو به سبزی میره و اگر نور مناسب دریافت کنه رو به قرمزی میره
موفق باشی
ما رو از نتیجه کار بی خبر نزار:gol:

جوابات مثل همیشه کامل و بی نقص:gol:

ممکنه موقع کاشت ریشه هاش آسیب دیده باشه به هر حال چند روزی تو مراقبت های ویژه نگهش دار تا ببینیم چی میشه:w10:
بله ممکنه :gol:
اه این چقدر شبیه زهراست
اره ایشون پیام هم دادن بهم گویا همکلاسی دانشگام بودن اما نمیدونم چرا خودشون معرفی نمیکنن
اما از اینکه هستن و اطلاعاتشون در اختیار ما میزارن ممنونم:gol:

ممنون :gol:. آره هم هوا زیاد بهش میخوره هم نور مستقیم
یه سوال دیگه : قبل از اینکه بکارمش خیلی تو آب بود و این اواخر سر برگ هاش سیاه میشه . یعنی گلم مریض شده ؟ چیکارش کنم ؟
درسته این نور و جریان زیاد هوا برای هر گیاهی که شما جابجا کنی یا قلمه بزنی بده نه فقط حسن یوسف.
نه مریض نشده بوده
احتمالا هم نوک برگهای قدیمی بیشتر اینجوری شده بوده
مشکل خاصی نیست بعد از اینکه رشد کرد گیاهت تو گلدون گیاه برگهای تازه و سالم میزنه

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام
من عاشق گل رز هستم . چندتا سوال دارم :
1 - تا چقدر میتونم گل رز رو تو گلدون نگه دارم ؟
2 - چه جوری بهشون آب بدم ؟
3 - چرا اول که خریدم گلهای بزرگی داشت ولی الان دیگه نه ؟
4 - رز هلندی رو میشه قلمه زد ؟

این سوال از جای دیگه منتقل شده، یکی جوابش بده ^

خاطره ميري

عضو جدید
سلام بچه ها.:gol:
حتماً شما هم برای کارشناسیتون یه پایان نامه دارید. درسته؟
می خواستم ازتون یه نظر خواهی بکنم.
به نظر شما انتخاب موضوع " مدیریت درختان و درختچه های زینتی " خوبه برای این سمینار؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
منظورم اینه که می تونم مطلب در موردش پیدا کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نظر استادمون اینه که بیشتر روی درختان و درختچه های ایران کار کنم.
با توجه به اینکه همه مقاله هام در این مورد باید انگلیسی باشن، یعنی می تونم مطلب انگلیسی درباره هرس، کوددهی و تغذیه، شرایط مناسب برای رشد و پرورش و خلاصه در مورد همه چی این درختا توی ایران گیر بیارم؟
( مقاله هام باید خیلی درست و حسابی باشن (وگرنه تایید نمی شن) و تعدادشون هم کمتر از 15 تا نباشه..................:confused::surprised:)

:gol::gol::gol: لطفاً نظر بدید... و اگه منبع، مقاله، یا هر متن دیگه ای در این زمینه سراغ دارید بهم معرفی کنید..........:gol::gol::gol:
سلام خوبين من فكر ميكنم موضوتو بايد عوض كني;) چون مطالب در موردش خيلي گستردس يه موضوع انتخاب كن كه جامع باشه راجب يه درخت يا درختچه

علی12

عضو جدید
درخواست موضوع برای پایان نامه کارشناسی ارشد آبیاری و زهکشی

درخواست موضوع برای پایان نامه کارشناسی ارشد آبیاری و زهکشی

سلام
کسی می تونه چند تا موضوع خوب برای پایان نامه کارشناسی ارشد برام معرفی کنه:)

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
این سوال از جای دیگه منتقل شده، یکی جوابش بده ^
ممنونم رضا زحمت کشیدی

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/quote_icon.png نوشته اصلي بوسيله oli http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost-left.png
سلام

گل رز رو میشه تو گلدون نگه داشت تا هر وقت که دلت بخواد اما چند نکته رعایتش لازمه
اول اینکه هرس سالانه فراموش نشه اواخر اسفند گل رز رو هرس کن تا جایی که شاخه های بلند رو کامل قطع کن و بگذار گیاه جوان بشه حتی اگه رو شاخه اون گل داشت هم هرس رو انجام بده

برا اب دادن هفته ای دو بار کافیه البته بستگی به خاک گلدان و نقطه ای که گلدون قرار داده هم داره مثلا جای افتابی با خاک سنگین همون دوبار در هفته کافیه اما با خاک سبک این کارو تا چهار بار هم باید انجام بدی

سعی کن اب رو از پاین به گلدان بدی یعنی گلدان رو تو ظرفی بگذاری و تو اون ظرف اب بریزی تا خود گیاه به مقدار لازم اب رو به سمت ریشه هاش بکشه بالا

چون اون اواین گلخونه دار کود به گل میداد خاکش از الان غنی تر بود و گل هم جوانتر و تراکن مریشه در گلدان کمتر بود راح حل اینه شما مقداری کود کامل به گلدان بدی هر سال قبل از هرس خاک گلدان رو عوض کنی و مقداری کود دامی پوسیده به خاک اضافه کن

اره میشه با قلمه تکثیرش کرد اما حق مالکیت معنوی رو چیکار میکنید این کار در اروپا در سطح تجاری جرمه
اما گذشته از این حرفا میشه به راحتی با قلمه تکثرش کرد کافیه یه قلمه نیمه خشبی و ترجیحا پاشنه دار ازش بگیری و داخل ماسه رودخانه ای بکاری اما اگه رز شما پیوندی بود انتظار گل اولیه رو از بوته نباید داشته باشید

zarrra

عضو جدید
کمک خیلی فوری در زمینه کشت هیدروپونیک

کمک خیلی فوری در زمینه کشت هیدروپونیک

سلام بر بچه های گل باغبانی!:gol:

در زمینه کشت هیدروپونیک اطلاعات میخواستم،در واقع هیچی جز یک اسم در موردش نمیدونم و میخوام که به زبون ساده و در عین حال علمی واسم توضیح بدین،اگر مقاله ای هم دارین ممنون و خوشحال میشم کمکم کنید!;)

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
1- گل رز رو میشه تو گلدون نگه داشت تا هر وقت که دلت بخواد اما چند نکته رعایتش لازمه
اول اینکه هرس سالانه فراموش نشه اواخر اسفند گل رز رو هرس کن تا جایی که شاخه های بلند رو کامل قطع کن و بگذار گیاه جوان بشه حتی اگه رو شاخه اون گل داشت هم هرس رو انجام بده

2- برا اب دادن هفته ای دو بار کافیه البته بستگی به خاک گلدان و نقطه ای که گلدون قرار داده هم داره مثلا جای افتابی با خاک سنگین همون دوبار در هفته کافیه اما با خاک سبک این کارو تا چهار بار هم باید انجام بدی

3- سعی کن اب رو از پاین به گلدان بدی یعنی گلدان رو تو ظرفی بگذاری و تو اون ظرف اب بریزی تا خود گیاه به مقدار لازم اب رو به سمت ریشه هاش بکشه بالا

4- چون اون اواین گلخونه دار کود به گل میداد خاکش از الان غنی تر بود و گل هم جوانتر و تراکم ریشه در گلدان کمتر بود راه حل اینه شما مقداری کود کامل به گلدان بدی هر سال قبل از هرس خاک گلدان رو عوض کنی و مقداری کود دامی پوسیده به خاک اضافه کن

5- اره میشه با قلمه تکثیرش کرد اما حق مالکیت معنوی رو چیکار میکنید این کار در اروپا در سطح تجاری جرمه

6- اما گذشته از این حرفا میشه به راحتی با قلمه تکثرش کرد کافیه یه قلمه نیمه خشبی و ترجیحا پاشنه دار ازش بگیری و داخل ماسه رودخانه ای بکاری اما اگه رز شما پیوندی بود انتظار گل اولیه رو از بوته نباید داشته باشید

1- منظورت اینه که از بیخ ببریمش؟
2- لطفا توضیح بده که خاک سبک و سنگین چیه و چطوری میشه فهمید خاک سنگینه یا سبک؟
3- ممکنه خاک خاصیت موئین خوبی نداشته باشه و نتونه آب کافی رو به ریشه برسونه!
4- کود کامل چیه؟ شیمیایی؟ NPK؟ کدوم نسبتش؟ چقدر؟
5- حق مالکیت معنوی؟!! :surprised:
6- هرچند در مورد قلمه پاشنه دار قبلا توضیح داده شده ولی اگه یه بار دیگه هم شما بفرمایید ضرر نداره...
گل اولیه چیه دیگه؟ گل ثانویش کی در میاد؟!

پیشاپیش سپاس :gol:

آخرین ویرایش:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
[ممنونم رضا زحمت کشیدی

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/quote_icon.png نوشته اصلي بوسيله oli http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost-left.png
سلام

گل رز رو میشه تو گلدون نگه داشت تا هر وقت که دلت بخواد اما چند نکته رعایتش لازمه :
- اول اینکه هرس سالانه فراموش نشه اواخر اسفند گل رز رو هرس کن تا جایی که شاخه های بلند رو کامل قطع کن و بگذار گیاه جوان بشه حتی اگه رو شاخه اون گل داشت هم هرس رو انجام بده

اصطلاحا همون کف بر کردن میشه یعنی قطع کردن گیاه از ارتفاع 20 تا 30 سانتی متری سطح خاک جهت جوان سازی و مقاوم کردن گیاه به سرما.
اما یه نکته تجربی در مورد نقاط گرمسیری مثل بوشهر که تو گرما گل رز اغلب اوقات به سور کامل می میرره بهتر هست در اوج گرما یعنی اوایل تیرماه که سروع موج شدید گرما هست گیاه رو کف بر کرد تا گیاه زنده بماند.

- برا اب دادن هفته ای دو بار کافیه البته بستگی به خاک گلدان و نقطه ای که گلدون قرار داده هم داره مثلا جای افتابی با خاک سنگین همون دوبار در هفته کافیه اما با خاک سبک این کارو تا چهار بار هم باید انجام بدی

اینو در جواب رضا میگم : خاک سبک یا همون محیط کشت گیاه در گلدان مثل خاکبرگ یا خاکها شنی که توانایی نگهداری آب رو زیاد ندارن ، کلا خاکی که مواد عالی زیاد اره نسبت به خاکهای فقیز سبکتره اصطلاحا خلل و فرجش بیشتره و چون تهویه بیشتر صورت میگره پس تبخیر اب هم بیشتره.
خاک های سنگین چند مشکل دارن موقع اب دهی تا مدتی بعد از ابیاری آب روی سطح خاک میماند و بعد هم آب کمی از زهکش گلدان خارج میشه و بیشتر اب بینن خلل و فرج می مونه و اگر زیادی اب به این خاک دهیم خاک جلب زده و باعث پوسیدگی گیا می شود.

سعی کن اب رو از پاین به گلدان بدی یعنی گلدان رو تو ظرفی بگذاری و تو اون ظرف اب بریزی تا خود گیاه به مقدار لازم اب رو به سمت ریشه هاش بکشه بالا

چون اون اوایل گلخونه دار کود به گل میداد خاکش از الان غنی تر بود و گل هم جوانتر و تراکنش ریشه در گلدان کمتر بود راه حل اینه شما مقداری کود کامل به گلدان بدی هر سال قبل از هرس خاک گلدان رو عوض کنی و مقداری کود دامی پوسیده به خاک اضافه کن

در جواب رضا : کود NPK کود کامل نیست کودی که تمامی عناصر ماکرو و میکرو داشته باشه کود کامل حساب میشه.

اره میشه با قلمه تکثیرش کرد اما حق مالکیت معنوی رو چیکار میکنید این کار در اروپا در سطح تجاری جرمه
اما گذشته از این حرفا میشه به راحتی با قلمه تکثرش کرد کافیه یه قلمه نیمه خشبی و ترجیحا پاشنه دار ازش بگیری و داخل ماسه رودخانه ای بکاری اما اگه رز شما پیوندی بود انتظار گل اولیه رو از بوته نباید داشته باشید

حق مالکیت معنوی هم اینه فکر کن همه ادما خودشون گیاه تکثیر کنن حالا اون ادمی که هالستان داره و شغلش تکثیر هست و از این راه زندگی میکنه بیکار میشه جیکار کنه؟

[/QUOTE]
ممنونم محمدرضا جواب کامل و زیبا بود مثل همیشه

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
از هر دوتاتون ممنونم برا سوال و جواباتون زهرا جان ممنونم بسیار عالی جواب دادی

در مورد موئینگی خاک در هر صورت نیروی ادهیژن
وکوهیژن باعث بالا کشیدن اب در خاک میشه

آخرین ویرایش:

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دقیق نمیدونم ولی فکر کنم اخر این ماه هست
سایت سنجش رو مرتب پیگیری کن
http://www.sanjesh.org/

خانم فرشید سایت سنجش اطلاعات آزمون سراسری اعلام میکنه ، فکر میکنم.

آخر دی ماه گفتند میاد دفترچه اش ، کنکورش هم اردیبهشت برگزار میشه .

mehdisepehri

عضو جدید
دوستان خبر موثق!
ثبت نام دانشگاه آزاد کارشناسی ارشد هفته آخر دی ماه هست!
و امتحانش هم هفته آخره اردیبهشت!
موفق باشید!

oli

عضو جدید
ممنون که جوابم و دادید . خیلی کمکم کردید .

درباره ی تکثیرش هم حق با شماست :smile:. فقط میخواستم بدونم کدوم یکی از باغ دارها بهم اطلاعات درست میده .:redface:

بازم ممنون:w27:

یه گل دیگه دارم که اگه اشتباه نکنم اسمش دیفن هست . یه مدت طولانی نبودم و کسی بهش نرسیده . همه ی برگ هاش ریخته و نصف ساقه اش هم زرد شده . یکم از سرش بریدم که به خیال خودم جوونه بزنه ولی از سرش هم خشکید :cry:. این و میشه کاری کرد ؟ :(

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز

درباره ی تکثیرش هم حق با شماست :smile:. فقط میخواستم بدونم کدوم یکی از باغ دارها بهم اطلاعات درست میده .:redface:

یه گل دیگه دارم که اگه اشتباه نکنم اسمش دیفن هست . یه مدت طولانی نبودم و کسی بهش نرسیده . همه ی برگ هاش ریخته و نصف ساقه اش هم زرد شده . یکم از سرش بریدم که به خیال خودم جوونه بزنه ولی از سرش هم خشکید :cry:. این و میشه کاری کرد ؟ :(

اینم نگرانی نداره کافیه ریشه سالم باشه و حد اقل یک جوونه سالم رو گیاهت باشه کافیه اون رو بگذاری یک جای سایه یا حد اقل در معرض نور مستقیم نباشه اب بدی تا اون جوونه رشدش رو اغاز کنه و گیاه جدید بهت بده

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز

حتما عکسشو بزار

• Like
واکنش ها: oli

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان من يه كورتون كه يكسال و نيمه كه دارمش اما تا يكسال هيچ برگ جديدي نداد!!بعد شروع كرد به خشك شدن من جاشو عوض كردم و بردم در حياط گذاشتم و شروع كرد برگاي جديد دادن اما دوباره رشدش متوقف شدن و برگاي جديد بسيار كوچك هستند،خاكش هم سبكه مي دونين مشكل چيه؟؟؟واسم مهمه كه بتونه رشد كنه:que:
کروتون بخاطر رنگ برگی بودنش نور میخاد تو نقاط بی نور منزل اصلا جای خوبی نیست چون نمیتونه رشد کنه
اولا گلک یه عکسی ازش بزار
دوم اصلا جابجاش نکن دیگه
الان دقیق بگو کجاست و شرایط که هست رو توضیح بده؟؟؟؟

oli

عضو جدید
اینا هم هست :redface:

02012011012.jpg

02012011013.jpg

البته برگ هایی که دورش ریخته مال خودش نیست . گذاشته بودنش زیر یه درخت دیگه تو حیاط

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش ها: fgni