مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
نوار استاپ چیه دیگه؟! :surprised: :)

واتر استاپ -نوار آببند

شرح :

نوار آبند جهت جلوگیری از نشت آب در منابع و مخازن بتنی مورد استفاده قرار می گیرد و براساس نوع مصرف در عرض های مختلف و در دوتیپ EوO تولید و عرضه میگردد . نوار واتراستاپ از جنس پلی ونیل کلراید (P.V.C ) تولید می شود .
طرزاستفاده :
نوار واتر استاپ نوع ساده و یا E در زوایاو درزهای ثابت سازه های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد و قابلیت آببندی کامل زوایا را داراست و نوع O و یا حفره دار مخصوص درزهای انبساط و دارای خاصیت انبساط و انقباض زیادی می باشد .
روش اتصال :
برای اتصال قطعات واتراستاپ میتوان از روشهای زیر استفاده نمود :

1. دوسر نوار را کاملا" گرم نموده و در همان حالت روی هم قرار داده و مدتی تحت فشار، بطور ثابت نگهداری شود .
  2. با استفاده از چسبهای پایه پلی ونیل کلراید (P.V.C ) دو سر نوار بهم چسبانده شود .
توجه شود که در هر حال حدود 30سانتی متر نوار بایستی برای چسباندن و یا جوش دادن رویهم قرار گیرد .

نوار واتراستاپ Water Stop

نوار واتراستاپ P.V.C با هدف جلوگیری از نشت و عبورآب از درزهای اجرائی و انبساطی و مقاطع قطع بتن ریزی طراحی شده که بسته به نوع مقطع مورد کاربرد و شدت فشار سیال شکل آن تغییر میکند.

خواص و اثرات
1. نصب آسان
2. اتصال مطمئن و بدون نشت به یکدیگر
3. مقاومت در برابر واکنش قلیائی بتن
4. مقاومت کششی و انعطاف پذیری بالـا
5. درگیری کافی با بتن
6. تنوع سایز و اشکال ظاهری
موارد کاربرد
1. جلوگیری ازعبور آب در درزهای اجرائی و انبساطی
2. استخرها و مخازن
3. سدها و تونل‌ها
4. تصفیه خانه‌های آب و فاضلـاب

انتخاب نوع و سایز
واتراستاپ‌های PVC در دو نوع تخت E و حفره دار O تولید میگردند، که نوع تخت برای درزهای اجرائی و قطع بتن و نوع حفره دار برای درزهای انبساطی و ژوئن‌ها مورد استفاده قرار میگیرند.
معمولـا عرض واتراستاپ با ضخامت مقطع نصب، میبایست برابر باشد و بسته به فشار وارده به درزها شکل واتراستاپ مشخص خواهد شد که برای ارتفاع‌های کمـ واتراستاپ‌هایی با ضخامت کمـ و برای ارتفاع‌های زیاد و فشار بالـا واتراستاپ‌های ضخیمـ و یا دوسردمبلی استفاده میگردد.
روش نصب
واتراستاپ‌های تخت در محل‌های پیش بینی شده قطع بتن میبایست مورد استفاده قرار بگیرند که نیمی از عرض آن در بتن قدیمـ و نیمه دیگر در بتن جدید قرار خواهد گرفت.
واتراستاپ‌های حفره دار در محل‌های پیش بینی شده درزهای انبساط و ژوئن‌ها باید به فرمی قرار بگیرند که حفره واتراستاپ پس از بتن ریزی مقطع اول و دومـ کاملـا در محل درز قرار گرفته تا در زمان انبساط و انقباض سازه مقاومت کششی و فشاری لـازمـ را داشته باشد.
برای ثابت نمودن واتراستاپ در محل‌های خود از گیره واتراستاپ استفاده شود و هرگز آن‌هـا را سوراخ نفرمائید زیرا به جهت تغییر تنش در محل سوراخ، واتراستاپ دچار پارگی میگردد.
برای اتصال واتراستاپ یه یکدیگر علـاوه بر overlap نمودن از دستگاه جوش حرارتی یا چسب pu استفاده بفرمائید.

آخرین ویرایش:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
L
یه سؤال دیگه گیاه گل کاغذی رو می شه تو شهرهای مرکزی ایران که یه مقدار گرم و خشکه کاشت؟ رشد می کنه؟
کاغذی رو میشه همه نقاط ایران بکاری دوست عزیز بجز مناطقی که زمستان واقعا دچار سرمای شدید میشن میشه کاشت معمولا مناطق کوهستانی رو نمیشه کاشت به خشکی هم مقاومه

آخرین ویرایش:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
1- نه میوه نداره

2- این یه عکس نزدیک تر ازش (من خودم این درخت رو ندیدم یکی از دوستام چند تا عکس ازش فرستاده برام)

3- بله فقط شبا باز می شه و دوستم فکر می کنه یه مقدار هم بو داشته باشه.

ما حدس می زنیم لاله عباسی باشه ولی من خودم هنوز مطمئن نیستم.

خوب شبیه لاله عباسی هست اما لاله عباسی نیست شبیه داتوره هم هست اما داتوره هم نیست بنا بر این بگردین دنبال خود گیاه

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز

CUP AND SAUCER VINEگل‌های زنگوله‌ای شکل کوبا در اوایل باز شد نشان سبز روشن هستند، بعد از گذشت مدتی از عمرشان ارغوانی یا سفید می شود. گل‌های بالغ بویی شیرین و شهد مانند دارند.[h=1]شرح ویژگی‌ها[/h]این پیچ بالارونده چندساله حساس به صورت یک‌ساله‌ای نیمه‌بادوام پرورش می‌یابد. دارای برگ‌هایی مرکب و پیچک‌هایی است که به بالارفتن ساقه‌ها کمک می‌کنند. از اواخر تابستان تا یخبندان غنچه‌های پف کرده آن روی ساقه‌های بلند می‌شکفند وگل‌هایی زنگوله شکل به ارتفاع 5 سانتی‌متر تولید می کنند. پایه هر زنگوله‌ را کاسبرگ‌هایی کوتاه، سبزرنگ و گلبرگ مانند احاطه کرده است.[h=1]ارتفاع و گستردگی[/h]این گیاهان تا ارتفاع 3 متری یا بیشتر می‌توانند رشدکنند؛ ارتفاع و گستردگی نهایی بستگی به اندازه تکیه‌گاه و پایه شان دارد.[h=1]بهترین محل پرورش[/h]آفتاب کامل (مناطقی که تابستان داغ دارند، بعدازظهر سایه دار) خاک معمولی تا مرطوب با زهکشی خوب و مواد آلی افزودنی.
[h=1]شیوه پرورش[/h]از کار گذاشتن تکیه گاهی محکم برای بالارفتن "کوبا" اطمینان حاصل کنید. 8 تا 10 هفته قبل از آخرین یخبندان کشت دانه‌ها را درون خانه انجام دهید. بذرهای تخت را یک شب در آب گرم گذاشته تا خیس بخورند، بعد آنها را در حاشیة مورد نظر در گلدان توربی (Peat pots) بکارید. در هر گلدانی 2 یا 3 دانه را در عمق 6 میلی‌متری بنشانید. موقعی‌که جوانه‌ها سر برآوردند اضافی‌ها را بچینید تا در هر گلدانی یکی باقی بماند. پس از آخرین یخبندان این گیاهان را با فاصله 30 سانتی‌متر از یکدیگر بکارید.[h=1]کاربرد در فضای سبز[/h]برای محل های خلوت یا مکان هایی که سایه تند دارند پرده گیاهی عالی است. برای باغ‌های کلبه‌ای زمینه‌ای شگفت‌انگیز فراهم می آورد.[h=1]نام‌های متداول دیگر[/h]
Mexicanivy, cathedral bells

خوب اینم اسم او گلی که شبیه داتوره بود رنگ گلها هم همونه که دوستمون گفتن هم سفید و هم بنفش

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار

خوب اینم اسم او گلی که شبیه داتوره بود رنگ گلها هم همونه که دوستمون گفتن هم سفید و هم بنفش

اين كجاش شبيه اونه؟!!!
من که میگم یه رقم از همون داتوره هست. شک نکن!

shila_kt

عضو جدید
کاربر ممتاز
تاپیک جالبیه ولی چرا انقدر خلوته؟!
اینجوری که سوال بکنیم جوابی نمیگیریم!

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
تاپیک جالبیه ولی چرا انقدر خلوته؟!
اینجوری که سوال بکنیم جوابی نمیگیریم!

سلام شیلا خانم :gol:
شما هر سوالی دارین مطرح کنید انشالله دوستان همکاری بیشتری میکنند و کمکتون میکنند نگران نباشید، البته چون این تاپیک بیشتر طرح سوال هستش واسه این خلوت تره

مهشید/

عضو جدید
طراحی خطوط انتقال اب

طراحی خطوط انتقال اب

سلام
یه کتاب در این مورد می خوام. غیر از مهندسی خطوط انتقال اب انتشارات دانشگاه تهران. یا یه سایت در این مورد.
ممنون میشم معرفی کنین.

reyhaneh919

کاربر بیش فعال
این دوستم از مادرش پرسیده اونم گفته بله میوه داره یه چیز خار دار که توش بذر ها هست.

siyasiya

عضو جدید
سینا عزیز

جزواتی که من برای هواشناسی کشاورزی میخوام موارد زیر هست. اگر بتونی برام بزاری بی نهایت ممنونت خواهم شد:

1- هواشناسی - دکتر علی خلیلی - دانشگاه تهران
2- هیدرولوژی - دکتر علی خلیلی - دانشگاه تهران
3- خاکشناسی - میرحسینی - دانشگاه تهران
4- زراعت عمومی - دكتر ناصر علوی
5- آبیاری عمومی - دانشگاه تهران
6- اصول باغبانی - دكتر روح انگیز نادری - دانشگاه تهران

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
این دوستم از مادرش پرسیده اونم گفته بله میوه داره یه چیز خار دار که توش بذر ها هست.

خب گفتم که همون تاتوره هست
سمی هست ها ، به دوستت بگو دست بهش می زنه مراقب باشه یا اگر بچه کوچیک دارن یه وقت برگ و گل هاش رو توی دهانش نکنه

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
یه کتاب در این مورد می خوام. غیر از مهندسی خطوط انتقال اب انتشارات دانشگاه تهران. یا یه سایت در این مورد.
ممنون میشم معرفی کنین.

مهشید جان در بخش دانلود مقالات و پروژه ها و تحقیق های مهندسی آب یه مقاله انگلیسی برات گذاشتم امیدوارم کمکت کنه:gol:

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
ممنون میشم معرفی کنین.

سلام

سازه های انتقال آب انتشارات دانشگاه اصفهان دکتر بیرامی هم به نظرم کتاب خوبیه

مهشید/

عضو جدید
سلام
این کتاب خوبه اما من مطلب درباره طراحی مجاری زیر زمینی میخوام. سراغ ندارین؟

مهشید/

عضو جدید
یه بروزه دارم در مورد طراحی مجاری زیر زمینی تحت بار خارجی. کتابی که دارم کامله کامله ولی برای بروزه به منابع بیشتری نیاز دارم:(:(

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه بروزه دارم در مورد طراحی مجاری زیر زمینی تحت بار خارجی. کتابی که دارم کامله کامله ولی برای بروزه به منابع بیشتری نیاز دارم:(:(

آبرسانی شهری تألیف محمد تقی منزوی
بخش اول: هیدرولوژی
بخش دوم: تعیین مقدار مصرف آب
بخش سوم: تهیه آب
بخش چهارم: خواص آب و تصفیه آن
بخش پنجم: رانش و مکش آب
بخش ششم: ذخیره آب
بخش هفتم: خطوط انتقال آب
بخش هشتم: پخش آب در شهر

شاید بخش هفتم این کتاب به دردت بخوره .

para2x

عضو جدید
سوال در مورد مدل SWAP

سوال در مورد مدل SWAP

سلام بر دوستان
می خواستم بدونم کسی تاحالا با مدل SWAP کار کرده ؟
من یه مکشل دارم ، اون اینکه مدل رو run میکنم (برا ذرت) ولی مدل پروژه رو بدون گیاه اجرا میکنه یعنی نه تعرقی نه محصول نهایی ، هیچی بدست نمیاره !!
کسی می دونه چرا و چیکار باید کنم ؟ ممنون

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بر دوستان
می خواستم بدونم کسی تاحالا با مدل SWAP کار کرده ؟
من یه مکشل دارم ، اون اینکه مدل رو run میکنم (برا ذرت) ولی مدل پروژه رو بدون گیاه اجرا میکنه یعنی نه تعرقی نه محصول نهایی ، هیچی بدست نمیاره !!
کسی می دونه چرا و چیکار باید کنم ؟ ممنون

سلام دوست عزیز
منظورتون اینه که شما داده های گیاهی وارد می کنید ولی مدل خروجی نمیده؟:surprised:
کدوم ورژن swap را اجرا کردید؟
در ضمن لطف کنید بعد این هر سوال یا درخواستی داشتید در تاپیک سوال و درخواست مطلب مهندسی آب مطرح کنید تا دوستان بتونند راهنماییتون کنند
با تشکر:gol:

**زهره**

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان.کسی میدونه سیستم پشتیبانی تصمیم چه جور روشیه؟decision support system

para2x

عضو جدید
سلام دوست عزیز

در ضمن لطف کنید بعد این هر سوال یا درخواستی داشتید در تاپیک سوال و درخواست مطلب مهندسی آب مطرح کنید تا دوستان بتونند راهنماییتون کنند
با تشکر:gol:
چشم
عرض کنم که من 2.9 رو اجرا میکنم . اون مشکل رو حل گردم .
حالا مقادیر تعرق واقعی حساب میشن ، ولی محصول نهایی ندارم . کسی می دونه محصول نهایی تویه کدوم فایل خروجی نوشته میشه و با چه عنوانی ؟
ممنون

yeganehparast

عضو جدید
با سلام

يه سوال دارم در مورد آبنما:

مي خوام يه لوله اصلي فرضا به شكل نيم دايره يا دايره طراحي كنم كه روش چند تا فواره نصب بشه

و سيستم به يك پمپ وصل باشه.

چه مراحلي رو بايد طي كنم تا بشه ميزان پرتاب متوسط آب رو حساب كرد؟