مشاوره، سوال و درخواست مطالب زراعت و اصلاح نباتات

na_jam

عضو جدید
آشیانه رو معمولا با عنوان نیچ اکولوژیکی میگن که همون منطقه یا جایگاه اکولوژیکی یا زیستگاه خاص هر موجود زنده هست. :gol::gol::gol:
معنی آشیانه رو میدونم اما نمی دونم چرا در درس طرح آزمایشات کشاورزی ، واژه اکولوژی آمده
در طرح آزمایشات آمده که کدام منبع تغییر زیر از نوع آشیانه ای نمی باشد ؟
1) خطای آزمایشی در طرح مربع لاتین
2) کرت فرعی در طرح کرت های خرد شده
3) خطای نمونه برداری در طرح کاملا تصادفی
4) خطای b در طرح کرت های خرد شده
؟؟؟

W216

عضو جدید
نیاز شدید به دیکشنری تخصصی زراعت و اصلاح نباتات

نیاز شدید به دیکشنری تخصصی زراعت و اصلاح نباتات

سلام به همه دوستان خوبم

من نیاز شدید به یه دیکشنری انگلیسی به فارسی تخصصی واسه رشته زراعت و اصلاح نباتات میخوام.اگه کسی داره بی زحمت بهم لینک بده.حجمش هم مهم نیست.لطفا مستقل باشه و نیاز به بابیلون یا امثالهم نداشته باشه.

ممنون از همه دوستان گلم

mohammad hoseni

عضو جدید
کدام گونه جو نیمه نر عقیم است؟

W216

عضو جدید
اینجا رسم نیست به کسی جواب بدن؟

دوستان آگاه بی زحمت راهنمایی بفرمایید.

ممنون

W216

عضو جدید
درخواست دفترچه آزمون کارشناسی ارشد زراعت سال 89 دانشگاه آزاد

درخواست دفترچه آزمون کارشناسی ارشد زراعت سال 89 دانشگاه آزاد

سلام
کسی میتونه در زمینه پیدا کردن دفترچه آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه ازاد رشته مهندسی کشاورزی-زراعت منو راهنمایی کنه یا اونو داره تا به من بده.

ممنون میشم کسی واسه من پیداش کنه.

با تشکر

honey66

عضو جدید
سلام خدمت همه سروران و اساتید خودم
نمیدونم باید این درخواست رو اینجا میزدم یا نه.من مینویسم.اگه صلاح ندیدید که اینجا باشه پاکش کنید.
بچه ها من یه مقاله ساده و جامع و قابل درک در باره علفکش های بازدارنده های فتوسنتز در فتوسیستمII میخوام.
یه کنفرانس دارم هفته بعد.پس تو رو خدا زود تر اگه کسی میتونه کمکم منه.یا حداقل یه کتابی معرفی کنه که مبحثی در این باره داخلش نوشته شده باشه
فقط زودتر
ممنون

Mahmuud

عضو جدید
سرچ کنی مطالب زیادی دستگیرت میشه ......
من یه ترجمه دارم که راجع به نحوه اثر برخی از علف کشها بر روی فتوسیستم دو هست اگه پیداش کردم تا شنبه شب خبرتون میکنم چون الان در دسترس نیست......
یه سری به کتاب علفهای هرز و کنترل آنها که چاپ دانشگاه مشهد هست بزیند یه چیزهایی توش هست.

e.m.z

عضو جدید
خیلی مهم و ضروری

خیلی مهم و ضروری

سلام به همگی ، من میخوام رو زئوپونیکس کار کنم اگه کسی میتونه کمکم کنه ممنون میشم !!!!!!!!!!!!!:gol::gol::gol::gol::gol::gol:

Mahmuud

عضو جدید
خصوصیات گیاهی: چغندر قند با نام علمي Beta vulgaris گياهي است دو ساله از تيره اسفناج كه بصورت گياهي يكساله زراعت مي شود . چغندر قند طي دوره رشد رويشي فاقد ساقه بوده و بصورت مجموعه اي از برگهاي بزرگ افقي تا عمودي مشاهده مي شود . طول دوره رشد براي توليد قند 6 تا 9 ماه مي باشد .

محصول زراعي چغندر ريشه اي است بزرگ و آبدار كه شامل سه قسمت است :
1) طوقه كه قسمت بالائي ضخيم شده و برگها از آن منشأ مي گيرد

2) منطقه كوتاه و صاف در زير طوقه كه گردن گفته مي شود . گردن قطورترين منطقه ريشه مي باشد

3) قسمت گوشتي ريشه كه ذخيره قند در آن انجام مي گيرد . مقدار قند در منطقه گردن و طوقه پايين است مقدار قند در ارقام اصلاح شده به 16 تا 20 درصد مي رسد . امراض و كمبود مواد غذايي موجب افزايش ريزيش برگها گشته و عملكرد را پايين مي آورد زيرا در اين حالت برگهاي جديد بوجود مي ايد كه صرفاً بامصرف قند ذخيره شده ريشه رشد مي كند . معمولاً ساقه گل دهنده چغنمدر كه در سال دوم رشد بوجود مي آيد از مركز طوقه رشد مي كند گلها كوچك و در روي گل آذين خوشه اي مركب بطور منفرد با دستجات 2 تا 7 گلي مشاهده مي شود خود عقيمي و دگرگشتي بر گياه حاكم است باد عامل مهم در گرده افشاني بشمار مي رود .

تجمع قند در بعضي از دوره هاي رشد تحت تأثير دو عامل به حداكثر ميزان خود مي رسد

1) آهسته و كند شدن رشد برگها و ريشه
2) تعادل مطلوب بين فتوسنتز و تنفس بعلت روزهاي آفتابي و روشن كه موجب بالايي فتوسنتز مي گردد و شبهاي خنك كه تنفس را پايين نگه مي دارد . چغندر قند سازگاري وسيعي به شرايط محيط متنوع دارد به سرما و گرما نسبتاً مقاوم است تحمل خشكي را دارد به شوري خاك نيز مقاوم است . عوامل محيطي مانند حرارت ، نور ، طول روز و رطوبت خاك تا حد زيادي تعيين كننده نحوه رشد و ذخيره قند در ريشه مي باشد . خاكهاي بارور ،‌داراي زهكشي خوب ، بافت متوسط و اسيديته خنثي تا كمي قليايي براي چغندر قند ايده آل است . عملكرد در خاكهاي نيمه سنگين بشرط وجود زهكشي خوب نيز مطلوب مي باشد .

تناوب زراعی: چغندر قند به ساختمان عالي خاك نياز دارد . بنابراين بهتر است بعد از بقولات علوفه اي چند ساله ، كود سبز و يا كود آلي فراوان و به عنوان اولين محصول وجيني در تناوب قرار گيرد اگر چه چغندر قند به مواد غذايي زيادي نياز دارد و خاك را تا عمق 80 الي 125 سانتي متري از مواد غذايي تهي مي سازد اما زمني باقيمانده از آن فاقد علفهاي هرز بوده و ساختمان خاك را بهبود مي بخشد . چغندر قندر با ساير چغندرها ، گياهان جنس كلم و جنس اسفناج در بعضي بيماريها مشترك بوده و نمي بايست با آنها در تناوب قرار گيرد .

مثالهايي از تناوب چغندر قند :
يونجه ( 4 ـ 5 سال ) سيب زميني ـ چغندر قند ـ ذرت
شبدر ـ چغندر قند ـ گندم يا جو
گود سبز ـ چغندر قند ـ حبوبات يا سويا

کود شیمیایی: توليد هر تن چغندر به 5/3 الي 5/4 كيلو ازت ، 25/1 تا 5/1 كيلو اكسيد فسفر ، 2/4 تا 5/5 كيلو اكسيد پتاسيم و 8/1 تا 2/2 كيلو اكسيد كلسيم نياز دارد .

تاریخ کاشت: حرارت مناسب جوانه زدن بذر چغندر قند بين 15 تا 20 درجه سانتي گراد است . با رسيدن ميانگين حرارت شبانه روزي هوا به حدود 10 تا 12 درجه سانتي گراد به كشت چغندر بهاره نمود .

كشت زود هنگام پاييزه ممكن است با هجوم آفات در اوايل دوره رشد و نيز گلدهي روبرو گردد زيرا هر چه سن چغندر قند در زمان روبرو شدن با سرما بيشتر باشد بهتر نسبت به سرما عكس العلم نشان مي دهد .

کنترل علفهای هرز: چغندر قند ، بخصص در مراحل اوليه رشد نسبت به رقابت علفهاي هرز بسيار حساس است . از حدود يك هفته بعد از سبز شدن فقط مي توان بين رديفها را كولتيواتور زد . علف كشهايي مانند رونيت و اپتام را ميتوان قبل از كاشت چغندر پاشيد و با خاك مخلوط نمود . علف كش پتانال را مي توان بعد از سبز شدن چغندر هنگامي كه چغندر حداقل 2 برگ داشته باشد ولي علفهاي هرز جوان و كمتر از 4 برگ داشته باشد بكار برد . علف كش پيرامين از برگ وريته علفهاي هرز جذب شده و بصورت قبل از كاشت مصرف مي شود .

آفات و امراض: كرم برگخوار چغندر قند يا كارادرنيا Caradrinacxigua : از آفات عمومي محسوب مي شود رنگ لارو كارادرنيا بطور معمول سبز است ولي گاهي به رنگ قهوه اي و حتي سياه ديده مي شود لاروهاي جوان به پارانيم برگ و لاروهاي مسن تر به رگبرگها حمله مي كنند در صورتيكه تراكم آفت شديد باشد طوقه نيز مورد تغذيه قرار مي گيرد و بوته خشك مي شود مبارزه با اين آفت عمدتاً از طريق مصرف سموم فسفره مانند ديمكون ، گوزاتيون ، ديپرتكل و يا سوپر اسيد انجام مي پذيرد .

بيد چغندر قند يا ليتا پروانه كوچكي است با نام علمي wcellatella scrobipalpa از آفات خصوصي چغندر قند است لارو كامل اين حشره از جوانه هاي مركزي تغذيه مي نمايد مبارزه با اين حشره عمدتاً با استفاده از سموم شيميايي فسفره مانند گوزاتيون ، ديمكون انجام مي شود .

از جنس آگروتيس چند حشره با اسامي شب پره زمستاني كرم آگرويتس A.ypsilon ، آگرويتس A.nigrum و شب پره آگرويتس A.pronuba به چغندر حمله مي كنند اين آفات به برگها ، دمبرگها و طوقه چغندر حمله مي كند و موجب خشك شدن گياه جوان مي گردد مبارزه با حشرات جنس آگرويتس عمدتاً با استفاده از طعمه مسموم انجام مي شود . Agrotis Agrotis seaetum

كك چغندر با نام علمي chaetocnema tibialis يكي از آفات مهم چغندر در ايران محسوب مي شود . خسارت به چغندر توسط حشره كامل كه سوسك كوچكي به طول 2 ميليمتر است مي باشد كك به برگهاي جوان حمله و آنها را مشبك مي سازد . براي مبارزه مي توان از سمهاي فسفره استفاده نمود . مگس چغندر با نام علمي Pegomyia betae مگس كوچكي است بطول تقريباً 5 ميليمتر كه لارو آن به چغندر آسيب مي رسانند قسمتهاي آلوده ماننده تاول باد مي كند و زرد رنگ مي شود كه در نتيجه برگها خشك شده و از بين مي رود مبارزه با اين آفت از طريق سموم فسفره مانند ديازينون يا ديمتوات بصورت سمپاشي مي باشد .

شته سياه باقله با نام علمي Apbis fabae از افات عمومي محصولات زراعي است اين شته بين 5/2 تا 3 مليمتر طول داشته و به رنگ سياه براق و گاهي تا سبز زيتوني ديده مي شود اين شته از شيره پرورده گياه تغذيه و باعث پيچيدگي ، پژمردگي و زردي برها و حتي خشكيدن آنها مي گردد با اين آفت مي توان با سموم متاسيستوكس ، ديمتوات و سوپر اسيد مبارزه كرد .

بیماریهای مهم چغندرقند: بيماري سفيدك سطحي توسط قارچي بنام Erysiphe betae ايجاد و از مهمترين بيماريهاي چغندر قند در ايران محسوب مي شود علائم بيماري ابتدا بصورت ظهور پوشش گرد مانندي در سطح زيرين برگ است كه در اثر توسعه بيماري به سطح فوقاني برگها نيز گسترش مي يابد اين پوشش سفيد مدتي بعد تغيير رنگ داده و قهوه اي مي گردد و در نتيجه برگها شادابي خود را از دست داده و زرد مي شوند راه مبارزه استفاده از قارچ كشها مانند سموم گوگردي مي باشد .

بيماري لكه گرد برگ چغندر يكي از بيماريهاي مهم چغندر در نواحي گرم و مرطوب است كه توسط قارچي بنام Cercospora beticola ايجاد مي شود . علائم بيماري پيدايش لكه هاي گرد كوچكي به قطر 2 تا 5ميليمتر به رنگ خاكستري يا قهوه اي مايل به خاكستري با حاشيه قرمز متمايل به قهوه اي روي برگها مي باشد .

كنترل بيماري با ضد عفوني بذر با فرمالين و سمپاشي مزرعه با تركيبات مس مانند كوپر اويت انجام مي شود . بيماري پوسيدگي ريشه چغندر قندر ظاهراً توسط قارچهاي مختلفي توليد مي شود اين بيماري پس از تشكيل ريشه غده اي به چغندر حمله و موجب پوشيدگي ريشه در ناحيه طوقه مي گردد . راه مبارزه با آن با انتخاب ارقام مقاوم و استفاه از قارچ كشها مانند تترا كلرو سوپرايكس و ريزكتول كمبي امكان دارد .

farhadnadjmi

عضو جدید
گوجه فرنگي داربستي در فضاي باز(آزاد)

گوجه فرنگي داربستي در فضاي باز(آزاد)

سلام بر دوستان محترم
آيا كسي مي تواند به من در مورد كاشت و هرس و ديگر نكات مهم گوجه فرنگي داربستي در فضاي باز كمك كنه يا كتاب مشخصي را به من پيشنهاد بده.متشكرم.

کممممممممممک

کممممممممممک

:gol:یه سری مطلب و عکس از جو رقم کویر (اندازه خوشه و متوسط تعداد دانه در خوشه و....)و همجنین رقم جدید mb-83-14 تو ورامین می خواستم:gol:

sun_girl

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینجا رسم نیست به کسی جواب بدن؟

دوستان آگاه بی زحمت راهنمایی بفرمایید.

ممنون

دوست عزیز :gol:
اتفاقا اینجا رسم هست که همه تا جایی که بتونن به همدیگه کمک کنن، اگه جواب نگرفتید خب حتما کسی نداشته دیگه، من خودمم ندارم... براتون سرچ کردم ولی بازم چیزی پیدا نکردم... مگر اینکه هزینه کنید و از یکی از همین آگهی های اینترنتی تهیه فرمایید
اگر هم یه وقت پیدا کنم حتما براتون میذارم...
در کل ایشاا.. کسی پیدا بشه که این نرم افزار رو داشته باشه :gol:

sun_girl

عضو جدید
کاربر ممتاز
معنی آشیانه رو میدونم اما نمی دونم چرا در درس طرح آزمایشات کشاورزی ، واژه اکولوژی آمده
در طرح آزمایشات آمده که کدام منبع تغییر زیر از نوع آشیانه ای نمی باشد ؟
1) خطای آزمایشی در طرح مربع لاتین
2) کرت فرعی در طرح کرت های خرد شده
3) خطای نمونه برداری در طرح کاملا تصادفی
4) خطای b در طرح کرت های خرد شده
؟؟؟

گاهی در آزمایشهای کشاورزی در هر واحد آزمایشی بیش از یک مشاهده وجود دارد. در برخی از آزمایشات، نمونه ها خود به زیر نمونه هایی تفکیک می گردند و حتی زیر نمونه ها به زیر نمونه های فرعی قابل تقسیم می باشند و به این ترتیب طرح آزمایشی به خود حالت ترتیبی می گیرد.
در اصطلاح به این گونه طرح ها، طرح های ترتیبی یا آشیانه ای می گویند.
مثال 1- طرح ترتیبی ساده:
در یک آمارگیری 6 تا از شهرستانهای کشور را با قرعه انتخاب و از هر یک با قرعه 2 ده و از هر ده 10 مرغ را با قرعه انتخاب نموده و تعداد تخم مرغ را در که هر یک در سال گذاشته اند شمارش شده است.در این طرح به بررسی اینکه اولاً آیا از حیث متوسط تعداد تخم مرغ سالیانه، مرغهای شهرستانهای کشور با هم فرقی دارند یا نه؟ ثانیاً صرف نظر از تفاوت هایی که از این حیث بین شهرستانها باشد یا نباشد، آیا بین دهات یک شهرستان فرق هست یا نه، پرداخته می شود.

مثال2 - طرح های تقاطعی - در سه جاده (A) و در دو طرف آن (B) نمونه های خاک ازچهار فاصله (C) و از دو عمق (D) جمع آوری و مقدار سرب آنها اندازه گیری شده است. اثر هر یک از عوامل را از نظر آماری مورد آزمون قرار میگیرد.

اگه میخواید راجع به طرجهای ترتیبی بیشتر بدونید میتونید به کتاب "طرح های آماری در پژوهشهای کشاورزی" تألیف "دکتر یزدی صمدی، رضایی و ولی زاده" مراجعه کنید. (اگه اشتباه نکنم بعد از فاکتوریل باشه)

برای سوالی که گذاشتید:
فکر میکنم جواب گزینه 2 باشه.

موفق باشید:gol:

lotra1979

عضو جدید
پرورش اکالیپتوس

پرورش اکالیپتوس

سلام
من یک مهندس متالورژی هستم
ولی علاقمندم که در زمینه پرورش درخت اکالیپتوس فعالیت کنم (به منظور استفاده در صنعت کاغذ سازی)

اگر دوستان اطلاعاتی در این زمینه دارند ممنون می شم که کمکم کنند
منطقه ای هم که در نظر گرفتم در نزدیکی شهرستان شاهرود د هست با آب و هوای گرم و کویری
من از وضعیت خاک و ... فعلا اطلاعات فنی ندارم که بگم فقط محض اطلاعتون تو اون منطقه ای که من در نظر گرفتم (نزدیک شهر کوچک بیارجمند) باغات پسته زیاد هست ، زمین ها هم زیر کشت گندم، زیره سبز و ... میره. . آبیاری از طریق آب قنات انجام می شه و ... دیگه همین!
اصلا این کار سود دهی داره ؟
درخت دیگه ای هم هست که بشه برای تولید کاغذ تو اون منطقه کاشت؟
اگه هر راهنمایی در این خصوص دارید ممنون می شم کمکم کنید

lotra1979

عضو جدید
پرورش اکالیپتوس

پرورش اکالیپتوس

سلام
من یک مهندس متالورژی هستم
ولی علاقمندم که در زمینه پرورش درخت اکالیپتوس فعالیت کنم (به منظور استفاده در صنعت کاغذ سازی)

اگر دوستان اطلاعاتی در این زمینه دارند ممنون می شم که کمکم کنند
منطقه ای هم که در نظر گرفتم در نزدیکی شهرستان شاهرود د هست با آب و هوای گرم و کویری
من از وضعیت خاک و ... فعلا اطلاعات فنی ندارم که بگم! فقط محض اطلاعتون تو اون منطقه ای که من در نظر گرفتم (نزدیک شهر کوچک بیارجمند) باغات پسته زیاد هست ، زمین ها هم زیر کشت گندم، زیره سبز و ... میره. . آبیاری از طریق آب قنات انجام می شه و ... دیگه همین!
اصلا این کار سود دهی داره ؟
درخت دیگه ای هم هست که بشه برای تولید کاغذ تو اون منطقه کاشت؟
اگه هر راهنمایی در این خصوص دارید ممنون می شم کمکم کنید

Mahmuud

عضو جدید
سلام دوست عزیزم
اکالیپتوس یکی از گزینه های خوب جهت کاری که میخواید هست. رشد بسیار سریع داره مخصوصا گونه ای که پوست سفید داره، این گیاه تو ایران هیچ آفتی بهش نمیزنه و سمپاشی نیاز نداره ، نگهداری خاصی نمیخواد و در هر نوع زمینی رشد میکنه، نیاز به آبیاری نداره و ریشه های خیلی عمیقی داره، بعد از بریدن تنه درخت از کنار باقی مونده تنه اصلی شروع به رشد میکنه. با بذر تکثیر میشه و کشت آن مشکلی نداره.
ببخشید اطلاعاتم فقط در همین حد بود.
موفق باشید.:w27:

rafsanjan

عضو جدید
در خواست

در خواست

سلام کسی میدونه صفر فیزیولوژیک یک گیاه چجوری بدست میارن اگه کسی میدونه لطفا راهنمایی کنه ممنوون.

sasan.parseh

عضو جدید
درخواست مشاوره

درخواست مشاوره

:gol:با سلام:gol:
من یه استخر پرورش ماهی دارم.پایین این استخر دو هکتار زمین دارم که همینطوری مونده بدون استفاده.میخواستم ببینم میشه از این دو هکتار یه کسب درامدی کنم.من از کشاورزی زیاد سر در نمیارم.نمیدونم چی باید بکارم و چطوری.ممنون میشم اگه راهنماییم کنید:heart:
خروجی اب هم 6 لیتر بر ثانیه است
راستی میشه توی این زمین یه باغ کوچولو درست کرد;)

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام دوست عزیز:gol:

بسته به منطقتون هر چیزی که بخواین میشه بکارین هم مثمر هم غیر مثمر

باغ هم بله دو هکتار خیلی مناسبه واسه باغ
همه چی هم میشه داشت
اون بسته به میل خودتون هست که چی میخواین

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
خواهش میکنم

به نظر من اگه میخواین باغ خوبی داشته باشین با یه طراح مشورت کنین
از این دو هکتار زمین به بهترین صورت استفاده کنین

...DaNtE

عضو جدید
در خواست مقاله

در خواست مقاله

آقا اگه یکی یک مقالهی نسبتا جامع در مورد روشهای جمع آوری آب در سطح مراتع مخصوصا در مورد سطح آبگیر عایق به من بده کلی دعاش میکنم.در ضمن رشتهی تحصیلیم آبخیز داریه اما تو هیچ کدوم از تالارها این رشته نبود.اگه کسی چیزی در این مورد داره این ایمیلمه.لطفا برام بفرستیدش.کلی ممنون میشم.

farokhkhan.baran@yahoo.com

dorddaye

عضو جدید
سلام به همگی ، من میخوام رو زئوپونیکس کار کنم اگه کسی میتونه کمکم کنه ممنون میشم !!!!!!!!!!!!!:gol::gol::gol::gol::gol::gol:
سلام دوست عزیز
شاید اگه این رو بگم حمل بر بی دانشی من بذاری ولی این زئوپونیکس چی هستش ؟:surprised: :smile: کمی میشه توضیح بدی آخه دیدم تاپیک گذاشتی و چند نفر اومدن دیدن و بدون اینکه نظری بدن برگشتن ولی اگه توضیح بیشتر بذاری شاید بچه هایی باشن که بتونن کمک کنن موفق باشی