مسابقه *** هركي گفت اين چه گياهيه ...؟

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نعل اسبی Hippocrepis
جمع آوری از مرزن آباد

اینم از اسم گیاه ما
تنها چیزی که ازش میدونستم این بود با تنها عکسش

http://www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=5079&d=1220217749

فرزام

عضو جدید

بابا سرمد جان، درسته من گفتم هر کی جواب کامل بده برنده است ولی منظورم توضیح کامل درباره ماخار بود ........ جو گیر شدی ..... یکدفعه درباره انبارداری و رسیدن به بازار فروش و خرید توسط مشتری هم می گفتی دیگه :biggrin::biggrin::biggrin:

کارت درسته خدائیش ..;)

http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&ref=12

گلابتون

مدیر بازنشسته
خوب دوستان تكليف عكس جوجو جان هم معلوم شد ... گياه نعل اسبي ... ممنونيم جوجو جان خيلي جالب بود من كه تابحال نديده بودم ...
دوستان هركس ميتونه اطلاعاتي در خصوص اين گياه پيدا كنه و برامون بزاره ممنون ميشم... دوست دارم در خصوصش بيشتر بدونم ...:w10:

گلاب خاتون ناظم:gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
خوب چون براي عكس جوجو كسي از دوستان پاسخگو نبوده ... ميتونيم از عكسهايي كه فرزام جان در سفرشون تهيه كردن استفاده كنيم ... فرزام جان بفرماييد منتظريم

درخصوص واژه هم فكر ميكنم سرمدجان بايد اقدام بفرمايند ... استاد بفرماييد منتظر شما هم هستيم

گلاب ناظم خانم:gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
سرمد جان بايد اصطلاحت جوري باشه كه همه شنيده يا خونده باشن ... محلي باشه كسي كه توي اون محدوده هست ميتونه جواب بده نه همه ... اگه ميتوني اسم علمي براش پيدا كني بنويس ... البته شايد هم كساني باشند كه اسم محلي رو بتونن جواب بدن ... اما محدوديت گذاري ميشه ..

ممنونم گلاب:gol:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
گاو آهن دوار میباشد
بقیش رو بتوضیحم ؟

روتیواتور یا گاو آهن دوار دستگاهی است که در مرحله آماده سازی زمین جهت شخم (بهم زدن و نرم کردن) زمین به کار می رود.

انواع
ثابت (18-150 Hp)

* سبک : ( 18-65 Hp)

- روتیواتورمدل گلدونی برای تراکتورهای سبک 18-30 Hp
- روتیواتور سبک گیربکس کوچک مدل Hisa(روتوکلتیواتور) 30-65 Hp

* نیمه سنگین : (گیربکس بزرگ مدل Hibm) (40-90 Hp)
* سنگین : (گیربکس دور متغیر مدلhih) (50-150 Hp)
* باغی (زیر درختی)
کشویی (30-50 Hp)

روتیواتور ثابت سبک :
1- روتیواتور مدل گلدونی برای تراکتورهای سبک (18-30 Hp)

قابل نصب برروي ترا کتورهای کوچک به خصوص گلدونی ، داروانا وغیره جهت مصرف در باغات ، مزارع وزمین های شالیزاری.

2-روتیواتور سبک گیربکس کوچک مدل Hisa (روتوکلتیواتور) (30-65 Hp)

برای نرم کردن خاک در مرحله آماده سازی زمینهای جا لیزی ، شالیزاری و باغات

(hibmروتیواتور ثابت نیمه سنگین ( گیربکس بزرگ ،مدل
روتیواتور نیمه سنگین برای انجام عمل شخم در باغات ومزارع و شالیزار استفاده می شود.

)hihروتیواتور ثابت سنگین (گیربکس دور متغیر مدل

در تمام مزارع در مرحله آماده کردن زمین قابل استفاده است و برای تراکتورهای رومانی ، فرگوسن 399-285 شش سیلندر ، جاندیر و تراکتورهای سنگین 100 اسب بخار به بالا نیز قابل استفاده است.

روتیواتور ثابت باغی (زیر درختی)

استفاده از این روتیواتور موجب بالا رفتن راندمان و سرعت انجام کار ، کاهش هزینه و نیروی انسانی و یکنواختی عمل در تمامی مرحله شخم ودر تمام سطوح می شود.
باعث تسهیل در عمل از بین بردن علفهای هرز موجود در زیر درختان می شود.

روتیواتور کشوئی :
دستگاهی است که در مرحله آماده سازی زمین جهت شخم ( بهم زدن و نرم کردن) زمین به کارمی رود و در تمامی باغات مورد استفاده قرار می گیرد.

فرزام

عضو جدید
فرزام جان كجايي داداش ... منتظريم عزيز

گلاب ناظم :gol:

شرمنده، شرمنده، ..... ببخشید که دیروز نتونستم آن بشم.... :redface:

همین الان براتون یکی از عکسایی که گرفتم میذارم .... خودم هم نمیدونم چیه (چون سوادم نم کشیده) مطمئنم شما میتونید شناسایی اش کنیم ..

اینم یک عکس دیگه از برگهاش ..

اگر با این عکس ها به نتیجه نرسیدیم بازم عکس دارم بذارم .....

ببینم چه کار می کنیم ...;)

گلابتون

مدیر بازنشسته
به به به فرزام جان خوش اومدي عزيز
خواهش ميكنم

شبيه اقاقيا هم هست .... بازم ببينيم نظر بقيه چيه؟

گلاب :gol:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کویر جنگلیه دیگه
ببین اونا که بهش آویزونه کم کم توش 3، 4تا دوه رشد میکنه و بزرگ میشه، بعد خوشه کم کم خشک میشه و میفته رو زمین :w12:

گلابتون

مدیر بازنشسته
خوب سرمد جان عزيز ... امشب فرصت واژه شما تموم ميشه گلم بايد واژه علميتون رو معرفي بفرماييد
منتظريم عزيز

گلابتون ناظم:gol:

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
من قبلا وقتی کم سن بودم این درخت رو دیدم. فکر می کردم اون وقتا درخت لوبیا این شکلی هست. اما کم کم یاد گرفتم نه بابا لوبیا کهاین ریختی نیست. راستی من که هنوز نمی دونم این چه گیاهی هست. البته منو به یاد دوران کودکیم انداخت .... آخه این شبیه لوبیا بود !!!

فرزام

عضو جدید
به به به فرزام جان خوش اومدي عزيز
خواهش ميكنم

شبيه اقاقيا هم هست .... بازم ببينيم نظر بقيه چيه؟

راستش فکر نمیکنم اقاقیا باشه ... به نظرم میوه هاش هم بزرگتر از اقاقیا ست و هم رنگش فرق میکنه ...

کویر جنگلیه دیگه
ببین اونا که بهش آویزونه کم کم توش 3، 4تا دوه رشد میکنه و بزرگ میشه، بعد خوشه کم کم خشک میشه و میفته رو زمین :w12:

جاوید جان، نمیدونم ... شاید همینی باشه که شما میگی ... اگر بتونی یک کم توضیحات بیشتر بدی یا عکس از تنه درختش بذاری تا من ببینم شبیه این عکسی که من دارم هست یا نه ، شاید به نتیجه برسیم ..:)

متشکرم عزیز :gol:

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
این درخت گل ابریشمه که تو بوشهر بهش میگند کور یا کویر.از درختای کویری هم هست و انواع مختلفی هم داره،مثل گل زد گل سفید،کم پشت پر پشت.موقعی هم که میوه‌هاش زرد میشه همونطور که جاوید گفت میریزه پایین و خیلیم کثیف میکنه خیابون یا کوچه رو.

گلابتون

مدیر بازنشسته
چه جالب سرمد جان .... :w11:
سرمد ازش ميتوني عكسي تو اينترنت پيدا كني و يا از محل زندگيتون عكسي ازش بگيري برامون بزاري
ببينيم فرقها و يا شباهتهاشون چه جوريه...؟؟؟؟ ببخشيد ميدونم زحمتت ميشه .

گلاب خاتون :gol:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلاااااااااااااام
دومین مانیتورمم سوخت :crying2::w06::w12:

آره، ابریشم، بوی جالبی هم داره، البته من فقط تو بین دوستام این بو رو دوس دارم
عصر اگه وقت عکس میگیرم

فرزام

عضو جدید
دست همگی دوستان درد نکنه ... واقعا زحمت می کشید ... ;)

من با توجه به صحبتهای سرمد و جوجو توی اینتر نت گشتم، با توجه به عکسهایی که توی اینترنت دیدم فکر میکنم باید همین گل ابریشم باشه. البته این درخت توی مناطق مختلف کشورمون اسمهای مختلفی داره .
البته هنوز شکم برطرف نشده .. صبر میکنیم عکسهای جوجوی عزیز رو ببینیم تا بطور دقیقتر بررسی کنیم و به یقین برسیم.... :surprised:

حالا اگر شما صلاح میدونید من توضیحات درخت گل ابریشم رو بدم یا اینکه صبر کنیم بعد از این که عکس های جوجو رو دیدیم بگم .؟؟

فی الحال 2 تا عکس دیگه از این درخت رو که خودم گرفته بودم میذارم شاید مفید واقع بشه ....

عکس تنه درخت

عکس میوه

آخرین ویرایش:

گلابتون

مدیر بازنشسته
فرزام جان دست گلت درد نكنه ... حالا شما توضيحاتتون رو بزاريد مانعي كه نداره.اگر هم اشتباه باشه حداقلش اينه كه اطلاعاتمون در خصوص گل ابريشمي بيشتر ميشه...

من هميشه اين گياه رو به صورت درختچه ديده بودم .. اما به صورت درخت هنوز نديده بودم ...جالبه و زيبا

تا عصري كه جوجو بتونه برامون عكس تهيه كنه ...
يه حدسي هم گلرخ خانم زدند ... شايد به قول شما اسمها در مناطق مختلف متفاوت باشه و همگي منظورمون يكي باشه... نميدونم ...:w20:.
به هر حال منتظر جوجوي پر طلا هم هستيم .:w17:

گلاب خانم ناظم :gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
در ضمن فرزام جان اگه از توي اينترنت عكسي پيدا كردي برامون بزار... ببينيم شباهتي داره؟
بعد با عكسهاي جوجو هم مقايسه ميكنيم . خوبه؟

فرزام

عضو جدید
به روی چشم خانم ناظم !

درخت شب خسب يا ابريشم‌دار يا شاقوز ( شاغوز دار ) يا هزار برگ، با نام علمی
Albizia julibrissin
؛ درخت زينتی بسيار زيبايی است كه در جنگل‌های شمالی ايران مي‌رويد.
شب خسب در برابر آلودگي‌های صنعتي و هواي آلوده شهري مقاومت خوبي دارد. مكان‌هاي پر آفتاب را ترجيح مي‌دهد. اين درخت بسيار مناسب براي شمال و بيشتر مناطق معتدل كشور همچنين مناطق جنوبي ايران است.
اين درخت بلندقامت ظريف‌اندام بومي جنوب و شرق آسياست كه از ايران تا چين و كره گسترش يافته است. ابريشم‌دار، نخستين بار در قرن هجدهم توسط يك نجيب‌زاده ايتاليايي به نام فيليپو رل آلبيزي وارد اروپا شد. به همين خاطر جنس آن را آلبيزيا ناميده‌اند و اسم گونه آن نيز درواقع از واژه فارسي «گل ابريشم» گرفته شده است.
در زبان انگليسي گاه اين درخت را با اسامي فارسي درخت ابريشم ايراني يا شب خسب مي‌شناسند. اين درخت را به خاطر اينكه شب‌ها برگ‌هايش روي هم جمع مي‌شوند و به نظر مي‌رسد كه به خواب رفته‌اند، شب خسب ناميده‌اند. نام ژاپني اين درخت نيز به همين معني است.
ابريشم‌دار را به خاطر برگ‌هاي شانه‌اي زيبا و گل‌هاي خوشرنگ شيشه‌شور مانندش به عنوان يك درخت زينتي و سايه‌گستر به وفور در باغ‌ها مي‌كارند. شب خسب در طبيعت در دشت‌هاي خشك، دره‌هاي شني و ارتفاعات مي‌رويد اما با تمام زيبايي‌هايش در ژاپن و بسياري از بخش‌هاي آمريكا يك گياه مهاجم به حساب مي‌آيد.
به همين خاطر در ايالات متحده تلاش مي‌كنند تا مانع از خودباروري و گسترش اين گونه گياهان زينتي شوند. البته شب خسب به جز كاربرد زينتي داراي فوايد درماني و خوراكي نيز هست. مثلا از پوست تنه آن براي درمان زخم و كوفتگي و از دانه‌هايش كه درون يك نيام، مانند غلاف باقلا قرار گرفته‌اند، به عنوان غذاي دام استفاده مي‌شود. شهد شيرين و مغذي گل‌هايش نيز غذاي مناسبي براي زنبورهاي عسل است.

شب خسب چه شكلي است ؟

ابريشم‌دار يك درخت نسبتا كوچك خزان‌پذير به بلندي پنج تا 12 متر با تاج پوشش گسترده است. برگ‌هاي ظريف و سرخس‌مانند آن شامل 10 تا 30 جفت برگچه كوچك تقريبا مستطيلي‌شكل است كه در دو رديف شانه‌اي قرار مي‌گيرند. اين برگچه‌ها با تاريك شدن هوا روي هم جمع مي‌شوند.
گل‌هاي سفيد و صورتي‌رنگ داراي تعداد بسيار زيادي پرچم نازك ابريشمي است كه از اواخر بهار و در تمام طول تابستان مي‌شكفند. گل‌ها به شكل انبوه در گل‌آذين‌هاي خوشه انتهايي مي‌رويند.

ميوه‌ها كه همان نيام‌ها هستند مانند غلاف باقلا پر از دانه‌اند كه تكثير اين درخت توسط كاشت همين بذرها صورت مي‌گيرد. شب خسب به نور خورشيد و خاك به خوبي زهكشي‌شده و رطوبت كافي در تابستان وابسته است.
بهتر است هرچند هفته يك بار خاك اطراف پايه گياه كمي تقويت شود. . پوست تنه درخت نيز خاكستري است كه اين خود به زيبايي و جلوه آن در باغ مي‌افزايد.
اینم چند تا عکس از درخت ابریشم که توی اینترنت برداشتم ...
شما فکر میکنید این 3 تا عکس مربوط به یک گیاه باشند ؟؟؟؟؟؟
اگر هم شبیه هستند همون گیاهیه که توی عکس های من بود ؟ البته اولی که خودشه .... دومی هم شبیه .... ولی سومی فکر کنم گیاه جوان درخت ابریشم باشه ...!!!؟؟
قضاوت با شما :)

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سومی هم خودشه
ولی این عکسا دقیقن همون گیاهیه که من و سرمد گفتیم
خودشونه
بهر حال من عکس میگیرم میزارم
مرسی فرزام جان

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
لیلکی بی خار gleditsia triacanthos inermis :gol:

تا اونجایی که من در موردش سرچ کردم، این درخت ابریشم نبود و باهاش میفرقید
البته من فقط عکساش رو سرچ کردم و دیدم که تفاوت داره، و نمیتونم بگم با نظرتون مخالفم چون این نوع درخت در سراسر جهان هستش و در هر منطقه شکلی به نسبت متفاوت

میشه یکم بیشتر بتوضیحین ؟

راستی من برنده شدم یا سرمد ؟!! :w01:
منو سرمد نداریمااا
پس بگین من:w12::w43: