مرامنامه نهضت جنگل ( جمهوری گیلان )

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
ميرزا با آن روح والا و خستگي ناپذير خود به حفظ آزادي و ايجاد عدل و برابري و استقلال کشور و پيماني که با ياران خويش بسته بود، وفادار ماند و همه دوستان او در نيمه راه تسليم دشمن شدند اما او تا آخرين نفس به پيماني که با ياران و خداي خويش بسته بود، وفادار ماند و يک لحظه از حريم قانون تجاوز نکرد و سرانجام در اين راه جان باخت.

هنگامي که فرماندهي نيروي قزاق به او وعده کرد که اگر به او پناهنده شود تا آخر عمر در کمال احترام و آسودگي به سر خواهد برد و بهترين شغل را به او خواهد داد، ميرزا کوچک در پاسخ نوشت :

" ...وجدانم به من امر مي کند در استخلاص مولد و موطنم که در کف قهاريت اجنبي است، کوشش کنم. بنده مي گويم انقلاب امروزه دنيا ما را تحريک مي کند که مانند ساير ممالک در ايران اعلان جمهوريت داده و رنجبران را از دست راحت طلبان برهانيم، ولي درباريان تن درنمي دهند که کشور ما با قانون مشروطيت و با دموکراسي اداره شود.
با اين ادله وجدانم محکوم است، در راه سعادت کشورم سعي کنم، گو اينکه کروري نفوس ونواميس و مال ضايع شود. در مقابل جوابي که موسي به فرعون و محمد(ص) به ابوجهل و ساير مستضعفين و قايدين آزادي و روحاني در محکمه عدل الهي مي دهند من هم مي دهم.
"

آخرین ویرایش:

3D Art

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس میخواست واتیکان درست کنه که فقط رشت رو انتخاب کرده بود !

شما حتی نمیدونی میرزا چرا و چگونه و توسط چه کسانی کشته شده چطور میگی قصد جدایی داشته ؟!

واقعا باید متاسف بود که برخی افراد در این دنیای مجازی یک قهرمان ملی رو خائن معرفی میکنند .

اوه یادم رفته بود حتما اینها همه خائن بودند این فقط کوروش بوده که قهرمان ملی ایرانیاست !!!

این صحبت شما اشتباه تایپی هست یا همچنان میگید که به دست شخصی به قتل رسید ؟
اگر اشتباه نیست منبع لطفا

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
این صحبت شما اشتباه تایپی هست یا همچنان میگید که به دست شخصی به قتل رسید ؟
اگر اشتباه نیست منبع لطفا

نه اصلا اشتباه تایپی نیست.
میرزا و یکی از یارانش در کوههای تالش اسیر برف و طوفان میشوند و دچار یخ زدگی میشوند و بقیه ماجرا .....

بنده هم گفتم میرزا برای تفریح که به کوههای تالش نرفته بود!!!
در نتیجه در راه رسیدن به هدفهاش جونش رو از دست داد.
زندگی میرزا کوچک رو مطالعه کن تا ببینی میرزا اصلا در کوههای تالش چه میکرد و چه کسانی قصد نابودی و کشته شدنش رو داشتند ( خودی و غیرخودی).

در کل برات نه میرزا مهمه و نه نهضت و مبارزاتش.
فقط قصد زیرسوال بردن فردی رو داری که هیچ اطلاعی از زندگیش و مبارزاتش نداری .

نوشته هات منو یاد افرادی میندازه که به هر دلیلی ( قومیتی و یا مذهبی ) قصد تخریب شخصیت های تاریخی از جمله کوروش رو دارند.
و بیشتر از روی لجبازی نظر میگذارند تا دلیل و منطق .

آخرین ویرایش:

3D Art

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه اصلا اشتباه تایپی نیست.
میرزا و یکی از یارانش در کوههای تالش اسیر برف و طوفان میشوند و دچار یخ زدگی میشوند و بقیه ماجرا .....

بنده هم گفتم میرزا برای تفریح که به کوههای تالش نرفته بود!!!
در نتیجه در راه رسیدن به هدفهاش جونش رو از دست داد.
زندگی میرزا کوچک رو مطالعه کن تا ببینی میرزا اصلا در کوههای تالش چه میکرد و چه کسانی قصد نابودی و کشته شدنش رو داشتند ( خودی و غیرخودی).

در کل برات نه میرزا مهمه و نه نهضت و مبارزاتش.
فقط قصد زیرسوال بردن فردی رو داری که هیچ اطلاعی از زندگیش و مبارزاتش نداری .

نوشته هات منو یاد افرادی میندازه که به هر دلیلی ( قومیتی و یا مذهبی ) قصد تخریب شخصیت های تاریخی از جمله کوروش رو دارند.
و بیشتر از روی لجبازی نظر میگذارند تا دلیل و منطق .

دوست گرامی من به شما گفتم که اطلاع زیادی ندارم چون مطالعه درستی نداشتم در این مورد ... فقط چند سوال پرسیدم ... و شما پاسخ درستی ندادید میتونستید بگید که مطالعه ندارید لازم نبود بدون اطلاع حرف از کشته شدن بزنید و آخر هم ندونید چطور باید جواب من رو بدید
میرزا هر طوری مرده باشه چه با روس ها جنگیده باشه چه با رضا شاه و چه با انگلیسی ها قهرمان ایران هست ولی باید یاد بگیریم که قهرمان ها رو عاری از انحراف ندونیم نه کوروش نه نادرشاه نه میرزا ... نباید ازشون بت بسازیم چون فقط باعث تخریبشون میشیم .
بهتره تا میتونیم مطالعه کنیم و از رفتار ها متعصبانه و بدون اطلاع پرهیز کنیم بهتره برای حرف هامون دلیل داشته باشیم من هم مثل شما دوست دارم از قهرمان های ملی مون دفاع کنم ولی دفاع اشتباه از تخریب بدتره ...

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست گرامی من به شما گفتم که اطلاع زیادی ندارم چون مطالعه درستی نداشتم در این مورد ... فقط چند سوال پرسیدم ... و شما پاسخ درستی ندادید میتونستید بگید که مطالعه ندارید لازم نبود بدون اطلاع حرف از کشته شدن بزنید و آخر هم ندونید چطور باید جواب من رو بدید
میرزا هر طوری مرده باشه چه با روس ها جنگیده باشه چه با رضا شاه و چه با انگلیسی ها قهرمان ایران هست ولی باید یاد بگیریم که قهرمان ها رو عاری از انحراف ندونیم نه کوروش نه نادرشاه نه میرزا ... نباید ازشون بت بسازیم چون فقط باعث تخریبشون میشیم .
بهتره تا میتونیم مطالعه کنیم و از رفتار ها متعصبانه و بدون اطلاع پرهیز کنیم بهتره برای حرف هامون دلیل داشته باشیم من هم مثل شما دوست دارم از قهرمان های ملی مون دفاع کنم ولی دفاع اشتباه از تخریب بدتره ...

:surprised:
من اومدم مرامنامه نهضت جنگل رو گذاشتم تا کسانی که علاقه مند هستم بخونند ...
این اسمش بت پرستیه ؟

جواب شما رو هم از اول دادم. بنده کل کتاب سردارجنگل رو خوندم و خیلی خوب از زندگی میرزا اطلاع دارم.
بت پرستی و انحراف دیگه نمیدونم از کجا در آوردید؟
تو تمام منابع هم میرزا رو شهید میدونند. کسی که جونش رو در راه آزادی میده اسمش شهیده.
واقعا جای تعجب داره به من میگی رفتارم متعصبانه هست ؟!
متاسفانه شما مفاهیمی مثل وفات - شهادت رو معانیش رو درک نکردید.
موفق باشید و خدانگهدار.

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
ای کاش بجای پیش بردن بحث بطرف موضوعی که اصلا ارزشی نداره خود مرامنامه رو میخوندی !

الان شما خودت کتابها و یا صحبت هایی که یاران میرزا در موردش کردند رو خوندی که اینجوری به شک افتادی؟

کتاب "سردارجنگل" نوشته ی ابراهیم فخرایی هست که خودش یکی از یاران میرزا بوده ...

اگه طبق حرف شما آدم بره جلو (ثبت وقایع با ضبط و ...) ما تا قبل انقلاب ایران اصلا تاریخ و واقعه ای نداریم !
تمام شخصیت های دینی , تاریخی هم دروغ اند !

تعجب میکنم از کسی که از محتوای پست شما تشکر میکنه ولی خودش آواتار شخصیتی رو گذاشته که 2500 سال پیش میزیسته!

تاریخ داریم ولی تاریخی که نمیشه زیاد بهش استناد کرد و همونطور که گفتم تاریک و پیچیده هست
برای مثال مصدق 30-40 سال بعد از میرزا بود کلی هم تو وضع کشور تغیر تحول شده بود ولی الان هر دسته و گروهی نظری درباره مصدق و کارهاش داره یا خود انقلابی که 30 سال و جنگی که 20 سال ازشون میگذره دارای زوایای پنهان فراوانی هستند که کسی نمیتونه به نتیجه دقیق و مطمئنی دربارشون برسه

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
:surprised:
من اومدم مرامنامه نهضت جنگل رو گذاشتم تا کسانی که علاقه مند هستم بخونند ...
این اسمش بت پرستیه ؟

جواب شما رو هم از اول دادم. بنده کل کتاب سردارجنگل رو خوندم و خیلی خوب از زندگی میرزا اطلاع دارم.
بت پرستی و انحراف دیگه نمیدونم از کجا در آوردید؟
تو تمام منابع هم میرزا رو شهید میدونند. کسی که جونش رو در راه آزادی میده اسمش شهیده.
واقعا جای تعجب داره به من میگی رفتارم متعصبانه هست ؟!
متاسفانه شما مفاهیمی مثل وفات - شهادت رو معانیش رو درک نکردید.
موفق باشید و خدانگهدار.

اره مرامنامه خوبی بود اگه واقعا نهضتش میگرفت و بعدم به مرامنامه اش عمل میکرد شاید بهتر میشد ولی صدها قانون و دستور و مرامنامه و اساسنامه خوب نوشته شده که بعدا بهشون عمل نشده و هیچ تضمینی نبود که اگر میرزا پیروز شود به مرامنامه اش عمل کند

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
اره مرامنامه خوبی بود اگه واقعا نهضتش میگرفت و بعدم به مرامنامه اش عمل میکرد شاید بهتر میشد ولی صدها قانون و دستور و مرامنامه و اساسنامه خوب نوشته شده که بعدا بهشون عمل نشده و هیچ تضمینی نبود که اگر میرزا پیروز شود به مرامنامه اش عمل کند

اگه بخواهیم با این طرز فکر بریم جلو پس تو دنیا نباید هیچ گاه قیام و انقلابی و اعتراضی صورت بگیره چون تضمینی وجود نداره ....

آقای شهروز
اگه میخواهید همیشه با اینقدر وسواس و شک نگاه کنید امیدوارم همیشه همه ی وقایع تاریخی رو اینجوری ببینید . نه فقط چند مورد ...
و شاهد این نوع نگاه شما در تاپیک های تاریخی دیگر هم باشیم.
موفق باشید :gol:

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه بخواهیم با این طرز فکر بریم جلو پس تو دنیا نباید هیچ گاه قیام و انقلابی و اعتراضی صورت بگیره چون تضمینی وجود نداره ....

آقای شهروز
اگه میخواهید همیشه با اینقدر وسواس و شک نگاه کنید امیدوارم همیشه همه ی وقایع تاریخی رو اینجوری ببینید . نه فقط چند مورد ...
و شاهد این نوع نگاه شما در تاپیک های تاریخی دیگر هم باشیم.
موفق باشید :gol:
بله من همه قضایا رو اینطور میبینم
من میگم کاش بر علیه مصدق کودتا نمیشه تا شاید امروز یک ایران ایده ال داشتیم ولی با همون شک و تردید هم که بخوایم نگاه کنیم هیچ تضمینی وجود نداشت که مصدق وقتی حاکم شد از عقایدش برگردد و همینطور بود بسیار شاهان و حاکمان که قبل از حکومت و بعد از حکومت کاملا تغیر عقیده دادن

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها دعوا نکنین .. احساس میکنم تنها مشکل اینجا اینه که حرف همو خوب متوجه نمیشین !
شاید بهتر بود برای روز بزرگداشت یه زندگینامه مختصر از میرزا کوچک خان میذاشتیم تا کسایی که علاقه دارن هم بخونن و بدونن ..
راستی فاطیما جان تو کنگره رو رفتی ؟ محوریت مراسم چه صحبتایی بود
چیکار کردن که میگی تحریف کرده بودن ..

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز

منظور ایشون هم اینه که میرزا در راه آرمانهاش کشته شد . اگه اون هم مث خیلی از مردم دیگه اون زمان و مث خیلی از ماها در جهل و فرمانبرداری زندگی میکرد شاید مرگ طبیعی خودش خیلی سال بعد می بود ...
مث لطفعلی خان زند که شاید خیلی ها مون بگیم شیرازی ها اونو کشتند . خود من که همیشه این لفظو استفاده میکنم . در حقیقت اون به دست آقامحمد خان قاجار کشته شد اما خیانت شیراز باعث سقوط اون و افتادنش به دست آقامحمد خان شد ... درحقیقت راجع به عوامل مرگ صحبت کردیم نه ججلادی که اینکارو کرده
با ارزش ترین مرگ همونه که در راه آرمانها باشه و چنین فردی شایسته ی احترامه .. کلمات فقط یه بازی ان که نتیجه بولد کردن اونا چیزی جز سوء تفاهم نیست :gol:

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها دعوا نکنین .. احساس میکنم تنها مشکل اینجا اینه که حرف همو خوب متوجه نمیشین !
شاید بهتر بود برای روز بزرگداشت یه زندگینامه مختصر از میرزا کوچک خان میذاشتیم تا کسایی که علاقه دارن هم بخونن و بدونن ..
راستی فاطیما جان تو کنگره رو رفتی ؟ محوریت مراسم چه صحبتایی بود
چیکار کردن که میگی تحریف کرده بودن ..

کنگره ملی بزرگداشت میرزا کوچک خان جنگلی :confused: http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/2/icon_question.gif

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
یک گیلان آباد اما خودمختار بهتره یا یه گیلان مخروبه اما در دامان مام وطن؟
به جای گیلان می تونین اسم هر استان دیگه رو بذارین...
این که ایران امروز از هر گوشه ی مرزیش ترس تو دلشه فقط زاییده ی تفاوتهای قومی نیست.... تفاوتهای قومی هیزمیه که عده ای به آتیش ویرانی روزبروز این مملکت می ریزن... ریشه کار جای دیگه س... همونطور که همه واسه لاتاری خودکشون می کنن، یه ایران قدرتمند هم بدون این یقه چاک دادن های وطن پرستایی امثال ما می تونست تبدیل به یه مملکت تیکه پاره که نشه هیچ همه واسه داشتنش خودکشون کنن... نه اینکه با شعار و توهم و جوزدگی کارو به جایی بکشونیم که جدایی از ایران کلید موفقیت و آسایش بشه!..

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
دانلود کتاب صوتی سردارجنگل

دانلود کتاب صوتی سردارجنگل

سردار جنگل

نویسنده: ابراهیم فخرایی

راوی: فاطمه پهلوان

زمان کل: 15 ساعت و 56 دقیقه

اين كتاب پيرامون زندگي سردار جنگل، شهيد ميرزا كوچك‌خان و نهضت جنگل، است.
با اينكه از اولين چاپ اين كتاب بيش از 40 سال مي‌گذرد ولي هنوز كامل‌ترين و مستندترين كتابي كه پيرامون ميرزا كوچك نوشته شده همين كتاب است. اين كتاب توسط انتشارات جاويدان در 500 صفحه منتشر شده است.

ويژگي برجستة اين كتاب آن است كه نويسنده كتاب «ابراهیم میر فخرایی»، خود از سران مجاهدين جنگل بوده و در بسياري از وقايع حضور داشته. ديگر اينكه دقت و حساسيت مؤلف رعايت بي‌طرفي از نكات ديگر كتاب است.

فصل اول و دوم اين كتاب دربارة شخصيت ميرزا كوچك‌خان و آراء و افكار اوست.
سپس به ترتيب تاريخ شروع به ذكر وقايع مي‌كند. فصل آخر كتاب هم فصل انتقادات و احتجاجات است كه در آن به بسياري از شبهات و غرض‌هاي مخالفان پرداخته شده است.

در اين كتاب نقش خيانت‌بار انگليس و شوروي و چگونگي اتحاد دو ابرقدرت براي نابودي نهضت جنگل به خوبي بيان شده است. استفاده از عكس‌هاي بكر و ناب در تعداد زياد در صفحات كتاب، مطالب را جذاب‌تر و خواندني‌تر كرده است.

جالب است بدانيم اين كتاب در زماني تأليف شده كه حاكميت ايران،‌ ميرزا كوچك‌خان را يك اغتشاشگر و نهضت گيلان را يك اغتشاش تلقي مي‌كرد.

======================================

سعی کردم که خود کتاب رو برای دانلود پیدا کنم و بذارم ولی مثل اینکه وجود نداره.

در هر صورت امیدوارم فقط با خوندن چند سایت که کاملا مشخصه توسط دوستداران رضاشاه کبیر!! نوشته شده در مورد یک شخصیت تاریخی قضاوت نکنیم!

موفق باشید:gol:

بالا