مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

15434

عضو جدید
سلام
ميدونم اين سوال مربوط به اينجا نيست ولي مطمئنا خيلي از بچه هاي اينجا هم مثل من آزمون نظارتم شركت كردن!
به نظرتون كتاب "مجموعه آزمون هاي نظام مهندسي معماري " براي سرجلسه نظارت به درد ميخوره؟آخه من متاسفانه اصلا نميتونم جواب سوالا رو تو مباحث پيدا كنم؟!!!!:cry:
لطفا منو راهنمايي كنيد!:confused:

minamir3000

کاربر فعال
بچه ها کسی میدونه کاغذی که واسه طراحی میدن چه جنسیه و ضخامتش حدودا چقدره و سایزش چنده ؟

*sahar*

عضو جدید
سلام.
ببینید شما 25 نمره از 50 نمره بگیرید قبول میشید.
حالا من یه سوالی میپرسم از کجا میدونید بخاطر این ابعاد ازشون نمره کم نشده؟
بعد منظورتون ار دیتیل ستون فلزی چیه؟یعنی دیتیل مقطعشو میخوان؟خب این کار سختی نیست.مقطع ستون عمدتا یا دوبل کردن پروفیل ساخته میشه یا هم بوسیله پلیت باکس میشه.اگه خواستید من دیتیلشو اینجا میزارم.ترسیمش هم کار 5 دقیقست.
بنظرم حتما از ستون فلزی استفاده کنید.ابعادش نصف بتنیه.

ممنون از پاسختون.نه،میگفت تو سازه فلزی دیتیل راه پله اش و باید نشون بدیم.

*sahar*

عضو جدید
بچه ها کسی میدونه کاغذی که واسه طراحی میدن چه جنسیه و ضخامتش حدودا چقدره و سایزش چنده ؟

کاغذ A4 .رو پوستی و کالک و اینا که نیس.البته من دفعه اولمه امتحان میدم.واسه شهریور 91 که باید هردوطرف کاغذ طرح میکشیدن(پشت و رو)!

mahdieh_r

عضو جدید
قرار نیست که همه پله رو با یه دور پله نشون بدیم اگه در هر بازو 9 پله بذاریم یه دور پله میشه 18 پله و 1.5 دور پله میشه 27 پله.که ارتفاع کف به کف میشه 4.60

اضافه کردن یه ردیف پله شدنیه اما چون جهت پاگرد ورودی پله رو تغییر میده تو پلان یه کم فکر کردن لازم دارهمن پیشنهاد میدم اگه ارتفاع خاصی تو سوال گفته نشده، ببینید اگه با اضافه کردن چند تا پله به همون دوردیفتون به حداقل میرسید همین کار رو بکنید.

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
اگه سوالم تکراریه ببخشید صفحات قبلو همشو چک نکردم!
میتونیم از جک معلول به جای رمپ معلول استفاده کنیم؟
ابعاد 140*140 با 150 سانت پاگرد کافیه؟ آیا ظابطه یا اصول دیگه ای هم داره؟

نه مثل اینکه استفاده از جک معلول مجاز نیست.فقط رمپ با شیب 8 درصد.

*sahar*

عضو جدید
خواهش میکنم.
اونم کاری نداره.
باز هر جور راحتید عمل کنید.

منم بخاطر اینکه راحتترین و صحیحترین راه و انتخاب کنم،سوالمو مطرح کردم وگرنه علاقه ای به ستون بتنی کشیدن ندارم.حالا واقعا لازمه اصلا واسه ستون فلزی دیتیل بکشیم؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
منم بخاطر اینکه راحتترین و صحیحترین راه و انتخاب کنم،سوالمو مطرح کردم وگرنه علاقه ای به ستون بتنی کشیدن ندارم.حالا واقعا لازمه اصلا واسه ستون فلزی دیتیل بکشیم؟

خب بحث صحیح بودن نیست.بحث انتخابه.
نمیدونم فکر کنم خودتون گفتید اگه فلزی باشه دیتیل میخواد.تعجب کردم.گفتم خب اگه دیتیل هم بخواد دیتیل میزاریم.
بعضی وقتا یه پارکینگ واسه 10 سانت حذف میشه.به همین دلیل من تاکید رو فلزی دارم.چون معمولا تو دیوار گم میشه ولی ستون بتنی همیشه دردسر سازه.:smile:

servaa

عضو جدید
مثلا تو سوال اسفند 91 دو تا رمپ معلول باید بدیم یکیش برای ازانس یکی برای مسکونی اونم با شیب 8% ,اگه بخوایم تو محدوده زمین طراحی کنیم سقف پارکینگ تو قسمت رمپ کوتاهتر میشه,سوال من اینه که این ایا در اون قسمت باید سقف رو بلندتر بگیریم؟؟

Anahidd

عضو جدید
سلام.
ببینید شما 25 نمره از 50 نمره بگیرید قبول میشید.
حالا من یه سوالی میپرسم از کجا میدونید بخاطر این ابعاد ازشون نمره کم نشده؟
بعد منظورتون ار دیتیل ستون فلزی چیه؟یعنی دیتیل مقطعشو میخوان؟خب این کار سختی نیست.مقطع ستون عمدتا یا دوبل کردن پروفیل ساخته میشه یا هم بوسیله پلیت باکس میشه.اگه خواستید من دیتیلشو اینجا میزارم.ترسیمش هم کار 5 دقیقست.
بنظرم حتما از ستون فلزی استفاده کنید.ابعادش نصف بتنیه.
سلام ؛آقا فرزاد اگه من سازه را فلزي بگيرم ستونهام را بايد براي 4تا 5 طبقه 25 در 25 بگيرم يه سوال ديگه اينكه حداكثر طول دهانه در اسكلت فلزي چنده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ممنون

nini_nj

کاربر فعال
مثلا تو سوال اسفند 91 دو تا رمپ معلول باید بدیم یکیش برای ازانس یکی برای مسکونی اونم با شیب 8% ,اگه بخوایم تو محدوده زمین طراحی کنیم سقف پارکینگ تو قسمت رمپ کوتاهتر میشه,سوال من اینه که این ایا در اون قسمت باید سقف رو بلندتر بگیریم؟؟
دقیقا مشکل من هم همینه. با توجه به حداکثر مقدار رمپی که میتونیم از توی حیاط در بیاریم، برای رمپ معلولین در زیرزمین به مشکل برمیخوریم. چون حداقل ارتفاع محدوده زیادی از پارکینگ زیرزمین رعایت نمیشه.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام ؛آقا فرزاد اگه من سازه را فلزي بگيرم ستونهام را بايد براي 4تا 5 طبقه 25 در 25 بگيرم يه سوال ديگه اينكه حداكثر طول دهانه در اسكلت فلزي چنده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ممنون

سلام.
تا 7 متر جواب میده.
بیشتر هم میشه منتها ابعاد ستون بیشتر میشه.
ولی همون 7 متر خوبه.

*sahar*

عضو جدید
سلام دوستان.

دیوار زیرزمین و 35 سانتی بکشیم؟عایقکاریش و نباید نشون بدیم؟

تیپ بندی در و پنجره را در پلان و نما باید نشان دهیم؟به چه صورت؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز

سلام.
سوال جالبی پرسیدید.:gol:
سقف رو که نمیتونید بالاتر بگیری.چون طول رمپتون خیلی بیشتر میشه.
راهش اینه که اون فضای تو پارکینگ زیر ایم رمپ افتاد یه فکری براش بکنید.با حذفش کنید.
ولی مطمئن باشید به این موراد کاری ندارن.خودتون رو اذیت نکنید.

سائ

عضو جدید
سلام اما یه مشکلی که فکر کنم باشه
آقای فرزاد در اسکلت فلزی فاصله دو ستون از 5.8 بیشتر نمیشه اما تو بتونی تا 7.5 هم میشه
درسته؟

سلام.
در اینصورت شما از سیستم مهاربندی قاب خمشی استفاده میکنید.تو این سیستم همه اتصالات صلبه و بادبند حذف میشه.
این سیستم تو پلان مشخصه ای نداره.فقط میتونید این رو بصورت نوشته تو آزمون بیارید که طرف بدونه شما سیستم رو میدونید.

شما تو پلانتون بصورت شماتیک نشون میدید ستون هارو.یه مربع یا مستطیل.بعد بصورت دیتیل و مقیاس بزرگتر ستون رو به شکل هایی که تو عکس گذاشتم نشون میدید.از ستون H استفاده نکنید.دوبل پروفیل یا باکس خوبه.ترسیمش هم راحته.
این شکلی:

مشاهده پیوست 182805

سائ

عضو جدید
میشه لطفا یه نمونه ترسیم دیوار زیرزمین به صورت بزرگنمایی بزارید؟
که چه آیتم هایی احتیاجه.
خیلی ممنونم

سلام دوستان.

arian68

عضو جدید
اره منم یه جایی دیدم که معقولترین دهانه برا فلزی 5.20 تا 5.80 هست برا بتنی هم تا 6.80 میشه

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام اما یه مشکلی که فکر کنم باشه
آقای فرزاد در اسکلت فلزی فاصله دو ستون از 5.8 بیشتر نمیشه اما تو بتونی تا 7.5 هم میشه
درسته؟

سلام.:gol:
واسه چی بیشتر از 5.8 متر نمیشه؟
دهانه 6 تا 7 متر تو اسکلت فلزی خیلی معموله.من دهانه 10 متر هم دیدم که البته ابعاد(ارتفاع و عرض)تیر بین دو ستون زیاد میشه که زیاد شدن ابعاد ستون رو در پی داره.
حداکثر 7 متر ولی شاید شما خیلی جاها نیاز به این دهانه هم نداشته باشید.

آخرین ویرایش:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
اره منم یه جایی دیدم که معقولترین دهانه برا فلزی 5.20 تا 5.80 هست برا بتنی هم تا 6.80 میشه

معقول ترین......یعنی بهینه ترین.خب مثلا اگه عرض زمین 14 متر باشه میتونیم 4 ردیف ستون بزاریم!(با دهانه های 4.5 متری)......ولی من 3 ردیف ستون میزارم با دهانه های 7 متری.....پس یه ردیف ستون تو طول ساختمان حذف میشه و این میشه بهینه سازی دیگه.فقط ابعاد تیر های اصلی یکم بیشتر میشه.
اون واسه زمانی بود که دیاگرام ها(سقف ها) طاق ضربی بود.الان تو سقف های کامپوزیت(عرشه فولاد و نوع معمولی)دهانه های تیر فرعی به 7 تا 8 متر هم رسیده چه برسه به تیر اصلی.

bahar-spring

کاربر بیش فعال
سلام دوستان
کسی از قبول شده ها هست که کار اسفند91 شو بذاره ببینیم..؟ در حالیکه حدود 10 روز به امتحان مونده، یه جمع بندی نکات هم داشته باشیم.:smile:

bahar-spring

کاربر بیش فعال
البته من این تاپیک رو زیرو رو کرده ام و نکات زیادی دستم اومده؛ جا داره از آقای فرزاد تشکر کنم چون توضیحات واقعا با ارزشی رو در اختیارمون میذارن.

کیوان۱۳۸۳

عضو جدید
سلام.
نیازی به نشون دادن عایق دیوار زیر زمین نیست چون از مقیاس خواسته شده خارجه.
تیپ بندی در و پنجره هم برا هر دوش لازمه ولی با توجه به زمان، اولویت با پلانه.
در کل تکمیل پلانا مهم تره چون شیتای اولی ایه که میبینن.

کیوان۱۳۸۳

عضو جدید
سلام دوستان.

سلام.
نیازی به نشون دادن عایق دیوار زیر زمین نیست چون از مقیاس خواسته شده خارجه.
تیپ بندی در و پنجره هم برا هر دوش لازمه ولی با توجه به زمان، اولویت با پلانه.
در کل تکمیل پلانا مهم تره چون شیتای اولی ایه که میبینن.​

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام.
جک معلول مشکلی نداره.
من کلاس میرم و اونجا گفتن مشکلی نداره، البته اولویت با رمپه.

سلام.
یکی از دوستان که اونم کلاس رفته بود گفت باید فقط رمپ باشه.نمیدونم .
جک کارو راحت میکنه.

کیوان۱۳۸۳

عضو جدید

سلام.
یکی از دوستان که اونم کلاس رفته بود گفت باید فقط رمپ باشه.نمیدونم .
جک کارو راحت میکنه.

این مهندس کلاس ما با جک امتحان
خودشو قبول شده، برا این گفتم که اگه واقعن ناچار شدیم جک بذاریم
و قبلش همه ی تلاشمونو بابت رمپ انجام داده باشیم.

بالا