[ماکت سازی] کارگاه ماکت سازی

modabber.23

عضو جدید
بستگی داره به کل ماکتتون که چی بهش میاد!
اگه خیلی اسکیلتون کوچیکه یا فقط کانسپت ماکته یه لایه طلق بی رنگ بکشین کافیه و به نظر من تمیز تر و شیک تره و به اندازه کافی گویاست!
اگه نه با ژله... ژل مو ... و مصالح ماکت سازی که برا آب استفاده می کنن و همین حالت ژله ای داره.

angelic874

عضو جدید
پلــان

پلــان

سلــام!
ما قراره ماکــت پل خواجو رو درست کنیم...
کسی هست درمورد موادش راهنمایی کنه؟؟!!
با چی بسازیم بهتـــره؟؟!!
پلان پل خواجو رو هم احتیاج دارم که هر چقــدر ســرچ میکنم پیدا نمیکنم...!
کتابی میشناسین که بشه توش پیدا کرد؟؟!!!

I_AM_ARCHITECT

عضو جدید
بهترین متریال برای سطح کروی چیه بچه ها؟
سلام
بستگی داره، یه وقت فقط یه گنید کروی دارین که یه توپ کوچیک مثل پینگ پنگ رو میتونین ببرین از وسط و رنگش کنین ،‌یا اگه گنبدتون بزرگ تر بود همون طور که تو پست های قبلی دوستان اشاره کردن گسترده ش رو با پلکسی بسازید بعد تو فر یذارید تا حرارت ببینه و با یه فرمی مثل کاسه خمش کنید ؛ اما اگه خیلی کروی باشه بهترین راه استفاده از گل مجسمه سازی هست که بعدش میتونه با رنگ پرداخت بشه ، اگر هم فقط یه انحنای کوچیکه خیلی متریال ها فرقی نداره .

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام تو فیس بوک تو یه پیج کنکور ارشد من فک کنم تری دی این پل رو دیدم
واسه ساختش هم یه نما ازش بگیرید بدید رو چوب بالسا به تعداد 10 تا برضش لیزری بزنن بچسبونین روی هم بشه پل
سلــام!
ما قراره ماکــت پل خواجو رو درست کنیم...
کسی هست درمورد موادش راهنمایی کنه؟؟!!
با چی بسازیم بهتـــره؟؟!!
پلان پل خواجو رو هم احتیاج دارم که هر چقــدر ســرچ میکنم پیدا نمیکنم...!
کتابی میشناسین که بشه توش پیدا کرد؟؟!!!

سارینا 19

عضو جدید
سلام
میخواستم بدونم برای فارسی بر کردن پلکسی از چه دستگاهی استفاده میشه و اگر امکانش هست در باره پخی زدن و خم کاری هم توضیحات کامل تری بیان کنید

با تشکر از همه دوستان

mohammad1675

عضو جدید
بسیاز زیباس خسته نباشی عزیز
چند تا سوال
سقفش چنسش چی؟؟ گنبدها با چی ساختی فوم؟؟در کل چقدر هزینه برد؟
ممنون از لطفت دوست خوبم :gol:
با مقوا ساختم ، جنس سقفشم مقواست . گنبدها رو با گل رس ساختم بعد يه سمباده نرم روش كشيدم ، هزينشم چيز زيادي نشد اكثر وسيله هاشو خودم داشتم بخوام برآورد كنم حدودا 15 تا 20 تومن

بانوی باران

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان .......
ما قراره تو یه سایت واقعی که دانشکده طراحی کردیم , ماکتشو بسازیم ..........بدبختی اینجاست که زمینمون شیبداره و از میدون به بعد شیبش شروع میشه و میره پایین ........(تو عکس مشخص کردم )
و شیب این 39 درصده (از ابتدا تا انتهاش ) ........و ما باید این شیبو با رمپ و پله حلش کنیم .....ولی اصلآ بلد نیستم ..........میشه کمکم کنین ؟؟؟؟؟؟
خیلی فوریه .........

آخرین ویرایش:

saharnaz73

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما ترم پیش یه ویلا با شرایطی مشابه این کار کردیم که برا زمین محوطه اش که شیبدار بود از پله های با عرض زیاد استفاده کردیم.البته ماکتش رو نساختیم :(.

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان .......
ما قراره تو یه سایت واقعی که دانشکده طراحی کردیم , ماکتشو بسازیم ..........بدبختی اینجاست که زمینمون شیبداره و از میدون به بعد شیبش شروع میشه و میره پایین ........(تو عکس مشخص کردم )
و شیب این 39 درصده (از ابتدا تا انتهاش ) ........و ما باید این شیبو با رمپ و پله حلش کنیم .....ولی اصلآ بلد نیستم ..........میشه کمکم کنین ؟؟؟؟؟؟
خیلی فوریه .........

میدونی چیکار کن؟من بودم اول براورد همه سطحم رو که ناهمواریها کجاست ودر موقع اتصال به بنا چند پله میخوره و ... رو برای خودم واضح میکردم -بعد حجم رو میساختم خارج از سایت-(بی خیال سایت)بعد سایتمو ناهمواریشو با فوم میساختم و جای حجمو خالی میکردم و حجم رو سر جاش میذاشتم وپله ها یا رمپ مورد نظرمو میچسبوندم:smile:

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببین اول با توجه به مقیاسیت باید پیش بری واز فوم استفاده کنی این ماکت سطح شیبدارو ببین
Click here to view the original image of 2000x1500px and 216KB.
امیدوارم که یاد گرفته باشی چیکار کنی!براساس اینکه چه قسمتی از سایتت ناهمواری داره -یا حتی بعضی جاهاشو حذف کن راحتتری و به استاد هم بگو این قسمت باید تسطیح بشه-ببین توی همین ماکت ناهمواری یک جایی رو خالی کرده که توام میتونی مث این جای حجمتو خالی کنی

بهار00

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
میدونی چیکار کن؟من بودم اول براورد همه سطحم رو که ناهمواریها کجاست ودر موقع اتصال به بنا چند پله میخوره و ... رو برای خودم واضح میکردم -بعد حجم رو میساختم خارج از سایت-(بی خیال سایت)بعد سایتمو ناهمواریشو با فوم میساختم و جای حجمو خالی میکردم و حجم رو سر جاش میذاشتم وپله ها یا رمپ مورد نظرمو میچسبوندم:smile:

اره ماهم همینطوری کار کردیم;)

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان .......
خیلی فوریه .........

سلام باران خانوم عزیز . من الان دقیق متوجه نشدم قصد شما ساخت صرفا سایت هست یا قصد ساخت حجم و سایت با هم رو دارید ؟.
.
.
.
اگر صرفا سایت هست به صورت زیر پیش برو
نقشه ی توپوگرافی سایت رو پیدا کن و سطح های نزدیک به هم رو در یک دسته قرار بده . مثلا از ارتفاق 10 تا ارتفاع 50 رو داری 10 تا 15 رو در یک دسته 15 تا 20 رو در یک دسته 20 تا 25 رو در یک دسته و الی ...
مثلا شکل زیر

در توپوگرافی بالا ارتفاعات نزدیک به هم رو به رنگهای مختلف در آوردم و بعد به عنوان الگو برش دادم و روی مقوا ماکت انداختم و بریدم و در نهایت روی همدیگر چسبوندم
مثل شکل زیر

.
.

حجم توپوگرافیت اینطوری راحت در میاد
فقط این روش نیاز به مقوای زیادی داره ، بعضی لوازم تحریری ها مقوای پاکت شیرینی رو می فروشند که برای اینکار بهتره ،تو ماکت بالا هدف من فقط نشون دادن سایتم بود و اگر دقت کنی می بینی که اون قسمت که توپوگرافی به قسمت صاف چسبیده یکم فاصله افتاده و شکل بدی پیدا کرده ، این به این دلیل هست که من قسمت توپوگرافی رو با مقوا های ری هم دیگه درست کردم و قسمت صاف رو فقط به صورت حجمی توخالی در آوردم . که به مرور یکم بد می شه حالتش .
.
.
.
می تونی هم راحت تر ، روی یونولیت شیب رو در بیارید بعد روی یونولیت رو مقوا گرم پاین بکشید اما اگر قصد داری حجم رو با سایت بسازی و حجمت با سایت درگیر هست ، این رو باید در پلان سایتت در نظر گرفته باشی چه به صورت رمپ و چه به صورت پله ، برام بنویس که کدوم هست اگر حجم با سایت درگیره شکل حجم رو نشونم بده تو ببینم آیا ساختم مشابهش رو یا نه .

بانوی باران

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام باران خانوم عزیز . من الان دقیق متوجه نشدم قصد شما ساخت صرفا سایت هست یا قصد ساخت حجم و سایت با هم رو دارید ؟.
.
.
.
اگر صرفا سایت هست به صورت زیر پیش برو
نقشه ی توپوگرافی سایت رو پیدا کن و سطح های نزدیک به هم رو در یک دسته قرار بده . مثلا از ارتفاق 10 تا ارتفاع 50 رو داری 10 تا 15 رو در یک دسته 15 تا 20 رو در یک دسته 20 تا 25 رو در یک دسته و الی ...
مثلا شکل زیر

در توپوگرافی بالا ارتفاعات نزدیک به هم رو به رنگهای مختلف در آوردم و بعد به عنوان الگو برش دادم و روی مقوا ماکت انداختم و بریدم و در نهایت روی همدیگر چسبوندم
مثل شکل زیر

.
.

حجم توپوگرافیت اینطوری راحت در میاد
فقط این روش نیاز به مقوای زیادی داره ، بعضی لوازم تحریری ها مقوای پاکت شیرینی رو می فروشند که برای اینکار بهتره ،تو ماکت بالا هدف من فقط نشون دادن سایتم بود و اگر دقت کنی می بینی که اون قسمت که توپوگرافی به قسمت صاف چسبیده یکم فاصله افتاده و شکل بدی پیدا کرده ، این به این دلیل هست که من قسمت توپوگرافی رو با مقوا های ری هم دیگه درست کردم و قسمت صاف رو فقط به صورت حجمی توخالی در آوردم . که به مرور یکم بد می شه حالتش .
.
.
.
می تونی هم راحت تر ، روی یونولیت شیب رو در بیارید بعد روی یونولیت رو مقوا گرم پاین بکشید اما اگر قصد داری حجم رو با سایت بسازی و حجمت با سایت درگیر هست ، این رو باید در پلان سایتت در نظر گرفته باشی چه به صورت رمپ و چه به صورت پله ، برام بنویس که کدوم هست اگر حجم با سایت درگیره شکل حجم رو نشونم بده تو ببینم آیا ساختم مشابهش رو یا نه .

سلام سمانه جان ....اولآ ممنونم بخاطر وقتی که برام گذاشتید و این همه مطلب باارزشو گفتید .....:gol::gol:
نه عزیزم تنها سایتش نیست......حجمم با سایت درگیره ......
یعنی کلآ طرحمون دانشگاه است که ما تنها دانشکده معماری رو طراحی کردیم و میسازیم .............و بقیه دانشکده هارو بصورت حجم توپر نشون میدیم...........

آهان خیلی ممنون عزیزم ...........

من فقط نمیتونم اون شیب 39 درصدی رو چطوری دربیارم ............؟؟؟؟؟!!! .......

خیلی ممنون بخاطر راهنمایی هاتون .........

اینا هم عکسا ........ :

این از سایت پلانم با مقیاس 750

اینا هم پلان حجم دانشکده معماریم

طبقه اول

طبقه دوم ........

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه عزیزم تنها سایتش نیست......حجمم با سایت درگیره ......
یعنی کلآ طرحمون دانشگاه است که ما تنها دانشکده معماری رو طراحی کردیم و میسازیم .............و بقیه دانشکده هارو بصورت حجم توپر نشون میدیم...........
من فقط نمیتونم اون شیب 39 درصدی رو چطوری دربیارم ............؟؟؟؟؟!!! .......
خواهش می کنم .
:gol:
راجع به در آوردن اون 39 در صد : طول ضلعی که شیب داره رو بگیر ، مثلا طول 20 هست اون رو در عدد 39. ضرب کن اینجا بر فرض 20 بودن طول عدد حاصله 7.8 هست ، یعنی یک نقطه اگر صفر هست و شروع توپوگرافیت هست نقطه ی انتهای در ارتفاع 7.8 هست که انتهای توپوگرافی هست . یعنی تو با پله یا رمپ باید ارتفاع صفر صفر تا ارتفاع 7.8 رو در بیاری (البته بر فرض مثال اگر طولت 20 باشه ).
.
.
.
منظور از درگیری حجم با توپوگرافی این هست که مثلا شما دو ورودی به حجم دارید یکیش از همکف هست که در صفر صفر واردش می شید و یکیش در طبقه ی اول هست که اگرچه از سطح زمین واردش می شید اما تو ارتفاع چهار متری هستید ، یعنی سایت رو با طراحی رمپ یا پله طی می کنید و وارد ورودی دیگر می شید اینطوری شما اختلاف ارتفاعی در، قرار گیری حجم در سایت دارید به این می گن درگیری حجم با سایت .

hossein00104

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ماكت روي شيب

ماكت روي شيب

سلام دوستان .......
خیلی فوریه .........

چنتا نمونه ماکت که رو شیب ملایم قرار گرفته ، امید که مفید فایده باشه ...

پیوست ها

• maket - slope.rar
    2 مگایابت · بازدیدها: 0

بانوی باران

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خواهش می کنم .
:gol:
راجع به در آوردن اون 39 در صد : طول ضلعی که شیب داره رو بگیر ، مثلا طول 20 هست اون رو در عدد 39. ضرب کن اینجا بر فرض 20 بودن طول عدد حاصله 7.8 هست ، یعنی یک نقطه اگر صفر هست و شروع توپوگرافیت هست نقطه ی انتهای در ارتفاع 7.8 هست که انتهای توپوگرافی هست . یعنی تو با پله یا رمپ باید ارتفاع صفر صفر تا ارتفاع 7.8 رو در بیاری (البته بر فرض مثال اگر طولت 20 باشه ).
.
.
.
منظور از درگیری حجم با توپوگرافی این هست که مثلا شما دو ورودی به حجم دارید یکیش از همکف هست که در صفر صفر واردش می شید و یکیش در طبقه ی اول هست که اگرچه از سطح زمین واردش می شید اما تو ارتفاع چهار متری هستید ، یعنی سایت رو با طراحی رمپ یا پله طی می کنید و وارد ورودی دیگر می شید اینطوری شما اختلاف ارتفاعی در، قرار گیری حجم در سایت دارید به این می گن درگیری حجم با سایت .

آهان مرسی عزیزم ..........لطف کردی بهم .......:gol:

حجم من تو طبیقه همکفو اول دیگه تموم میشه برعکس بچه های دیگه , چون کشیدگی حجم من زیاد بود , کلآ گنجانده شدن ..........

آهان ...........حالا برا من کدومش میشه ؟؟؟.....

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آهان مرسی عزیزم ..........لطف کردی بهم .......:gol:

حجم من تو طبیقه همکفو اول دیگه تموم میشه برعکس بچه های دیگه , چون کشیدگی حجم من زیاد بود , کلآ گنجانده شدن ..........

آهان ...........حالا برا من کدومش میشه ؟؟؟.....
راستش من از روی پلانت متوجه نشدم که این اختلاف رو داری تو پلانت یا نه
توضیح دادم تا خودت که دانای کل پلانت هستی تشخیص بدی .

I_AM_ARCHITECT

عضو جدید
سلام
تو عکس هایی که برای ماکت توی شیب گذاشتید ، تو عکس اول یه جاهایی از کار مثل وسط و گوشه های رمپ یه حالتی رو ایجاد کرده که پر رنگ تر شده ، این چه جوریه ؟!‌اونجا ها رو جدا کرده با یه شکلی بعد هچ زده؟ بعد تو عکس دوم رنگی هچ زده ؟!!‌یا با خودکار همه رو کشیده ؟! تو عکس سوم و یکی مونده به آخر هم میشه راجع به این چوب هایی که تو سایت کار شده توضیح بدید که اشمشون چیه، طیف رنگیشون چیه و چه قیمتی برای خرید و برش لیزر دارن؟
ممنون

hossein00104

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
تو عکس هایی که برای ماکت توی شیب گذاشتید ، تو عکس اول یه جاهایی از کار مثل وسط و گوشه های رمپ یه حالتی رو ایجاد کرده که پر رنگ تر شده ، این چه جوریه ؟!‌اونجا ها رو جدا کرده با یه شکلی بعد هچ زده؟ بعد تو عکس دوم رنگی هچ زده ؟!!‌یا با خودکار همه رو کشیده ؟! تو عکس سوم و یکی مونده به آخر هم میشه راجع به این چوب هایی که تو سایت کار شده توضیح بدید که اشمشون چیه، طیف رنگیشون چیه و چه قیمتی برای خرید و برش لیزر دارن؟
ممنون
وعلیک دوست آرشیتکت من ، من ماکتارو از نزدیک لمس نکردم فقط بصورت عکس دریافت کردم ، سوالاتتو به تجربه خودم جواب میدم دیگه کم و کسرشو خودت بگیر ...
1 )
وسط و گوشه های رمپ : اینا به صورت خط و به یه ضخامت داده شده ولی هنگام برش چون دستگاه برش لیزر اونجاها واسه تغییر جهت سرعتش کند و دباره تند میشه سوختگی بیشتر میشه و اثر بیشتری از خودش گذاشته .
2 ) تو عکس دوم رنگی هچ زده : تو عکس دوم نقشه پلات گرفته شده ( چاپ شده و با خودکار نیس ) روی تکیه های بیس و صفحات برش خورد و نصب شده و برش لیزری نیست .
3 ) چوب پنبه -
چوب بالسا - تخته های سه لایی و ورق های ام دی اف چوب ، نوع چوب هایی ست که تو ماکت سازی کار میشه ، هر کدوم با توجه به ابعاد و ضخامت و کیفیت نرخاشون متفاوته معمولا ضخامت واسه برش لیزری چوب باید از نیم سانت کمتر باشه تا کار دستگاه برش راحت باشه بیش از نیم سانت رو همون جا تو گارگاه نجاری میشه با تیغ اره برش زد ، چوب های ام دی اف واسه حکاکی کردن نقشه روی اونا خیلی جلوه خاصی داره اما نه بیشتر از پروفیل اکریلیک (پلکسی گلاس) ، نوع چوب ها تو تصاویری که گفتی ب چوب های سه لایه مطابقت داره .
قیمت برش لیزری رو هم دقیقه ای حساب میکنن با توجه به انصاف و وجدان طرف کاسب کار بین 800 تا 1200 تومن برای هر دقیقه ، البته این نرخ مال سال گذشته بود که تحصیلات عالیه رو تموم کردم .

setaremashreghi

عضو جدید
بچه ها من تا حالا برش لیزری ندادم الان میخام ماکتمو برش لیزری بدم میخاستم ببینم دیوار منحنی رو اصن برش لیزری میدن ؟؟؟؟ در .پنجره رو روش مشخص میکنن؟؟؟

I_AM_ARCHITECT

عضو جدید
بچه ها من تا حالا برش لیزری ندادم الان میخام ماکتمو برش لیزری بدم میخاستم ببینم دیوار منحنی رو اصن برش لیزری میدن ؟؟؟؟ در .پنجره رو روش مشخص میکنن؟؟؟
ُسلام
دیوار منحنی رو برش لیزر توی یه مرحله نمیتونه منحنی در بیاره ؛‌ در کل هر طرحی که برای برش میدید نباید ارتفاع داشته باشه مثل وقتی که خودتون میخواید مقوا رو برش بزنید ، کاری که باید بکنید اینه که گسترده دیوار رو رسم کنید و بعدا بهش انحنا بدید و اون دیوار گسترده رو برش لیزر بزنید مثلا اگر دیوارتون یه نیم استوانه است باید طول دیوار رو به اندازه محیط نیم دایره کف حساب کنید ارتفاع دیوار هم که مشخصه ، با دو تا اندازه ای که دارید یه مستطیل بکشید، جای پنجره ها رو هم به همین ترتیب مستطیلی مشخص کنید ، روی شکل به فاصله های چند میلیمتری هچ بزنید و موقع سر هم کردن با کاتر یه کم به اونها عمق بدید و بعد با دست بهش انحنا بدید ... .
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/509525-%D9%85%D8%A7%DA%A9%D8%AA-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%B4-%D9%84%DB%8C%D8%B2%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%A7%DA%A9%D8%AA-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C

behnaz.khanoomii

عضو جدید
سلام دوستان:cry: من برای پروژه پایان ترم مقدماتدطراحی 2 باید یه پل تفریحی روی زاینده رود طراحی کنم ک به یه قسمتش کاربری داشت باشه...اتدی که من زدم یه پل مارپیچه؛ مشکلی ک الان دارم اینه که نمیدونم با چه متریالی کار کنم تا ماکتم تمیز و قشنگ از اب دربیاد ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

بالا