لینوکس

Drago

پیشکسوت فعال فناوری اطلاعات
کاربر ممتاز
ولی دلم یه مرجع میخواد که بتونم باش به عمق لینوکس راه پیدا کنم و اون مطالبم یاد بگیرم
یه چیزی مثل MCITP داریم توی لینوکس به اسم LPIC که زیر و بالای سیستم عامل رو توضیح میده و کار باهاش رو یاد میده.

از نظر کابل و غیر هیچ مشکلی نیست ولی نمیدونم واقعا چیکار کنم

اون نرم افزاری که با خود فدورا هست در مورد پیرینتر های hp هم خواستم آپگرید کنم که گفت آخرین ورژن

دیگه نمیدونم چیکار کنم

مشکل از قدیمی بودن پیرینتر هستش یا من یا ...؟
منم همین مشکل رو روی اوبونتو و فدورا دارم با پرینتز Canon!
مشکل از درایور پرینتر هست که نیمشناستش.ممکنه مدل و اینا رو بنویسه،اما دیتا رو برای پرینتر ارسال نمیکنه.

با پشتیبانی HP صحبت کردی؟ یه ایمیل بده شاید کمکت کردن.

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
راستی من یه مشکلی دارم

یه hp 1020 دارم که فدورا اونو شناخته ولی هیچ چیز نمیتونم پیرینت کنم

از نظر کابل و غیر هیچ مشکلی نیست ولی نمیدونم واقعا چیکار کنم

اون نرم افزاری که با خود فدورا هست در مورد پیرینتر های hp هم خواستم آپگرید کنم که گفت آخرین ورژن

دیگه نمیدونم چیکار کنم

مشکل از قدیمی بودن پیرینتر هستش یا من یا ...؟

سلام...برو تویه سایت اچ پی...دنبال پرینترت بگرد...
اگه پیداش کردی دنبال درایورش بگرد...
به احتمال زیاد دارتش...
اگه هم نداشت که به قول دوستمون بهشون ایمیل بزن...حتما بعد از چند روز بهت جواب میدن...ولی مشکلت رو کامل توضیح بده...
خوشبختانه تویه خارج و آمریکا بر خلاف ایران به مشتری خیلی خیلی اهمیت میدن... تویه ایران هم که فقط به پول مشتری اهمیت میدن...
باتشکر...

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
آدم وقتی می بینه شما یا آقا امیر در این تاپیک پست زدین ذوق زده میاد تاپیک فکر می کنه مجددا آموزش و بحث اینا رو شروع کردین بعد می بینه فقط یه رفع اشکال بوده کلی تو ذوقش می خوره:(

Drago

پیشکسوت فعال فناوری اطلاعات
کاربر ممتاز
آدم وقتی می بینه شما یا آقا امیر در این تاپیک پست زدین ذوق زده میاد تاپیک فکر می کنه مجددا آموزش و بحث اینا رو شروع کردین بعد می بینه فقط یه رفع اشکال بوده کلی تو ذوقش می خوره:(
اینجا تاپیک آموزشی نیست خانم.ما توی این تاپیک در مورد لینوکس حرف میزنیم،چیزی به نظرمون برسه میگیم و سوالی باشه جواب میدیم.

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
اینجا تاپیک آموزشی نیست خانم.ما توی این تاپیک در مورد لینوکس حرف میزنیم،چیزی به نظرمون برسه میگیم و سوالی باشه جواب میدیم.
در کل منظورم آموزش ابونتو که می دادین بود

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در کل منظورم آموزش ابونتو که می دادین بود

سلام...
ببخشید که دارم اینجا بهتون جواب میدم...ولی...
بذارید ببینم کار من چطور میشه...قراره یه کار جور بشه..اگه بشه...هفته ای یکبار تویه بخش آموزشی درمورد سرور سنت او اس براتون مطلب می ذارم..مطلب آموزشی...
آخه الان دل و دماغ درست و حسابی ندارم...
باتشکر...

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
سلام...
بذارید ببینم کار من چطور میشه...قراره یه کار جور بشه..اگه بشه...هفته ای یکبار تویه بخش آموزشی درمورد سرور سنت او اس براتون مطلب می ذارم..مطلب آموزشی...
باتشکر...
ان شالله کارتون جور میشه ولی موضوع آموزش رو کامل نفهمیدم ولی تا اونجایی که فهمیدم به سیستم عامل مربوطه و به این موضوع علاقه دارم
ممنون آقا مهندس

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ان شالله کارتون جور میشه ولی موضوع آموزش رو کامل نفهمیدم ولی تا اونجایی که فهمیدم به سیستم عامل مربوطه و به این موضوع علاقه دارم
ممنون آقا مهندس

سلام...
آموزش اوبونتو که توضیح نمی خواد... اوبونتو هستش دیگه...
ای بابا..اوبونتو هم شد سیستم عامل؟؟؟
ای بابا...
باتشکر...

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
سلام...
ای بابا...
باتشکر...
یه سوال این آموزش lpic که آقا امیر گفتن با کدوم سیستم عامله فدوا یا ابونتو یا red hat ؟

آخرین ویرایش:

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
سلام...
باتشکر...

سلام...
ای بابا...
باتشکر...
آقا مهندس شرمنده من اشتباه فهمیده بودم :redface: سرور سنت او اس فکر کنم منظورتون رد هت هست من اشتباه متوجه شده بودم ببخشید
ا
LPIC رو بلد باشید با هر توزیع لینوکس میتونید کار کنید.
آموزشی که من دارم با ردهت هست.
نه اینو می دونم همه ی لینوکس هاست ولی کتاب خود lpic -1 آموزش رو براساس کدوم سیستم عامل میده ؟رد هت؟
ان شالله از اول مهر lpic رو از اون منابع اصلی شروع می کنم .شما تجربه و اطلاعاتتون بیشتر از منه کدوم سایت ها در این مورد اطلاعاتی داره یا هر تجربه ای که می تونه کمکم کنه لطفا بگین.بابت جواب پیشاپیش ممنون

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام...

یه سوال این آموزش lpic که آقا امیر گفتن با کدوم سیستم عامله فدوا یا ابونتو یا red hat ؟

ال پی آی که دیگه یاد گرفتن نمی خواد...از رویه کتاب هم بخونی یاد می گیری...ولی به نرم ال پی آی وقت حدر دادن هستش... برید دوره های ردهت رو بخونید..حداقل سر فصل هاش معلوم هستش... و یه مرجع برای آموزش داره...ال پی آی هیچی نداره...فقط کتاب داره...

LPIC رو بلد باشید با هر توزیع لینوکس میتونید کار کنید.
آموزشی که من دارم با ردهت هست.
..........

آقا مهندس شرمنده من اشتباه فهمیده بودم :redface: سرور سنت او اس فکر کنم منظورتون رد هت هست من اشتباه متوجه شده بودم ببخشید
ا

نه اینو می دونم همه ی لینوکس هاست ولی کتاب خود lpic -1 آموزش رو براساس کدوم سیستم عامل میده ؟رد هت؟
ان شالله از اول مهر lpic رو از اون منابع اصلی شروع می کنم .شما تجربه و اطلاعاتتون بیشتر از منه کدوم سایت ها در این مورد اطلاعاتی داره یا هر تجربه ای که می تونه کمکم کنه لطفا بگین.بابت جواب پیشاپیش ممنون

در کل.... برای سرور در دنیا بیشتر ار سنت او اس استفاده میشه...بعد ردهت و بعد دبیان...بقیه هم که هرچی دوست داشته باشند... سرور های ایران هم که به علت مایه دار بودن رئیس از ویندوزی هاش استفاده می کنند که فقط به علت دانش کم در زمینه ی سرور هستش...
باتشکر.....

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
سلام...

ال پی آی که دیگه یاد گرفتن نمی خواد...از رویه کتاب هم بخونی یاد می گیری...ولی به نرم ال پی آی وقت حدر دادن هستش... برید دوره های ردهت رو بخونید..حداقل سر فصل هاش معلوم هستش... و یه مرجع برای آموزش داره...ال پی آی هیچی نداره...فقط کتاب داره...

..........

در کل.... برای سرور در دنیا بیشتر ار سنت او اس استفاده میشه...بعد ردهت و بعد دبیان...بقیه هم که هرچی دوست داشته باشند... سرور های ایران هم که به علت مایه دار بودن رئیس از ویندوزی هاش استفاده می کنند که فقط به علت دانش کم در زمینه ی سرور هستش...
باتشکر.....
در کل هدفم اینه می خوام شبکه کردن لینوکس رو از صفر از مهر ماه شروع کنم حرفه ای یاد بگیرم کلا کلاس اینا نمی خوام برم می خوام خودم بخونم میشه در مورد دوره هاش توضیح بدین خودم فعلا اینو تصمیم گرفتم شروع کنم اگه اطلاعی در مورد منابع اش دارین لطفا راهنمایی کنید واینکه پیش نیاز این دوره ها LPIC است یا پیش نیاز نداره؟
مدارک بین المللی شرکت REDHAT

شرکت Redhat به عنوان یکی از بزرگترین توزیع کنندگان لینوکس در دنیا شناخته می شود در بسیاری از دیتا سنترها و شبکه های بزرگ از سیستم عامل های Redhat استفاده می شود. با توجه به سابقه درخشان این شرکت مدرک بین المللی آن نیز دارای اهمیت ویژه ای در دنیا می باشد.
دوره RHCSA

در این دوره افراد با نصب ، پیکربندی و را ه اندازی سیستم عامل ردهت آشنا می شوند. این دوره شما را قادر می سازد تا بتوانیدکاربران ، هارد دیسک ، سیستمهای Sharing و نرم افزارها را بصورت کامل مدیریت و نگهداری نمایید.
دوره RHCE

این مدرک جزء با ارزشترین مدارک بین الملی IT می باشد و در آن افراد با نصب و پیکر بندی سرویس های رایج از قبیل Apache ، DNS ، Mail ، Squid و .. بصورت کامل آشنا می شوند. آزمون این مدرک بصورت عملی می باشد.
دوره RHCVA

مجازی سازی به افراد امکان استفاده بهینه از منابع سخت افزاری یک شبکه را می دهد. شما با استفاده از این ویژگی می توانید چندین سرور را بر روی یک سرور فیزیکی داشته باشید. این دوره به افراد امکان مدیریت شبکه های مجازی بر اساس سیستم عامل Red hat را می دهد.
دوره RHCSS

با توجه به حساس بدون مبحث امنیت در صنعت سورس یکی از دوره های که بصورت آکادمیک و طبقه بندی شده به این مقوله می پردازد دوره RHCSS می باشد. در این دوره افراد پیکربندی SELinux ، یکپارچه سازی احراز هویت و ایجاد امنیت بر روی سرویس های مختلف را بصورت کامل فرا می گیرند.

آخرین ویرایش:

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در کل هدفم اینه می خوام شبکه کردن لینوکس رو از صفر از مهر ماه شروع کنم حرفه ای یاد بگیرم کلا کلاس اینا نمی خوام برم می خوام خودم بخونم میشه در مورد دوره هاش توضیح بدین خودم فعلا اینو تصمیم گرفتم شروع کنم اگه اطلاعی در مورد منابع اش دارین لطفا راهنمایی کنید واینکه پیش نیاز این دوره ها LPIC است یا پیش نیاز نداره؟
مدارک بین المللی شرکت REDHAT

شرکت Redhat به عنوان یکی از بزرگترین توزیع کنندگان لینوکس در دنیا شناخته می شود در بسیاری از دیتا سنترها و شبکه های بزرگ از سیستم عامل های Redhat استفاده می شود. با توجه به سابقه درخشان این شرکت مدرک بین المللی آن نیز دارای اهمیت ویژه ای در دنیا می باشد.
دوره RHCSA

در این دوره افراد با نصب ، پیکربندی و را ه اندازی سیستم عامل ردهت آشنا می شوند. این دوره شما را قادر می سازد تا بتوانیدکاربران ، هارد دیسک ، سیستمهای Sharing و نرم افزارها را بصورت کامل مدیریت و نگهداری نمایید.
دوره RHCE

این مدرک جزء با ارزشترین مدارک بین الملی IT می باشد و در آن افراد با نصب و پیکر بندی سرویس های رایج از قبیل Apache ، DNS ، Mail ، Squid و .. بصورت کامل آشنا می شوند. آزمون این مدرک بصورت عملی می باشد.
دوره RHCVA

مجازی سازی به افراد امکان استفاده بهینه از منابع سخت افزاری یک شبکه را می دهد. شما با استفاده از این ویژگی می توانید چندین سرور را بر روی یک سرور فیزیکی داشته باشید. این دوره به افراد امکان مدیریت شبکه های مجازی بر اساس سیستم عامل Red hat را می دهد.
دوره RHCSS

با توجه به حساس بدون مبحث امنیت در صنعت سورس یکی از دوره های که بصورت آکادمیک و طبقه بندی شده به این مقوله می پردازد دوره RHCSS می باشد. در این دوره افراد پیکربندی SELinux ، یکپارچه سازی احراز هویت و ایجاد امنیت بر روی سرویس های مختلف را بصورت کامل فرا می گیرند.

سلام...
دوره هایی مثل دوره RHCSA و دوره RHCVA زیاد تشکیل نمیشن...

شما بهتر هستش که دوره های آر اچ سی ای رو اول بخونید... یعنی دوره ی آر اچ سی اس ای تویه دوره ی آر اچ سی ایی و دوره ی آر اچ سی وی ای تویه دوره ی آر اچ سی اس اس هستش ... یعنی با گرفتن اون مدارک اتوماتیک وارد اون مرحله رو هم گذروندید...
اینقدر هم این ردوره گسترده هستش که تا 4 یا 5 سال جای کار و خوندن داره...تازه اگه تویه این زمینه حرفه ای بشید حداقل ماهی 1.5 تا 2 میلیون تومن درآمد داری...
کمتر کسایی به دنبال دوره های آر اچ سی اس اس میرن...چون زیادی تخصصی میشه....
شما فعلا همون دوره ی آر اچ سی ایی رو بخونید خودش کلی مطلب داره...
باتشکر....

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
سلام...
دوره هایی مثل دوره RHCSA و دوره RHCVA زیاد تشکیل نمیشن...

شما بهتر هستش که دوره های آر اچ سی ای رو اول بخونید... یعنی دوره ی آر اچ سی اس ای تویه دوره ی آر اچ سی ایی و دوره ی آر اچ سی وی ای تویه دوره ی آر اچ سی اس اس هستش ... یعنی با گرفتن اون مدارک اتوماتیک وارد اون مرحله رو هم گذروندید...
اینقدر هم این ردوره گسترده هستش که تا 4 یا 5 سال جای کار و خوندن داره...تازه اگه تویه این زمینه حرفه ای بشید حداقل ماهی 1.5 تا 2 میلیون تومن درآمد داری...
کمتر کسایی به دنبال دوره های آر اچ سی اس اس میرن...چون زیادی تخصصی میشه....
شما فعلا همون دوره ی آر اچ سی ایی رو بخونید خودش کلی مطلب داره...
باتشکر....
آقا مهندس ممنون بابت جواب فقط سه تا سوال :redface:: دیگه برا اون لازم نیست lpic رو بخونم ؟ میشه منابعی برام معرفی کنید ؟

آخرین ویرایش:

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آقا مهندس ممنون بابت جواب فقط سه تا سوال :redface:: دیگه برا اون لازم نیست lpic رو بخونم ؟ میشه منابعی برام معرفی کنید ؟

سلام...
ال پی آی فقط پیشنیاز خودش هستش و پیشنیاز هیچی محصوب نمیشه...
برای دوره های ردهت هم یه سرچ بزنید حتما و حتما کلی کتاب پیدا می کنید...
اگه هم پیدا نکردید بگید تا مرجع رو معرفی کنم...
باتشکر...

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
LPI در کل سه سطح داره ، با خوندن مطالبش با کلیت سیستم های لینوکسی آشنا میشید.

البته در قسمت Package Management بستگی داره کدوم کتاب باشه. مثلا کتابهای Wielly (انتشارات :)) با yum و rpm آموزش دادند در حالی که O'Reilly تماما با APT آموزش داده.

--------------------

برای آموزش اوبونتو :

http://ubuntu-book.org

کتابی هست که تا حدودی اوبونتو رو تشریح کرده ، سوالی هم داشتید میتونید بپرسید در خدمتم.

-----------------------

در مورد میزان استفاده سیستم عاملهای سروری ، سه ماهه اول 2012 ، اولین سیستم عامل سنت او اس ، دومین دبیان و سومین FreeBSD بوده .

پ.ن : علت استفاده زیاد سیستم های RPM-Based روی سرورها اینه که پنلهای مختلف و راحتی مثل cPanel و Kloxo براشون هست ولی روی Debian Base ها چنین چیزی نیست. و شما باید از طریق SSH و خط فرمان باهاش کار کنید. به همین دلیل سرورهای دبیانی بیشتر برای ذخیره اطلاعات ، لیچر و سرور های دانلود استفاده میشن تا برای مصارف دیگر.

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
سلام...
ال پی آی فقط پیشنیاز خودش هستش و پیشنیاز هیچی محصوب نمیشه...
برای دوره های ردهت هم یه سرچ بزنید حتما و حتما کلی کتاب پیدا می کنید...
اگه هم پیدا نکردید بگید تا مرجع رو معرفی کنم...
باتشکر...
سلام ممنون من کتاب رو پیدا کردم فقط یه سوال من باید برای آموزش rhce سیستم عامل ردهت نسخه ی enterprise رو دانلود کنم یا نسخه ی سرور؟منظورم اینه آموزش ها بر حسبه کدوم ورزن هست؟

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
سلام ممنون من کتاب رو پیدا کردم فقط یه سوال من باید برای آموزش rhce سیستم عامل ردهت نسخه ی enterprise رو دانلود کنم یا نسخه ی سرور؟منظورم اینه آموزش ها بر حسبه کدوم ورزن هست؟

در اصل با CentOS هم کارتون راه میفته : http://centos.org

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

ممنون ولی لطفا در مورد ردهت راهنمایی کنید چون می خوام اونو یاد بگیرم

سلام...
به گفته دوستمون سنت او اس رو یاد بگیرید...از نظر فنی و عملی تا ۹۸٪ شبیه به ردهت هستش... و تا ۹۵٪ میشه باهاش همون کارهایی که تویه ردهت انجام میشه رو انجام داد...جز مسائل خیلی خفن که با دستورات مخصوص ردهت انجام میشن... حتی در بعضی از دستورات سنت او اس هم دیده میشه که مشخصات رو به اسم ردهت بهتون میشه...
درکل حتی تویه آموزشگاه های کشور هم از سنت او اس استفاده میشه... حتی بعضی از سرور ها هم از سنت او اس استفاده می کنند.... از نظر پایداری با ردهت برابری داره...
فقط به صورت مجانی توسعه داده میشه...
باتشکر...

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
سنت او اس همون ردهت هست. که رایگان منتشر و پشتیبانی میشه.

سلام...
به گفته دوستمون سنت او اس رو یاد بگیرید...از نظر فنی و عملی تا ۹۸٪ شبیه به ردهت هستش... و تا ۹۵٪ میشه باهاش همون کارهایی که تویه ردهت انجام میشه رو انجام داد...جز مسائل خیلی خفن که با دستورات مخصوص ردهت انجام میشن... حتی در بعضی از دستورات سنت او اس هم دیده میشه که مشخصات رو به اسم ردهت بهتون میشه...
درکل حتی تویه آموزشگاه های کشور هم از سنت او اس استفاده میشه... حتی بعضی از سرور ها هم از سنت او اس استفاده می کنند.... از نظر پایداری با ردهت برابری داره...
فقط به صورت مجانی توسعه داده میشه...
باتشکر...
من حالا نفهمیدم یعنی فهمیدم ولی نمی دونم باید چی کار کنم :confused: دیگه رد هت رو دانلود نکنم ؟سنت او اس رو دانلود کنم ؟چرا با همین رد هت کار نکنم ؟این سنت او اس به جز توسعه مجانی چه مزیت دیگه ای نسبت به رد هت داره (دلیل اینکه این سوالا رو می پرسم این نیست که رد هت تعصب دارم و اینا اینه که می خوام ببینم با این rhce که گفتین چیا لازم دارم دانلود کنم و چیا لازم ندارم و یا چی بهتره و کلا فرقاشون رو بدونم )بابت جواب و راهنمایی خیلی ممنون:gol:

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
من حالا نفهمیدم یعنی فهمیدم ولی نمی دونم باید چی کار کنم :confused: دیگه رد هت رو دانلود نکنم ؟سنت او اس رو دانلود کنم ؟چرا با همین رد هت کار نکنم ؟این سنت او اس به جز توسعه مجانی چه مزیت دیگه ای نسبت به رد هت داره (دلیل اینکه این سوالا رو می پرسم این نیست که رد هت تعصب دارم و اینا اینه که می خوام ببینم با این rhce که گفتین چیا لازم دارم دانلود کنم و چیا لازم ندارم و یا چی بهتره و کلا فرقاشون رو بدونم )بابت جواب و راهنمایی خیلی ممنون:gol:

شما الان یک توزیع RPM-Based با استانداردهای ردهت نیاز دارید . (دقت کنید استاندارد های ردهت مثل yum و ...) وگرنه صرف RPM باشه مندریوا ، یلوداگ ، سوزه و ... همه RPM هستند.
بهترینش هم همون سنت او اس هست. اگر هم میخواید روی دسکتاپ داشته باشید Fuduntu رو پیشنهاد میکنم (فدورا با امکانات اوبونتو).

بعدش یک مجازی ساز برای نصب سنت او اس ، که باز پیشنهاد میکنم از Qemu یا VirtualBox استفاده کنید.

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

سلام...
بذارید خلاصتون کنم...
شما برای یاد گیری سنت او اس... احتیاج به توزیع ردهتی دارید...چون طبق معمول ایران تحریم هستش...پس خود ردهت میره کنار ...چون نمی تونی بخریش ... حتی اگه بتونی دانلودش کنی به درد نمی خوره...چون نمی تونی بسته های مورد نیازت رو از مخازنش دانلود کنی... و حتی بسته های امنیتیش رو هم نمی تونی دانلود کنی...
پس میشه سنت او اس یا ساینتیفیک لینوکس.... 2 تاش یکی هستند..هیچ فرقی ندارند..شاید یکم این قهوه ای باشه و اون زرد...همین... ولی هردوتاشون بسته های ردهت رو می گیرند و برای خودشون تویه مخازن توزیع خودشون قرار می دند....همین...
حالا برید یکی از اون 2 تایی رو که گفتم دانلود کنید و خلاص...
بازم اگه سوالی بود بگید...
باتشکر....

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
سلام...
بذارید خلاصتون کنم...
شما برای یاد گیری سنت او اس... احتیاج به توزیع ردهتی دارید...چون طبق معمول ایران تحریم هستش...پس خود ردهت میره کنار ...چون نمی تونی بخریش ... حتی اگه بتونی دانلودش کنی به درد نمی خوره...چون نمی تونی بسته های مورد نیازت رو از مخازنش دانلود کنی... و حتی بسته های امنیتیش رو هم نمی تونی دانلود کنی...
پس میشه سنت او اس یا ساینتیفیک لینوکس.... 2 تاش یکی هستند..هیچ فرقی ندارند..شاید یکم این قهوه ای باشه و اون زرد...همین... ولی هردوتاشون بسته های ردهت رو می گیرند و برای خودشون تویه مخازن توزیع خودشون قرار می دند....همین...
حالا برید یکی از اون 2 تایی رو که گفتم دانلود کنید و خلاص...
بازم اگه سوالی بود بگید...
باتشکر....
آهان حالا فهمیدم مرسی نمی دونستم ردهت هم تحریمه (یعنی چون سایت ها فروخته می شد از جریان مخازن اش خبر نداشتم مرسی )

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
آهان حالا فهمیدم مرسی نمی دونستم ردهت هم تحریمه (یعنی چون سایت ها فروخته می شد از جریان مخازن اش خبر نداشتم مرسی )

ردهت شرکت آمریکاییه. و خب تابع قوانین کشور خودشه.

خوشبختانه سنت او اس مثل اوبونتو توی ایران سرور داره و با سرعت بیشتری میتونی بسته ها رو دان کنی. سوال دیگری بود در خدمتم.

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
ردهت شرکت آمریکاییه. و خب تابع قوانین کشور خودشه.

خوشبختانه سنت او اس مثل اوبونتو توی ایران سرور داره و با سرعت بیشتری میتونی بسته ها رو دان کنی. سوال دیگری بود در خدمتم.
ممنون از راهنمایی تا اونجا که اطلاع دارم همه ی سیستم عامل های لینوکس هسته اش یکیه من با ابونتو یه کمی کار کردم اگه زیاد فرق ندارن و من نمی تونم با خود ردهت کار کنم می تونم با همین ابونتو rhce رو بخونم یا نه سنت او اس بهتره .اگه این بهتره میشه بگین چه مزیتی نسبت به اونا داره (راستش خودم یه کمی گوگل جستجو کردم ولی اون توضیح می خواستم پیدا نکردم اون مقایسه ای که می خواستم انگلیسی رو نفهمیدم فارسی هم پیدا نکردم )

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
ممنون از راهنمایی تا اونجا که اطلاع دارم همه ی سیستم عامل های لینوکس هسته اش یکیه من با ابونتو یه کمی کار کردم اگه زیاد فرق ندارن و من نمی تونم با خود ردهت کار کنم می تونم با همین ابونتو rhce رو بخونم یا نه سنت او اس بهتره .اگه این بهتره میشه بگین چه مزیتی نسبت به اونا داره (راستش خودم یه کمی گوگل جستجو کردم ولی اون توضیح می خواستم پیدا نکردم اون مقایسه ای که می خواستم انگلیسی رو نفهمیدم فارسی هم پیدا نکردم )

هسته که بله یکی هست ، ولی شما اینجا سیستمهایی مثل RPM و YUM رو نیاز دارید که در اوبونتو نیست ، اگر میخواید ادمین سیستم های دبیانی بشید ، اوبونتو رو میتونید یاد بگیرید ولی برای سرور بین Debian Based ها خود دبیان و نسخه Stable بسیار بهتر هست (اوبونتو بر مبنای نسخه ناپایدار دبیان منتشر میشه و بیشترین و بهترین عملکرد رو روی دسکتاپها داره. نسخه سرورش هنوز جای کار داره).
شما همین سنت او اس رو دنبال کنید

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

سلام...
یک کلام ختم کلام...
ببین آبجی... اوبونتو برای زیادی سفر کیلومتر ها هستش...
اگه واقعا می خوای سرور های لینوکسی رو یاد بگیری باید سنت او اس رو یاد بگیری...
از نظر کارایی هم از اوبونتو بهتر و خیلی عالی تر و روون تر جواب میده...
درضمن اوبونتو رقیب ویندوز هستش و می خواد سرویس های سرور رو با رابط گرافیکی بده بیرون که عملا خیلی سخت میشه...
درضمن شما اگه با سنت او اس کار کنی و اون رو کامل یاد بگیری برای کار با دبیان و اوبونتو هم کارت به مراتب راحتتر هستش...
ولی برعکسش خیلی سخت میشه...
مثلا یه نمونه...
شما در سنت او اس (ردهت بیس) برنامه ی امنیتی SELinux رو دارید و این برنامه اصلا در اوبونتو و دبیان بیس ها وجود نداره...یا بهتر بگم قابل پیاده سازی نیست...
یه مثال دیگه...
در اوبونتو مثل ویندوز همه چیز باز هستش ..مثلا بیشتر پورت ها باز هستش..یعنی هر پورتی می تونه بدون اجازه ی شما باز باشه و فعالیت کنه...ولی در سنت او اس (ردهت بیس) کلیه ی پورت ها بسته هستند و هر گونه دسترسی فقط با اجازه ی کاربر و یا ادمین سیستم امکان پذیر هستش... پس در نتیجه اولا امنیت حتی به صورت پیش فرض هم بالاتر میره و اینکه شما می دونید که برای هر کاری باید مراحل رو قدم به قدم طی کنید...
کلا یه نصیحتی... اوبونتو رو پاک کنید و فدورا نصب کنید... و با خانواده ی ردهت ها و فدورایی ها انس بگیرید ...بهتر جواب می گیرید در آينده....
باتشکر....