لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بله خودمم سرچ کردم به همین حرف شما رسیدم.
بسیارممنون ازاین همه صبروشکیبایی در پاسخ به سوالا.شماباعث شدید تا درزمان کوتاهی به جوابم برسم:)
ولی کاش درمورد ستونGCهم راهنماییم میکردین.:redface:
قابلی نداشت، خودمم چند تا چیز یاد گرفتم.
در مورد جی سی هم نمیدونم، اگه صبر کنید تا دو هفته دیگه از دوستم بپرسم. آخه نیستش. اپراتور جی سی ه و الان چون بهش دسترسی ندارم نمیشه بپرسم. فقط دو هفته دیگه بهم یاد آوری کنید.

vida90

عضو جدید
کاربر ممتاز
قابلی نداشت، خودمم چند تا چیز یاد گرفتم.
در مورد جی سی هم نمیدونم، اگه صبر کنید تا دو هفته دیگه از دوستم بپرسم. آخه نیستش. اپراتور جی سی ه و الان چون بهش دسترسی ندارم نمیشه بپرسم. فقط دو هفته دیگه بهم یاد آوری کنید.

وای چقدرعالی....باشه حتما:w42:

sami6262

عضو
دوستان
1- اگه 50 کیلوگرم ماده جامد A رو که بصورت پودر هست در یک مخزن آب به گنجایش 500 لیتر حل کنیم
غلطت محلول چند ppm خواهد بود؟
همچنین
2- اگه 50 لیتر مایع B رو در مخزنی به گنجایش 500 لیتر حل کنیم غلطت محلول چند ppm خواهد بود؟

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان
1- اگه 50 کیلوگرم ماده جامد A رو که بصورت پودر هست در یک مخزن آب به گنجایش 500 لیتر حل کنیم
غلطت محلول چند ppm خواهد بود؟
همچنین
2- اگه 50 لیتر مایع B رو در مخزنی به گنجایش 500 لیتر حل کنیم غلطت محلول چند ppm خواهد بود؟
شوخی میکنی یا جدی؟
این طوری خب ppm خیلی بالاست، ppm یعنی پارتیکل per میلیون. ولی یه سایت براتون معرفی میکنم شاید به کارتون بیاد.
http://www.sigmaaldrich.com/chemist...er/technical-library/molarity-calculator.html

sami6262

عضو
شوخی میکنی یا جدی؟
این طوری خب ppm خیلی بالاست، ppm یعنی پارتیکل per میلیون. ولی یه سایت براتون معرفی میکنم شاید به کارتون بیاد.
http://www.sigmaaldrich.com/chemist...er/technical-library/molarity-calculator.html

بله میدونم زیاد میشه
آیا با این روش درسته:
(50/500)*10^6=100000

واسه یه سری محاسبات موازنه میخواستم بدونم

ghxzy

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
بله میدونم زیاد میشه
آیا با این روش درسته:
(50/500)*10^6=100000

واسه یه سری محاسبات موازنه میخواستم بدونم
بله درسته البته تو صورت یه 1000 جا انداختین اما بهر صورت جوابتون درسته
در واقع برای حل این سوال میخوام

مشاهده پیوست 156237
خب ! الان C غلظته دیگه؟پس چرا دوتا c2 داریم چرا کم شده؟ سوالت کامله؟
وای من اصلا متوجه نشدم:confused:

sami6262

عضو
بله درسته البته تو صورت یه 1000 جا انداختین اما بهر صورت جوابتون درسته

خب ! الان C غلظته دیگه؟پس چرا دوتا c2 داریم چرا کم شده؟ سوالت کامله؟
وای من اصلا متوجه نشدم:confused:

بله c غلظته
یه c2اضافه گداشتم در واقع c3=4 ppm
سوال اینه که در جریان ورودی غلظت صفره و دبی 500 (q=500 و c=0 )
یک جریان جانبی با غلظت 100000 پی پی ام بهش وارد میشه ( q=? و c=100000 )
دبی جریان جانبی چقدر باشه تا جریان خروجی دارای غلظتی برابر 4 پی پی ام بشه؟
جریان جانبی یک بار میتونه پودر جامدی به وزن 50 کیلو ، حل شده در یک مخزن 500 لیتری آب
و یک بار 50 لیتر از یک مایع ، حل شده در یک مخزن 500 لیتری آب
که اگه اشتباه نکنم غلظت هر دو میشه 100000 پی پی ام
حالا مقدار جریان جانبی چقدره؟
ppm2.jpg

اتهر

عضو جدید
بچه ها کمک

بچه ها کمک

1. سلام برهمه
      من به تازگی عضو سایت شدم و به تازگی فارغ التحصیل:)(بگو به سلامتی!):w17:وبه تازگی به جمعیت بیکاران ملحق شده ام!
      :w46:بچه ها من ازبیکاربوددن متنفرم :w19: ولی یه طرحی در نظر دارم که دوست دارم قبل از اجرای اون از شما مشورت بخوام،اگه کمکم کنید یه دنیا از همتون ممنون میشم:w36:اگه خدا بخواد میخوام تویه دبیرستان یه آزمایشگه شیمی کوچک راه بندازم ولی واقعا نمیدونم چیکار کنم !از لحاظ شرایط ایمنی آزمایشگاه گرفته تاچه آزمایش هایی انجام بدم که واسه بچه ها جذاب باشه ،یا چه وسایلی آزمایش ضروری تره وجنسش بهتره وصد البته قیمتش مناسب تره!
      خیلی سردر گمم ولی مطمئنم با راهنمایی های شما بتونم این راه شروع کنم وبا کمک شما ادامه بدم
      ممنون میشم کمک کنید.
      راستی رشته من شیمی کاربردی
      ممنون از همتون

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
    1. سلام برهمه
      من به تازگی عضو سایت شدم و به تازگی فارغ التحصیل:)(بگو به سلامتی!):w17:وبه تازگی به جمعیت بیکاران ملحق شده ام!
      :w46:بچه ها من ازبیکاربوددن متنفرم :w19: ولی یه طرحی در نظر دارم که دوست دارم قبل از اجرای اون از شما مشورت بخوام،اگه کمکم کنید یه دنیا از همتون ممنون میشم:w36:اگه خدا بخواد میخوام تویه دبیرستان یه آزمایشگه شیمی کوچک راه بندازم ولی واقعا نمیدونم چیکار کنم !از لحاظ شرایط ایمنی آزمایشگاه گرفته تاچه آزمایش هایی انجام بدم که واسه بچه ها جذاب باشه ،یا چه وسایلی آزمایش ضروری تره وجنسش بهتره وصد البته قیمتش مناسب تره!
      خیلی سردر گمم ولی مطمئنم با راهنمایی های شما بتونم این راه شروع کنم وبا کمک شما ادامه بدم
      ممنون میشم کمک کنید.
      ممنون از همتون

سلام دوست گل من
خوبي؟ اول بهت تبريك ميگم
خب من چند تا ايده خوب دارم كه فكر كنم
بعد از انجامش كلا تا شعاع چند كيلومتري
همه جارو شخم بزنه :d

من نميدونم تو آزمايشگاه چه كارايي انجام ميدن
ولي..............
ولي ميتوني يك كمپرسور فشار قوي بگيري بالاي 100 بار فشار
هفت و هشت تا سيلندر گاز . مثلا متان بگير .. هيدروژن بگير .. استيلن بگير .. اتيلن و پروپيلن و.........
خلاصه مانومترو كوره و از اين جور چيزا
بعد يك كاتاليست ناشناخته هم بردار و اول يكم با متان شوخي كن همچين روحيشون بياد بالا اساسي دوزاريشون بيوفته سنتز يعني چي:w02:
بعد يهو از تو كلاه! خرگوش دربيار بچه مردم هنگ كنه! :w18:
مثلا سنتز فيشر تروپش رو انجام بده بعد هيدروكراكينك:surprised::D در آخر هم برش سبكش رو بريز تو ماشينت :D

شوخي كردم .. البته ببخشيد كه يكم خودموني بودم خواستم بهت خوش آمد بگم :gol:

ولي جدا از شوخي من نميدونم اين تصميمت چه سودي براي اون بچه ها و خودت داره

اما آزمايش سركاري زياد داريم كه
مثلا از اونايي كه آخرش چون رنگش سبز ميشه پس تمومه واكنش ولي در آخر اتفاقي نيوفتاده!

آزمايشها رو از بچه ها بپرس بهتر ميدونن چون من از آزمايشگاهي كار نميكنم و نميتونم بگم چي جذابه

در مورد ادواتش كه راحت تري اگر خودت بسازي كه!

اينجوري هم ميتوني خطاهاي اون ابزارو بگيري و هم اصلا چيزاي عملياتي جديد و بهتري ايجاد كني

از اونجايي كه همه ادوات و تركيبات ظاهرا خارجي موجود داخل بازار همه تقله پس بهتره خودت انجامش بدي

حالا شما با پيركس بساز كه براي آزمايشگاه خوب باشه
برو پيش يك شيشه گر بگو برات ميزنه .. اصلا هي بگو اينجاشو كج كن اونجاشو گرد كن 10 دقيقه اي انجامش ميده

اگرم خودت دورو برت از اين نئون ساز ها هستند (اينايي كه پشت شيشه هاي فروشگاه ها نصب ميكنن) يك سر برو
پيششون خودتم ميتوني ازش ابزارشو بگير هزار مدل چيز ميتوني درست كني كه اصلا ناشناخته هستند و با ايده خودت كار ميكنه

خيلي سادس مثلا من خودم دو روز وقت گذاشته بودم يك برج 2 متري تو يك كارخونه از پيركس شبيه سازي كردم و ساختمش .. دقيقا از روي برج اول واحد متانول شبيه سازي كردم خيلي هم ناز شده بود ولي شكست زمان حمل:w06:

ولي خودت هر چي لازم داري رو بساز برات ارزون تر هم تموم ميشه .. چيز خاصي نداره يك مشعله يكي دوتا لوله براي فوت كردن

روداژو اين چيزها هم كه سنگ ميزني حالا اگرم حوصله نداشتي برو پيش شيشه گر يك سوم قيمت برات ميسازه

من يك بالن 500 ليتري ميخواستم گير نميومد آمادش با يك داستاني يك جا پيدا كردم بهم قيمت داد 14 تومن

ولي يك جا پيدا كردم با شيشه گره دونفري خودمون ساختيمش برامون نزديك به چهار تومن تموم شد

دقيقا اوايل برج دو بود

بقيه ابزارتم كه تو دسترسه راحت مثلا سيستم گرم كن و اينجور چيزا .. مهم تر اون شيشه آلاته

چون حتما نياز به مثلا هيتر نيست شما بالنت رو بذار تو يك ظرف تو ظرف روغن ديزل بريز كه آتيشم نگيره راحت تا 340 350 درجه خروجي ميده

تازه هيجانشم بيشتره

درجا هم دماي روغن مياد بالا حالا هيتر يا علي مشهد بايد صبر كني و يكنواخت هم جواب نميده .. يك تقطير سركاري ميخواي انجام بدي هر هزار سال يك قطره ميوفته روح آدم به پرواز در مياد هفت هشت ليتر خروجي بگيره آزمايش كنه ولي خدا بده بركت اينجوري مثل دوش آب خروجي ميگيري . با يك دماسنج هم حتي ميشه دماي روغنو گرفت ..

امنيت اونجا هم كه آخه فكر نميكنم چيز خاصي براي بچه دبيرستاني بخواي انجام بدي كه بخواد داستان دار بشه

ولي البته درست ميگي يهو ماجرا ميشه و.............!

راستي در آخر بازم عذر خواهي ميكنم اگر يكم شوخي كردم .

موفق باشي عزيز

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
منم یه پیشنهاد دارم، کارایی که به دردشون بخوره را انجام بده، شاید بعضی هاشون نخوان برن دانشگاه حداقل یه فن یاد بگیرن به کارشون بیاد.
برای مثال، چند تا اسانس بساز، اسانس لیمو و موز و ...
عطر هم نمونه ی خوبیه
صابون و شوینده
کودهای ساده کشاورزی
میتونی داروهای ساده مثل آسپیرین را هم بسازی یاد بگیرن
توی کارهای صنعتی ساختن فایبر گلاس هم ایده ی خوبیه، بازار کارش هم خوبه، میتونی چند صفحه قبل روش تهیه و چند تا فیلمش را ببینی.
چند نمونه رنگ هم بسازی به دردشون میخوره.
پس تا اینجا صنایع غذایی، بهداشتی آرایشی، کشاورزی، داروسازی، فایبرگلاس، رنگسازی را میپوشانه.
حتی اگه به کارشون نیاد، علاقه مند میشن شاید هم استعدادیابی شن (هرچند آخرش بیکاریه) :D

vida90

عضو جدید
کاربر ممتاز
یک مقدار سرمایه ازپدر
یک مقدارهمت وخسته نشدن
یک مقدر عقل وفکر
اونوقت مواردی که دوستان گفتند رومیشه انجام داد

Refighe Levrone

عضو جدید
سلام دوست گل من خوبي؟ اول بهت تبريك ميگم خب من چند تا ايده خوب دارم كه فكر كنم بعد از انجامش كلا تا شعاع چند كيلومتري همه جارو شخم بزنه :d من نميدونم تو آزمايشگاه چه كارايي انجام ميدن ولي.............. ولي ميتوني يك كمپرسور فشار قوي بگيري بالاي 100 بار فشار هفت و هشت تا سيلندر گاز . مثلا متان بگير .. هيدروژن بگير .. استيلن بگير .. اتيلن و پروپيلن و......... خلاصه مانومترو كوره و از اين جور چيزا بعد يك كاتاليست ناشناخته هم بردار و اول يكم با متان شوخي كن همچين روحيشون بياد بالا اساسي دوزاريشون بيوفته سنتز يعني چي:w02: بعد يهو از تو كلاه! خرگوش دربيار بچه مردم هنگ كنه! :w18: مثلا سنتز فيشر تروپش رو انجام بده بعد هيدروكراكينك:surprised::D در آخر هم برش سبكش رو بريز تو ماشينت :D شوخي كردم .. البته ببخشيد كه يكم خودموني بودم خواستم بهت خوش آمد بگم :gol: ولي جدا از شوخي من نميدونم اين تصميمت چه سودي براي اون بچه ها و خودت داره اما آزمايش سركاري زياد داريم كه مثلا از اونايي كه آخرش چون رنگش سبز ميشه پس تمومه واكنش ولي در آخر اتفاقي نيوفتاده! آزمايشها رو از بچه ها بپرس بهتر ميدونن چون من از آزمايشگاهي كار نميكنم و نميتونم بگم چي جذابه در مورد ادواتش كه راحت تري اگر خودت بسازي كه! اينجوري هم ميتوني خطاهاي اون ابزارو بگيري و هم اصلا چيزاي عملياتي جديد و بهتري ايجاد كني از اونجايي كه همه ادوات و تركيبات ظاهرا خارجي موجود داخل بازار همه تقله پس بهتره خودت انجامش بدي حالا شما با پيركس بساز كه براي آزمايشگاه خوب باشه برو پيش يك شيشه گر بگو برات ميزنه .. اصلا هي بگو اينجاشو كج كن اونجاشو گرد كن 10 دقيقه اي انجامش ميده اگرم خودت دورو برت از اين نئون ساز ها هستند (اينايي كه پشت شيشه هاي فروشگاه ها نصب ميكنن) يك سر برو پيششون خودتم ميتوني ازش ابزارشو بگير هزار مدل چيز ميتوني درست كني كه اصلا ناشناخته هستند و با ايده خودت كار ميكنه خيلي سادس مثلا من خودم دو روز وقت گذاشته بودم يك برج 2 متري تو يك كارخونه از پيركس شبيه سازي كردم و ساختمش .. دقيقا از روي برج اول واحد متانول شبيه سازي كردم خيلي هم ناز شده بود ولي شكست زمان حمل:w06: ولي خودت هر چي لازم داري رو بساز برات ارزون تر هم تموم ميشه .. چيز خاصي نداره يك مشعله يكي دوتا لوله براي فوت كردن روداژو اين چيزها هم كه سنگ ميزني حالا اگرم حوصله نداشتي برو پيش شيشه گر يك سوم قيمت برات ميسازه من يك بالن 500 ليتري ميخواستم گير نميومد آمادش با يك داستاني يك جا پيدا كردم بهم قيمت داد 14 تومن ولي يك جا پيدا كردم با شيشه گره دونفري خودمون ساختيمش برامون نزديك به چهار تومن تموم شد دقيقا اوايل برج دو بود بقيه ابزارتم كه تو دسترسه راحت مثلا سيستم گرم كن و اينجور چيزا .. مهم تر اون شيشه آلاته چون حتما نياز به مثلا هيتر نيست شما بالنت رو بذار تو يك ظرف تو ظرف روغن ديزل بريز كه آتيشم نگيره راحت تا 340 350 درجه خروجي ميده تازه هيجانشم بيشتره درجا هم دماي روغن مياد بالا حالا هيتر يا علي مشهد بايد صبر كني و يكنواخت هم جواب نميده .. يك تقطير سركاري ميخواي انجام بدي هر هزار سال يك قطره ميوفته روح آدم به پرواز در مياد هفت هشت ليتر خروجي بگيره آزمايش كنه ولي خدا بده بركت اينجوري مثل دوش آب خروجي ميگيري . با يك دماسنج هم حتي ميشه دماي روغنو گرفت .. امنيت اونجا هم كه آخه فكر نميكنم چيز خاصي براي بچه دبيرستاني بخواي انجام بدي كه بخواد داستان دار بشه ولي البته درست ميگي يهو ماجرا ميشه و.............! راستي در آخر بازم عذر خواهي ميكنم اگر يكم شوخي كردم . موفق باشي عزيز
=))))))))))))) پسر تو اینارو به بچه تازه فارغ التحصیل شده ی مردم میگی......نمیگی یهو هنگ میکنه دیگه با ریستارت هم دیگه درست نمیشه؟؟ =))))))))))

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
=))))))))))))) پسر تو اینارو به بچه تازه فارغ التحصیل شده ی مردم میگی......نمیگی یهو هنگ میکنه دیگه با ریستارت هم دیگه درست نمیشه؟؟ =))))))))))

احسان؟ (اون شكلك چوبم نداره اينجا) :D
اسپم نكن كه منم مجبور بشم جوابتو اسپم كنم .
اين چه حرفيه بابا ؟ ميام يك 4 امتيازي بهت ميدم اخراج بشيا:w15: تو نميتوني ولي من ميتونم:w15:

نه ولي اين حرف قشنگ نيست لحن گفتنت بده (شكلك چوب!)
بابا اينا همشون حرفه اي هستن تازه چيز خاصي نگفتم كه من

دست امثال منو تو رو از پشت ميبندن

ولي عليرضا ايدش خوبه هم كم خطره و هم راحت قابل اجراست ... :gol::gol::gol::gol::gol:

ghxzy

کاربر ممتاز
سلام من یه مشکل خیلی بزرگ برام پیش اومده(یعنی خودم کردم که ...)
یه قوطی رنگ روغنی ریختم رو فرش:cry:
حالا چیکار کنم؟البته من فرشو با تینر روغنی شستم(4 لیتر تینر زدم) بعد هم با صابون و پودر 8 انزیم و شامپو فرش و...
دوتا مشکل دارم :اول اینکه رنگ کامل پاک نشده و هنوز هاله ابی رنگ باقدرتی روی فرش هنر نمایی میکنه
دوم اینکه تینمر روغنی با چه حلالی پاک کنم کامل از تو فرش خارج نشد ..

آخرین ویرایش:

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
حالا چیکار کنم؟البته من فرشو با تینر روغنی شستم(4 لیتر تینر زدم) بعد هم با صابون و پودر 8 انزیم و شامپو فرش و...
دوتا مشکل دارم :اول اینکه رنگ کامل پاک نشده و هنوز هاله ابی رنگ باقدرتی روی فرش هنر نمایی میکنه

عجب!!! اگه من بودم ...................... الان زنده نبودم:cry:

استون را امتحان کردین؟ هم زود میپره هم میتونه بعضی چیزا رو حل کنه (مثلا همین لاک ناخن)
levrone دیگه استاده، صبر کنین ایشان میاد جواب میده

ghxzy

کاربر ممتاز
عجب!!! اگه من بودم ...................... الان زنده نبودم:cry:

استون را امتحان کردین؟ هم زود میپره هم میتونه بعضی چیزا رو حل کنه (مثلا همین لاک ناخن)
levrone دیگه استاده، صبر کنین ایشان میاد جواب میده
عزیزه من کم که نریخته تصور کن دایره ای به شعاع 25 سانتیمتره بعدشم چقد استون بزنم ؟!!
4 لیتر تینر ریختم ولی هنوز هست:cry:

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
عزیزه من کم که نریخته تصور کن دایره ای به شعاع 25 سانتیمتره بعدشم چقد استون بزنم ؟!!
4 لیتر تینر ریختم ولی هنوز هست:cry:
خب استون تینر را با خودش میکشه میبره پایین دیگه
زود هم خشک میشه خب
ا لیتر کافیه
بریز از زیرش جمع کن دوباره بریز

ghxzy

کاربر ممتاز
استون رو امتحان میکنم.
راستی فرش رو هم در نظر بگیرید که سوراخ نشه یه وقت

chik.chik.jhik

عضو جدید
کاربر ممتاز

از تربانتین استفاده کن،
یه پارچه رو بهش آغشته کن ولکه رو باهاش تمیز کن
تقریبا مشکل مشابه برا ما هم پیش اومده بود با تر بانتین تمیز شد

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

سلام
تينر روغني ريختي؟ تينر روغني كه نفت سفيده لك تو لك و پخش ميشه كه
اول بگو ببينم كي اين اتفاق افتاده؟
يعني چقدر ازش گذشته؟

آخرین ویرایش:

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
    1. سلام برهمه
      ممنون میشم کمک کنید.
      ممنون از همتون

سلام
میتونین از خود بچه ها هم ایده بگیرین.مثل کارهای پروژه ای مدارس غیر انتفاعی.پروژه از بچه ها و هدایت و رهبری از مربی.به نظر من وقتی بچه ها مشارکت نداشته باشتد ،میشه آشپزی و میشه فیلم نشون داد تا......
ولی وقتی سرچ می کنند و دنبال کارشون هستند ،کار یاد می گیرن.والبته به قول دوستان دو سه تا کار برای جذبشون میتونید طراحی و اجرا کنید.

و اگه کارها در حد مدرسه و آزمایش کتاب هاست ، وسایل زیادی لازم ندارین.از آزمایش کنیدهای کتاب های اول ، دوم و سوم ،مواد لازم رو یادداشت و تهیه کنید.پیش یا چهارم هم که متاسفانه اصلا آزمایش نمی کنند.
موفق باشید.

آخرین ویرایش:

ghxzy

کاربر ممتاز
سلام
تينر روغني ريختي؟ تينر روغني كه نفت سفيده لك تو لك و پخش ميشه كه
اول بگو ببينم كي اين اتفاق افتاده؟
يعني چقدر ازش گذشته؟
من زنگ زدم کارخونه رنگ سازی گفت حلالش فقط تینره نزدیک بود سره حلال باهام دعوا کنه چون من اصرار داشتم یه حلال دیگه معرفی کنه
دیروز صبح ریختم تا ساعت 4 بعد از ظهرهم داشتم میشستم
الان رنگی که روی فرش مونده جرم نداره فقط رنگی البته از دیشب تاحالا خیلی کمرنگ تر شده ولی هنوز مشخصه چیکارش کنم کامل پاک بشه؟
بوی تینرو چیکار کنم؟

آخرین ویرایش:

vida90

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببینید دوست عزیزمون بافرش چه کرده.آفرین به شجاعتت...من تو این سن وسال هنوزم اجازه ندارم یه قوطی رنگ ساده بریزم روفرش:(
............
یک سوال دیگه...کسی بادستگاه GC کارکرده؟میدونید اگه محلومون آبی باشه حاوی یکی دودرصدمثلااستون یااستونیتریل جنس ستون ودتکتورچی باید باشه؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود
شیمیست های گرامی یه سوال فنی دارم
کارم گیره لطفا سریع جواب بدین
یه اسید مجهول دارم
دانسیتش 1.2 ه
با سود که تیترش میکنم بوی استون میده
به نظرتون چیه؟
لطفا کمک کنید
(میگن پایش فسفونیک ه اما خدامیدونه راست میگن یا نه)
پیشاپیش از کمکتون سپاسگزارم:gol::gol::gol:

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام
یه سوال ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
لطفا جواب بدین.
به نمونه ای در حضور اسید فسفومولیبدیک HCl اضافه کردیم .رسوب آبی رنگ ،قلع تشکیل شد.فرمول واکنش را خواسته اند.

جواب یک استاد:
اسید فسفومولیبدیک دارای فرمول
PMo12O40H3
است و می تواند تحت تاثیر عوامل کاهنده، کاهش یابد و تبدیل شود به
PMo12O40H7
SnCl2
یک ترکیب کاهنده است و در شرایط اسیدی می تواند مولیبدیک رو کاهش دهد و رنگ آبی مولیبدات را تشکیل دهد.
با اضافه کردن اسید کلرید، محیط اسیدی شده و شرایط برای واکنش کاهش محیا می شود و وکنش اکسایش کاهش با انتقال ۴ الکترون انجام می شود

فرمول واکنش ؟

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
من زنگ زدم کارخونه رنگ سازی گفت حلالش فقط تینره نزدیک بود سره حلال باهام دعوا کنه چون من اصرار داشتم یه حلال دیگه معرفی کنه
الان رنگی که روی فرش مونده جرم نداره فقط رنگی البته از دیشب تاحالا خیلی کمرنگ تر شده ولی هنوز مشخصه چیکارش کنم کامل پاک بشه؟
بوی تینرو چیکار کنم؟

سلام

ما هم بچه بودیم ،یه شیشه جوهر ریختیم رو فرش....و با یه سطل ماست جوهر ها رو پاک کردیم.

البته نباید آب زده باشین تا جواب بده.

گر چه ماست برای جوهره.

وقتی رنگ کامل جدا شد....یه قسمت خیلی کوچیک ماست بریز و با قاشق پاک کن . شاید جواب داد

آخرین ویرایش:

ghxzy

کاربر ممتاز
درود
شیمیست های گرامی یه سوال فنی دارم
کارم گیره لطفا سریع جواب بدین
یه اسید مجهول دارم
دانسیتش 1.2 ه
با سود که تیترش میکنم بوی استون میده
به نظرتون چیه؟
لطفا کمک کنید
(میگن پایش فسفونیک ه اما خدامیدونه راست میگن یا نه)
پیشاپیش از کمکتون سپاسگزارم:gol::gol::gol:
سلام بر شما
البته بهمین راحتی و فقط با یه ازمایش نمیشه گفت که این ماده چیه!
شما با سدیم بیکربنات هم امتحان کنید اگر حل شد (که با توجه به اینکه به شما گفتن پایه فسفونیکه ،حل میشه)تازه مشخص میشه که اسید قوی و سنگینی هست(بیش از 5 کربن داره )
اما اگر حل نشد اسید ضعیف و سبکی محسوب میشه (کمتر از 5 کربن)
درهر صورت نمیشه الان گفت که چیه
برای تعیین دقیق ماده باید IR بگیرید

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام بر شما
البته بهمین راحتی و فقط با یه ازمایش نمیشه گفت که این ماده چیه!
شما با سدیم بیکربنات هم امتحان کنید اگر حل شد (که با توجه به اینکه به شما گفتن پایه فسفونیکه ،حل میشه)تازه مشخص میشه که اسید قوی و سنگینی هست(بیش از 5 کربن داره )
اما اگر حل نشد اسید ضعیف و سبکی محسوب میشه (کمتر از 5 کربن)
درهر صورت نمیشه الان گفت که چیه
برای تعیین دقیق ماده باید IR بگیرید
من توش کلسیم کربنات ریختم
(غلظتش 9.5 نرمال ه ) به صورت انفجاری کف کرد و اونو از بین برد

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بوی تینرو چیکار کنم؟

اي داد
شما هر چي جلو دستتون اومده استفاده كرديد كه !
اين بار تينر فوري زديد؟ يا همون روغني؟
حلالش تينر اون شركت يا حالا هرشركتيه درست ولي حلالشه! يعني ميتونه رقيقش كنه نه براي محو كردن اين كه آخه
الان يك رنگ بي مغز و يا در حد سايه مونده

دسترسي به بوتيل داريد؟
اگر داريد بوتيل رو با مقداري آستون تركيب كنيد
ميتونيد نصف به نصف بزنيد
تينر ويژه داره بدرد نميخوره تازه اگر همين الان ريخته بود بله جواب گو بود ولي نه درحال حاضر كه هرچي بوده ازش استفاده كرديد
يكم بوتيلو با آستون تركيب كن كه يك حلال تركيبي باشه و هم فراريت بوتيل بيشتر بشه
تو يك تشتي كاسه اي چيزي 2 ليتر حلال بريز فرش رو ببر زير بوتيل باكف دست اون زير بكش روش تا محو بشه
و اگرم خيلي به خورد فرش رفته بذار يكم توش بمونه
وقتي از بين رفت حتما حتما با شامپو نه!!!!!!!!!! با صابون مثل ليف روش چند بار بكش تا بو و باقي مونده حلال بره
درضمن اگر فرش خيس يا نم ناكه اول خشكش كن بعد با حلال برو سراغش
بوي تينرت هم از بين ميره
آخر كار ميتوني يكمم با سشوار يك باد گرم بگيري كاملا بو ميره
ولي شست و شو با صابون از بين ميبره بو رو

موفق باشيد

آخرین ویرایش: