قطعات ربات

samira2007

عضو جدید
سلام*میدونید قطعات ربات مسیر یاب رو از کجا می تونم تهیه کنم؟ و اینکه ساختنش چقدر طول می کشه؟ ممنون می شم کمکم کنید.;)

behbod

عضو جدید
سلام*میدونید قطعات ربات مسیر یاب رو از کجا می تونم تهیه کنم؟ و اینکه ساختنش چقدر طول می کشه؟ ممنون می شم کمکم کنید.;)
سلام
در مورد سوال شما مراکز زیادی در پاساژ امجد وجود داردوزمان ساخت ان بستگی به ان دارد که چقدر بامراحل ساخت اشنایی داشته باشید.هر ربات از سه بخش تشکیل شده است
1.برنامه نویسی avr
2.نقشه کشی قطعات الکترونیکیprotel
3.قسمت مکانیکی
و بستگی به این را هم دارد که شما رای مسابقات می خواهید یا برای سر گرمی؟
در مورد کتاب هم ساخت از روی کتاب کمی مشکل است اگر بخواهید در دو مورداول من فایلهای اموزشی کاملی (pdf)دارم که می توانم در اختیارتان قرار دهم

maverick

عضو جدید
با سلام :smile:
در پاسخ دوستمون behbod باید بگم بابا بیحیییییییییییییییال :d
کی میگه باید ربات خط یاب رو حتماٌ با میکرو ساخت و اونهم حتماٌ با AVR !?!?

کی میگه ربات خط یاب رو باید حتماٌ برد PCB اش رو با پروتل ساخت !؟!؟

ربات خط یاب (مسیر یاب یا هر اسمه دیگه ای ) یه ربات دانش آموزی خیلی ساده است و بسته به مسیری که میخواد طی میکنه میشه اون رو با گیت منطقی یا با میکرو کنترلر (8051 -pic- Avr یا هر مدل دیگه ای از میکرو ) ساخت .

مهم مکانیکی اونه من خودم از یه اسبا بازی استفاده کردم ! شما باید بتونی سرعت ارمچر رو بوسیله یه گیربکس مناسب کم کنی ( اگه از استپر موتور نیمخوای استفاده کنی ، راستش استفاده از استپر موتور منطقی هم نیست از نظر $$$) من خودم رفتم تو بازار یه اسبا بازی انتخاب کردم (فروشنده برام راهش انداخت ) سرعتش رو دیدم مناسبه انتخابش کردم بعد اوراقش کردم و از گیربکس و چرخهاش استفاده کردم .
میکروم هم اونموقع (3-4 پیش ) 8051 بود نه AVR ، در ضمن همه مدار رو هم رو برد سوراخدار با سیم وارپ بستم ،

شاد باشی

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما حتی میتونید اصلا از میکرو هم استفاده نکنید
این بستگی به خود فرد داره که میخواد چه کار کنه
و استفاده از اسباب بازی هم راهه خیلی خوبیه اگر دید ندارید برای اینکار
از سری مقالات هفتین کنفرانس دانشجویی برق ایران مقاله در رابطه با ساخت ربات تعقیب خط بدون میکروکنترلر براتون قرار میدم.در رابطه با مدارات منطقی پروژه خیلی خوبی میتونه باشه و به تقویت اون کمک می کنه

لینک دانلود

منبع: www.elec-fsr.blogfa.com

آخرین ویرایش:

behbod

عضو جدید
در پاسخ دوستمون behbod باید بگم بابا بیحیییییییییییییییال :d
کی میگه باید ربات خط یاب رو حتماٌ با میکرو ساخت و اونهم حتماٌ با AVR !?!?

کی میگه ربات خط یاب رو باید حتماٌ برد PCB اش رو با پروتل ساخت !؟!؟

ربات خط یاب (مسیر یاب یا هر اسمه دیگه ای ) یه ربات دانش آموزی خیلی ساده است و بسته به مسیری که میخواد طی میکنه میشه اون رو با گیت منطقی یا با میکرو کنترلر (8051 -pic- Avr یا هر مدل دیگه ای از میکرو ) ساخت .

مهم مکانیکی اونه من خودم از یه اسبا بازی استفاده کردم ! شما باید بتونی سرعت ارمچر رو بوسیله یه گیربکس مناسب کم کنی ( اگه از استپر موتور نیمخوای استفاده کنی ، راستش استفاده از استپر موتور منطقی هم نیست از نظر $$$) من خودم رفتم تو بازار یه اسبا بازی انتخاب کردم (فروشنده برام راهش انداخت ) سرعتش رو دیدم مناسبه انتخابش کردم بعد اوراقش کردم و از گیربکس و چرخهاش استفاده کردم .
میکروم هم اونموقع (3-4 پیش ) 8051 بود نه AVR ، در ضمن همه مدار رو هم رو برد سوراخدار با سیم وارپ بستم ،

شاد باشی
سلام
عزیزم هر انسانی ار انجام یک کار به نتیجه ای می اندیشد پس چه بهتر که نتیجه کاری را که درقبل انجام می دهیم در اینده به او کمک کند.
من هم با نظر شما موافق ام ولی همیشه کارهای بزرگ نتیجه کارهای کوچک است و ربات مسیر یاب خیلی ساده به نظر می اید ولی هنوز یکی از بخشهای جذاب مسابقات است.(در همین مسابقه اخیر دانشگاه قزوین چه گروه هایی که در اخر گریه می کردند)
من راه کلی را گفتم وگرنه حتی احتیاجی به ان همه سختی که شما گفتید هم نیست چون ربات مسیر یابی ( اسباب بازی های چینی )وجود داردکه هنوز شما خط را نکشیده باشید ان حرکتش را شروع می کند

IGHANI

عضو جدید
سلام
در مورد پاسخ به سوال شما راجب قطعات ربات مسیر یاب چند سوال هست؟
1- قطعات مکانیکی یا الکترونیکی؟
2- با فرستنده یا دارای حافظه؟
زمان مورد نیاز معمولا اگر وقت بزارید 1 هفته و نیم
جهت کمک بیشتر به این آدرس male بزنید amin2004net@yahoo.com

maverick

عضو جدید
behbod عزیز در اینکه هر کاری شروعش سخته بحثی نیست (غلبه بر اینرسی سکون معمولاٌ انرژی مخواد مخصووصاٌ در فیلد علمی اون )، اما زبات خط یاب به این سختی ای که شما میگید هم نیست ، توی همین مسابقات ایران اوپن قزوین هم که شما میگید بخش خط یاب جزء بخش دانش آموزی بود نه دانشجویی :lol:

شاد باشید

KarajRobo

عضو جدید
قابل توجه دوستانی که گفتند ربات مسیر یاب یه ربات در حد دانش آموزیه میتونم بگم اگه کسی تونست یا ربات خط یاب با موتور DC و با یه کنترلر از نوع PID یا I-PD درست کنه اونموقع مرده نه به قول شما با گیت منطقی و ... . ضمن اطلاع می تونی یه خط یاب با Image Processing هم درست کنی که با دوربین خط رو دنبال کنه. الان داریم رو این قسمت کار می کنیم .

snare

عضو جدید
بابا نكن اين كارو

بابا نكن اين كارو

دوست عزيز بي خيال اين كار شو:surprised::cry:

shamimi

عضو جدید
قطعات زیاد مهم نیست در بازار تهران همانطور که دوشتمان گفتن هست و در سایت الکترونیکا نیز آموزش های برای ربات ثبت شده است:www.electronica.ir

maverick

عضو جدید
دوست عزیز ،Karaj Robo ، اگه منظورت از موتور دی سی موتور آرمیچر ه که کاری نداره ساختش اما اگه داری رو یه ربات صنعتی کار میکنی با موتور تک فاز DC دیگه بهش خط یاب نمیگن :thumbsup2: - اما اینکه رو یه ربات سطح دانش آموزی مثل خط یاب بخوای DSP و کنترلر گرون قیمت PID کار بذاری فقط میتونم بگم خیلی خیلی باحالی ........ ! :d

Panel

عضو جدید
Pdf

Pdf

از دوستمون behbood می خوام pdfهاشونو برا این بخش بذارن
ممنون