غیرت؟!؟

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
ماجرایی که دارم میگم واسه خیلی وقت پیشه:

<< یکی از دوستام که آدم معمولی ای هست و پسر خوبیه و آدم بدی نیست ،به تازگی دوست دختر گرفته، یه شب ما یه جمعی شدیم رفتیم خونه یکی از بچه ها و ساعت از 1 و 2 نصفه شب هم گذشت این دختره هم بود.
یکی از بچه ها آروم به دوستم گفت: این دختره که اینجاست، بابا ننه نداره تا این وقت شب که بیرون هست با تو نه زنگی، نه تماسی، نه چیزی؟
دوستم گفت: اتفاقا بابا ننه داره خوبش هم داره. مادرش مربی مدرسه هست پدرش هم پزشک هست، وضع مالیشونم خیلی خوبه. ادامه داد: اتفاقا باباش میدونه که این با من دوسته. خیلی هم منو که میبینه باهام سلام و علیک گرمی داره و چند بار هم تو خونشون با خانوادش شام و ناهار خوردیم دور یه میز. باباش عقیده داره جوونا تا وقتی جوون هستن باید زندگی کنن و شاد باشن. میگه اینطور که پیداست باباش نه تنها از اینکه دخترش دوست پسر داره و با دوست پسرش به تفریح و گردش و خوش گذرونی می پردازه ناراحت نیست بلکه از اینکه دخترش با یه پسر خوب دوست هست و رابطه داره و از این رابطه شاد هست خیلی خوشحالم هم هست و دخترش رو تشویق هم میکنه. >>

ماجرای بعدی رو چند ماه پیش تو روزنامه خوندم :

<< یه دختر کرمانشاهی یا شیرازی درست یادم نیست، باباش اینو میبینه که بیرون از خونه داشته با یه پسر جوونی قدم میزده، چندباری ماجرا تکرار میشه و باباهه دختره رو بیرون از خونه با یه پسر میبینه. شب که دختره میاد خونه باباش با مشت و لگد ازش پذیرایی میکنه و روسریشو از سرش میکشه و دور گردنش میپیچه و خفه اش میکنه. >>

آیا این غیرته؟ اصلا غیرت چیه؟ خوبه؟ بده؟ بابای اون داستان اول آیا بی غیرت هست یا بیخیال؟ نظرتون در مورد اینکه دوست پسر خواهر یا دختر شما بیاد خونتون و باهم دور یه میز ناهار بخورید چیه؟

zaha joon

عضو جدید
غیرت ینی نذاری ازش سو استفاده بشه اینروزا دیگه خانواده ها کم و بیش در جریان کارای بچه هاشون هستن ..ی ذره دوس داشتن از نوع جنس مخالف طبیعی تر شده ....ولی نع اینکه اجازه بدن خیلی این رابطه پیشرفت کنه ...ولی نع اینقدم روشن فکر که با هم دور ی میز بشینن دیگه..ولی بنظرم خوبه که خانواده ها در جریان کارای بچه هاشون باشن و از دور کنترلشون کنن

aozita

عضو جدید
کاربر ممتاز
خخخخخخ
غیرت تو هر خانواده محله شهر دین ای یه تعریفی داره
ادما طبق همون اصولو عقایدشون غیرتشونم تعریف میشه......
ب نظرم هردوشون خیلی افراطی برخورد کردن.......نه تا نیمه ها شب جایی موندن ب صلاح ی دختره نه ی پدر عاقل ب خاطر چنتا قدم دخترشو میکشه.........
من خاهرم با شوهرش دوس بودن خانواده ها هم میدونستن..... اما خیلی با ملاحظه رفتار می کردن هم خاهرم هم شوعرش..... مامان بابام قبل دیدن پسره رفتن خونشون خونوادشونو دیدن....
ولی الانا زیاد این دوستیا جدی نیس.......دو طرف جدی نمیگیرن چون تعهدیم نیس راحت میشه بهم زد... دختر و پسر 10 سال با هم دوستن بعد رابطشون بهم میخوره خوب معلومه این وسط فقط دختره ضرر میکنه....این خیلی بده حالا فک کن خانواده هام ندونن.....

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز
بنظرم این خوبه که پدر با دخترش اونقدر صمیمی باشه،که دوستای دختر خانمش رو بشناسه.
اونقدر صمیمی که دختر احساس کنه پدر میفهمتش و دنیای قرن 21 و به قول دوستان غرب گرایی و اینها رو میفهمه
اگر پدر بخواد سنتی بازی در بیاره و مسخره بازی و میکشمت با فلانی ببینمت و این صحبت ها،هیچکدوم تاثیر مثبت نمیزارن،چون دنیا متاسفانه یا خوشبختانه فرق میکنه با صد سال پیش.

ولی اگر پدر درک و فهمش بالاتر باشه،تا یه حد خاصی به دخترش آزادی عمل بده،اونقدر صمیمی باشه که تک تک کارهای دخترش رو بفهمه (ترس = دروغ،نزاره ترس تو دل دخترش باشه) همین باعث میشه دختر هیچوقت اشتباه نکنه چون پدر داره.

ولی اگر از پدرش بترسه،هیچ فرقی با این نداره که پدر نداره،و بی صاحابه.

هر چیزی حدی داره،نه ازونور بوم،نه ازینور بیفتن.
ولی موافق اینم که با دوستای دختر بچم،صحبت کنم و آشنا باشم یا حتی دور میز غذا، حاظر شیم.اینجوری اشراف بیشتری روی ذهن و سلیقه ی دخترم دارم.

هرچند دخترم ـو (اگه خدا بده:D ) جوری بار میارم اونقدر فهمیده باشه که دوست پسرهای گذری رو سریع بشناسه و اصلا بهشون نیاز پیدا نکنه.

خیلی وقت ها دختر ها چون جنس مرد رو تو زندگیشون نمیبینن (پدر داغون و سر کار و اعصاب خورد و و و، داداش هم یا نداره یا اونا هم پی زندگی خودشونن) واسه همین میره سمت جنس مخالف (پسر) و آرزوهاشو توی اون جنس حس میکنه.
ولی اگر یه دختر پدر صمیمی داشته باشه،خیلی خیلی کمتر پیش میاد نیاز به جنس مخالف رو تو سنین کمتر (جاهلی!) حس کنه.همین خودش یه حرکت مثبت ـه!;)

چقدر بابای خوبی ام،دس بزنید برام
:D

it2015

عضو جدید
داستان ها عمدی انتخاب شدن؟؟
چرا در داستان دوم که اصلا" دختر رو نمیشناسی شهر محل زندگیش رو مشخص کردی کرمانشاه که یکی از اقوام با تعصب هست
ولی در داستان اول که دوست صمیمیت هست شهر محل زندگیش رو مشخص نکردی !!!
غیرت دین به دین و کشور به کشور ، شهر به شهر تعریف متفاوتی هست !!
در کشور های غربی داستان اول کاملا" عادی و خوب هست این تفکر در بعضی از مردم روشنفکر (تاریک فکر!!!) و شهرهای ایران هم داره باب میشه !!

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا در داستان دوم که اصلا" دختر رو نمیشناسی شهر محل زندگیش رو مشخص کردی کرمانشاه که یکی از اقوام با تعصب هست
در کشور های غربی داستان اول کاملا" عادی و خوب هست این تفکر در بعضی از مردم روشنفکر (تاریک فکر!!!) و شهرهای ایران هم داره باب میشه !!

نه عمدی انتخاب نشدن، فقط چون یادم بود و شهرش رو گفتم چون می خواستم دیگران فک نکنن از خودم در اوردم. چه حرفا میزنیا.
اینم لینک خبرش که تو نت با یه جست و جو پیدا کردم

چرا مرد کرمانشاهی دخترش را کشت؟

zohre_1371

عضو جدید
این که بخوایم بگیم اولی بی غیرته و دومی با غیرت خیلی مشکله ...
اصن زمونه خیلی عوض شده ....
قبل بچه ها به زور مزاحم یکی میشدن( دوسش داشتن ها ) بعد که طرف مثلا تلفنو بر میداشت قطع میکردن و چ ذوقی هم داشتن ..
ولی الان پسر و دختر خیل یراحت میان تو خونه از دوست دختر و دوس پسرشون حرف میزنن.

کلا اعتقاد مردم زیر و رو شده ...

حالا دختر و پسر با هم دوس باشن و حرفای عادی بزنن .، مث ما که مثلا تو باشگاهیم و با هم حرف میزنیم مشکلی نداره و نیازی به غیرت و تعصب بازی نیس .
ولی اینکه دختره نصف شب بره بیرون و اینا اصن درست نیس به نظر من.. و همون اقا پسر هم به شاید یخورده کم غیرت باشن..

ولی باز بر میگرده به فرهنگ ونوع نگاه مردم .و اعتقادشون

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز

<< یکی از دوستام که آدم معمولی ای هست و پسر خوبیه و آدم بدی نیست ،به تازگی دوست دختر گرفته، یه شب ما یه جمعی شدیم رفتیم خونه یکی از بچه ها و ساعت از 1 و 2 نصفه شب هم گذشت این دختره هم بود.
یکی از بچه ها آروم به دوستم گفت: این دختره که اینجاست، بابا ننه نداره تا این وقت شب که بیرون هست با تو نه زنگی، نه تماسی، نه چیزی؟
دوستم گفت: اتفاقا بابا ننه داره خوبش هم داره. مادرش مربی مدرسه هست پدرش هم پزشک هست، وضع مالیشونم خیلی خوبه. ادامه داد: اتفاقا باباش میدونه که این با من دوسته. خیلی هم منو که میبینه باهام سلام و علیک گرمی داره و چند بار هم تو خونشون با خانوادش شام و ناهار خوردیم دور یه میز. باباش عقیده داره جوونا تا وقتی جوون هستن باید زندگی کنن و شاد باشن. میگه اینطور که پیداست باباش نه تنها از اینکه دخترش دوست پسر داره و با دوست پسرش به تفریح و گردش و خوش گذرونی می پردازه ناراحت نیست بلکه از اینکه دخترش با یه پسر خوب دوست هست و رابطه داره و از این رابطه شاد هست خیلی خوشحالم هم هست و دخترش رو تشویق هم میکنه. >>

<< یه دختر کرمانشاهی یا شیرازی درست یادم نیست، باباش اینو میبینه که بیرون از خونه داشته با یه پسر جوونی قدم میزده، چندباری ماجرا تکرار میشه و باباهه دختره رو بیرون از خونه با یه پسر میبینه. شب که دختره میاد خونه باباش با مشت و لگد ازش پذیرایی میکنه و روسریشو از سرش میکشه و دور گردنش میپیچه و خفه اش میکنه. >>

آیا این غیرته؟ اصلا غیرت چیه؟ خوبه؟ بده؟ بابای اون داستان اول آیا بی غیرت هست یا بیخیال؟ نظرتون در مورد اینکه دوست پسر خواهر یا دختر شما بیاد خونتون و باهم دور یه میز ناهار بخورید چیه؟

سلام، اون اولی که گفتین تا ساعت 2 نصف شب و اینا فکر کنم دیگه خیلی بی مسئولیتی و حتی در کشورهایی که مسائل آزادتره مثل آمریکا حداقل از دختره پدرش یه بازخواستی چیزی می کنه و اون دومی هم به نظرم غیرت نیست بلکه خریته. من بدترش رو هم شنیدم، یک قاضی تعریف می کرد که یک پدری دخترش و دوست پسرش رو کشته و بعد آتیش زده! البته فکر کنم روابط نامشروع هم داشتن ولی اینم غیرت نیست به نظرم همون خریته.

vidaaaa

عضو جدید
مهر محبت عاطفه باشه هیچ وقت اینجوری نمیشه که دختر یا حتی پسر
این جوری پیش برن با این دوستیای آبکی با جنس مخلف

sorena-2500

عضو جدید

Big Like​

zeynab_ghhh

کاربر بیش فعال
زشتی خیلی چیزا ریخته شده!

هیچ بابای نرمالی حاضر نیست دخترش 2 نصف شب خونه پسری که شوهرش نیست باشه حتی اگر پسره علیه السلام باشه!نفس کار هم حرام اندر حرامه، هم به فرهنگ ایرانی ما نمیخوره.
بعضیا فکر میکنن عمل ... فقط به اون چیزی که خودشون میگن نه در اون حد!!!! اطلاق میشه.در صورتی که تعریفی که در دین داره فقط شامل اون حد نمیشه!کارای شیطانیو هرچقدر با 4 تا کلمه خوشگلو امروزیو ماهواره ای کنیم، بازم قبحش پیش خدا از بین نمیره.
احتمالا خود باباهه هم داره به قول خودش همینجوری شاد زندگی میکنه یا میکرده!
مامانشو که خدا میدونه.مامانای ما که فرشته بودن، ماها اینجوری شدیم.حالا مامانای اینجوری دیگه ....خدا عاقبت بچه هاشونو ختم به خیر کنه.
از دوستتون میپرسیدین اگه بفهمه که همین دختره با چند تا پسر دیگه هم ازین رابطه های شاد داره حاضره واسه زندگی انتخابش کنه و باهاش ازدواج کنه؟نکنه بعد ازدواجم بره سراغ این ارتباطای شاد؟!

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما ظاهرا غیرت و تعصب رو با هم اشتباه گرفتید........مورد اول رو نمیدونم....دین بنده خدا چیه.....ولی اینکه تحت نظارت خانواده است خوبه البته نه نظارت بی سیمی که طبیعتا انگار نظارت نیست........بهتر بود اگر این چنین میخواستن نظارت کنن خطبه محرمیت خوانده میشد .........

مورد دوم.......هر دو طرف اشتباه کردند.......هم اونی که پنهان کاری کرده و هم آن دیگری......که آن دیگری انقدر دچار جنون شده......انقدر براش ناراحت کننده بوده که دست به این کار زده و آخرت خودشو نابود و از طرفی اجازه اصلاح به اون دختر نداده..........

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
زشتی خیلی چیزا ریخته شده!

هیچ بابای نرمالی حاضر نیست دخترش 2 نصف شب خونه پسری که شوهرش نیست باشه حتی اگر پسره علیه السلام باشه!نفس کار هم حرام اندر حرامه، هم به فرهنگ ایرانی ما نمیخوره.
بعضیا فکر میکنن عمل ... فقط به اون چیزی که خودشون میگن نه در اون حد!!!! اطلاق میشه.در صورتی که تعریفی که در دین داره فقط شامل اون حد نمیشه!کارای شیطانیو هرچقدر با 4 تا کلمه خوشگلو امروزیو ماهواره ای کنیم، بازم قبحش پیش خدا از بین نمیره.
احتمالا خود باباهه هم داره به قول خودش همینجوری شاد زندگی میکنه یا میکرده!
مامانشو که خدا میدونه.مامانای ما که فرشته بودن، ماها اینجوری شدیم.حالا مامانای اینجوری دیگه ....خدا عاقبت بچه هاشونو ختم به خیر کنه.
از دوستتون میپرسیدین اگه بفهمه که همین دختره با چند تا پسر دیگه هم ازین رابطه های شاد داره حاضره واسه زندگی انتخابش کنه و باهاش ازدواج کنه؟نکنه بعد ازدواجم بره سراغ این ارتباطای شاد؟!
شما حوزه علمیه تشریف دارین؟

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پناه بر خدا آدم از یک داستان نمادین آبکی باید چند تا نتیجه بگیرد که شما وقتتان را بیش از این تلف نکنید

rahino

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز

بنظرم این خوبه که پدر با دخترش اونقدر صمیمی باشه،که دوستای دختر خانمش رو بشناسه.
اونقدر صمیمی که دختر احساس کنه پدر میفهمتش و دنیای قرن 21 و به قول دوستان غرب گرایی و اینها رو میفهمه
اگر پدر بخواد سنتی بازی در بیاره و مسخره بازی و میکشمت با فلانی ببینمت و این صحبت ها،هیچکدوم تاثیر مثبت نمیزارن،چون دنیا متاسفانه یا خوشبختانه فرق میکنه با صد سال پیش.

ولی اگر پدر درک و فهمش بالاتر باشه،تا یه حد خاصی به دخترش آزادی عمل بده،اونقدر صمیمی باشه که تک تک کارهای دخترش رو بفهمه (ترس = دروغ،نزاره ترس تو دل دخترش باشه) همین باعث میشه دختر هیچوقت اشتباه نکنه چون پدر داره.

ولی اگر از پدرش بترسه،هیچ فرقی با این نداره که پدر نداره،و بی صاحابه.

هر چیزی حدی داره،نه ازونور بوم،نه ازینور بیفتن.
ولی موافق اینم که با دوستای دختر بچم،صحبت کنم و آشنا باشم یا حتی دور میز غذا، حاظر شیم.اینجوری اشراف بیشتری روی ذهن و سلیقه ی دخترم دارم.

هرچند دخترم ـو (اگه خدا بده:D ) جوری بار میارم اونقدر فهمیده باشه که دوست پسرهای گذری رو سریع بشناسه و اصلا بهشون نیاز پیدا نکنه.

خیلی وقت ها دختر ها چون جنس مرد رو تو زندگیشون نمیبینن (پدر داغون و سر کار و اعصاب خورد و و و، داداش هم یا نداره یا اونا هم پی زندگی خودشونن) واسه همین میره سمت جنس مخالف (پسر) و آرزوهاشو توی اون جنس حس میکنه.
ولی اگر یه دختر پدر صمیمی داشته باشه،خیلی خیلی کمتر پیش میاد نیاز به جنس مخالف رو تو سنین کمتر (جاهلی!) حس کنه.همین خودش یه حرکت مثبت ـه!;)

چقدر بابای خوبی ام،دس بزنید برام
:D

غیرت خیلی چیز خوبیه. مورد اولی هم نادانی داشته و هم بی بندوباری بنظرم... (البته گویا باز به روابط خیلی آزاد اعتقادنداشتن شاید!!که مثلا خوبه.. البته مثلا!!!. هرچند روابط نداشتن -ناخوداگاه یاخوداگاه- از کجا تضمین یااثبات میشه؟)مورد دومی کار اشتباهی بوده و یه ذات بی رحمی داشته. هیچ کدوم درست نیست. اما بهرحال غیرت کلاً خیلی خوبه!. ضمناً اینجور حرکات که خانواده ها بچه هاشون رو آزادمیذارن و حتی به بعضی کارا ترغیب میکنن! که مثلا خیلی روشنفکر و خوبن و غربی هستن!!!! این دیگه آخر احمقی ضایع بودن و بی بندوباریه....!!! .
یه بار از یه دانشجو شنیدم که استادشون سر کلاسشون چه چیزاییی گفته که بعد از شنیدنش تا چندروز تو هنگ بودم!!! که برای دختراش خونه جدا گرفته و ! الی اخر....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

انوقت من مفهوم دوست پسر گذری و غیر گذری رو نمیفهمم!!!!؟؟؟؟!!! دوست پسر غیر گذری اگه دخترت داشته باشه موردی نداره؟؟!!! :D. اونم خیلی بارز و آشکار.