شعور یا شور مذهبی ؟ کدام را می پسندید ؟

شعور یا شور مذهبی ؟ کدام را می پسندید ؟

• شعور مذهبی

رای: 7 50.0%
  • شور مذهبی

رای: 0 0.0%
  • هر دو مورد

رای: 6 42.9%
  • هیچگدام

رای: 1 7.1%

• مجموع رای دهندگان
    14
  • نظرسنجی بسته .

Ali Samadi

اخراجی موقت
سلام دوستان

به نظرتون شور مذهبی آدمو به سر منزل مقصود می رسونه یا شعور مذهبی یا هر دو یا هیچکدوم ؟ خواستید دلایلتون رو هم بیان کنید ! بسی متشکرم !

التماس دعا
فعلا

zahra97

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشخصه که شعور مذهبی چون شور هر چیزی نه تنها مذهب یعنی همون تعصب کور و این یعنی اونقدر چشم و گوشت در برابر حقایق بسته است که فقط عقاید و دلایل خودتو میبینی و لاغیر

she

عضو جدید
من فکر می کنم هردو مورد باید باشه.به اشاره علی شریعتی به نقل از شخص دیگری اهل زمین دو جورند:یا عقل دارندو دین ندارند،یا دین دارندو عقل ندارند!و هیچکدام...
من در دیانت صاحب دل شوریده سر و آزاد رو می پسندم.

افشـین

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
به نظر من همه چیز با شعورش خوبه !
دیگه مذهب به طریق اولی !

Ali Samadi

اخراجی موقت
من فکر می کنم هردو مورد باید باشه.به اشاره علی شریعتی به نقل از شخص دیگری اهل زمین دو جورند:یا عقل دارندو دین ندارند،یا دین دارندو عقل ندارند!و هیچکدام...
من در دیانت صاحب دل شوریده سر و آزاد رو می پسندم.
از دکتر شریعتی سخن به میون آوردین ، لازم می دونم این جمله از دریای بی کران علم و ادب و فرهنگ دکتر رو براتون نقل کنم که خودش شاید دلیلی باشه بر اینکه دکتر به گزینه 1 رای می دن :

دو پدیده را مردم یا عوام نمی توانند از هم سوا کنند یکی شور مذهبی است یکی شعور مذهبی.که این دو ربطی به هم ندارند آن کسی که شور مذهبی دارد خیال می کند که شعور مذهبی هم دارد

she

عضو جدید
فکر نمی کنم این حرف ایشون دلیل قانع کننده ای برای نتیجه گیری شما باشه.شعور شور می آفرینه و شور شعور اون هم در دیانت که تماماّ با روح و روان انسان عجین شدس.
مصداق دیگش هنره.در هنر نه تنها شورو شعور جدای از هم عمل نمی کنن بلکه حتی هم پوشانی هم دارن.واقعاّ فکر و فعل بدون شورو احساس چقدر میتونه روح افزا و رضایت بخش باشه؟!

Ali Samadi

اخراجی موقت
در اینکه کسی که شور داره فکر می کنه شعور هم داره شکی نیست ! ولی شاید منظور من از شور رو کمی بد متوجه شدین ! منظور من از شور مذهبی احساس یا حس قلبی نیست ، منظور من از شور مذهبی یک جور فرا فکنی و اغراق در ابراز احساس مذهبی ، اینکه ما به مذهب و ائمه عشق می ورزی به نوعی احساس مذهبی ما رو حکایت می کنه ولی اینکه برای این احساس دست به تیغ به جای زنجیر بشیم و یا ارزش خودمونو به اندازه یه سگ پایین بیاریم که بگیم سگ درگاه فلانم نشون از شور متضاد با شعور داره که وجود این دو در کنار هم پارادوکسی عجیب و شاید غیر ممکن میشه که تو کتب ادبیات زیاد میشه پیدا کرد

she

عضو جدید
در اینکه کسی که شور داره فکر می کنه شعور هم داره شکی نیست ! ولی شاید منظور من از شور رو کمی بد متوجه شدین ! منظور من از شور مذهبی احساس یا حس قلبی نیست ، منظور من از شور مذهبی یک جور فرا فکنی و اغراق در ابراز احساس مذهبی ، اینکه ما به مذهب و ائمه عشق می ورزی به نوعی احساس مذهبی ما رو حکایت می کنه ولی اینکه برای این احساس دست به تیغ به جای زنجیر بشیم و یا ارزش خودمونو به اندازه یه سگ پایین بیاریم که بگیم سگ درگاه فلانم نشون از شور متضاد با شعور داره که وجود این دو در کنار هم پارادوکسی عجیب و شاید غیر ممکن میشه که تو کتب ادبیات زیاد میشه پیدا کرد
بله،درسته.من از شور برداشت موردنظر شما رو نداشتم!با این تعریف کاملاّ با شما موافقم!شریعتی منش باشید

بالا