شتاب کریولیس

danijan

عضو جدید
[FONT=&quot]کاشف شتاب کریولیس شخصی بوده به همین نام (کریولیس) در مورد مفهوم این شتاب هم توی همه کتابهای دینامیک میتونید مطالب زیادی پیدا کنید و من هر چه قدر توضیح بدم مثنوی 70 من کاغذه...
اما برای خالی نبودن عریضه فقط همین قدر بگم که :
شتاب از دو طریق به وجود می آید
1- تغییر اندازه سرعت
2- تغییر جهت بردار سرعت
حالا فرض کنید شما یک دستگاه واسطه دارید که با سرعت زاویه ای [/FONT][FONT=&quot]w[/FONT][FONT=&quot] می چرخه و جسمی رو که دارید تحلیل می کنید نسبت به این دستگاه مختصات داره با سرعت خطی و لحظه ای [/FONT][FONT=&quot]v[/FONT][FONT=&quot] حرکت می کنه. چون هدف پیدا کردن شتاب مطلقه و همونطوری که عرض کردم یکی از راههای ایجاد شتاب تغییر جهته سرعته بنابراین متحرکی که داره نسبت به یک دستگاه واسطه چرخان با سرعت ثابت حرکت می کنه در واقع نسبت به دستگاه مختصات مرجع داره با سرعت چرخان! حرکت می کنه نه ثابت. بنابراین چون جهت بردار سرعتش نسبت به دستگاه مختصات مطلق داره می چرخه باید مقدار شتابی رو که از طریق این چرخش ایجاد میشه رو لحاظ کنید... اگر هم می خواهید بدونید مقدار این شتاب چطور به دست می آید کافیه از بردار سرعت مشتق بگیرید! به همین سادگی ترم شتاب کریولیس خود به خود ظاهر میشه! کار خاص دیگه ای لازم نیست انجام بدید...
توضیحات تکمیلی رو میتونید توی تمام کتابهای دینامیک پیدا کنید...
(جزوه دینامیک پارسه با اینکه اصلا جزوه خوبی نیست! اما انصافا شتاب کریولیس رو خوب توضیح داده اگه هیچ کدوم از کتابهای دینامیک قانع تون نکرد به عنوان راه آخر من این جزوه رو پیشنهاد می کنم)[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

بالا