شاخص ترین طرح های معماری ِ ساخته نشده !

Martin Eco

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان...

شاخص ترین بنا یا بناهای ساخته نشده ی جهان را از نظر خودتون بگید..باز ذکر دلیل و نام معمار

ممنونم
:gol:

mahshid shz

عضو جدید
سلام خدمت دوستان...

شاخص ترین بنا یا بناهای ساخته نشده ی جهان را از نظر خودتون بگید..باز ذکر دلیل و نام معمار

ممنونم
:gol:

در آثار مدرن، ساختمان مقر سازمان ملل که لوکوربوزیه طراحی کرده... از نظر من، این طرح میتونست یکی از بهترین کارهای لوکوربوزیه بشه، که به علت برنده نشدن در مسابقه، کنار گذاشته شد.
در آثار مدرن ایران، پروژه توسعه حرم حضرت معصومه در قم که توسط مرحوم میرمیران طراحی شد، با توجه به مبانی نظری و دیدگاه طراحی معمار، میتوانست با ساخت و رسیدن به منصه ظهور، از آثار شاخص ایران باشه.

Martin Eco

عضو جدید
کاربر ممتاز
در آثار مدرن، ساختمان مقر سازمان ملل که لوکوربوزیه طراحی کرده... از نظر من، این طرح میتونست یکی از بهترین کارهای لوکوربوزیه بشه، که به علت برنده نشدن در مسابقه، کنار گذاشته شد.
در آثار مدرن ایران، پروژه توسعه حرم حضرت معصومه در قم که توسط مرحوم میرمیران طراحی شد، با توجه به مبانی نظری و دیدگاه طراحی معمار، میتوانست با ساخت و رسیدن به منصه ظهور، از آثار شاخص ایران باشه.

اینکه اثری از معماری ایران رو هم جا دادید در انتخابتون برای من جذاب بود...انصافا هم اثر خوبی هست...چند کار مهندس میرمیران که ساخته نشدن واقعا شاهکار هستن...یکی همین بنا...ساختمان کتابخانه ملی ایران که به نظر من ساختمان فرهنگی cctv چین از این طرح ایده گرفته...مجتمع آتی سنتر، مجتمع تجاری جمهوری...والبته بانک توسعه صادرات از فرهاد شیردل

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
طـــــــرح های معمـــــــــاری ساخته نشده !

طـــــــرح های معمـــــــــاری ساخته نشده !

دو تا طرح هست ، که معرفی می کنم ؛ اما یادآوری می کنم که شاید جزء شاخص ترین ها نباشن ، اما معتقدم که اگر این دو تا طرح ، در اون زمان ها ( اویل و اواسط سده ی بیستم ) اجرا می شد ، ای بسا تا همین الان هم حرفایی برای گفتن داشتند ، اگر چه که از این دو تا طرح ، برای برج های مطرح ِ حال ِ حاضر الگوبرداری هایی هم صورت گرفته .
.
.
.

برج Illinois

این طرح در سال 1956 برای شهر شیکاگو در ایالت ایلینویز آمریکا توسط " فرانک لوید رایت" ارائه شد. این طرح برای ساخت برجی به ارتفاع 1609 متر بود که شامل 528 طبقه می شد.
"فکر میکنم" که اصلی ترین علت ساخته نشدن ، نبودن ِ امکان بالابر در اون زمان بوده ؛ یا اینکه امکانش بوده ، ولی سطح ِ زیادی رو اشغال میکرده و مقرون به صرفه نبوده . ( فقر ِ تکنولوژی ) .

این هتل در سال 1908 برای شهر نیویورک طراحی شده بود. این ساختمان به ارتفاع 360 متر توسط " آنتونی گائودی " طراحی شده بود و به نظر بسیاری از مهندسین و طراحان برای آن زمان طرحی غیر واقعی به نظر می آمد. این طرح تا سالها مسکوت ماند و کسی از وجود آن تا سال 1956 اطلاعی نداشت تا این که در آن سال گزارشی با عنوان " دنیای ناشناخته ی گائودی " منتشر شده و طرح مورد نظر در آن زمان رویت شد. نکته جالب این است که از این طرح قدیمی برای بازسازی برج های تجارت جهانی استفاده شده است.

.
.
.

.
.
.

پانوشت : به نظر من ، عنوان ِ تاپیک باید مختصری تغییر کنه ؛ وقتی در مورد آثار معماری ، واژه ی "بنا" به کار برده میشه ، به این معنی هست که بنا شده ؛ ( بنا شدن ، ساخته شدن ) .
حال در کنار ِ این کلمه ی بنا ، واژه ی ساخته نشده ، قدری نامانوس و نامتعارف هست ؛ "بنای ساخته نشده " ؛
پیشنهاد میدم که عنوان ِ تاپیک ، به " شاخص ترین طرح های معماری ساخته نشده " تغییر پیدا کنه . اگر موافق بودین ، تا ویرایشش کنم .
موفق باشید . . .:gol:

et-rt

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
Volkshalle یا تالار مردم
که طرحی تاریخی و عظیم بود که به وسیله ی ادولف هیتلر و معمار مخصوصش آلبرت اسپیر طراحی شده.
قرار بود که این طرح مهمترین و شگفت اور ترین بنا از لحاظ عظمت و نماد و معماری در قلب برلین باشد. ولی متاسفانه به خاطر مصیبت جنگ هرگز ساخته نشد

et-rt

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کاخ شورا(Palace of Soviets)
این هم به نظر من جز اون دسته از طرح هاییه که در صورت ساخته شدن تاریخی میشد.
اگر ساختمان کاخ شورا ساخته میشد به بلندترین سازه ی جهان تبدیل میشد.
قرار بود که این ساختمان در سایت کلیسای نابود شده ی
Christ the Saviour در موسکو ساخته بشه
برای طراحی اون مسابقه ی بین المللی برگزار شد که 272 ایده در اون شرکت کردن.
برنده ی مسابقه بوریس لوفانس (
Boris Iofan’s) بود
عملیات ساختمان در سال 1937 شروع شد ولی به خاطر هجوم ارتش المان نابود شد.
در سال 1942 سازه ی قاب فلزی این بنا برای استفاده در سنگر سازی ها و پل سازی ها از هم جدا شد.
به هر حال کلیسای
Christ the Saviour بین سال های 1995-2000 در سایت مورد نظر ساخته شد

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Martin Eco

عضو جدید
کاربر ممتاز
کاخ شورا هم طرح جالبی داره..
ولی منظور من طرح هایی هست که برای زمانه خودشون آوانگارد بودن و کیفیت معمارانه قابل توجهی داشتن..
مثل طرح گائودی و رایت و یا کار میرمیران...
این کار عظمت قابل توجهی داشته ولی کیفیت معمارانه قابل توجه نه..

et-rt

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کاخ شورا هم طرح جالبی داره..
ولی منظور من طرح هایی هست که برای زمانه خودشون آوانگارد بودن و کیفیت معمارانه قابل توجهی داشتن..
مثل طرح گائودی و رایت و یا کار میرمیران...
این کار عظمت قابل توجهی داشته ولی کیفیت معمارانه قابل توجه نه..

دقیقا درسته
کیفیت های معماری امروزو نداره.
این دو طرح طرح های سمبلیک و ملی هستند.

من بازم سرچ کردم تو اکثر سایتا اینو دیدم که یکمی هم شبیه پایان نامه ی خودته:D

Fourth Grace به معنی چهارمین زیبا یا چهارمین زینت
جالب اینجاست این اسم در حالی روی این طرح گذاشته شده که خیلی ها اعتقاد داشتند که این طرح زشت ترین طرح
will alsop هست که برنده ی این پروژه بوده. اسم دیگه ای که رو این طرح گذاشتند ابر بوده!
دلیلی که به طرح میگن چهارمین زیبا اینه که در لیورپول انگلیس این طرح قرار بود بین سه ساختمان زیبای تاریخی در سایتی به اسمه Pier Head ساخته بشه که این منطقه به
The Three Graces معروف بود. خوبه اینو هم اضافه کنم که The Three Graces در واقع در یونان باستان نماد سه الهه ی افسون و زیبایی و افرینندگیه
به هر حال. ساخت بنا در ساله 2004 به خاطر هزینه ی زیادش متوقف شد

et-rt

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شهر هرمی Shimizu
این شهر به شکل کلی یک هرم ، نمونه ای طراحی شده برای قرار دادن یک مجموعه خانه در ساحل توکیو بوده است . این محل توانایی اسکان چیزی در حدود 750 هزار نفر را دارد و در صورت ساخت به عنوان بزرگترین سازه دست بشر شناخته می شد. این طرح که در سال 2004 مطرح شده بود به دلیل نبود فلزات سبک و مقاوم برای ساخت این مجموعه متوقف شد.

Martin Eco

عضو جدید
کاربر ممتاز
و اما طرح های انتخابی من از ایران و جهان

مطمئنا اولین انتخاب در حیطه جهانی به ساختمان مکس راینهارت از پیتر آیزنمن این معمار آوانگارد و نابغه اختصاص پیدا میکنه....موبیوس آیزنمن با پیچش و تاخوردگی در سطوح نمایشی حیرت انگیز از مفاهیم رو به نمایش میزاره...

این طرح به قدری پیش رو بود که در چند طرح دیگر مورد گرته برداری قرار گرفت ولی هیچکدام از آثار مورد بحث ..حتی cctv کولهاس نتوانستند به قله رفیع این طرح دست یابند...بهرام شیردل نیز برای طرح مرکز تجارت جهانی شبراز از همین ساختمان ایده گرفت.

Martin Eco

عضو جدید
کاربر ممتاز
اثر دوم در این حیطه اختصاص پیدا میکنه به برج تاتلین ،یا همون بنای یادبود بین الملل سوم...

این طرح با پیش زمینه فلسفی خود در باب سوسیالیسم و روند تکاملی و تکرار تاریخ بود...تکه تکه این پازل زیبا فکر شده و نمادی کامل از تفکر سوسیالیسم بود...با ارتفاعی بالغ بر 390 متر...شاهکاری که از زمانه خود بسیار جلوتر حرکت میکرد که اگر ساخته میشد شوروی را واجد برجی ایفل وار منتها با غایتی فلسفی می نمود
.

Martin Eco

عضو جدید
کاربر ممتاز
و اما اثر سوم...کلیسای سال 2000

باز هم از آیزنمن...بانی چندین تهرنگ معماری معاصر جهان...این طرح برگرفته از اصل کف به کف در باب معماری فولدینگ نمایشی جدید از ارتباط فضایی سطح و کف رو به نمایش میگذاره...دو حجم کوهواره با شکست های متمادی و پیچ و تابهای زیبا که رستگاری رو در میان خود به نمایش میگذارند
.

Martin Eco

عضو جدید
کاربر ممتاز
و در بخش دوم به ایران میرسیم..

اثر اول از استاد بلامنزاع معماری ایران مرحوم هادی میرمیران...کتابخانه ملی ایران....طرحی برگرفته از کوه دماوند مترادف با عظمت علمی مردمان ایران زمین...اثری فوق العاده که حتی توسط تیم OMA در مرکز فرهنگی cctv در چین گرته برداری آشکار گردید.

Martin Eco

عضو جدید
کاربر ممتاز
و اما اثر دوم..ساختمان بانک توسعه صادرات ایران

از نامداران معماری ایران در جهان...بهرام شیردل..که از او از بانیان معماری فولدینگ در جهان نام میبرند...شیردل در این طرح قرائتی جدید از فولدینگ رو اینبار در قالب فولدینگ عمودی ارائه میدهد که پویا و همزمان مبهم و شفاف است..فرم جسورانه طرح به راستی قابل ستایش هست .