سوال : "ضخامت خطوط" در نقشه های فاز دو !!!

Miss Independent

عضو جدید
سلام،
دیگه همه می دونین که در فاز 2 چقدر ریزه کاری وجود داره که انتخاب ضخامت خطوط براش خیلی مهمه.

مشکل من اینجاست که با وجود اینکه ضخامت لایه ها رو هرچقدر هم کم می گیرم، باز هم در پلات بعضی از خطوط در هم میشن و مثلاً نازک کاری با خط دیوار قاطی میشه...
میشه لطفاً من رو راهنمایی کنید برای انتخاب خط ها برای هر لایه چه مقدار ضخامتی رو در نظر بگیرم؟
آیا رنگ لایه ای که استفاده میشه، در ضخامت خطش تأثیر داره؟

مثلاً برای نازک کاری و کشیدن پروفیل های در و پنجره در مقیاس 1/50 چه ضخامت هایی لازمه؟

حالا برای مقیاس 1/10 که به طبع ریزه کاری ها بیشتر میشه، برای کفسازی و پروفیل ها و عایق ها چه ضخامت هایی رو میشه در نظر گرفت؟

این سوالاتم برای پروژه درس طراحی فنیم هستش و استادمون خیلی خیلی روی ضخامت خطوط حساسه. خوشحال میشم تجربیاتتون رو در این زمینه در اختیارم بذارید. [گل]
ممنون از اینکه وقت گذاشتید.
:gol:

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تا جایی که من میدونم کسی کار اصلیو با مقیاس انجام نمیده.
ینی شما تو کد همون یک به یک کار میکنی بعد تو پلات به مقیاس میگیری.
ضخامت هم که تقریبا همه جا یه جوره .مثلا اگه دیوار اصلیو 0.3 میگیری واسه نازک کاری همون حالت پیش فرض بزار باشه.

Miss Independent

عضو جدید
تا جایی که من میدونم کسی کار اصلیو با مقیاس انجام نمیده.
ینی شما تو کد همون یک به یک کار میکنی بعد تو پلات به مقیاس میگیری.
ضخامت هم که تقریبا همه جا یه جوره .مثلا اگه دیوار اصلیو 0.3 میگیری واسه نازک کاری همون حالت پیش فرض بزار باشه.
شما کلاً منظور منو اشتباه متوجه شدین! من کاری به "مقیاس" ندارم!!!!
ضخامت Layer ها رو دارم می گم!

Martin Eco

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام،
دیگه همه می دونین که در فاز 2 چقدر ریزه کاری وجود داره که انتخاب ضخامت خطوط براش خیلی مهمه.

مشکل من اینجاست که با وجود اینکه ضخامت لایه ها رو هرچقدر هم کم می گیرم، باز هم در پلات بعضی از خطوط در هم میشن و مثلاً نازک کاری با خط دیوار قاطی میشه...
میشه لطفاً من رو راهنمایی کنید برای انتخاب خط ها برای هر لایه چه مقدار ضخامتی رو در نظر بگیرم؟

مثلاً برای نازک کاری و کشیدن پروفیل های در و پنجره در مقیاس 1/50 چه ضخامت هایی لازمه؟

حالا برای مقیاس 1/10 که به طبع ریزه کاری ها بیشتر میشه، برای کفسازی و پروفیل ها و عایق ها چه ضخامت هایی رو میشه در نظر گرفت؟

این سوالاتم برای پروژه درس طراحی فنیم هستش و استادمون خیلی خیلی روی ضخامت خطوط حساسه. خوشحال میشم تجربیاتتون رو در این زمینه در اختیارم بذارید. [گل]

علاوه بر اون در موقع پرینت هم باید تنظیمات ضخامت خط رو در تنظیمات پرینت تنظیم کنید...شاید اشکال کار از اونجاس

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
نقشه کشی ِ فاز ِ دو

نقشه کشی ِ فاز ِ دو

سلام،

ســـــــلام . . .

قبل از هر چی جا داره که به استادتون آفرین گفت ! چرا که دانشجو هاش رو در این مقطع ، به مسائلی وادار میکنه ، که خیلی از کسایی که فارغ التحصیل مهندسی هستن ، اینارو بلد نیستن .

و اما بعد . . .

اولین نکته ی نقشه کشی ، مخصوصا ً در فاز ِ دو ، این هست که نقشه کش باید بدونه که در چه مقیاسی میخواد نقشه ها رو ارائه بده ! و طبق ِ اون ، به پرداخت و ترسیم جزئیات بپردازه ؛

نکته ی بعد ، ضخامت خطوط هست ، که تقریبا تجربیه ؛ برای مثال ، من برای نقشه های 1/50 و 1/25 ضخامت ها رو دو برابر می کنم . ( حالا ممکنه گاهی نیاز به تغییر باشه ) . یه راه ِ دیگه هم اینه که ضخامت رو در ضریب ِ تغییر مقیاس ، ضرب کنیم ، و همونقدر ضخیم بشه ، تا تناسبش ، حفظ و رعایت بشه .

امیدوارم تونسته باشم خوب توضیح بدم . . .

موفق باشید . . . :gol:

پا نوشت : فراموش کردم اینو بگم الان دوباره اضافه کردم : رنگ ها هم در ضخامت تا حدودی تاثیر داره ؛ ( مخصوصا در پرینت رنگی ) .مثلاً خطوطی که با رنگ زرد ترسیم میشه، خیلی نازک تر دیده میشه . و اینکه سعی کنید از رنگهای 251 ، 252، ...، 256 استفاده نکنید .

آخرین ویرایش:

parmiss_archi

عضو جدید
خانمی اگر تو قسمت layer ضخامت تعریف نکنی آسون تره که وقتی دستور پرینت می دی اونجا بر اساس نوع رنگ بهش ضخامت معرفی کنی و این که pinter های مختلف یکی با هم فرق دارند بعضی ها پررنگ تر print می کنند برای همین گاهی که حتی خطوط رو نازک هم تعریف می کنی تو print خوب نمی شه
خیلی هم رو ضخامت ها حساس نباش همین که خط اصلی دیوار پررنگ تر از نازک کاری دیده بشه خوب می شه .

Miss Independent

عضو جدید
حالا که ترم تموم شد بیام یه اعلامی کنم! :دی
تونستم از پس ضخامت خطوط بربیام به خوبی و خداروشکر 20 شدم! :دی

hadi.akbari

عضو جدید
سلام
در مورد ضخامت خطوط در نقشه کشی تاسیسات استاندارد چیست؟ مثلا ضخامت خطوط آبگرم و ...

moili

عضو جدید
دوستان من یه پروژه فاز 2 شده برای درس طراحی فنی میخوام،آپارتمان نباشه میخوام،لطفا کمکم کنید
اگر پلان مکانیک و الکتریک هم داشته باشه خیلی بهتره

fnobahar

عضو جدید
من رشته ام معماریه ولی نتونستم از مطالبی که گذاشتی استفاده کنم:(

بالا