سوال در مورد بازرسی جوش

850620

عضو جدید
با سلام:gol:
کسی می دونه که از بین مدارک بازرسی جوش زیر کدوما بهترن؟:confused:
UT-VT-MT-RT-PT-بازرسی جوش 1و2 -.....(اگه مورد دیگه ای هم می دونید بگید)
اوضاع بازار کاریش چجوریاس؟
با تشکر

amin dd

عضو جدید
با تشکر
یکی بگه دیگه

amnkh5

عضو جدید
با تشکر

واسه اینکه بازرس بشی باید سطح یک و دو رو بگذرونی ، یکی از بازرسای جوش که خیلی تو کارش حرفه ای هست پرسیدم ، گفت اگه میخوای واقعا یه بازرس بشی دوره RT رو هم برو و مدرکشو بگیر و بیا تو صنعت تا به صورت عملی هم یاد بگیری

Sword-cutler

عضو جدید
!!!

!!!

با تشکر

با سلام بازرسی جوش تقریبا کاریه که به میزان دقت پروژه و اهمیت ایمنی بعد از ساخت بر میگرده پس جایی بازار کار بهتری داره که به این موارد توجه بیشتری داشته باشن ( پس زیاد توقع نداشته باشین ! ) . بازرسی جوش راه های دیگه ای هم داره مثل تست جریان گردابی و ... ولی مواردی که ذکر کردین کاربرد وسیعتری دارن و تقریبا کاربردشون به نوع کار و قطعه محدود نمیشه . سطح یک بازرسی جوش بیشتر آشنایی با کلیات اصطلاحات شناخت روش و ... است و کسی که خودش نمیخواد بازرس اصلی یه کار بشه ولی در چنین پروژه ای هست معمولا به سطح یک اکتفا میکنه از سطح 2 که کاملا کاربردی هست و اکثرا به همین سطح اکتفا میکنن تا سطح 3 که همه مدرسین اصلی این سطح رو دارن تفاوت ها در جزییات و توجه به علمی بودن کار و یه سری نکات دیگه است که سطح 2 رو از سطح 3 به مقدار زیادی متمایز میکنه ( البته تجربه در بازرسی خیلی مهمه )
تست چشمی ( vt ) یک سری نکات ترفندها و وسایل ساده اندازه گیری رو به شما یاد میده تا بتونید با چشم و ابزار ساده یه سری عیوب رو تشخیص بدید . در تست ذررات مغناطیس ( pt ) شما با ایجاد شار مغناطیسی به وسیله جریان الکتریکی و یه اسپری ( یا حتی پودر خالی ) آهن که حاوی پودر آهن خالص و یه ماده نفتی هست با حرکت ذررات روی سطح عیوب سطحی مشخص میشن (روش عیوبی هم داره ) . تست ذررات نافذ ( pt ) هم با پاشیدن اسپری ذرات نافذ روی سطح و گذشت مدت زمان کوتاه برای جذب بر روی عیوب و برداشتن و اضافه کردن اسپری دیگری که مایع رو از شیار ها و عیوب بیاره بیرون کار میکنه ( که دقت پایینی داره و همچنین محدودیت داره و زمان بر هم هست )
تست رادیو گرافی که معتبرترین تست هست هم با اشعه ایکس ( به صورت دستگاه های بزرگ ایستگاهی ) و اشعه گاما ( به صورت قابل حمل ) استفاده میشه . از این جهت معتبرترین تست هست که هم دقیقه و هم میتونه مثل تست اولتراسونیک معایب ریشه و زیر سطحی رو مشخص کنه البته کمی هم از تست اوتراسونیک کار باهاش راحت تره و خطا های انسانی رو کاهش میده . تست اولتراسونیک هم که توی این روزگار متداول ترین تست به شمار میره با استفاده از امواج اولتراسونیک و یک سری اندازه گیری ها توسط دستگاه ها و مقایسات عیب رو مشخص میکنه . توی چند سال اخیر پیشرفت های خوبی داشته که تونستن معایبش رو خیلی محدود کنن ( در مورد منطقه مرده و پروب ها و ... ) بعضی ها معتقدن که خیلی تست سختیه ( یادگیری درست و کاملش ) و تجربه زیادی میخواد ولــــــــی ... ( خب من صلاحیت نظر دادن دربارش رو ندارم
:razz:) .

در واقع اینها تعریف های خیلی ساده هستن که توی همین انجمن هم بارها تکرار شدن . ( در قسمت متالوژی ) ولی سوال شما شبیه اینه که من بپرسم یه کیلو سیب بخرم یا یه کیلو پرتقال !!!! معمولا در کشورهایی که به این مساله توجه دارن یا این کار تکنیسینی محسوب میشه با نظارت مهندس بازرسی یا موارد خاص مهندسی رو شامل میشه و در کل یه مهندس به شکل یه تجربه کارآمد برای استفاده در یه محیط خاص بهش نگاه میکنه . پس 2 حالت یادگیری داره یا شما کلا به این مبحث علاقه مندی و وقت و پول کافی براش داری یا شما مهندسی در یه شغل یا پروژه خاص که به این بحث نیاز داری و اون زمانه که نیاز مجبورت میکنه بری یاد بگیریش . پس پیشنهاد من اینه که اول فیلد کاریت رو پیدا کن و یا مشخص کن بعد ببین یادگیری چنین چیزهایی اصلا به دردت میخوره یا نه
:smile: توی ایران این زمینه هنوز یه شغل مجزا به حساب نمیاد چون ما شرکت های معتبر و بزرگی در زمینه کنترل کیفی و تست های غیر مخرب نداریم . یه کم تو سایت های خارجی در مورد شغل جستجو کنی میفهمی چه خبره ( که البته با ایران متفاوته ) اگر هم حوصله نداری یه لینک میزارم حداقل اینو نگاه کن :

medad.in

عضو جدید
با سلام دوست من نمیشه گفت کدوم بهترن ، یکجورایی پیشنیاز همدیگه هستند .
شما باید از UT شروع کنیئ وبعد از اون VT و.... ولی میشه گفت VT کارایی بیشتری در صنعت نسبت به بقیه داره .
میتونی اطلاعات بیشتر را از این اینجا ببینی :
اینجا

medad.in

عضو جدید
با سلام دوست من نمیشه گفت کدوم بهترن ، یکجورایی پیشنیاز همدیگه هستند .
شما باید از UT شروع کنیئ وبعد از اون VT و.... ولی میشه گفت VT کارایی بیشتری در صنعت نسبت به بقیه داره .
میتونی اطلاعات بیشتر را از این اینجا ببینی :
اینجا

oiler

عضو جدید
با تشکر[/QUOTE

سلام دوست عزیز. دوره ET هم هست. ولی این دوره ها اصلا به هم ربطی ندارند. هر دوره مربوط به صنایع خاص خودش میشه. باید ببینید برای چه کاری احتیاج دارید که برید دوره بازرسی که مربوط به اون میشه رو بگذرونید.

hamed/s

عضو جدید
دوست عزیز تست vt تقریبا پیش نیاز دیگر تست ها هستش و در حین گذراندن هر کدوم از تستهای دیگه مطالبی از این تست نیز گفته میشه بیشترین بازار کار همشون هم توی تست جوشکاریه البته کاربردهای ut خیلی گستردست و در اینده بیشتر نیز خواهد شد ولی جا افتاده ترین و شناخته ترین تست توی ایران تست rt هستش اونم به خاطر کاربرهاش توی پزشکی و پاپینگ ولی خیلی خیلی برای بدن مضره پس بهتره به این موضوغ دقت کافی داشته باشی.

reynolds_nike

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
از دوستان عزیز میخواستم بپرسم که بهترین جا برای رفتن به دوره های جوش کجاست؟؟

saeid_sr11

عضو جدید
با تشکر

اول VT بعدش UT اونم UT سه بعدی

نورد

عضو جدید
سلام من 5سال سابقه کار بازرسی جوش دارم سعی کن اول vt رابری بعد ut و rt

mohammad moein

عضو جدید
بستگی به این داره که کجای می خای ازش استفاده کنی!!
اگه میخای در صنعت نفت باشی اول vt بعدut
اگه در صنعت و... در شرکتهای ساخت سازه و کلا در عمران می خای استفاده کنی اول vt بعد pt وبعد ut ,...

shahrameng

کاربر فعال
یه جزوه بسیار خوب در زمینه استانداردهای کاربردی در زمینه پروژه های ساخت به همراه مثالهای بسیار خوب در حوزه کنترل کیفی (با محوریت بازرسی جوش) هست که متاسفانه به نویسنده اش دسترسی ندارم که با اجازه ایشون بذارم انشا... که در جهت افزایش اطلاعات دوستان راضی باشند

http://www.4shared.com/office/yQ33rt..._Standard.html

mahyar.nikzad

عضو جدید
سلام.من مهیار هستم مهندس جوش هستم و تمام گواهینامه های بازرسی و تست جوش سطح دو رو دارم.
در جواب سوالت میشه شما باید نسبت به نوع کارتون گواهینامه تست و بازرسی رو بگیرین
بر فرض ما برای تست جوش و بازرسی جوش در سازه های ساختمانی از تست رادیو گرافی استفاده نمیکنیم
به نظر من شما برای شروع بهتر گواهینامه بازرسی جوش (cwi)

manager.ajami

عضو جدید
Help

Help

سلام
ببخشید من شدیداً به نمونه سوالات بازرسی جوش VT احتیاج دارم، لطفاً اگه کسی میتونه کمکم کنید توروخدا... خیلی عجله دارم برای امروز می خوام فردا صبح لازم دارم
با تشکر از همه دوستان

m_aminnaderi

عضو جدید
سلام
من خودم یه بازرس جوش با 10 سال سابقه کارم.برای شروع حتما از VT شروع کن بعد از اون ut ,rti رو پیشنهاد میکنم. rti تفسیر فیلم رادیوگرافیه بعدش هم سعی کن دوره فیس اری رو بری میشه ut سه بعدی