سرپرست مركز مطالعات سازمان سنجش:با توجه به تغييرات كنكور88، نمي‌توان تنها بر اساس آمار سنوات گذشته انتخاب رشته كرد

mary83

عضو جدید
سرپرست مركز مطالعات سازمان سنجش:

با توجه به تغييرات كنكور88، نمي‌توان تنها بر اساس آمار سنوات گذشته انتخاب رشته كرد
در اين رابطه دكتر كوروش پرند سرپرست مركز مطالعات سازمان سنجش به عنوان فردي كه سالها در مسايل مرتبط با كنكور و انتخاب رشته و فراهم آوردن شيوه‌هاي جديد براي تسهيل انتخاب رشته داوطلبان فعاليت كرده است، در گفت‌وگو با ايسنا و با ارايه توصيه‌هايي به داوطلبان كنكور براي انتخاب رشته صحيح، و با اشاره به مصوبه بومي گزيني توسط شوراي عالي انقلاب فرهنگي و اصلاح طرح بومي گزيني در كنكور 88، اظهار مي‌كند: بر اساس اين مصوبه مشخص است كه تغييرات چشمگيري در نمرات تراز و رتبه‌هاي سال گذشته داوطلبين اتفاق مي‌افتد، بنابراين آموزشگاه‌ها، موسسات و مشاورين كه صرفا بر اساس اطلاعات سال گذشته مبادرت به انجام انتخاب رشته كرده‌اند، بايد توجه داشته باشند كه اين انتخاب رشته،‌ انتخاب رشته دقيقي نيست و با توجه به تغيير ظرفيت‌ها در هر سال (بالا و پايين شدن يا اضافه و كم شدن) رشته محل و تغيير سلايق و علايق داوطلبان در هر سال نمي‌توان انتخاب رشته دقيقي صرفا بر اساس سنوات سال گذشته اعمال كرد.
وي با اشاره به نحوه بومي گزيني در كنكور88، گفت: در 13 رشته مطلوب دانشگاهي، پس از كسب سهميه 40 درصدي رزمندگان به صورت 60 درصد بومي و 40 درصد آزاد تخصيص ظرفيت صورت مي‌گيرد و در صورت عدم تكميل سهميه رزمندگان، باقي مانده به صورت 50 درصد گزينش بومي و 50 درصد گزينش آزاد اعمال مي‌شود.
دكتر پرند خطاب به داوطلبان تاكيد مي‌كند، داوطلبان توجه داشته باشند كه انتخاب رشته مجازي سازمان سنجش بر اساس مصوبه جديد بومي گزيني و شرايط و ضوابط جديد كنكور تهيه شده است، بنابراين بهتر است داوطلبان به اين موضوع توجه داشته باشند.
سرپرست مركز مطالعات سازمان سنجش در خاتمه با بيان اينكه داوطلبان بايد بر اساس علاقه، رغبت، هوش و استعداد، ‌اهداف و انگيزه خود براي آينده، ‌توانايي و مهارتها و ويژگي‌هاي شخصيتي خود اقدام به انتخاب رشته آگاهانه كنند، خطاب به كنكوريها توصيه مي‌كند كه انتخاب رشته مجازي مي‌تواند در انتخاب رشته صحيح كمك مناسبي براي داوطلبين باشد.

----------------------------------------------
پی نوشت از خودم :
پس بهتره که این کارو انجام بدین 1-انتخاب رشته مجازی 2 استفاده از نرم افزار سامان رشته ( که توضیحاتش تو تاپیک های قبلی هست););) و توجه کننید که حتما به ترتیبی که علاقه دارین انتخاب کنین و به بومی گزینی توجه کنین . اگر هم فقط می خواهین یک چیزی قبول شین ببینین کجا شانستون بیشتره با استفاده از انتخاب رشته مجازی و نرم افزار می تونین راحت بفهمین چون مال خوده سازمانه و هیچ جایی به کل جامعه آماری دسترسی ندارن در ضمن همینم قطعی نیست چون شرایط امسال و پارسال و آدم ها و سلیقه هاشون که یکی نیست اما تا 85 % می شه امیدوار بود ( اینو خودشونم می گن) ( در ضمن نگین من هی تبلیغ انا رو می کنم ها آخه فقط سنجش جامعه آماری کامل از داوطلبهای سال قبل تراز اونا پراکندگی نحوه انتخاب شدن و........ داره )
( به نقل از ایسنا :
http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1366535&Lang=P
در اين ميان سازمان سنجش به عنوان متولي كنكور امسال علاوه بر صدور اطلاعيه‌هاي هشداري نسبت به فعاليت گمراه ‌كننده اين موسسات، تسهيلاتي را جهت انجام انتخاب رشته مطمئن و آگاهانه براي داوطلبان فراهم كرده است، كه فعال كردن سيستم انتخاب رشته مجازي با پيشنهاد حدود250 رشته داراي شانس قبولي بالا به مجازين، انتشار cd سامان رشته و اطلاعيه‌هاي پيك سنجش از اين جمله‌اند و به گفته مسئولين امر، اين انتخاب رشته فرضي هر چند نمي‌تواند كاملا دقيق باشد ولي احتمال قبولي را بهتر پيش‌بيني مي‌كند چرا كه معتقدند در اين انتخاب بزرگ علاقمندي و استعداد داوطلبين نقش حياتي دارد
در اين راستا سازمان سنجش بارها اعلام كرده كه بر اساس آمار سال گذشته يا سالهاي گذشته نمي‌توان انتخاب رشته كرد؛ چون انسان، ماشين نيست و نمي‌شود گفت كه چون سال گذشته، داوطلبان طالب رشته و دانشگاه x بوده‌اند، امسال هم حتما وضعيت مشابه سال گذشته خواهد بود و اين سوال نيز مطرح است كه موسسه‌هاي ياد شده به رتبه و انتخاب رشته چند درصد از داوطلبان دسترسي دارند؟ )

*درضمن من خیلی دوست داشتم کمکی کنم اما چون n سال پیش کنکور دادم الان نمی تونم کمک کنم . فقط اینکه نا امید نباشین :););):gol::gol:

seyyedi

عضو جدید
دوستان سلام
دوستان حتما همون طور که خودتون میدونید انتخاب رشته مجازی سنجش بدرد نمیخوره و فقط 250 رشته گفته که از 100% تا 2000% احتمال پذیرش از بالا به پایین ردیف شده و همه راضی نیستن
به نظر من علاوه بر مشورت از دو تا چیز میتونید استفاده کنید
1- سامان رشته
2- یادگار ماندگار کانون
علی علی

بالا