روشن‌فکر قرن ایران کیست ؟

Haaji

عضو جدید
کاربر ممتاز
از کی تاحالا مطهری بیسواد روشنفکر شده و ما خبر نداشتیم.

از موقعی که خز و خییلی مثل تو لقمه بزرگتر از دهنش بر میداره و به خودش اجازه ی اظهارنظر در مورد هر بزرگی رو میده.

somayeh_63

عضو جدید
کاربر ممتاز
چون مجید توکلی روسری و چادر کرد سرش، روشنفکره؟؟؟

شایدم از وقتی به زور سرش کردن........
البته من اساسا با اینکه ایشون روشنفکر قرنه موافق نیستم و اساسا برای این عنوان ارزش زیادتری نسبت به درگیریهای جناحی و سیاسی قائلم اما فک میکنم برخورد تخریبی شما جوابی غیر از این نداره!!!

آخرین ویرایش:

f.mohebbi

عضو جدید
من فکر می کنم افراد ذکر شده. همگی در زمینه خودشان جزو خوبها هستند. اما اگر به لحاظ روشنفکر بودن نگاه کنیم به نظر من شریعتی شخصیتی است که با گره زدن جدایی ناپذیر دیانت و تفکرات مدرن، تونست نقش خیلی مهمی رو بازی کنه.

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام،
تمام اسامی که نوشتید از نظر من متفکر هستن نه روشن فکر چون امروز ما روشن فکر معنایی فرای معنای واقعی خودش پیدا کرده.
تمام این افراد، مرشدی (کلمه بهتری به ذهنم نرسید) داشتند که به نظر من اون فرد، سرآمد تمام اینهاست: امام خمینی (ره)

دیدم دوستان هر کدام تکه کلامی از دکتر شریعتی گذاشتن، من هم یه قطعه شعر میذارم در تایید حرفم:

فریاد روزگار ماست
روح خدا
در روزگار قحطی هر فریاد
در روزگار قحطی هر جنبش
فریاد روزگار ماست
آری در روزگار مرگ اصالتها
بی تو دگر چه بگویم
چه را بسرایم

Haaji

عضو جدید
کاربر ممتاز
شایدم از وقتی به زور سرش کردن........
البته من اساسا با اینکه ایشون روشنفکر قرنه موافق نیستم و اساسا برای این عنوان ارزش زیادتری نسبت به درگیریهای جناحی و سیاسی قائلم اما فک میکنم برخورد تخریبی شما جوابی غیر از این نداره!!!

کی سرش کرده؟
اون که تو زندان نبوده که به قول سبزها چیزی رو به زور بهش تحمیل کنن!!!
خودش توی دانشگاه بوده، خواسته جیم بشه، مثل اربابش بنی صدر روسری چادر سرش کرده.

برخورد تخریبی من چی بوده؟

Haaji

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام،
تمام اسامی که نوشتید از نظر من متفکر هستن نه روشن فکر چون امروز ما روشن فکر معنایی فرای معنای واقعی خودش پیدا کرده.
تمام این افراد، مرشدی (کلمه بهتری به ذهنم نرسید) داشتند که به نظر من اون فرد، سرآمد تمام اینهاست: امام خمینی (ره)

دیدم دوستان هر کدام تکه کلامی از دکتر شریعتی گذاشتن، من هم یه قطعه شعر میذارم در تایید حرفم:

فریاد روزگار ماست
روح خدا
در روزگار قحطی هر فریاد
در روزگار قحطی هر جنبش
فریاد روزگار ماست
آری در روزگار مرگ اصالتها
بی تو دگر چه بگویم
چه را بسرایم

هیچ حرف و کلمه و جمله ای در مورد جملات زرینی که نوشتی برام نمیاد، الا این :gol:

Rheoman

عضو جدید
کاربر ممتاز
دکتر علی شریعتی
علی اکبر سعیدی سیرجانی
صادق هدایت
استاد مطهری به عنوان متفکر دینی

hemmat27

عضو جدید
من با شریعتی خیلی موافقم
ولی با اینم موافقم که
ظاهرا هیشکی اینجا چیزی از مطهری نمیدونه
من چند تا کتاب از مطهری خوندم به نظرم خیلی جاها نظرش با شریعتی یکیه.اختلاف نظراش با شریعتی بیشتر به خاطر مشکلات شخصیه.نه به خاطر طرز تفکرش!
سلام
پیشنهاد میکنم کتاب زندگانی شهید مطهری رو بخونید!
اینطور متوجه میشید اختلافها بر سر چی بوده! نسخه های خطی نامه های شهید مطهری به دکتر شریعتی و امام خمینی توی اون کتاب هست.
اگر میخواید من واستون میفرستم کتاب رو

hemmat27

عضو جدید
به نظرم بهتره راجع به زنده ها بحث کنیم هر چند که این افراد در زمان خودشون خدمت های بسیاری کردند و بعضی هاشون هم بعضی جاها یک مقداری اشتباه داشتند.
در حال حاضر من علامه مصباحح یزدی رو یکی از روشنفکر ترین افراد میدونم.

island1991

عضو جدید
کاربر ممتاز
دکتر شریعتی

shifter

عضو جدید
ببخشید ولی روشنفکری رو بردی زیرسوال با این نظرت!!:biggrin::biggrin::biggrin:
فقط یک موی گندیده مجید توکلی میارزه به کل وجود این جانوری که اسم بردی:biggrin::biggrin:

persian_sky

عضو جدید
معنی لغوی روشن فکر با معنی اصطلاحی روشن فکر کاملاً فرق می کنه . شما باید می گفتید متفکر قرن کدوم یک هست! چون روشن فکری در اصطلاح (نه در لغت) جریانی غربی هست که سعی در پیروی از مبانی فکری و فلسفی غرب داره.

حتی میشه گفت هر چهار موردی که گفتید افکاری مخالف روشنفکری(به معنی اصطلاحی) دارند.بطوریکه جلال آل احمد در کتاب غربزدگی به طور کامل به این موضوع پرداخته و دکتر شریعتی هم که در این خصوص ، و مبارزه با ایسم های غربی سخن های فراوانی داشته است.

بطور کلی میشه گفت همه ی موارد متفکر هستند بغیر از جلال آل احمد که بیشتر میشه ایشون رو نویسنده دونست تا متفکر.

و نیز هیچ یک رو نمیتونیم در ردیف روشنفکران در معنی اصطلاحی اون قلمداد کرد

NEGINNN

کاربر بیش فعال
دکتر والا علـــــــــی شــــــــــــــریعتی

NEGINNN

کاربر بیش فعال
در مملکتی که فقط دولت حق حرف زدن دارد، هیچ حرفی را باور نکنید!
دکتر علـــــــــــــی شریعـــــــــــــــتی

NEGINNN

کاربر بیش فعال
به نظرم بهتره راجع به زنده ها بحث کنیم هر چند که این افراد در زمان خودشون خدمت های بسیاری کردند و بعضی هاشون هم بعضی جاها یک مقداری اشتباه داشتند.
:eek::eek::eek::confused::eek::eek::eek:
حداقل بیا اسم این 4 روشنفکر عزیز کشورمونو آلوده نکنیم

someone-x

عضو جدید
کاربر ممتاز
هیچ کس!!!!!!!!!!!!!
من واقعا هیچ کسی رو تو قرن اخیر نمیتونم روشن فکر بدونم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!