روز مهرگان روز جشن بخشايش و دوستي و مهر بر تمام دوستان مبارك باد

ستاره پرنور

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان
امروز همونطور كه تو عنوان زدم امروز جشن مهرگان هست. در فرهنگ اصيل ايران باستان پنچ جشن با اهميت وجود دارد كه عبارتند از: نوروز، مهرگان، تيرگان، يلدا و سده. در تقويم ايران باستان كه كوروش كبير ايجاد كرده بود، هر روز از ماه داراي نامي است و روز شانزدهم هر ماه روز مهر نام دارد. در هر ماه مردم روزي را كه نامش با نام ماه يكي مي شد ، جشن مي گرفتندو آن روز را گرامي مي داشتند. روز مهر از ماه مهر ، روز جشن مهرگان نام دارد.
مهرگان روز بزرگداشت ايزد مهر بود و اين جشن ملي در سراسر ايران با شكوه و جلال خاصي برگزار مي شد.
گذشته از عقايد مذهبي قدرتمندي كه در پس اينگونه جشن ها نهفته است، يك پيشينه تاريخي و پس زمينه فرهنگي نيز پشتوانه آن است.
ياد آوري اين جشن ها مي تواند تا حدودي معرفت به خود را سبب شود، به خصوص براي ملتي كه ريشه در ژرفا دارد.
اينم لينك يه سايت اگه خواستيد بيشتر بدونيد http://zegorat-iran.blogfa.com/post-12.aspx
شاد شاد شاد باشيد.:gol::gol::gol:

ستاره پرنور

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
قربان تو شادي دوستان شادي ماست
این همه جشن های زیبا و مملو از شادی را رها کرده ایم،فقط در عزاداری، تو سر و کله خودمان میزنیم.
همينو بگو
حداقل تو اينكه تاپيك ديگه اسمي از عذا و عذا داري رو نياريد خواهشاً
ممنون الان بیاید جشن بگیریم شادی کنیم هووووووووووووووووورااااااااااااااااااااااا
مرسي مهدي جان موافقم دسته جمعه خيلي كيف ميده.
:w33::w33::w33:

ممنونم پریناز جونم
هتفاقا همین الآن اس ام اس تبریکش برام رسید
فقط نمیدونم چرا بعضیا میگن 10 مهر بوده نه 15
نه بنابر اين سند كه:
ايران باستان هر ماه هم اول ماه و هم آخر ماه و هم وسط ماه جشن داشتند پس
15 مهر هستش.:gol::gol:

ستاره پرنور

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اخ جوووووووووووووون جشن...
:w32::w32::w32:
مرسي بياين تا شلوغ تر بشه منم عاشق جشنم
شما هم به دوستان خوبتون اين روز رو تبريك بگين.
باشه كه اين جشن هم يكي از جشنهاي مانگار براي ما باشه و هر سال اونو به دوستامون تبريك بگيم.

پری جان مر30 از یاداوریت...;):gol::heart:
قابل شما رو نداشت علي جونم. مرسي كه دعوتمو قبول كردي:gol::gol::gol:

ستاره پرنور

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

Atishpare_Shahi

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسي بياين تا شلوغ تر بشه منم عاشق جشنم
شما هم به دوستان خوبتون اين روز رو تبريك بگين.
باشه كه اين جشن هم يكي از جشنهاي مانگار براي ما باشه و هر سال اونو به دوستامون تبريك بگيم.
جشن میگیریم:w14::w14::w14:

Savant

کاربر بیش فعال
جشن مهرگان چه ربطی به شما داره ؟ این جشن مربوط به زردشتیان است شما که فکر نکنم زردشتی باشین ؟ هستین ؟

ستاره پرنور

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با سلام
دوست عزیز لطف عالی متعالی
ان شاءالله همیشه جشن و شادی باشه .
ولی شاید یه اشتباه کوچولو باشه .
تا اونجایی که من می دونم جشن مهرگان متعلق به زرتشتیان باستان ایران معرف روز مادر - مهر مادری - و روز سرزمین مادری در 29 اسفند ماه است .
پیشنهاد می کنم یه بار دیگه توی تقویمای قدیمی و یا از سایت روزنامه امرداد متعلق به زرتشتیان این روز رو چک کنید .
با تشکر - سیستم 32
سلام دوست گلم من اينو چك كردم و مطمئنم
همينطور كه اولم گفتم لينك
http://zegorat-iran.blogfa.com/post-12.aspx
هستش و ميتوني كامل بري بخونيش و مطمئن بشي عزيزم.
مرسي از نظرت

ستاره پرنور

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
جشن مهرگان چه ربطی به شما داره ؟ این جشن مربوط به زردشتیان است شما که فکر نکنم زردشتی باشین ؟ هستین ؟

نه عزيزم من همونطور كه تو امضام هم هست مسلمونم ولي من ايرانيم و همه جا گفته شده در فرهنگ ايران باستان نه زردشتيان باستان

shoonisht

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست گلم من اينو چك كردم و مطمئنم
همينطور كه اولم گفتم لينك
http://zegorat-iran.blogfa.com/post-12.aspx
هستش و ميتوني كامل بري بخونيش و مطمئن بشي عزيزم.
مرسي از نظرت

با سلام
دوست عزیز حق با شماست .
روز 16 مهر جشن مهرگان است .
بنده روزنامه امرداد 27 بهمن سال 1382 رو دارم که در آن روز 29 بهمن رو با نام روز مهرگان - روز مادر قید کرده است .
بعد از جستجو دیده ام که در 11 مهر در کالیفرنیا ایرانیان به برپایی جشن مهرگان پرداخته اند .
پس فکر کنم همون 16 مهر روز جشن مهرگان است .
با تشکر - سیستم 32

ورهرام

عضو جدید
کاربر ممتاز
اتفاقا جشن مهرگان یه رقص جالب داره که توی مراسمش انجام میدن اما متاسفانه جوونا بلد نیستن فقط چند نفرن که بلدن اونم از پیرای دهکده که اگه اونا هم نباشم کلا این رقص فراموش میشه
پریه نازم ممنون عزیزم

ستاره پرنور

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با سلام
دوست عزیز حق با شماست .
روز 16 مهر جشن مهرگان است .
بنده روزنامه امرداد 27 بهمن سال 1382 رو دارم که در آن روز 29 بهمن رو با نام روز مهرگان - روز مادر قید کرده است .
بعد از جستجو دیده ام که در 11 مهر در کالیفرنیا ایرانیان به برپایی جشن مهرگان پرداخته اند .
پس فکر کنم همون 16 مهر روز جشن مهرگان است .
با تشکر - سیستم 32
منم تشكر ميكنم خيلي ها اين روز رو با 29 اسفند يا بهمن اشتباه ميگيرن
و چه خوب شد كه اينو گفتي تا بقيه هم بدونن

emajid16

عضو جدید
کاربر ممتاز
من میتونم قسم بخورم همین این غزا داریها ربطی به اسلام نداره
اینها در و دکون این جماعته واسه کاسبی
و گر نه این جماعت که نمی تونن تو خوشحالی مردم کاسبی کنن و مردم رو به قول خودشون استحمار (با عرض معذرت یعنی خر کردن) کنن

ستاره پرنور

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اتفاقا جشن مهرگان یه رقص جالب داره که توی مراسمش انجام میدن اما متاسفانه جوونا بلد نیستن فقط چند نفرن که بلدن اونم از پیرای دهکده که اگه اونا هم نباشم کلا این رقص فراموش میشه
پریه نازم ممنون عزیزم
چه جالب اينو نميدونستم
هميشه وقتي چيزي از دست ميره بعد متوجه ارزشش ميشن.

ستاره پرنور

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من میتونم قسم بخورم همین این غزا داریها ربطی به اسلام نداره
اینها در و دکون این جماعته واسه کاسبی
و گر نه این جماعت که نمی تونن تو خوشحالی مردم کاسبی کنن و مردم رو به قول خودشون استحمار (با عرض معذرت یعنی خر کردن) کنن

مجيد جان تورو خدا به اسي هم گفتم اسم عزا رو تو اين تاپيك نيارين. ميخوام اين تاپيك شاد شاد شاد باشه.
بابا ول كن اونا رو
خودمونو عشق است:gol::gol::gol::gol:

setiya

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرررررررررررسي
بيخودي نيست من امروز دلتنگه خيليا شدم

saraaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
تبریــــــــــــــــــــــــــک به همه دوستای خوبم