روز جهانی چپ دست ها

100af

مدیر تالار مهندسی صنایع
مدیر تالار
کاربر ممتاز
روز جهانی چپ دست ها !

چهار شنبه, 13 آگوست 2008 در ساعت 13:53 · طبقه بندی شده زیر فرهنگ و مردم شناسی ·برچسب‌ها چپ دستی, روز جهانی

13 آگوست روز جهانی چپ دستان است و به این مناسبت

چپ دست ها در گوشه و کنار جهان در صورت امکان جشنی رو برگزار می کنن . این جشن که گاهی جنبه ی گرد همایی به خود می گیره با اعتراضاتی نسبت به تبعیضی که عمدتا سهوا در تهیه بسیاری از لوازم مورد نیاز برای چپ دستان رایج هست انجام می شود . از لوازمی که کار کردن با آنهابرای چپ دستان سخت هست می توان به قیچی ،چاقو، اکثر ماوس ها ، ابزار باغبانی ، دربازکن و سایر ابزار آشپزی اشاره کرد .

برای دیدن لیستی از مشاهیر چپ دست به اینجا بروید .

جالب است بدانید که چپ دستان در ورزشهای مربوط به دست مانند تنیس ، بیس بال و شمشیر بازی از دقت بالاتر و ضربات قوی تری برخوردارند و اتفاقا به همین دلیل رافایل نادال با ترغیب مربی خود چپ دست شد !

از دیگر نکات جالب توجه دیگر نیز چپ دست بودن 25درصد از کارکنان ناساست این در حالی است که تنها 13 درصد مردم جهان را چپ دستان تشکیل می دهند با این وجود هنوز دلیلی علمی بر باهوشتر بودن چپ دستان یافت نشده است .

در نقاشی های به جا مانده از غارنشینان نیز دانشمندان دریافته اند که چپ دستی در آن زمان نیز رایج بوده و همچنین این نقاشی ها از دقت و ظرافت بالاتری نسبت به آثاری که با دست راست کشیده شده اند برخوردار بوده اند .

در گذشته چپ دستی بدشگون بوده از عمویم که خود چپ دست بوده شنیدم که حتی در ایران بچه هایی را که با دست چپ می نوشتند وادار به استفاده از دست مخالف می کردند و اگر تذکرات نادیده گرفته میشد آنقدر با چوب بر دست می زدند که از نوشتن عاجز شده و به ناچار با دست مخالف عادت به نوشتن کنند .

در مکاتب مذهبی مختلف به خصوص مسیحیت نیز چپی بد شگون بوده است و شانه ی چپ را نماد شیطان و شانه راست را نمادی از خدا می دانستند .

در آیین اسلام نیز به برتری دست راست بر دست چپ را می بینیم . این را می توان در استعمال سنگهای مقدس مانند انگشتر عقیق، یاقوت، زبرجد ،فیروزه و….. که می بایست در دست راست و نیز در ذکر گفتن که با دست راست اشاره شده دید . دلیل را نیز در قابلیت بیشتر دست راست جهت دریافت انوار که امروزه شاید بهتر باشد بگوییم انرژی دانست .

sara@fshar

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه عجب ما هم داخل آدم حساب شدیم:surprised:
بابا این تاپیک رو زودتر می زاشتی تا به مناسبت روز جهانی چپ دستا یه تظاهرات علیه ا.ن به راه می انداختیم:surprised::surprised::surprised:
آقا من اینجا اعلام می دارم اینجانب هم چپ دست هستم و هم کلا چپ گرا در همه چی ....
آها راسی فکر کنم جهنم هم طرف چپه..........:D

Soofia

عضو جدید
کاربر ممتاز
ایول به همه چپ دستای باشگاه...
برو موج مکزیکی رو!

میجو

عضو جدید
منم بازی!؟
منم چپ دستم، یه جایی رفتیم بازدید از یه کارگاه فرش بافی! جالب اینه که ابزار اوناهم برای راست دست ها طراحی شده ولی با هر سختی بود یکی از کارکنانش به من یاد داد با دست چپ گره بزنم، خدا خیرش بده.

100af

مدیر تالار مهندسی صنایع
مدیر تالار
کاربر ممتاز
من چپ دست نیستم اما چند سال پیش یه برنامه راجب چپ دست ها دیدم خیلی جالب بود.
راجع به کسایی که با هر دو دست می تونستن بنویسن و چپ دست ها .حتی یه فروشگاهی بود مخصوص چپ دست ها. خیلی بامزه بود الان یه تاپیک دیدم راجع به چپ دست ها زیاد جلو نرفته بود. من هم مطلب را گذاشتم.

sara@fshar

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم بازی!؟
منم چپ دستم، یه جایی رفتیم بازدید از یه کارگاه فرش بافی! جالب اینه که ابزار اوناهم برای راست دست ها طراحی شده ولی با هر سختی بود یکی از کارکنانش به من یاد داد با دست چپ گره بزنم، خدا خیرش بده.
بازی می خوای ....خب بیا باهم دس بدیم البته دست چپتو بیار جلو........من گاهی وقتا با بعضی از آدمای دور برم با دست چپ دست می دم ....... امتحان کن قیافه شون جالب میشه;)....
درضمن مثل من ساعتتو دست راست ببند و اگه دختری النگوهاتو دست چپ.....
برا انگشت زدن زیر بعضی چیزها از انگشت چپ استفاده کن و.........

AminNePo

عضو جدید
کاربر ممتاز
بازی می خوای ....خب بیا باهم دس بدیم البته دست چپتو بیار جلو........من گاهی وقتا با بعضی از آدمای دور برم با دست چپ دست می دم ....... امتحان کن قیافه شون جالب میشه;)....
سارا خجالت بکش نامحرمه
میخوای دست بدی باهاش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/////

Soofia

عضو جدید
کاربر ممتاز
ولی من با اینکه چپ دستم با هیچ وسیله ای مشکل ندارم!
نه قیچی نه موس نه در باز کن! :Dحتی گیتار هم با دست راستم میزنم!

mehrshad53

اخراجی موقت

اکه یه روز بری سفر،بری زپیشم بی خبر........
دمت گرم سپید لامینور!!!!!

sara@fshar

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو حتی خودتو بکشی هم چپ دستی........... برو همین الان یه چیزی رو گره بزن ( مثلا سبزه:D) ببین زودی همه می فهمن کار توئه .....البته اگه غیر تو تو خونه کس دیگه ای چپ دست نباشه........یا یه چاقو بردار و یه نفر رو بکش:surprised:........... زودی لو می ری........

.
.
.
.
البته اگرهم خواستی با دست راستت بکش........
من کلا چه راس و چه چپ با هردو مشکل دارم:(

Soofia

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو حتی خودتو بکشی هم چپ دستی........... برو همین الان یه چیزی رو گره بزن ( مثلا سبزه:D) ببین زودی همه می فهمن کار توئه .....البته اگه غیر تو تو خونه کس دیگه ای چپ دست نباشه........یا یه چاقو بردار و یه نفر رو بکش:surprised:........... زودی لو می ری........

.
.
.
.
البته اگرهم خواستی با دست راستت بکش........
من کلا چه راس و چه چپ با هردو مشکل دارم:(
پیشنهاد خوبی بود..در اسرع وقت :surprised::D

maryam-d

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه عجب ما هم داخل آدم حساب شدیم:surprised:
بابا این تاپیک رو زودتر می زاشتی تا به مناسبت روز جهانی چپ دستا یه تظاهرات علیه ا.ن به راه می انداختیم:surprised::surprised::surprised:

هنوزم دير نشده عزيزم.قرارشو بذار با بچه ها ميريم.يا موفق ميشيم يا ميبرنمون كهريزك.البته دور ازجون همه جوونا.

میجو

عضو جدید

من هم خوشحال میشم.
من همیشه با دست چپ دست میدم، اتفاقا ساعت هم دست راستم می کنم.
ولی تا حالا با چپ انگشت نزدم که اون هم بروی چشم.

sara@fshar

عضو جدید
کاربر ممتاز
هنوزم دير نشده عزيزم.قرارشو بذار با بچه ها ميريم.يا موفق ميشيم يا ميبرنمون كهريزك.البته دور ازجون همه جوونا.
باشه........... هستم ........... اصلا می گم چرا به این آقایون این همه زحمت بدیم یه بارکی همگی جمع بشیم بریم دم در کهریزک بگیم مارو ببرین تو..........ما مخالفیم.........:surprised:

maryam-d

عضو جدید
کاربر ممتاز
باشه........... هستم ........... اصلا می گم چرا به این آقایون این همه زحمت بدیم یه بارکی همگی جمع بشیم بریم دم در کهریزک بگیم مارو ببرین تو..........ما مخالفیم.........:surprised:

فكر خوبيه ولي عواقبش خطرناكه هااااااااااااا:w25::w25::w25:

ARAMESH

مدیر راهنمای سایت
مدیر تالار
من چپ دستم و بهش افتخار میکنم:D:lol:
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/funny/w40.gif