راهنمایی و کرکسیون در رابطه با موضوع پایان نامه کارشناسی معماری

joudi_star2007

عضو جدید
گفته بودم که عنوان پروژه رو میخوام عوض کنم عزیزم، در مورد خانه سلامت فکر خوبیه ولی به درد موضوع درمانگاه میخوره چون پروژه ی من از سطح یک درمانگاه و خونه فراتره و تجهیزات زیادی داره. درضمن استاد من به همچین اسمایی آلرژی داره و بعید میدونم موافقت کنه
لظفا بیشتر راهنمایی کنین، ممنون:(

smst

عضو جدید
طراحی شهرک سینمایی

طراحی شهرک سینمایی

سلام دوستان
با توجه به علاقه و کار در زمینه ی بازیگری، می خوام برای طرح نهاییم سراغ شهرک سینمایی برم.

:que:1.نظرتون چیه.
:que:2.اگه اطلاعاتی در این زمینه دارین ممنون میشم در اختیارم قرار بدین. من هیچ گونه اطلاعاتی در این زمینه ندارم.

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
من يه مشاوره ميخوام
من ميخوام پايان نامم فرهنگي اموزشي باشه اما نميدونم اسمشو چي بزارم كه متمركز شم روش
كسي ميتونه كمكم كنه؟

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
کافیه همین عنوانی رو که اینجا هست رو داخل بخش سرچ گوگل تایپ کنید و درانتهاش هر سازمانی رو که مد نظرتون هست رو اضافه کنید .
مثلا چنانچه قصد دارید طراحی خودتون رو برای یک مجموعه آموزشی انجام بدید ، جمله شما به این شکل خواهد بود : عناوین اولویتهای پژوهشی پایان نامه و تحقیقات سازمان نوسازی مدارس
.
البته باید بگم موضوعات پایان نامه های معماری که با عنوان پژوهشی کار می شن بیشتر مربوط به سطوح کارشناسی ارشد و دکتراست که در مقطع ارشد ضمن مطالعات و پژوهش ، ، فرایند طراحی هم وجود خواهد داشت و در سطح دکترا ، پژوهش برای حل یه مساله به صورت تز ارائه خواهد شد .
در مورد پروژه های پایانی مقاطع کارشناسی که حکم پروژه پایان دوره رو داره توصیه من موارد زیر هست :

1- گسترش و یا بازنگری اساسی در یکی از طرحهایی که از نظر استاد و دانشجو تونسته به حدی برسه که با افزایش و باز طراحی مجدد به حد ساخت برسه و از حالت تئوریک خارج بشه . تغییر سایت ، تغییر کاربریها و دخالت دادن قوانین موجود شهرداری با ضوابطی که مقید کننده کار طراحی هست می تونه به عنوان آخرین تجربه برای دانشجوی معماری ، نقطه عطفی برای پیوند با یک گروه اجرایی و شروع کار عملی باشه و اجبار به پیدا کردن و شناختن این قوانین ، تا حدی نحوه طراحی خود دانشجو رو هم تغییر می ده و می تونه یک نوع اتو کرکسیون هم باشه .

2- استفاده از عناوین جدید برای طراحی :
اونچه در 7 طرح در مقاطع مختلف تحصیلات معماری موجوده بر اساس نیازهایی طبقه بندی میشه که گاها با صلاحدید گروههای اموزشی دستخوش تغییر می شه . چنانچه قصد دارید خارج از الگوهای این 7 طرح ، موضوع دیگری رو طراحی کنید و به عنوان یک پروژه تحویل بدید از گزینه های جدیدی که در طراحی های مدرن و سبک های مشخص موجود هست ، استفاده کنید . علی رغم عدم پیوند بین دروس تئوری و عملی ، سعی کنید تمام عوامل فرهنگی ، اقلیمی و سنتی رو هم به شکلی مدرن و تازه و در قالبی جدید در طراحی ارائه کنید و این خودش نوعی موفقیت در یک طرح به حساب میاد .

3- رویکردهای نو :
مباحث بسیار جدی در معماری و سطوح مختلف اجتماعی امروزه در حال رشد هست . همونطور که همکارم هم اشاره کردن ، معماری پایدار یکی از سر رشته های بزرگ در عناوین تحقیقات و پژوهشهای معماری امروز هست و کالبد معماری امروز با شکافت بسیار عظیمی که ناشی از اختلالات در سیستمهای جوی ، کره زمین ، از بین رفتن انرژِی های فسیلی ، آلوده شدن محیط زیست و ... جدای از مباحث زیبایی شناسی ، اقلیم و فرم و کانسپت به مسائل دیگه ایی هم توجه داره که به نظر میاد می بایست تمام طراحی های جدید رو تحت الشعاع قرار بده و این سر فصل شامل پروژه های معماری در حد کارشناسی و ارشد و دکترا هم می شه .

4- ترکیب ، نوسازی و باز سازی یک طرح :
اگر چه هر فضا و یا بنایی بر اساس اصولی خاص و ریز فضاهای مشخص شکل می گیره ، ولی لازمه بازنگری هایی در برنامه فیزیکی کاربریهای مختلف بشه و ارتباطات فضایی اونها هم چک بشه . این بازنگری می تونه با دیدگاهها و رویکردها نو در صرفه جویی انرژی ، استفاده از انرژی های طبیعی و ... هم باشه که معنای جدیدی از فضاها رو بوجود بیاره .

5- چند کاربری بودن فضاها - باز استفاده از منابع انرژی
بر خلاف معماری گذشته که هر فضایی بر اساس نیازهای یک کارکرد مشخص طراحی و ساخته می شد ، طراحی های امروزی بر اساس نیازهای بلند مدت و multifunctional طراحی و ساخته می شن . ارتباط قوی مابین مهندسین معمار و سازه و عمران و تاسیسات و همینطور ورود تکنولوژیهای جدید ساخت و ساز امکانات بسیار زیادی رو در عرصه معماری بوجود اورده که خلق فضاها رو بسیار ساده تر و تعویض و باز سازی فضاهای جدید رو به سهولت امکان پذیر می کنه . بنابر این نگرش به طراحی جدید می بایست بر اساس این قوانین باشه و طراحی های سنتی می بایست جای خودش رو به طراحی ها جدید و بر اساس تکنولوژی روز بده . به عنوان مثال بنایی رو طراحی کنیم که بتونه با چند نوع مختلف پلان برای کاربریهای مختلف استفاده بشه .

استاد مسعود يه طوري بگيد كه وروجك بفهمه منظورتونو
من صر بار خوندم چند ماهه
اما نميفهمم چي ميگين

Angel.Architect

عضو جدید
سلام دوستان.من این ترم پایان نامه دارم.لطف میکنین برای انتخاب موضوع راهنماییم کنین و متناسب با موضوعی که پیشنهاد میدین یه سایت خوب هم تو تهران بهم معرفی کنین؟ ممنون میشم.تا شنبه وقت دارم واسه انتخاب:)

Angel.Architect

عضو جدید
سلام دوستان.من این ترم پایان نامه دارم.لطف میکنین برای انتخاب موضوع راهنماییم کنین و متناسب با موضوعی که پیشنهاد میدین یه سایت خوب هم تو تهران بهم معرفی کنین؟ ممنون میشم.تا شنبه وقت دارم واسه انتخاب

salvatoreh

عضو جدید
طرح نهایی

طرح نهایی

سلام دوستان من هم ترم آخرم و طرح نهایی دارم.و مشکل انتخاب طرح .نظرتون راجع به باغ کتاب چیه؟؟؟اگه یه موضوع خوب،جالب،شیک،قابل گسترش و...... سراغ داشتین ممنون میشم منو در جریان بذارین:)

saman205

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرم استادتون از موضوع تون مهمتره....اگه کار بلد باشه وحسابی دیگه مشکلی ندارین..
بعد یه چیزی انتخاب کنید که نمونه اش توی کتابخونه باشه اینجوری راحترید
میتونید الان نمونه ها را ببینید و البته بخونید ومطابق سلیقه تون انتخاب کنید
یه چیز دگه موضوع جدید وناب خوبه اما مشکل کمبود منابع رو هم در نظر داشته باشید
به هر حال موفق باشید.

shahram226

عضو جدید
سلام و عـرض ادب
دوستان در مورد موضوع پایان نامه معماری سوالی داشتم
حقیر بین 2 موضوع استادیوم ورزشی و مدیا تک قصد دارم یک عنوان رو انتخاب کنم
کسی اطلاعاتی داره در این رابطه ؟ که کدوم به نظر خودتون بهتر و قابل توجیح تر هستش ...
اگر راهنمایی بکنین در این رابطه خیلی ممنون میشم:gol:

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
fijv
سلام و عـرض ادب
دوستان در مورد موضوع پایان نامه معماری سوالی داشتم
حقیر بین 2 موضوع استادیوم ورزشی و مدیا تک قصد دارم یک عنوان رو انتخاب کنم
کسی اطلاعاتی داره در این رابطه ؟ که کدوم به نظر خودتون بهتر و قابل توجیح تر هستش ...
اگر راهنمایی بکنین در این رابطه خیلی ممنون میشم:gol:

مديا تك منظورت مركز اطلاع رسانيه؟؟؟
اگه ميخوايي كار كني روش و وقت بزاري برو دنبال موضوع روز : سامانه هاي غير فعال خورشيدي
اگه ميخوايي زود جمعش كني برو فرهنگسرا بگير
اگه نه يه كتابي هست در مورد ضوابط استاديوم (اين از مديا تك بهتره) و يه مجله معمار كه شمارشو اگه خواسي بگو از دوستمميپرسم در مورد ورزشي هست

titi tasnim

عضو جدید
سلام به همه ی دوستان خوبم
موضوع پروژه من باغ موسیقی (خانه موسیقی ) است یه فضایی باغ مانند که هم اجرای موسیقی و هم اموزش در ان صورت میگیره .
برای تهیه ی رساله و ارائه کمک میخواستم اگه دوستان بتونن یک نمونه پایان نامه خانه موسیقی به من معرفی کنن ممنون میشم .:redface:

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان من هم ترم آخرم و طرح نهایی دارم.و مشکل انتخاب طرح .نظرتون راجع به باغ کتاب چیه؟؟؟اگه یه موضوع خوب،جالب،شیک،قابل گسترش و...... سراغ داشتین ممنون میشم منو در جریان بذارین:)

موضوع خوبی باغ کتاب. مهم تر اینه که یه رویکرد جدید پیدا کنی . حالا هر موضوع ای که بود. حتما نباید اون موضوع خاص باشه. ایده و رویکرد شما می تونه خاصش کنه
موفق باشید

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
چند نمونه عنوان پابان نامه:
باغ موزه نگارگری
-
مرکز تحقیقات خودرو ایران
-
موزه تاریخ اسلام
-
خانه تاریخ شهر
-
مرکز درمان و توان بخشی بیماران خاص
-
مرکز درمان و توان بخشی بیماران خاص
-
مرکز آموزش و نمایش های هوایی
-باغ کودک
-
مجتمع اقامتی توریستی
-
فرهنگسرای فرهنگ
-مجموعه فرهنگی هنری
-
مرکز سما و رقص های آیینی ایران
-
مرکز هنرهای نمایشی
-
خانه هنرمندان ایران
-
مکان نگهداری کودکان بی سرپرست
-شهر علم
-
مرکز تکنولوژی
-
مرکز IT-
- مرکز نجوم تهران
-
رصد خانه
-
خانه ی گفتگو
-
خانه ی پایدار
-
مرکز نجوم و علوم نابینایان
-
موزه ی جنگ
-
باغ همایش
-
مرکز حمایت از کودکان آسیب دیده
- سکونتگاه معلولان ذهنی
-
مجموعه فرهنگی آموزشی
- زندان نسوان
- مرکز بازپروری بانوان ویژه
-
خانه ی موسیقی
-
مرکز حرکات موزون نمایشی

سمانه آسمونی

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها میشه یه همفکری بکنید با من ...
برا پایان نامه میخام آموزشی کار کنم دنبال یه موضوع نو و بکر میگردم ...
کمکم کنید ...

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بچه ها میشه یه همفکری بکنید با من ...
برا پایان نامه میخام آموزشی کار کنم دنبال یه موضوع نو و بکر میگردم ...
کمکم کنید ...

خوب بیا اول صحبت کنیم درباره اینکه دوست داری تو چه مقطع ای کار کنی؟ بعد یه رویکرد جدید براش پیدا کنیم.:
مهد کودک
پیش دبستانی
مدرسه
مجتمع آموزشی
هنرستان
دانشکده
دانشگاه

سمانه آسمونی

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب بیا اول صحبت کنیم درباره اینکه دوست داری تو چه مقطع ای کار کنی؟ بعد یه رویکرد جدید براش پیدا کنیم.:
مهد کودک
پیش دبستانی
مدرسه
مجتمع آموزشی
هنرستان
دانشکده
دانشگاه
ترجیحا هنرستان یا مجتمع آموزشی ...

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مثلا هنرستان سبز- هنرستان شاد- هنرستان .....
هنرستان با رویکرد معماری پایدارو.....

ne_sh67

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها من یه مشکلی دارم..یکم گیچ شدم..
موضوع پایان نامه کارشناسی من مرکز بازیافت مواد پلاستیکیه!!اما اصن نمیدونم باید از کجا شروع کنم!
میشه منم کمک کنید!!!:(

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بچه ها من یه مشکلی دارم..یکم گیچ شدم..
موضوع پایان نامه کارشناسی من مرکز بازیافت مواد پلاستیکیه!!اما اصن نمیدونم باید از کجا شروع کنم!
میشه منم کمک کنید!!!:(

موضوع جالبی. فکر کنم اول باید بدونی که تو همچین مرکز قراره چه اتفاقایی بیافته؟ چه پیزایی نیازه؟ هدفش چیه؟
بهر حال یه سری استاندارد داری. و همین که باید چندتا نمونه ببینی.
من اینا به ذهنم رسید

ne_sh67

عضو جدید
کاربر ممتاز
موضوع جالبی. فکر کنم اول باید بدونی که تو همچین مرکز قراره چه اتفاقایی بیافته؟ چه پیزایی نیازه؟ هدفش چیه؟
بهر حال یه سری استاندارد داری. و همین که باید چندتا نمونه ببینی.
من اینا به ذهنم رسید
خب میدونی استاندارد نداریم اصن تو ایران..من تو نت که سرچ میکنم..همش حرفای کلی و سیاست گذاری ها رو مرور کردن!!!
همش حرفای تکراریه!!
ببین در واقع یک مرکز بازیافت مواد پلاستیکیه که خودش از مواد قابل بازیافت ساخته شده!

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خوب پس ایده ت مشخص. مرکز که خودش از مواد بازیافتی ساخته شده.
خوب استاندراد هم نداریم!! اما بهرحال یه سری تجهیزات که حتما میخواد؟ نمونه خارجی داره؟

سمانه آسمونی

عضو جدید
کاربر ممتاز
مثلا هنرستان سبز- هنرستان شاد- هنرستان .....
هنرستان با رویکرد معماری پایدارو.....
من خودم هنرستان درس میدم ... اونجا که ما هستیم کمبود امکانات بیداد میکنه ...!!
به سبز بودن و پایدار بودن نمیرسه ...
میخام یه چیز کاربردی باشه تو منطقه خودمون ...

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من خودم هنرستان درس میدم ... اونجا که ما هستیم کمبود امکانات بیداد میکنه ...!!
به سبز بودن و پایدار بودن نمیرسه ...
میخام یه چیز کاربردی باشه تو منطقه خودمون ...

یکی از روشها که کمک میکنه . تهیه پرسش نامه ست که از خود بچه ها بپرسی هنرستان ایدالشون چه جوری؟؟ ایده های خوبی میگیری

عضو جدید
این زندان نسوان که گذاشتین چیزی راجع بهش دارین؟؟؟
البته من موضوع پایان نامه خودم مجتمع توریستی درمانی،اما دیگه بهش علاقه چندانی ندارم!!! :cry:
شاید موضوع زندان وردارم!!! ;)

memar1990

اخراجی موقت
سلام دوستان، من موضوع پایان ناممو خانه معمار انتخاب کردم خواستم ببینم نمونه ای دارید بهم بدین که ببینم چطوریه و روند کار دستم بیاد

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان، من موضوع پایان ناممو خانه معمار انتخاب کردم خواستم ببینم نمونه ای دارید بهم بدین که ببینم چطوریه و روند کار دستم بیاد

می تونی به بخش پایان نامه های دانشگاه خودتون یا چندتا دانشگاه دیگه مراجعه کنی و چندتا پایا نامه ببینی. احتمالا بتونی این موضوع یا مشابهه اش رو پیدا کنی
موفق باشی

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
این زندان نسوان که گذاشتین چیزی راجع بهش دارین؟؟؟
البته من موضوع پایان نامه خودم مجتمع توریستی درمانی،اما دیگه بهش علاقه چندانی ندارم!!! :cry:
شاید موضوع زندان وردارم!!! ;)

سلام. اینا یک سری موضوع بود.
اما یکی از دوستام برا پایان نامه اش زندان زنان کار کرد که خیلی هم وقت گذاشت روش .متاسسفانه الان در دسترس نیست که بتونم ازش اطلاعاتی بگیرم. به بخش پایان نامه های دانشگاه خودتون مراجعه کن. یا چندتا دانشگاه معروف حتما پیدا میکنی. عنوان پایان نامه زندان سبز رو هم دیده بودم.
موفق باشی

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
موضوع خوبی باغ کتاب. مهم تر اینه که یه رویکرد جدید پیدا کنی . حالا هر موضوع ای که بود. حتما نباید اون موضوع خاص باشه. ایده و رویکرد شما می تونه خاصش کنه
موفق باشید
سلام مهندس
منظورتون از رویکرد چیه؟چطور میشه موضوع معمولی نباشه رویکرد خاص داشته باشه؟
ممنون