درعجبم از مردمی که .....

magnet

عضو جدید
[FONT=tahoma,sans-serif]در عجبم از مردمی که برای جلوگیری از تغییر اسم خلیج فارس به خلیج عرب از هیچ کوششی دریغ نمی کنند (آفرین بر غیرتتون) در حالی از خشک شدن با ارزش ترین دریاچه داخلی کشورشون بی خبرند.

[FONT=tahoma,sans-serif]حالا که خلیج فارس در گوگل به همت شما تغیر اسم داد بهتره بدونید که دریاچه ارومیه با وجود داشتن ویژگی های زیر در حال خشک شدن ...
[FONT=tahoma,sans-serif]1) دریاچه ارومیه «دومين درياچه شور جهان»، «بزرگترين زيستگاه طبيعي آرتميا»، «بيستمين درياچه بزرگ جهان»، «شورترين درياچه جهان كه حيات در آن جريان دارد» و «بزرگترين درياچه داخلي ايران»

[/FONT]
[FONT=tahoma,sans-serif]2) دریاچه ارومیه دریاچه ای است که در طول تاریخ حتی یک نفر را هم راغرق نکرده، چرا که اگر شنا هم بلد نباشید به سادگی می توانید روی آب شناور بمانید.

[/FONT]
[FONT=tahoma,sans-serif]3) دریاچه ارومیه بزرگترين زيستگاه طبيعي آرتميا در جهان است (موجودي زنده که غذاي ماهي خاويار است) را دارد و قيمت آن تقريبا با ماهي خاويار برابری می کنه. با این وجود حتی در صورتی که بعدها هم دریاچه احیا شود دیگر اثری از این موجود نخواهد بود.

[/FONT]
[FONT=tahoma,sans-serif]4)این دریاچه شورترين درياچه جهان كه حيات در آن جريان دارد.

[/FONT]
[FONT=tahoma,sans-serif]5)[/FONT][FONT=tahoma,sans-serif][FONT=tahoma,sans-serif]تحقیقات نشان داده است که [/FONT][FONT=tahoma,sans-serif]خواص طبي و درماني لجن و نمک درياچه اروميه بسيار شبيه با خواص نمک و لجن درياچه[/FONT] [FONT=tahoma,sans-serif]بحرالميت اردن است که کشورهاي خارجي بويژه فرانسه، انگليس و آلمان استفاده[/FONT] [FONT=tahoma,sans-serif]فراواني از آن مي کنند. لجن دریاچه ارومیه قابلیت چشمگیری در کاهش و تسکین درد داره و می توان[/FONT] [FONT=tahoma,sans-serif]از آن برای تهيه محصولات بهداشتي و آرايشي و همچنين احداث کلينيک هاي درماني استفاده کرد.

[/FONT][/FONT]
[FONT=tahoma,sans-serif]6) لجن دریاچه ارومیه قابلیت درمان و نیز جلوگیری از پیشروی بیمارهای پوستی را دارد

[/FONT]
[FONT=tahoma,sans-serif]7)نمک دریاچه ارومیه مقادیر زیادی از مواد معدني از جمله کلر، سديم، پتاسيم، کلسيم، برم، سولفات ها و ديگر مواد معدني به همراه کتون دارد. بنابراین نمک اين درياچه براي بيماريهاي قارچي و پوستي، دردهاي عضلاني و مفصلي، رفع خستگي و استرس و همچنين بهبود پينه و ترک پا و دست تاثیر داره.[/FONT]​
[/FONT]​
[FONT=tahoma,sans-serif]بد نیست بدونید که با وجود فواید بسیار و نقش عمده این دریاچه در اکوسیستم به دلیل اتخاذ سیاست های غلط سطح آب این دریاچه کاهش 7 متر کاهش یافته است و برآورد می شود تا سه سال آینده کاملا خشک شود.
[FONT=tahoma,sans-serif] چراکه دیگر خبری از [/FONT][FONT=tahoma,sans-serif]آب 21 رودخانه و 39 مسيل به درياچه اروميه وارد می شد نیست.

[/FONT]
[FONT=tahoma,sans-serif]اما کاش با خشک شدن این دریاچه با ارزش که می توانست به منبعی برای جذب توریست و کمک به اقتصاد کشور تبدیل بشه فقط از موهبتی مجانی که در اختیارمان قرار داده شده بود بی بهره می شدیم اما خشک شدن آن علاوه بر از دست دادن مواهبش پیامدهای زیر را به دنبال خواهد داشت ......

[/FONT]
[FONT=tahoma,sans-serif]1) زیستگاه بی نظیر اطراف دریاچه از حیات خالی خواهد شد.[/FONT]
[FONT=tahoma,sans-serif]
2) گرد و غبار نمک دریاچه که بسیار خطرناک تر از گردو غبار خاک است ایران و کشورهای همسایه اش را تهدید خواهد کرد چراکه با وزش کمترین بادی ذرات نمک بلند خواهند شد. هرچند شاید گرفتن گرد نمک تفاوتی با گرفتن گرد خاک نداشته باشه ولی تصور کنید بجای خاک نمک تو چشمتون بره....[/FONT]
[FONT=tahoma,sans-serif]
3) نمک دریاچه خشک شده افزون بر به خطر انداختن سلامت جسمي و تنفسي، موجب از بين بردن زمين‌هاي کشاورزي هم خواهد شد. این نمک زمین های کشاورزی دست کم سه استان را از بین خواهد برد در حالی که این سه استان از شاهرگ های کشاورزی کشور محسوب می شوند تبدیل به گونه ای از بیابان خواهند شد.[/FONT]
[FONT=tahoma,sans-serif]درحالی که می توان با:

[/FONT]​
[FONT=tahoma,sans-serif]1. پمپاژ بخشی از آب سدهای اطراف که در مسیر رودهای جاری دریاچه زده شده است[/FONT]
[FONT=tahoma,sans-serif]
2. تزریق آب از دریای خزر و رود ارس[/FONT]
[FONT=tahoma,sans-serif]
3. بارور نمودن ابرها و ایجاد ابرهای باران زا و باران های مصنوعی[/FONT]
[FONT=tahoma,sans-serif]جلوی این فاجعه جغرافیایی گرفت.[/FONT]
[FONT=tahoma,sans-serif]شما که چندین بار برای تغیر نام خلیجتون اقدام کردید فکر نمی کنید باید آستین بالا بزنید تا از خشک شدن با ارزش ترین دریاچه کشورتون جلوگیری کنید.....[/FONT]
:gol:

جالب اینه که همه اینا رو همه میدونن ، اما چه فایده .....
نمیخام بحثمون سیاسی شه ، ولی اونایی که دریاچه ارومیه رفتن می دونن.
دلم میگیره وقتی یاد چندبار رفتنمون به شیخ ولی میفتم ، یاد شرفخانه ، یاد جزیره اسلامی ، یاد ....
دریاچه اورمیه داره می میره ، کسی هست که نجاتش بده ؟!!!
خلیج فارس هست ، می مونه و ما تا آخر تاریخ قراره با عرب جماعت کل کل کنیم و نسل به نسل ....
اما اینجا خاطرات چندین نسل ، نشان موجودیت یک قوم داره می میره .

نمی دونم که آیا نسل بعدی می خونن تو کتاب جغرافی شون که یه دریاچه ای بود تو آذربایجان که ...... که پدراتون لیاقت نداشتن نگهش دارن ...

[/FONT][/FONT]

امیر علی. ع

عضو جدید
حرفهای شما کاملا متین و منطقی.همه نگرانند و از عواقب آن میترسند ولی وقتی مسئولین بی عرضه تشریف دارند ملت اعتراضشون را به نظر شما چطور منعکس کنند شما راهی میدونین؟

sarah89

عضو جدید
بله
اینم باید اضافه بشه که الان تراکم آرتیمیا به 1 در 2litزسیده
البته چندی پیش اخبار جمهورس اسلامی خاطر نشان کرد که نگرانی ها رو جدی گرفتند و با آزادسازی بخشی از آبهای سد ها ی مسیر,و البته تغییر کشت کشاورزی در زمین های مناطق مجاور(که از آب همان سد ها برای آبیاری استفاده م کنند)در جهت کاهش مصرف آب آبیاری و استفادده از همان آب مازاد برا ی نجات دریاچه,در پی جلوگیری از پائین آمدت سطح آب دریاچه,برآمدند.

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته.. باید راهی پیدا کرد... با گفتن صرف که چیزی درست نمی شه...
من هم نگرانم
و نگران محیط زیست ایران
نگران جنگلها که داره از بین می ره
و خزر زیبا که هرروز آلوده تر می شه...
نمی دونم ما بی عرضه ایم؟؟ مسئولین بی عرضه اند؟ مشکل چیه واقعا؟؟؟ چیکار می تونیم بکنیم؟؟

sarah89

عضو جدید
به نظر من مث هر کار دیگه ای باید از خومون شروع کنیم.
اگه هر کسی بشخصه,سهم خودشو تو پاک نگه داشتن محیط زیست و حفظ اون داشته باشه ,همین بشخصه ها یه روزی مهندسین و مسئولینی خواهند شد که با دلسوزی با امکانات بیشتر در این زمینه فعالیت میکنن.
همه باید یه کاری بکنن...
با آتیش روشن نکردن زیر درختا...بطری خالی لب ساحل ننداختن...آدامس کف خیابون تف نکردن...آب دوش رو بیهوده باز نذاشتن...
باید از خودمون شروع کنیم....همین!

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من مث هر کار دیگه ای باید از خومون شروع کنیم.
اگه هر کسی بشخصه,سهم خودشو تو پاک نگه داشتن محیط زیست و حفظ اون داشته باشه ,همین بشخصه ها یه روزی مهندسین و مسئولینی خواهند شد که با دلسوزی با امکانات بیشتر در این زمینه فعالیت میکنن.
همه باید یه کاری بکنن...
با آتیش روشن نکردن زیر درختا...بطری خالی لب ساحل ننداختن...آدامس کف خیابون تف نکردن...آب دوش رو بیهوده باز نذاشتن...
باید از خودمون شروع کنیم....همین!
حق با شماست... اما ارومیه چی ؟؟ وقت کمه... حیف این دریاچه زیباست

Sarp

مدیر بازنشسته
من هم نگرانم
و نگران محیط زیست ایران
نمی دونم ما بی عرضه ایم؟؟ مسئولین بی عرضه اند؟ مشکل چیه واقعا؟؟؟ چیکار می تونیم بکنیم؟؟
گزینه اول

sarah89

عضو جدید
حق با شماست... اما ارومیه چی ؟؟ وقت کمه... حیف این دریاچه زیباست

بله.همینطوره.
با توجه به بحرانی بودن موضوع,شدیدا به تدبیرات سریع نیازمندیم ...
در مورد ما شهروندان شاید تها راه صرفه جوئی در مصرف آب روزانه و پافشاری های مستمر در پیگیری این موضوع حیاتی باشه ...
اگه ما حمایت هامون ثبات داشته باشه(منظورم مالی نیست!)اینجوری مطمئنا مسئولین هم بدنبال راه چاره خواهند بود....بالاخره اوناهم شهروندند...
بنظرم این حداقل کاری که از دست ما مردم عادی برمیاد...
نظر دوستان چیه؟

magnet

عضو جدید
حرفهای شما کاملا متین و منطقی.همه نگرانند و از عواقب آن میترسند ولی وقتی مسئولین بی عرضه تشریف دارند ملت اعتراضشون را به نظر شما چطور منعکس کنند شما راهی میدونین؟

تو ایران ، همه چی به همه چی ربط داره.
همین بیچاره مون کرده ، تا بخوای ثابت کنی واسه دریاچه اومدی اعتراض کنی ..... (البته چه کنن که چشمشون ترسیده ! مارگزیده از طناب .... )
باید هرجور شده خبر دریاچه اورمیه رو تاپ کرد.
به هر نحو ممکن . شاید واسه مسئولین اثری بده !!! (شاید ! )

بله
اینم باید اضافه بشه که الان تراکم آرتیمیا به 1 در 2litزسیده
البته چندی پیش اخبار جمهورس اسلامی خاطر نشان کرد که نگرانی ها رو جدی گرفتند و با آزادسازی بخشی از آبهای سد ها ی مسیر,و البته تغییر کشت کشاورزی در زمین های مناطق مجاور(که از آب همان سد ها برای آبیاری استفاده م کنند)در جهت کاهش مصرف آب آبیاری و استفادده از همان آب مازاد برا ی نجات دریاچه,در پی جلوگیری از پائین آمدت سطح آب دریاچه,برآمدند.

من یکی از دوستام خبر داشت از جلسه کارگروهشون.
می گفت فقط میخوان بگن که کاری کردیم. خودشونن ناامیدن و می دونن اینجوری نمیشه.

من هم نگرانم
و نگران محیط زیست ایران

مسئولین هم جزوی از ما !!!
با تمام احترام به همه دوستان ...... همه مون بی عرضه ایم .

خسته نباشی ! :D

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
همین بیچاره مون کرده ، تا بخوای ثابت کنی واسه دریاچه اومدی اعتراض کنی ..... (البته چه کنن که چشمشون ترسیده ! مارگزیده از طناب .... )
فقط ابزار رسانه ای هست دیگه... خدای نکرده فکر میتینگ و ازین حرفا نباشین که پایه های اسلام به خطر نیفته:razz::mad:
آبروی دین رو بردن:mad:

khosroshahiy

مدیر بازنشسته
وقتي يه مشت دروغ از طرف مسئولين تحويلمون داده ميشه آدم چي بگه

بارشهاي قصلي منطقه رو به اسم بارورسازي ابرا تحويلمون دادند
اگه حجم كل بارشهاي آذربايجان شرقي و غربي رو تو اين مدت حساب كني و تقسيم بر سطح درياچه كني خيلي كمتر از 57 سانت ميشه چه جوري گفتن 57 سانت افزايش ارتفاع داشتيم تو اين بارشا من موندم

zakari

عضو جدید
مرسی از تاپیکتون ولی این وضعیت فقط توی ارومیه نیست...زاینده رود اصفهان با بی برنامگی مسولین سالی 3-4ماه خشکه این نه تنها به فضای سبز و زیستگاه های طبیعی آسیب میزنه بلکه باعث خرابی پلهای زیبای روی رودخانه میشه...دوستان مرمتی و معماری میدونن سازه های قدیمی طوری طراحی میشن که یا باید همیشه مصالحشون تر باشه یا خشک این که هی تر و خشک بشه مصالح سنتی رو نابود میکنه...حالا از طرح ساخت متروی اصفهان عبورش از زیره این پلای ارزشمند هم که نمیتونیم چیزی بگیم...میخواستم یه نمونه برخورد افراد وجدان دار رو با یکی دیگه از این بی برنامگی های مسئولین اصفهانی(ساخت برج جهانما در نزدیکی میدان نقش جهان) بگم ترسیدم اخطار بخورم...فقط اینو بدونین که احساس مسئولیت کردن از طرف شهروندان اصفهانی با واکنش ناجوانمردانه ای روبه رو شده...دور اعتصاب و تحصن رو خط بکشین آخر عاقبت نداره!!!حتی اگر مسئول میراث فرهنگی(مهندس منتظر) باشین و بخواین جلوی شهرداری رو بگیرین...

simiar

عضو جدید
در نظامی که انسان ارزشی ندارد ، طبیعتاً حیوان و پرنده و آثار باستانی و سرمایه ملی ... هیچ جایگاهی ندارند.

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقا جان بی عرضگی از خودمون شک نکنید
چندتاجنبش دانشجویی دارن فعالیت میکنن الان
در قبال چنین مسائل مهمی
خیلی کم
حالا کافیه یه روز سالن مطالعه بشه خواهران و برادران!!!!!!!!!!!!!

این اطراف ما داشتند یه معدن میزدن که مشکلات عدیده ای داشت و دراینده واقعا مشکل ساز میشد
یک سری از دانشجوهای محیط زیستی شروع کردن به مخالفت و فعالیت شدیدا هم کار کردن اما
وقتی ما مثل سیب زمینی میشینیم و نگاه میکنیم مطمئا یه دست صدا نداره
در اخر هم بیچاره ها هم خسر دنیا ولاخره شدن هم مشکل دانشگاهی پیدا کردن هم اونا معدن خودشون زدن!!!!!!!!!!!!!

Sarp

مدیر بازنشسته
فقط ابزار رسانه ای هست دیگه... خدای نکرده فکر میتینگ و ازین حرفا نباشین که پایه های اسلام به خطر نیفته:razz::mad:
آبروی دین رو بردن:mad:

آقا جان بی عرضگی از خودمون شک نکنید
چندتاجنبش دانشجویی دارن فعالیت میکنن الان
در قبال چنین مسائل مهمی
خیلی کم
حالا کافیه یه روز سالن مطالعه بشه خواهران و برادران!!!!!!!!!!!!!

این اطراف ما داشتند یه معدن میزدن که مشکلات عدیده ای داشت و دراینده واقعا مشکل ساز میشد
یک سری از دانشجوهای محیط زیستی شروع کردن به مخالفت و فعالیت شدیدا هم کار کردن اما
وقتی ما مثل سیب زمینی میشینیم و نگاه میکنیم مطمئا یه دست صدا نداره
در اخر هم بیچاره ها هم خسر دنیا ولاخره شدن هم مشکل دانشگاهی پیدا کردن هم اونا معدن خودشون زدن!!!!!!!!!!!!!
افرادی که برای اعتراض به خشک شدن دریاچه در روز سیزده فروردین جمع شده بودند هنوز آزاد نشده اند

حالا بماند که یه انگ سیاسی هم خورده اند
اگر ترکی میفهمید فیلم شعارها رو بذارم تا خودتون در مورد سیاسی بودن یا نبودن شعارها قضاوت کنید

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

آره خب، نمونش همین ارتباط خلیج فارس با دریاچه ارومیه!!!
دوست عزیز من هم مثل سایر دوستان نگران این دریاچه ام و (هرچند از راه خیلی دور) از هیچ فعالیتی برای نگه داشتنش دریغ نخواهم کرد، هر کمکی از دستم بر بیاد انجام میدم،
ولی آخه چه ارتباطی به خلیج فارس داره این؟
اگه برای دریاچه ارومیه نتونم کاری کنم، باید از فعالیتم برای خلیج فارس (که مربوط به مرزهای ایرانه) تعجب بشه؟!!

آخرین ویرایش:

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
افرادی که برای اعتراض به خشک شدن دریاچه در روز سیزده فروردین جمع شده بودند هنوز آزاد نشده اند

حالا بماند که یه انگ سیاسی هم خورده اند
اگر ترکی میفهمید فیلم شعارها رو بذارم تا خودتون در مورد سیاسی بودن یا نبودن شعارها قضاوت کنید

میگم اینکه یک عده برن ویک عده بشینن نه یک عزم عمومی لازمه
و اینکه هر چیزی تاوانی داره اگرکسی میخواد روی یک سری از اصول و ارزش هاش وایسه باید یک سری مسائل تحمل کنه
هر جا هر دوران

magnet

عضو جدید
آره خب، نمونش همین ارتباط خلیج فارس با دریاچه ارومیه!!!
من هم مثل سایر دوستان نگران این دریاچه ام و (هرچند از راه خیلی دور) از هیچ فعالیتی برای نگه داشتنش دریغ نخواهم کرد، هر کمکی از دستم بر بیاد انجام میدم،
ولی چه ارتباطی به خلیج فارس داره این؟
اگه برای دریاچه ارومیه نتونم کاری کنم، باید از فعالیتم برای خلیج فارس (که مربوط به مرزهای ایرانه) تعجب بشه؟!!

من خودمم واسم خلیج فارس مهمه و هرکاری بتونم می کنم.

ولی گفتم که .......
خلیج فارس تا ابد این درگیری رو خواهد داشت. اصلاً انگلیسی جماعت تخم هر فتنه ای رو بکاره دیگه نمیشه خشکش کرد.
ولی اورمیه داره می میره.....
واسه نسل بعد باید تعریف کنیم که این خراب شده یه آبی هم داشت یه منظره ای هم داشت ....

اگه اونایی که واسه خلیج فارس تلاش می کنن ، واسه این آب دیگه وطنشون (!!!) اونم نه در آبهای بین المللی ، وسط این گربه کج و کوله ، تلاش می کردن ، پست میدادن ، خبر می زدن ، جواب می خواستن .... بازم اینجوری بود؟ این کارو کردن؟ این کارو کردین؟ (شمای نوعی!) نه . نه . نه
تعجب می کنم . چون این پاره تن وطن اونم داخل خاکش برا خیلیا ناتنی یه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوست عزیز من حرفم اینه که کاش مقایسه نمی کردین،
هرکدوم جایگاه خودشون رو دارن،

قبول کنین من که فاصله خیلی دوری از ارومیه دارم، ازش کمتر هم خبر دارم، شما (یا دوستان دیگه ای که یه وضعیتش آشنان) ، ببینین فعالیت ها چطور خواهد بود،
حالا بعدش شاید بشه مقایسه کرد...

magnet

عضو جدید
دوست عزیز من حرفم اینه که کاش مقایسه نمی کردین،
هرکدوم جایگاه خودشون رو دارن،

قبول کنین من که فاصله خیلی دوری از ارومیه دارم، ازش کمتر هم خبر دارم، شما (یا دوستان دیگه ای که یه وضعیتش آشنان) ، ببینین فعالیت ها چطور خواهد بود،
حالا بعدش شاید بشه مقایسه کرد...

فاصله من از جنوب و خلیج فارس دورتره ، خیلی دورتر از فاصله شما از اورمیه ....
با تمام احترام براتون ، نه . جوابتون به نظرم قابل قبول نبود.
من واسه بحرین هم تو نت ، اینجا و ..... مطلب می زنم ، حتی واسه پاراچنار و بوسنی و ....
مشکل این نیست .
نمی خوام بگم چیه تا بابک به دردسر نیفته !!!

آخرین ویرایش توسط مدیر:

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

من واسه بحرین هم تو نت ، اینجا و ..... مطلب می زنم ، حتی واسه پاراچنار و بوسنی و ....
مشکل این نیست .

دوست خوبم، فعالیت شما قابل ستایشه توی تاپیک خلیج فارس،
من خودم در حال حاضر خلیج فارس هم فاصله دارم ، بینشونم :دی
ولی اطلاعاتم و آشناییم با جنوب و خلیج فارس بیشتره،

بعدم من حرفم اینه که کاش تاپیک کاملا جدا می زدین برا دریاچه ارومیه، بدون مقایسه با خلیج فارس،
اگر اشکال نداره من خودم حاضرم این کارو انجام بدم ...

magnet

عضو جدید
دوست خوبم، فعالیت شما قابل ستایشه توی تاپیک خلیج فارس،
من خودم در حال حاضر خلیج فارس هم فاصله دارم ، بینشونم :دی
ولی اطلاعاتم و آشناییم با جنوب و خلیج فارس بیشتره،

بعدم من حرفم اینه که کاش تاپیک کاملا جدا می زدین برا دریاچه ارومیه، بدون مقایسه با خلیج فارس،
اگر اشکال نداره من خودم حاضرم این کارو انجام بدم ...

ممنون.
دوستان چند تایپیک زدن ، سعی می کنیم اونا رو ادامه بدیم .
درهرصورت این فقط نظرم بود.
همین. :gol:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر خوبیه
تاپیکی مرجع برای دریاچه ارمیه
(از زدن تاپیک های تکراری و البته بعضی فرافکنی ها هم جلوگیری میشه!!!!!!)

Sarp

مدیر بازنشسته

مشکل این نیست .
تو بگو

دردسرش با خودم
فقط نگه ندار که عقده ای میشی باد میکنی رو دستمون
بگو

Sarp

مدیر بازنشسته
باور کنید ارتباط این مردم دیگه از هم گسیخته
با علتش کار ندارم
ولی گسیخته
هیچ کدوم از اون خبر نداره هیچ ، مقصر هم میدونه !

magnet

عضو جدید
پسروي 10کيلومتري درياچه اروميه

پسروي 10کيلومتري درياچه اروميه

مدیر کل محیط زیست آذربایجان غربی با بیان اینکه تنها راهکار نجات دریاچه ارومیه از این وضعیت تامین 1.3 میلیارد متر مکعب آب به عنوان حقابه دریاچه است گفت: دریاچه در قسمت های جنوبی تا 10 کیلومتر پسروی کرده است.

به گزارش مهر، غلامعباس عباس نژاد در نشست دریاچه ارومیه که پیش از ظهر سه شنبه در سازمان محیط زیست برگزار شد، گفت: دریاچه ارومیه بیستمین دریاچه جهان و دومین دریاچه شور جهان است که در طی 15 سال گذشته هم شاهد کاهش نزولات جوی در این منطقه و هم شاهد استفاده بی رویه از آبهای سطحی و زیر زمینی اطراف آن بوده ایم.

وی افزود: در حال حاضر میزان نمک در دریاچه ارومیه به 380 تا 400 گرم در لیتر رسیده و این نمک کریستالیزه شده که این وضعیت بسیار خطرناکی است.

عباس نژاد با بیان اینکه تنها راهکار نجات دریاچه ارومیه از این وضعیت تامین 1.3 میلیارد متر مکعب آب به عنوان حقابه برای این دریاچه است گفت: در حال حاضر از 5 هزار و 700 کیلومتر مربع مساحت دریاچه ارومیه 2 هزار و 700 کیلومتر مربع آن تبدیل به شوره زار شده و ظاهر شدن گنبدهای نمکی در این دریاچه مدیریت آن را با معضلات جدی مواجه کرده است.

مدیر کل محیط زیست آذربایجان غربی افزود: در شمال دریاچه ارومیه پسروی کمتری نسبت به جنوب این دریاچه وجود دارد ولی قسمت های جنوبی در برخی جاها دریاچه تا 10 کیلومتر پسروی کرده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر درجه حرارت منطقه حدود 2 درجه افزایش پیدا کرده است، تصریح کرد: به این ترتیب میزان تبخیر از دریاچه ارومیه با شدت بیشتری انجام می شود لذا بایستی در حفظ آبهای حوزه دریاچه ارومیه اقدامات جدی انجام شود.

عباس نژاد با بیان اینکه انتقال آب بین حوزه ای را می توان به عنوان یکی از گزینه های مدیریت آب در دریاچه ارومیه در نظر گرفت، گفت: اما نباید این موضوع باعث ایجاد وابستگی در دریاچه ارومیه به آب حوزه های اطراف شود بلکه باید با مدیریت جامع آب خود حوزه ارومیه را حفظ کنیم.

وی در خصوص پرندگان مهاجر دریاچه ارومیه گفت: با توجه به افزایش میزان نمک در دریاچه ارومیه بسیاری از پرندگان از جمله فلامینگوها که به این دریاچه مهاجرت می کنند با نشستن نمک بر پر و بال آنها دچار مشکل می شوند و امکان پرواز از آنها گرفته شده است.

به گفته مدیر کل محیط زیست آذربایجان غربی، این استان با احیاء و آبرسانی به مراکز و تالاب هایی که پرندگان مهاجر بیشتر به آنها مراجعه می کنند سعی در بهبود وضعیت این زیست گاهها کرده است. همچنین بسیاری از دوستداران محیط زیست با دیدن پرندگان نمک نشسته با شستشوی پر و بال آنها به رها سازی این پرندگان کمک می کنند.البته جزیره های اشک و کبودان که در داخل دریاچه ارومیه قرار دارند و از نظر حیات وحش دارای اهمیت زیادی هستند تا کنون شاهد مرگ و میر پرندگان و دیگر حیات وحش نبوده است.

وی افزود: محیط زیست آذربایجان غربی اخیرا موفق شده پروژه ای را برای انتقال آب به جزایر دریاچه ارومیه با استفاده از لوله در کمیسیون زیربنایی دولت مصوب کند و به زودی با 18کیلومتر لوله کشی به جزیره اشک که یکی از سایت های مهم نگهداری گوزن زرد است آب انتقال داده می شود.

به گفته عباس نژاد، برای این پروژه که در سال 90 اجرایی می شود 500 میلیون تومان اعتبار از محل اعتبارات استانی در نظر گرفته شده است.

مدیر کل محیط زیست آذربایجان غربی تصریح کرد: با استفاده از هلی کوپتر و هواپیماهای پاور کرافت وضعیت دریاچه ارومیه بررسی می شود.

منبع

magnet

عضو جدید
دریاچه ارومیه ویژگی تالابی خود را از دست می دهد / مسئولان : جای خالی مشارکت های مردمی !!!

دریاچه ارومیه ویژگی تالابی خود را از دست می دهد / مسئولان : جای خالی مشارکت های مردمی !!!

رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه متاسفانه وضعیت فعلی و بحران از آستانه تحمل دریاچه ارومیه خارج شده است، ادامه داد: این امر نشان دهنده این موضوع بوده که در صورت ادامه این وضعیت دریاچه ویژگی تالابی خود را از دست داده و نیازمند اتخاذ تصمیمات درصت و خردمندانه در خصوص رفع این مشکل است.

وی سازمان حفاظت محیط زیست را مسئول حفاظت و صیانت از پارک ملی دریاچه ارومیه عنوان کرد و گفت: این نهاد برای انجام رسالت خطیر خود از پیشرفته ترین تئوری های دنیا برای مدیریت زیست بومی برای حفظ دریاچه ارومیه استفاده می کند.

رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه جای خالی مشارکتهای مردمی در حل بحران دریاچه ارومیه بشدت احساس می شود، ادامه داد: باید از طریق فرهنگ سازی و رسانه ای مدیریت قوی در حل بحران این زیست بوم با ارزش در سطح منطقه ای و ملی تلاش شود.

وی با اشاره به اینکه همگرایی و همز افزایی خوبی برای حل مشکل زیست محیطی دریاچه ارومیه به صورت جدی در سطح منطقه و ملی بوجود آمده، اظهار داشت: دریاچه ارومیه از مهمترین اکوسیستمهای تالابی ایرال محسوب شده و در این راستا همه اقدامات لازم در حوزه حفظ این زیست بوم با ارزش انجام شد.

رئیس سازمان محیط زیست کشور ارائه عنوان پارک ملی، ذخیره گاه زیست کره و تالاب بین المللی را از جمله اقدامات انجام شده برای حفظ جایگاه دریاچه ارومیه در عرصه های ملی و منطقه ای دانست و بیان داشت: اما متاسفانه هم اکنون وضعیت دریاچه بحرانی بوده و وسعت از پنج هزار و 700 به دو هزار و 700 کیلومتر مربع کاهش یافته است.

محمدی زاده در ادامه اظهار داشت: باید باور کنیم که در صورت عدم توجه کافی و تخصیص به موقع اعتبارات، همانطور که دریاچه اروال با وسعت 15 برابری دریاچه ارومیه خشک شد، این زیست بوم با ارزش نیز به صورت کامل نابود و خشک می شود.

منبع

نکته مهم اینکه با وجود ثبت دمای بالای 40درجه برای 5روز پیاپی در محدوده دریاچه ارومیه ، هیچ خبری از وضعیت دریاچه مخابره نشده است.

khosroshahiy

مدیر بازنشسته
تايپيك اجماع درياجه اورميه ااااااااااااا يالقيز گول قان آغلير

اورمو دنیزجیگی آزربایجانئن کؤکؤدؤر
قوروسا،کؤکؤن قورور
سو گؤنؤ سات 22 الینده سو
استادیوم

روز بازی شهرداری و تراکتور هر کس یک بطری آب با خودش به استادیوم بیاورد و روی آن بنویسد "برای کمک به دریاچه اورمیه" قبل از بازی باید هزاران بطری جلوی درب ورودی ورزشگاه روی زمین قرار داده بشه تا جلب توجه کنه، این طوری ممکنه عکاسان زیادی از این واقعه عکس بگیرند و حداقل در چند روزنامه و یا خبرگزاری منتشر بشه

تايپيك اجماع درياجه اورميه ااااااااااااا يالقيز گول قان آغلير