درخوست های مرتبط با: راهنمایی و نظرخواهی

archi_arch

مدیر بازنشسته
ببین بطور کلی خیلی خلاصه و ساده اینطوریه :
اول باید ریزفضاهایی که میخوای تو طرحت بگنجونی و درنظر بگیری رو واسه خودت لیست کنی. مثلا تعداد اتاقها (اتاق والدین، کودک، اتاق مهمان، اتاق کار و..) ، اشپزخانه ، سرویس بهداشتی، انباری و ... خلاصه هرچی که میخوای تو اون فضا باشه.
و بعد حداقل ابعاد لازم هر کدومشون رو از نویفرت درمیاری تا بدونی چقدر فضا لازم دارن.
بعد زمینتو درنظر میگری و تحلیل میکنی. اینکه جهت شمال به کدوم سمته. نور شرق و غرب و شمال و جنوب در کدوم سمته. بادگیریش چطوریه، از نظر سرو صدا از کدوم سمت اذیت میکنه، دید اطرافش چطوریه و اگه پنجره بخوره خوبه یا نه. ورودیها به کدوم سمت میتونه باشه که مزاحمتی نداشته باشه. اگه زمینت فرم خاصی داره تو کارت باید بهش توجه کنی.
بعد شروع میکنی به طراحی و چیدمان فصاها تو زمینت.
یه سری اصول هست که اگه تو کارت رعایت بشه خیلی خوبه. مثلا باید سعی کنی حداکثر استفاده از نور طبیعی رو داشته باشی. نور جنوب بهترین نوره و درنتیجه برای اتاقها خیلی مناسبه و بعد نور شمال تو اولویت قرار میگیره. هل و پذیرایی و اشپزخونه نور شمال براشون کافیه. نور شرق و غرب نورهای مزاحمن و خیلی نباید ازشون استفاده کرد. مخصوصا برای اتاقها! یا مثلا باید حتی الامکان طوری طراحی کنی که جلوی الودگی صوتی گرفته بشه و به حداقل برسه و...
بعد دیگه اینهارو درنظر میگیری و شروع میکنی به طراحی. فضاهاتو به اندازه ابعادی که میشه (حداقلش باید رعایت بشه) توی زمینت میچینی و اگه لازم بود فرم خاصی داشته باشه لحاظ میکنی.
درکل باید طوری طراحی کنی که بهترین حالت و بیشترین استفاده از فضا رو داشته باشی حالا یا با فرم دادن یا جابه جا کردن فضاها و ...

در حالت کلیش همینه. حالا شروع کن به طراحی و کم کم کارتو بذار اینجا با بچه ها روش کار میکنیم و وارد جزییاتش میشیم و اگه ایرادی داره رفع میکنیم . اونطوری بهتر میشه توضیح داد :victory:

archi_arch

مدیر بازنشسته
اگه دنبال يه كار طراحي در حد معماري هستيد به نظرم اين بخش رو يه سر بزنيد شايد جالب باشه براتون
تاپیک: تا به حال این سوال در ذهن شما آمده که " طرح را از کجا شروع کنم ؟ " ، " چی بکشم ؟ "
بنظرم این یکم زیادی سنگینه و بیشتر گیج میشه چون هنوز کامل هم نشده نمیتونه خیلی بهش کمک کنه.
یه سوییت 45 متری که از عمرانی ها میخوان این حرفارو نداره :D

mina.a.s

عضو جدید
مرسی عزیزممممممممممم
اره ازدی و ملت توی همه پایان نامه ها هست.
حالا میریم راجع به اون دوتا میگردم.ممنوووووووونننننننن

maryam_memar2008

عضو جدید
کمکم کن

کمکم کن

سلام مهندسان عزیز
میتونید در مورد طراحی آرامگاه کمکم کنید؟
البته آرامگاه یه شاعر گمنامه.
زمین شیب داره و یه تک درخت وسطش.
باید از چی الهام بگیرم؟یه رودخونه هم از وسطش عبور میکنه

n!mv

عضو جدید
به به !
از خیلی چیزا، از گمنامی شاعر،از شیب زمین ، ازدرختی که وسطه سایته ، از رودخونه، از سیال بودن شعر ، رابطه شعر با آب،ایستادگی مثل تک درخت ....
خوشم اومد، دوست دارم واسش اسکیس بزنم، اگه اسکیس زدم عکسشو میزارم!
راستی اگه اطلاعاتی ، سایتی ،چیزی داری که به فهم ما در مورد موضوع کمک مکنه،بذار تا ببینیم.

rohaaaaam

عضو جدید
درخواست راهنمایی - طراحی ویلا دختر خانواده دانشجوی موسیقی

درخواست راهنمایی - طراحی ویلا دختر خانواده دانشجوی موسیقی

با سلام..من دانشجوی معماری هستم و قراره یک ویلای مسکونی طراحی کنم.که دختر خانواده دانشجوی موسیقیه ..اگه این ویلا برای شما طراحی میشد دوس داشتین چطور طراحی شه که متناسب باشه با رشته تون و نیازهاتون؟؟؟لطفا منو راهنمایی کنین..(اتاق ...)ممنون..

rohaaaaam

عضو جدید
طراحی ویلا مسکونی

طراحی ویلا مسکونی

با سلام..من دانشجوی معماری هستم و قراره یک ویلای مسکونی طراحی کنم.که پدر خانواده متخصص قلب یا رزیدنت .خانوم خانواده مهندس کامپیوتر..دختر خانواده دانشجوی موسیقی.پسر خانواده دانشجوی معماری و یک دختر 4 ساله دارن..
از تموم کسایی که مرتبطن با هرکدوم ازین رشته ها میخوام منو راهنمایی کنن..
اگه این ویلا برای شما طراحی میشد دوس داشتین چطور طراحی شه که متناسب باشه با رشته تون و نیازهاتون؟؟؟لطفا منو راهنمایی کنین..(اتاق ..نشیمن..آشپزخونه و..)ممنون..
(نیازهاتون و علایقتون رو بگین)
(فرم و عملکرد)

یـــــــاس

عضو جدید
اگه من اون دختر خانـــــــــــــــواده بودم ترجیح می دادم اتاقــــــم آکوستیک باشه. با یه پنجـــــــــــــــــــــره خیلی گنده رو به دریا که هروقت دلم خواست صدای دریارو بشنوم ... دوست نداشتم صدای آب حموم رو از تو اتاق م بشنوم ... و اینکه یکی از متریال های ساخته خونه حتما فلز باشه ... اتاق های متعدد برای ساز های مختلف با توجه به ابعاد اتاق و فاصله مناسب برای زیر و بمی صدای سازهای مختلف، و فرمهای نرم و منحنی زیاد رو ترجیح می دادم ... .

samar_eng

عضو جدید
درخواست راهنمایی - رویکرد فرهنگی-اجتماعی

درخواست راهنمایی - رویکرد فرهنگی-اجتماعی

چه بناهای شاخصی را می شناسید که در آنها به رویکرد فرهنگی -اجتماعی توجه شده باشد؟
لطفا در این زمینه به من کمک کنید

memar21

عضو جدید
1- دانشکده معماری
2- فرهنگسرا
3- موزه
4- زائرسرا
5- مجتمع مسکونی 210 واحدی

mahan_mah57

عضو جدید
درخواست راهنمایی - انسان طبیعت معماری

درخواست راهنمایی - انسان طبیعت معماری

کسی از این درس اطلاعاتی داره؟؟؟

Papari20

عضو جدید
من همین ترم این واحد رو برداشتم و یک جلسه بیشتر سر کلاسش نبودم ولی تا اونجایی که تو همون جلسه دستگیرم شد این درس به ارتباط نهفته ی عناصر طبیعت با معماری می پردازه و تاثیر اونها رو روی معماری بررسی می کنه چیزی که شاید امروز برای ما زیاد ملموس نباشه چون تا حد زیادی پنهان باقی مونده برامون. مثل تاثیر پذیری معماری بشر از خورشید یا آب یا عناصر طبیعی دیگه....

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز

چجور اطلاعاتی منظورته دوست عزیز؟
اگر اینکه محتواش چیه اینکه رابطه یانسان و معماری و طبیعت رو بررسی میکنه
هندسه موجود در اونها
تناسبات طلایی موجود در طبیعت و بدن انسان که در عین گوناگونی میبینیم که چه وحدت و نظمی برش حاکمه
و رابطه اونو با معماری بررسی میکنیم و میبینیم که از اون نظم چطور در معماری استفاده میکنیم
مثلا استاد ما بعنوان اولین اسکیس ازمون خواست ساختار صدف رو بررسی کنیم و بر اساس ساختار اون یک استادیوم طراحی کنیم

این تاپیک هم میتونه بهت کمک کنه:gol:
انسان - طبیعت - معماری

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ميشه كمي بيشتر وضيح بديد؟
منظورتون اينه كه كدوم بناها با توجه به فرهنگ طرحي شدند؟مثلا مقبره نادرشاه در ايران يا برجهاي بتروناس در مالزي نمادي از فرهنگ اون كشوره
منظورتون اينه؟

hamidfar

عضو جدید
کمک در انتخاب سایت در تهران

کمک در انتخاب سایت در تهران

سلام یه سایت تو تهران سراغ دارید که شیب زیاد داشته باشه نقشه توپوگرافی دقیق هم داشته باشه مساحتش هم 2000 متر کمتر نباشه.ممنون میشم اگه معرفی کنید و نقشه اش رو برام ای میل کنید.خیلی ممنون.

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اینجوری که گیر نمیاد اگه میخوای شیب داشته باشه برو شهرداری و تو منطقه 1 دنبال زمین باش تو گوگل ارث هم اول ببین خالی باشه اگه مهمه که خالی باشه
:gol:

ixabedi

کاربر فعال
درخواست راهنمایی - وضعیت قرار گیری زمین

درخواست راهنمایی - وضعیت قرار گیری زمین

بر چه اساسی یه زمین را شمالی و یا یک زمین را جنوبی میخوانن؟همینطور شرقی و غربی
چرا زمین جنوبی خوبه؟

DDDIQ

مدیر ارشد
سلام دوست عزیزم
به طور معمول خانه‌ها را در راستای شمالی -جنوبی یا شرقی-غربی می‌سازند
حالا اگر در (نیمکره شمالی)

در خانه هایی که از شمال وارد میشی و به حیاط وارد میشی و خانه اصطلاحا درب حیاط نامیده میشه
در خانه هایی جنوبی ابتدا وارد خانه میشوی و اصطلاحا درب هال گویند

و این مساله هم بر میگرده به اینکه نور جنوب نور مناسبی هست و در نیمکره شمالی برای استفاده از این نور در راستای شمالی جنوبی ( زمین مستطیل ) میسازن که از این نور بهره بگیرن
و شما اینطور تجسم کنین که اگر توی یه کوچه که در راستای شمالی جنوبی ساخته شده قرار بگیری رو به شمال بایستی حیاط خانه روبرویی (شمالی ) و درب هال خانه جنوبی پشت سر شما در کوچه قرار میگیرن

ixabedi

کاربر فعال
ممنونم از پاسختان...
برداشت من ...لطفا اگه اشتباه است تصحیح بفرمائید
در جهت شمال و جنوب که قرار داشته باشیم
وضعیت یک ساختمان را از لحاظ جنوبی و شمالی بودن را نسبت به خیابان می سنجیم بدین معنی که
اگر خیابان در سمت شمال و بنا در سمت جنوب باشه ساختمان جنوبی گفته میشه
و اگر خیابان در جنوب و بنا در سمت شمال قرار داشته باشه ساختمان شمالی گفته میشه
در ساختمان جنوبی ابتدا وارد ساختمان می شویم ولی در ساختمان شمالی ابتدا وارد حیلط می شویم
در مورد تصویر زیر اگر نظری دارید لطفا بفرمائید؟

DDDIQ

مدیر ارشد
ممنونم از پاسختان...
برداشت من ...لطفا اگه اشتباه است تصحیح بفرمائید
در جهت شمال و جنوب که قرار داشته باشیم
وضعیت یک ساختمان را از لحاظ جنوبی و شمالی بودن را نسبت به خیابان می سنجیم بدین معنی که
اگر خیابان در سمت شمال و بنا در سمت جنوب باشه ساختمان جنوبی گفته میشه
و اگر خیابان در جنوب و بنا در سمت شمال قرار داشته باشه ساختمان شمالی گفته میشه
در ساختمان جنوبی ابتدا وارد ساختمان می شویم ولی در ساختمان شمالی ابتدا وارد حیلط می شویم
در مورد تصویر زیر اگر نظری دارید لطفا بفرمائید؟

درست هست دوست عزیزم

aseman.

عضو جدید
سلام طرح ماهم طراحی بیمارستان 150-200 تختخوابی در شهر اراک هست (دانشگاه مهر اراک)
ولی یه استاد دیگه گفته کلینیک تخصصی، یه استاد دیگه هم گفته کتابخانه....:surprised:

samar_eng

عضو جدید
ميشه كمي بيشتر وضيح بديد؟
منظورتون اينه كه كدوم بناها با توجه به فرهنگ طرحي شدند؟مثلا مقبره نادرشاه در ايران يا برجهاي بتروناس در مالزي نمادي از فرهنگ اون كشوره
منظورتون اينه؟

من کلا دارم درباره رویکرد فرهنگی در معماری کار میکنم و استاد خواسته علاوه بر توضیحاتی در این مورد و تهیه مقاله به بررسی نمونه ها هم بپردازم.البته الان خیلی اطلاعات ندارم:( نیاز به کمک دارم.
می دونم دکتر نقره کار (علم و صنعت ) مقالاتی درباره فرهنگ ومعماری داره اما هنوز دسترسی پیدا نکردم

varior

عضو جدید
مثلا می تونم یه قسمت از پروژه پایانی رو اختصاص بدم به ساخت ماکت حجمی از یه بنای خاص مثل ساخت مسجد الاقصی با یونولیت و پوشش و تزیین اون با مقوا و...

که واسه ترم بعدی که میخان ماکت کار کنن یه مقدار آماده بشن.

نظرتون چیه؟

ببخشید اینجا اینو میگم ولی برای یک معمار مهمه بدونه این بنا مسجدالقصی نیست
مسجدالقصی سالهای پیش سوخته و خرابه شده، نام این مسجد قبه الصخره هست.

abasjgh

عضو جدید
اصول و روند طراحی معماری

اصول و روند طراحی معماری

سلام به اساتید و کاربران گلم
میخواستم بهم اگه میش کمک کنید
چند روز دیگه کنفرانس دارم
موضوع کنفرانسم هم هست : اصول و روند طراحی در معماری (از شروع تا پایان )
اگه مطلبی در این مورد دارید برام بزارید ممنون میشم

bobo_pooya

عضو جدید
در خواست نقشه روستا برای پروژه روستا

در خواست نقشه روستا برای پروژه روستا

به فایل اتوکد نقشه روستا، برای پروژه روستا احتیاج دارم
با تشکر

abasjgh

عضو جدید
دوست ممنون از راهنماییتون
ولی فایل رو دانلود میکنم جواب نمیده
word 2003 دارم اگه 2007 هست بهم بگید ممنون؟
اگه میتونید تبدیل کنید

بالا