درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام
من دنبال تعربف رفرمبنگ و کراکبنگ و الکلاسیون و عدد اکتان در بنزین می گردم شما می تونید بهم بگید؟

تبدیل کاتالیستی یا ریفورمینگ:
ریفورمینگ، نوعی بازآرایی یا تجدید ارایش مولکولی است. که در اغلب صنایع پالایش استفاده می شود. در این فرآیند تعداد اتم های کربن در خوراک و محصول یکی بوده ولی تعداد اتم های هیدروژن ان ها با هم متفاوت است.

شکست یا کراکینگ:
کراکینک به معنای شکستن ترکیبات پیچیده تر به ترکیبات ساده تر است و یکی از ، فرآیندهایی است که در صنایع پالایش جهت شکستن هیدروکربن های سنگین و بزرگ با نقطه جوش بالا و در نتیجه ان ها به هیدروکربن های سبک و کوچک تر نظیر پارافین و اولفین ها استفاده می شود.

عملیات آلکیل دار کردن یا آلکیلاسیون:
اضافه کردن یک رادیکال ایکیل به یک هیدروکربن را گویند. این فرایند اولین بار در آلمان برای تولید مواد واسطه رنگ ها به کار رفت. برای الکیلاسیون می توان از اولفین ها ، الکل ها ، الکیل هالیدها استفاده کرد. معمولا در دمای 400 تا 250 درجه سانتی گراد صورت می پذیرد.

درجه آرام سوزی یا عدد اکتان:
یکی از ویژگی های مهم بنزین خودرو و هواپیما شماره اکتان می باشد. عدد اکتان عبارت است از درصد ایزواکتان که در مخلوطی از ایزواکتان و هپتان نرمال تعیین می شود.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
Solubility of Carbon Dioxide in Benzene, Toluene and normal
Heptane at high-pressures

دانلود

Modeling of Solid – Supercritical Fluid Phase Equilibria
of Asymmetric Systems by EOS – G ex Models

دانلود

بررسي اثر تغيير فشار بر واکنش سنتز فيشر-تروپش در فاز فوق بحراني
دانلود

پسوردها:www.www.www.iran-eng.ir

بطور کلی یه وسیله تزریق مواد هست. که مواد مختلفی جهت تزریق استفاده می شود.
خب منم گفتم توي علم پزشكي واسه تزريق بكار ميره
الان ديگه حتما در جريان هستين كه موتور نانو رو دارن ميسازن! اونم كارش مث همينه و رسوندن دارو بطور مستقيم به همون بافت معيوب ! ;)

ABBAS_GHADERI

عضو جدید
کاربرد اتیلن

کاربرد اتیلن

از دوستان کسی هست که مطلبی راجع به کاربرد اتیلن دارشته باشه

Hamed2420

عضو جدید
اتيلن با جرم مولكولي 0536/28 يكي از مهمترین محصولات توليدي صنايع شيميايي است و به مقدار زياد در توليد مواد مختلف به‌كار مي‌رود. مهم‌ترين‌كاربرد آن در صنايع‌ پليمري و در تهيه لاستيك‌ها، رزين‌ها، فيبرها و الاستومرهاست.
اين ماده كه سبك‌ترين پلي‌اولفين است، يك گاز بي‌رنگ، قابل اشتعال و با بوي شيرين مي‌باشد.
بيشتر خواص شيميايي اتيلن به علت پيوند دوگانه آن است كه به سادگي با واكنش‌هاي افزايشي مي‌توان آن را باز نمود. از واكنش‌هاي شيميايي که منجر به تولید محصولات تجاري مهم می‌شود، می‌توان به موارد زير اشاره نمود :
1- پليمريزاسيون، مهم‌ترين واكنش شيميايي آن در مقیاس صنعتي آن به شمار مي‌رود.
2- اكسيداسيون، تولید اتيلن‌اكسايد كرده و از آن محصولات مهمي ‌مانند گلايکل، استالدئيد و وينيل‌استات به دست می‌آید.
3- واكنش‌هاي افزايشي، شامل هالوژناسيون، آلكيلاسيون، اليگومريزاسيون و هيدروژناسيون كه با این واکنش‌ها محصولات مواد مهمي‌ مانند دي‌كلرايد‌اتيلن، دي‌برمايد‌اتيلن، اتيلن بنزن، آلكيدهاي آلومينيوم، آلفا‌اولفين‌ها و الكل‌اتانول تولید می‌گردد.

اتيلن از هيدروكربن‌هاي اشباع شده مثل نفت، اتان و گازوئيل به دست مي‌آيد. اگرچه هر نوع هيدروكربن اشباع شده را مي‌‌توان در يك فرآيند شكست با بخار آب به اتيلن تبديل نمود، ليكن مواد اوليه عمده و رايج جهت توليد اتيلن در جهان به نفتا، اتان، پروپان، بوتان و گازوئيل محدود مي‌شود. هر چه هيدروكربن سنگين‌تر باشد مقدار اتيلن توليدي نسبت به خوراك مصرفي كاهش مي‌يابد. و در عوض محصولات جانبي مانند پروپيلن، بنزين، برش چهاركربنه و نفت كوره افزايش مي‌يابد. بيشترين ميزان اتيلن نسبت به خوراك ورودي، در استفاده از خوراك اتان حاصل می‌گردد. اگرچه اتان بالاترين بازده را براي توليد اتيلن دارد. ليكن انتقال اتان از لحاظ اقتصادی به صرفه نمی‌باشد و تقريبا بايد آن را در محل توليد، مصرف نمود؛ و این در حالي است كه نفت و گازوئيل به سادگي توسط كشتي‌هاي بزرگ قابل انتقال است. اين موضوع باعث شده كه مصرف اتان به عنوان ماده اوليه اتيلن به نقاط خاصي از جهان محدود شود. (مثل ماهشهر و عسلويه كشور خودمان)
اصولا مصرف اتان به عنوان خوراك واحدهاي اتيلن در امريكاي شمالي و خاورميانه متداول است در صورتیکه در امريكاي شمالي، اروپا، ژاپن و آسياي شرقي نفت به وفور به عنوان خوراك واحدهاي توليد اتيلن مصرف مي‌شود.
اتيلن عمدتاً از شكست هيدروكربن‌ها با بخار آب توليد مي‌شود. اصول همه فرآيندهای تولید شبيه هم است، ليكن به طور كلي چون در توليد اتيلن از اتان محصول جانبي ناچيزي توليد مي‌شود، اين فرآيند ساده‌تر از فرآیند تولید با خوراک نفت یا گازوئیل است؛ چون محصولات مراحل تفكيك بسيار محدود مي‌باشد

hadichegini

عضو جدید
salam manye daneshjoye term akharam ye maghale darmord sakhte katalist zigler-nata mikhastam aghe betonid komak koni mamnoon mishaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaam

hadichegini

عضو جدید
salam manye daneshjoye term akharam ye maghale darmord sakhte katalist zigler-nata mikhastam aghe betonid komak koni mamnoon mishaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaam

hadi chegini

shinto

عضو جدید
خب منم گفتم توي علم پزشكي واسه تزريق بكار ميره
الان ديگه حتما در جريان هستين كه موتور نانو رو دارن ميسازن! اونم كارش مث همينه و رسوندن دارو بطور مستقيم به همون بافت معيوب ! ;)
دقیقا سیستم بدن مثل چندین راکتور همزن دار که بطور سری و موازی هستند کار میکنه.
و تزریق یه ماده هم نقش ردیاب رو داره.
ببخشید اینو میگم. افرادی که مواد مخدر مصرف میکنند این ماده ردیابیه که فقط چند ساعت در بدن میمونه و اثرش بعد از مدتی از بین میره و مجدد نیاز به تزریق دارن

sahand_nima

کاربر فعال
کمک

کمک

سلام به همگی
اگه زحمتی نباشه یه نیگاهی هم به این کتاب بندازین. شدیدا نیازمندم
Diffusion: Mass Transfer in Fluid Systems (Cambridge Series in Chemical Engineering)
by E. L. Cussler (Author)
Product Details

• Paperback: 580 pages
  • Publisher: Cambridge University Press; 2 edition (January 15, 1997)
  • Language: English
  • ISBN-10: 0521564778
  • ISBN-13: 978-0521564779
http://www.amazon.com/Diffusion-Transfer-Cambridge-Chemical-Engineering/dp/0521564778

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یکی مرا یاری نماید

هر چی R داریم بنویسه واسم
R ثابت عمومی گازهاستاا، منظورم توی هرچی حالت و سیستم و.... هستش

مرسی
توی ترمو وایلن هست ولی کامل نیست !

sami-jun

عضو جدید
8.314j/mol*k=8.314m^3 pa/mol k=83.14cm3 bar/mol k=8314 cm3 kpa/mol k=82.06 cm3 atm/mol k=62356 cm3 t0rr/mol k=1.987 cal/mol k=1.986
btu/lb mol R
7302 ft3 atm/lb mol R

10.73ft3 psia/lbmol R

1545ft lbf/lb mol R
اینا رو از کتاب ون نس نوشتم

آخرین ویرایش:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
یکی مرا یاری نماید

هر چی R داریم بنویسه واسم
R ثابت عمومی گازهاستاا، منظورم توی هرچی حالت و سیستم و.... هستش

مرسی
توی ترمو وایلن هست ولی کامل نیست !
آخر کتاب ون نس همه رو نوشته کامل کامل. بهش مراجعه کن.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
تهيه کامپوزيت پلي پيرول و استايرن بااستفاده از مواد افزودني مختلف و مطالعه هدايت الکتريکي و شکل شناسي آنها
دانلود

پسورد:www.www.www.iran-eng.ir

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
تهيه کامپوزيت پلي پيرول و استايرن بااستفاده از مواد افزودني مختلف و مطالعه هدايت الکتريکي و شکل شناسي آنها
دانلود

پسورد:www.www.www.iran-eng.ir

مي مو

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من دانشجوي ترم آخر هستم يه موضوع براي پروژه مي خوام .
من دانشجوي دانشگاه آزاد هستم و امكانات آزمايشگاهي ندارم.( چون ما ورودي اول اين رشته توي دانشگاه هستيم.)
اگه بشه تا 4 -5 روزه ديگه بهم جواب بدي ممنون مي شم.
mthakhamanesh@gmail.com

maryam_m_chem

عضو جدید
solution manual

solution manual

با سلام به همه مهندسین عزیز!
من دنبال این دوتا حل المسائل می گردم.لطفا به من کمک کنید.
solution manual to Transport phenomena Second edition by R Byron Bird Warren E|Stewart Edwin N Lightfoot

solution manual to Applied Mathematics and modeling for (chemical engineers by Richard G Rice (Author

k_siroos

مدیر بازنشسته
همیشه در خطوط انتقال گاز یک گاز وجود ندارد و چند گاز وجود دارد و این احتمال ها وجود دارد:
1- جسم اینرت(بی اثر) ممکن است در زمستان باعث پدیده هیدرات شود
2- ممکن است باعث نوعی واکنش شود.
3- افزایش هزینه

خب فرض كنيد يه گاز اينرت پيدا بشه....
با چي تزريق كنن ؟ چجوري بايد گاز اصلي رو پيش ببره ؟ حتما بايد يه نيرو محركه داشته باشه . پس اونم كمپرسور ميخواد ;)

مرسی بچه ها ، دلایل قشنگی بود ... تازه داشتم به بحث جداسازی اون گاز اینرت هم بعد از انتقال فکر می کردم !!! :D;)

k_siroos

مدیر بازنشسته
سلام . در رابطه با موضوعات زیر اگه مطلبی دارید لطف کنید بگذارید روی سایت :

- روش های مختلف صنعتی تولید هیدرات گازی

- BFD مربوط به تولید هیدرات گازی

- تسریع کننده های تشکیل هیدرات

- عکس های مربوط به واحد تولید هیدرات در صنعت

اگر مطلبی در این زمینه دارید لطفا برای پیوستگی با مطالب پیشین دوستان ، در پست " هیدرات گازی " قرار بدین .

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته
با سلام
راستش یه زحمت داشتم براتون گفتم شما بازم می تونید بهم کمک کنید من دنبال یه کتاب برای پروژم هستم ولی هر چه می گردم پیدا نمی کنم گفتم شاید شما بتونین برام پیدا کنین و لینکشو بدین بهم تا بگیرم آخه مطمئنم که هست و پیدا میشه ولی من خوب بلد نیستم بگردم اسم کتاب پایین نوشتم ممنونم اگه برام پیداش کنین
کتاب
Uncertain Rule-Based Fuzzy Logic Systems: Introduction and
New Directions, by Jerry M. Mendel, and published by Prentice-Hall, 2000 -2001.
یابت تمام زحماتی که بهتون دادم و می دم تنها آرزوم اینه که بتونم یه روز جبرانشون کنم
اين كتابو نتونستم پيدا كنم .فكر كنم تو نت نباشه:)بازم شرمنده دوست من.ولي كتاب دلر مورد منطق فازي تو نت خيلي زياده;)
من دنبال حل المسائل استاتیک مریام ویرایش ششم می گردم ممنون می شم کمکم کنید
دانلود1
دانلود2
دانلود3
دانلود4
دانلود5
دانلود6
دانلود7
دانلود8
دانلود9
Solutions Manual

حل مسايل انتفال جرم تريبال جلد 2
عمليات مكيب حل جلد 2
ممنون
دوست عزيز انتقال جرم تريبال تو نت موجود نيست.
حل المسايل عمليات واحد مك كيبDownload
با سلام . من دانشجوی طراحی فرایند هستم .
و این کتاب رو دانلود کردم اما نتونستم رایگان دانلود کنم . اگه میشه برام دانلود کنین.
دوست عزيز من متوجه منظورتون نشدم ميشه واضح تر بگيد
با سلام به همه مهندسین عزیز!
من دنبال این دوتا حل المسائل می گردم.لطفا به من کمک کنید.
solution manual to Transport phenomena Second edition by R Byron Bird Warren E|Stewart Edwin N Lightfoot

solution manual to Applied Mathematics and modeling for (chemical engineers by Richard G Rice (Author
solution manual to Transport phenomena
Download
خود كتاب دوم رو پيدا كردم ولي حل المسايلشو نتونستم پيدا كنم

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته
سلام.من به دنبال این کتاب هستم.Mathematical Modeling for Flow and Transport Through Porous Media

<em>Reprinted from `TRANSPORT IN POROUS MEDIA', 6:5/6</em>, 1992, 308 p., Hardcover
ISBN: 978-0-7923-1616-9

Usually dispatched between 3 to 5 days
144,95 €

سلام به همگی
اگه زحمتی نباشه یه نیگاهی هم به این کتاب بندازین. شدیدا نیازمندم
Diffusion: Mass Transfer in Fluid Systems (Cambridge Series in Chemical Engineering)
by E. L. Cussler (Author)
Product Details

• Paperback: 580 pages
  • Publisher: Cambridge University Press; 2 edition (January 15, 1997)
  • Language: English
  • ISBN-10: 0521564778
  • ISBN-13: 978-0521564779
http://www.amazon.com/Diffusion-Transfer-Cambridge-Chemical-Engineering/dp/0521564778

لطفا به این هم نظری بندازین:
Chemical Engineering Kinetics (Paperback)

by J.M. Smith (Author)
Product Details

• Paperback: 676 pages
  • Publisher: McGraw-Hill Inc.,US; 3rd edition (June 1, 1981)
  • ISBN-10: 0070665745
  • ISBN-13: 978-0070665743
http://www.amazon.com/Chemical-Engi...=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1225888550&sr=1-1

اين كتاب ها تو نت نيست.:(

سلام
من دانشجوي ترم آخر هستم يه موضوع براي پروژه مي خوام .
من دانشجوي دانشگاه آزاد هستم و امكانات آزمايشگاهي ندارم.( چون ما ورودي اول اين رشته توي دانشگاه هستيم.)
اگه بشه تا 4 -5 روزه ديگه بهم جواب بدي ممنون مي شم.
mthakhamanesh@gmail.com
خوب در چه زمينه اي دوس داري ؟ پروژه صنعتي ميخواي ؟ موضوع هاي مربوط به حرارت خوبه
طرا حي ها هم هست اگه بلدين با هايسيس كار كني

k_siroos

مدیر بازنشسته
ببين اين بدردت ميخوره ؟
Extraction Of Methane From Gas Hydrates Using Anaerobic Archaebacteria
البته خلاصست
حالا تا چه حد ميخواي ؟ پروژست ؟‌موضوعشو ميشه دقيق بگي ؟

مرسی نیما جان ...
پروژه مربوط به درس فرآیندهای گازم هست ... موضوعش هم در رابطه با کلیات هیدرات های گازیه ... تقریبا آماده شده ولی می خواستم این بخش هاش رو تکمیل کنم ولی فرصت برگردون مقاله انگلیسی رو ندارم ... :gol:

بالا