درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان............
به منابع دقیق کنکور ارشد مهندسی شیمی با ضرایب دروسش نیازمندم........
لطفا کمکم کنید
با تشکر
سلام مهندس
بهترین منبع همون دفترچه راهنمای ارشد سازمان سنجش راحت هم پیدا میشه

zohreh_m356

عضو جدید
كسي مطلبي درباره شيرين سازي بنزين داره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟خيلي لازم دارم . پليزززززززز هلپ

m3164

کاربر فعال تالار مهندسی شیمی
کاربر ممتاز
درباره بسترهاي سيالي يه سري اطلاعات حتي مقاله مي خواستم
بي نهايت ممنون....

مدلسازی و شبیه سازی دینامیکی مدل اسو ، واحد کراکینگ کاتالیزوری بستر سیال؛

پیوست ها

• Fluidized Bed.rar
    1.4 مگایابت · بازدیدها: 0

jaguar19

عضو جدید
سلام
1. آب جوش سریعتر منجمد میشه یا آب سرد؟چرا؟
2.تفاوت انحلال و حلالیت چیه؟

GNMS

عضو جدید
سلام

jaguar19 عزیز با سلام

تا اونجایی که من میدونم آب جوش. بصورت مشخص دلیلش رو نمیدونم، اما یه جایی خوندم که ساختار ملکولی آب در حالت جوش و یخ مثل هم هست ولی در حالت مایع متفاوته. واسه همین انرژی کمتری برای تبدیل آب جوش به یخ لازمه.

GNMS

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
سلام
تو ترمو بحث یخچال کارنو بری نوشته
چون هرچه دمای محفظه سر بیشتر باشه(یعنی اب جوش بزاریم تویخچال) و هرچه موتور خنکتر(که پنکه میزارن پشتس) بازده هی بیشتر است

m3164

کاربر فعال تالار مهندسی شیمی
کاربر ممتاز
سلام

آب جوش سریعتر منجمد می شود!
دلیل این پدیده ترکیبی از عوامل مختلف رو شامل میشه و دلیل مجزا و مشخصی نداره. از جمله اونها میشه عوامل زیر رو نام برد:
1- تبخیر: آب جوش سریعتر تبخیر میشه و در نتیجه مولکولهای تبخیری گرما رو با خودش از مایع جدا میکنن. ضمناً کم شدن جرم هم در نتیجه تبخیر باعث سریعتر یخ زدن میشه.
2- نوع یخ زدن: آب سرد از بالا به پایین یخ میزنه در حالی که آب گرم از پایین به بالا منجمد میشه. در واقع با یخ بستن سطح آب سرد انتقال گرما کندتر انجام میشه و میشه گفت که این لایه درست مثل یک پتو عمل میکنه.
3- نمکها و گازهای حل شده: گازها و بعضی از نمکهای محلول در آب (مثل آهک) با گرم شدن از محیط آب خارج میشن در حالی که در نمونه سرد هنوز وجود دارن در نتیجه آب گرم کمی خالصتره و سریعتر یخ میزنه.
4- جریان همرفت: سرعت جریان همرفت در آب گرم سریعتره در نتیجه تبادل گرمایی هم به همون اندازه بیشتره و دما سریعتر پایین میاد.

اینها دلایل عمده ایه که میشه بهشون اعتماد کرد اما اگه جواب خیلی دقیق میخوای بذار یکم بیشتر در مورد مکانیسم یخ زدن در این دو حالت کنکاش کنیم تا بهتر متوجه بشی:
آب از خیلی جهات یک مایع استثناء ست از جمله وقتی بحث انجماد پیش میاد هم یک پدیده جالبی رو نشون میده؛ یخ سبکتر از آبه! در نتیجه بر روی آب شناور میشه. حالا نکته کجاست؟
نکته قضیه به اونجا بر میگرده که آب گرم از کف ظرف شروع به سرد شدن میکنه. ذرات میکروسکوپی یخ بصورت معلق در آّب در نزدیکی کف ظرف تشکیل میشن. این ذرات سبکتر از آب اطرافشونن. پس مثل یک بالون به بالا صعود میکنن. در نتیجه با آب گرمتر بالای ظرف مواجه میشن و گرما رو از اونها میگیرن و دوباره به شکل مایع به آرومی به سمت کف ظرف حرکت میکنن. این چرخه صعود ذرات یخ و جریان رو به پایین آب در آب گرم باعث میشه که بسرعت دما کاهش پیدا کنه و از طرف دیگه باعث میشه تا آب بالای ظرف با کف ظرف برخورد کنه و در همونجا منجمد بشه. این توضیحیه برای اینکه چرا آب گرم از کف یخ میزنه. اما در آب سرد چه اتفاقی می افته؟
در آب سرد (کمتر از 4 درجه سانتیگراد) همین اتفاق صعود ذرات میکروسکوپی یخ به همون شکل انجام میشه اما مشکل اینجاست که بدلیل سرد بودن آب، این یخ های صعود کرده به این راحتی ها آب نمیشن و دوباره به پایین برنمیگردن. در نتیجه چرخش آب در آب سرد بسیار کند انجام میشه؛ نتیجه اینه که سطح آب سرد از ذرات ریز یخ پر میشه تا جایی که به آرومی سطح اون کاملاً یخ می بنده و آب سرد با چرخش ضعیف خودش در داخل حفره داخلی آهسته آهسته سردتر میشه.
مکانیسم یخ بستن هر دو حالت یکسانه اما از لحاظ زمانی، آب گرم در بعضی مواقع میتونه از آب سرد جلو بزنه چون سرعت چرخش آب در اون شدیدتره. برای مثال عامیانش شاید بشه لاکپشت و خرگوشی رو تصور کرد که از دو نقطه متفاوت استارت میزنن. لاک پشت 1 متر تا خط و خرگوش 100 متر تا خط. به نظرت کدوم اول میشن؟

تـفـاوت انـحـلال و حـلالـیـت:
انحلال پذيری و حلاليت دارای دو مفهوم کاملاً متفاوتند،
روی سخن انحلال پذيری با «حـل شـونـده» و قابليت حل شدن آن در يک حلال معين (مثلا آب) دردمای مشخص است،
در حالی که حلاليت به «حـلال» اشاره دارد و توانايی حلال را برای حل کردن مقدار معينی از يک حل شونده مشخص در دمای ثابت مطرح می کند.
به عنوان مثال می توان گفت که: "حلاليت آب برای حل کردن نمک خوراکی از الکل بيشتر است و هم اين که انحلال پذيری نمک خوارکی از الکل بيشتر است" اين دو عبارت دو مفهوم ولی يک نتيجه را در بر دارند. در حالی که عبارت "حلاليت نمک خوراکی در آب از حلاليت آن در الکل بيشتر است" بطور کلی نادرست است.

Nazanin ss

عضو جدید
حل معادله اویلر

حل معادله اویلر

کسی میتونه این معادله رو ب روش اویلر حل کنه ؟؟؟؟؟؟
A + X –----K1-----> 2X
X + Y ----K2-----> 2Y
Y ------K3----->Z
روش محاسبه :
d[X]/ dt = 2K1 [A] [X] – K2 [X] [Y]
d [Y] / dt = 2K2 [Y] [X] – K3 [Y]
d[Z] / dt = K3 [Y]
t0 =0
tN =10
N =200

asal_hn87

عضو جدید
شبیه سازی واحد تصفیه قند

شبیه سازی واحد تصفیه قند

[h=2]شبیه سازی واحد تصفیه قند[/h]
سلام به همه
کسی درباره تصفیه قند یا چگونگی تولیدش گزارش کارآموزی یا مقاله یا شبیه سازی داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
تو رو خدا کمکم کنین مربوط به پایان ناممه....​

a-mokhtari

عضو جدید
حل کتاب کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی دکتر ارجمند مهربانی

حل کتاب کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی دکتر ارجمند مهربانی

فورررررری:Dسلام ----از بچه ها کسی حل کتاب کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی دکتر ارجمند مهربانی را داره . فورررررری

a-mokhtari

عضو جدید
با تشکر -منظورم حل تمرین و جزوه دکتر ارجمند مهربانی دانشگاه صنعتی اصفهانه

با تشکر -منظورم حل تمرین و جزوه دکتر ارجمند مهربانی دانشگاه صنعتی اصفهانه

کتاب با تشکر -منظورم حل تمرین و جزوه دکتر ارجمند مهربانیQUOTE]

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
کسی میتونه این معادله رو ب روش اویلر حل کنه ؟؟؟؟؟؟
A + X –----K1-----> 2X
X + Y ----K2-----> 2Y
Y ------K3----->Z
روش محاسبه :
d[X]/ dt = 2K1 [A] [X] – K2 [X] [Y]
d [Y] / dt = 2K2 [Y] [X] – K3 [Y]
d[Z] / dt = K3 [Y]
t0 =0
tN =10
N =200
واسه محاسبات عددی میخوای؟

k_siroos

مدیر بازنشسته
بچه ها در رابطه با خالص سازی بیوگاز به وسیله غشاء به یک سری مطلب نیاز دارم ، البته خودم تو مقالات انگلیسی یک چیزهایی پیدا کردم ولی هنوز راضی نیستم ازشون .

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته
بچه ها در رابطه با خالص سازی بیوگاز به وسیله غشاء به یک سری مطلب نیاز دارم ، البته خودم تو مقالات انگلیسی یک چیزهایی پیدا کردم ولی هنوز راضی نیستم ازشون .

فرآیندش مشابه شکل زیر هستش.

تو این فایلی که ضمیمه کردم فصل چهارش یه سری مطلب هست.امیدوارم مفید باشه

پیوست ها

• 123.s.pdf
    1.7 مگایابت · بازدیدها: 0

shabnam...

عضو جدید
کاربر ممتاز
لطفا هرکی می تونه جواب بده!!!

لطفا هرکی می تونه جواب بده!!!

chan vaght dg emte payani daram va jvbo nemidunam.har ki midune lotfan jvbo baram bezare,mamnuun az hamatun.
سوال:مخلوطی از کربن و گوگرد به وزن 2 گرم می سوزد و مخلوطی ازso2 و co2 با جرم 6 گرم می دهد. جرم کربن موجود در مخلوط اولیه چقدر است؟
2moadeleo 2 majhuli hal mishe!ama rahe hal mikham.
:eek:
.

آخرین ویرایش:

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

سلام به خاطر اثر امپمبا

نقل قول از دوست خوبم
seabride
[FONT=&quot]سلام[/FONT]
[FONT=&quot]اگه منظورت اینه که چرا آب گرم درون فریزر زودتر از اب سرد منجمد میشود[/FONT]
[FONT=&quot]باید خدمتتون عرض کنم که وقتی آب گرم رو درون فریزر قرار میدهیم دمای بالای اب باعث میشه سنسور های فریزر عمل کنند و موتور شروع به کار کند و همین کار موتور باعث میشه که دما مجدد پایین برود و اب زودتر یخ ببندد که این امر موجب مصرف انرژی بیشتر شده رو این حساب توصیه می کنند که هیچ وقت اب گرم درون فریزر یا یخچال قرار ندهید[/FONT]
[FONT=&quot]اینو من نمیگم یکی از استادای برجسته توی یه کتاب انتقال حرارت تالیف خودشون توضیح دادن[/FONT]
[FONT=&quot]البته اسم کتابه یادم نیست[/FONT]
[FONT=&quot]موفق باشین[/FONT]
[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]شک کردن در مورد اینکه آب گرم زودتر منجمد میشود یا آب سرد؛ممکن است ساده به نظر برسد ولی دلایل تقریبا محکم علمی ممکن است شما را به فکر کردن دوبارهدر این مورد وادار کند. این اتفاق طبیعی(اثر امپمبا)نام دارد[/FONT]....

[FONT=&quot]شک کردن در مورد اینکه آب گرم زودتر منجمد میشود یا آب سرد؛ممکن است ساده به نظر برسد ولی دلایل تقریبا محکم علمی ممکن است شما را به فکر کردن دوباره در این مورد وادار کند[/FONT].
[FONT=&quot]این اتفاق طبیعی(اثر امپمبا)نام دارد.این نام را به افتخار (اراستو امپمبا)((دانش آموزی که این اثر را مشاهده وثبت کرد))انتخاب کرده اند.اثر او زمانی رخ میدهد که دو مقدار مساوی آب را با دماهای متفاوت را در معرض منبع سردی قرار می دهند و آبی که دمای بالاتری دارد زودتر منجمد میشود[/FONT].
[FONT=&quot]مشاهده ی این دانش آموز شک های دانشمندانی مثل:ارسطو و دکات را به یقین تبدیل کرد[/FONT].
[FONT=&quot]برای توضیح این اثر اولین عاملی که به بحث گذاشته میشود؛تبخیر سطحی مایع است.مولکول های سطحی مایع همواره در حال جدا شدن از سطح مایع هستند.به همین دلیل است که لیوان آب در دمای معمولی؛پس از چند روز کاملا خالی میشود و قدری که دمای آب بالا تر باشد متعاقبا تبخیر سطحی زود تر رخ میدهد.به این تر تیب در اثر امپمبا؛تا زمانی که هر دو مقدار آب منجمد شودند؛تبخیر سطحی زودتر در سطح آب با دمای بالاتر انجام میشود.و با داشتن مقدار کم تری آب برای منجمد شدن؛آب با دمای بالا تر زود تر منجمد میشود[/FONT].
[FONT=&quot]ایراد این قسمت این است که این توضیح برای حالتی درست است که سطح مایع باز باشد و در حالتی که سطح مایع بسته است معنی ندارد؛ولی اثر امپا در محفظه های بسته هم انجام میشود[/FONT].
[FONT=&quot]توضیح دیگری هم برای این اثر میدهند و آن این است که مقدار گازهای حل شده در آب گرم کم تر است و به همین دلیل زودتر از آب سردمنجمد می شود[/FONT].
[FONT=&quot]دلیل دیگری که ارائه می شود این است که در زمان منجمد شدن آب از پایین به بالا یخ میزند و با دارا بودن اختلاف جریان حرکت گرما سریع تر انجام می شود.به این معنی که هر قدر اختلاف دمای سطح آب و کف آب در حال انجماد بیشتر باشد؛حرکت گرما سریع تر انجام می گردد و به همین دلیل هم آب با دمای بالا تر زودتر منجمد میشود[/FONT].

mohandes-87

عضو جدید
کم...................ک

کم...................ک

سلام دوستای خوبم کمکم کنید دارم6نمره ناقابلو ازدست میدم خواهش میکنم کمکم کنید .تا5شنبه وقت دارم مطالعه امکان سنجی مقدماتی طرح تولیداتیلن گلایکول رومیخوام.خواهش میکنم کم..........................ک:cry::cry::cry:

soltan7000

عضو جدید
سلام دوستان من. حل تمرین لواین جلد 2 قسمت سنتیک

سلام دوستان من. حل تمرین لواین جلد 2 قسمت سنتیک

کمککککک!!!!!!!!! من حل مسایل شیمی فیزیک لواین جلد 2 قسمت سنتیک نیاز دارم کسی هست کمکم کنه؟؟؟؟؟؟؟ ممنون

مهری*

عضو جدید
درخواست مقاله

درخواست مقاله

سلم و خسته نباشین
لطفاً زحمت این دو تا مقاله را بکشین:
Millisecond Production of Hydrogen from Alternative, High Hydrogen Density Fuels in a Cocurrent Multifunctional Microreactor
http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/ie800392z

CFD Simulations of Coupled, Countercurrent Combustor/Reformer Microdevices for Hydrogen Production
http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/ie0490987

Downsizing Chemical Processes for Portable Hydrogen Production
http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/bk-2005-0914.ch011

خیلی خیلی ممنون:gol:

آخرین ویرایش:

سحرآزده

عضو جدید
جرانهای آرام در پالایشگاه

جرانهای آرام در پالایشگاه

لطفادرمورد جریانهای آرامی که در پالایشگاه وجود دارد کمکم کنید

سحرآزده

عضو جدید