درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

juliet

کاربر بیش فعال
سلام.:w05: می خواستم بدونم فرق این 3 تا با هم چیه؟:cry:

-پیوند یونی

-پیوند نمکی

-پیوند الکترواستاتیکی

ممنون:gol:

ghaghalili

عضو جدید
سلام دوستان
من یه منبع می خواستم درمورد شکل دهی ترموفرمینگ
در مورد مواد اولیه، فرآیند و محصول نهایی این روش
کسی میتونه کمکم کنه؟:)

m.milad

عضو جدید
سلام به همه ی عزیزان
بچه ها استادمون آخر ترمی چند تا موضوع داده هر کدوم رو که مطلبی راجبش دارین بیزحمت لطف کنید واسم بزارید
خیلی خیلی ممنون میشم
ترجیحا در فایل word /و تا 10 صفحه کافیه

1. بررسی پارامترهای موثر و بهینه سازی این پارامترها در کنترل آلاینده های زیست محیطی تصفیه ی پساب های پالایشگاهی
  2. بررسی پارامترهای بهینه ی عملیاتی در فرآیندهای پالایشگاهی
  3. تولید مواد پایه ی تعلیق شکن و مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت نفت
  4. بررسی امکان استفاده از ژل در چاهها به جای مسدود سازی با سیمان به منظور جلوگیری از تولید آب
  5. بررسی عوامل آلاینده ی ناشی از تاسیسات صنعتی برروی محیط زیست و سلامت عموی کارکنان
  6. عوامل موثر در سود دهی یک پالایشگاه
  7. ارزیابی اقتصادی نفت در مقایسه با نفت خوراک پالایشگاه
  8. ارزیابی اقتصادی گازتزریقی به مخازن زیر زمینی و گاز صادراتی

(✿◠‿◠) Darya

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام خدمت همه شما
دوستان من اطلاعاتی درباره معادلات حالت SRK برا پروژم میخوام
شما یه منبع خوب که اطلاعات کافی داشته باشه سراغ دارید؟
این مطالب رو میخوام

این ک چیه؟به چه دردی میخوره؟اثباتش؟برنامه کامپیوتریش؟هدف معادله؟چه دیتا هایی لازم داره و............!!!!
ممنون از همتون

m3164

کاربر فعال تالار مهندسی شیمی
کاربر ممتاز
تصفیه پساب صنعتی

تصفیه پساب صنعتی

سلام به همه ی عزیزان
بچه ها استادمون آخر ترمی چند تا موضوع داده هر کدوم رو که مطلبی راجبش دارین بیزحمت لطف کنید واسم بزارید
خیلی خیلی ممنون میشم
ترجیحا در فایل word /و تا 10 صفحه کافیه

1. بررسی پارامترهای موثر و بهینه سازی این پارامترها در کنترل آلاینده های زیست محیطی تصفیه ی پساب های پالایشگاهی
  2. بررسی پارامترهای بهینه ی عملیاتی در فرآیندهای پالایشگاهی
  3. تولید مواد پایه ی تعلیق شکن و مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت نفت
  4. بررسی امکان استفاده از ژل در چاهها به جای مسدود سازی با سیمان به منظور جلوگیری از تولید آب
  5. بررسی عوامل آلاینده ی ناشی از تاسیسات صنعتی برروی محیط زیست و سلامت عموی کارکنان
  6. عوامل موثر در سود دهی یک پالایشگاه
  7. ارزیابی اقتصادی نفت در مقایسه با نفت خوراک پالایشگاه
  8. ارزیابی اقتصادی گازتزریقی به مخازن زیر زمینی و گاز صادراتی

دوست عزیز مطالبی که عنوان کردید خیلی خاص هستند که هر کدوم میتونن به عنوان یه پروژه تحقیقاتی مورد استفاده قرار بگیرند. میخوام بگم جای کار دارند و معمولا در این موارد مطالب خیلی زیادی نمیشه پیدا کرد.
به هر حال من راجع به یه سری از اونها مطالب دم دستی و اطلاعاتی کلی در حد اطلاعات عمومی دارم که بیان می کنم. امیدوارم به کارتون بیاد.
  1. حذف آلودگی های صنعتی از محیط زیست
  2. تصفیه پساب صنعتی در پتروشیمی آبادان

پیوست ها

• 001.doc
    38 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 002.doc
    125.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

m3164

کاربر ممتاز
بهینه سازی پالایشگاه

بهینه سازی پالایشگاه

سلام به همه ی عزیزان
خیلی خیلی ممنون میشم

بررسی پارامترهای بهینه ی عملیاتی در فرآیندهای پالایشگاهی

بهینه سازی واحد بخار پالایشگاه گاز خارک؛

پیوست ها

• Khark Refinery.pdf
    251.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

m3164

کاربر ممتاز
دی امولسی فایر --- استفاده از ژل در چاه ها

دی امولسی فایر --- استفاده از ژل در چاه ها

سلام به همه ی عزیزان
خیلی خیلی ممنون میشم
تولید مواد پایه ی تعلیق شکن و مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت نفت

بررسی امکان استفاده از ژل در چاهها به جای مسدود سازی با سیمان به منظور جلوگیری از تولید آب

در مورد مواد شیمیایی تعلیق شکن(Demulsifier):
تقریباً در کلیه مخازن نفتی، آب جزء لاینفک سیستم بوده و همواره مقداری آب همراه نفت خام تولیدی از چاه نفت خارج می گردد. در بسیاری از موارد علیرغم اینکه نفت خام و آب دو مایع مخلوط ناشدنی هستند تحت تاثیر ترکیبات پایدار کننده امولسیون موجود در این دو فاز و همچنین تلاطم موجود در سیستم، امولسیونی بسیار پایدار تشکیل می گردد که اغلب در صورت عدم اتخاذ تمهیدات مناسب شکستن امولسیون امکانپذیر نمی باشد، اغلب امولسیون ها در سیستم نفتی از نوع آب در نفت خام می باشند بدین معنی که ذرات فاز آب در نفت خام توزیع شده است. برای شکستن این نوع امولسیون می توان از سه عامل:
1. دی امولسیفایر، 2. حرارت دادن و 3. اعمال الکتریکی استفاده نمود.
با تزریق مواد تعلیق شکن، ترکیبات فعال آن در فصل مشترک دو فاز نفت خام و آب تجمع یافته امکان بهم پیوستن ذرات آب را به یکدیگر مهیا می سازد با بزرگ شدن ابعاد ذرات فاز آب ته نشینی در سیستم تسهیل گشته و امولسیون با سرعت بیشتری تفکیک می گردد.

در مورد استفاده از ژلهای پلیمری در چاه های نفت یه مقاله ضمیمه کردم که توی مقدمش درباره دلیل استفاده از ژلها توضیح کوتاهی داده شده؛

یه سری هم به این آدرس بزن هر چند فکر کنم لینک دانلودش ایراد داره (قابل توجه مهندس پیرجو):
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/78099-ژل-های-پلیمری-کاربردی-در-صنعت-نفت

پیوست ها

• Polymer Gel.pdf
    1.3 مگایابت · بازدیدها: 0

m3164

کاربر ممتاز
سلام به همه ی عزیزان
خیلی خیلی ممنون میشم

عوامل موثر در سود دهی یک پالایشگاه

ميزان سوددهی يك پالايشگاه، به عوامل زير بستگی دارد:
1. قيمت نفت‌خام و در دسترس‌بودن آن
2. خصوصيات بازار منطقه‌ای
3. ظرفيت فرآيندهای پالايشگاه
4. درجه پيچيدگی و كارآيی پالايشگاه
5. نیروی انسانی ماهر و کارآمد

دو تـا فـایـل ضـمـیـمـه شـده؛
1. علل سوددهي كمتر پالايشگاه‌هاي كشور نسبت به جهان
2. انواع پالایشگاه از نظر پیچیدگی

پیوست ها

• 01.doc
    28 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 02.doc
    50.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

EhsanAkrami

عضو جدید
استبلایز کردن به فارسی یعنی تثبیت کردن . استبلایزرها تثبیت کننده ها هستن . معمولا برج های تقطیرن که برای تثبیت کردن FBP (نقطه جوش) مواد به کار برده مشوند . به عنوان مثال بخارات خارج شده از بالای برج اتمسفریک پالایشگاه نفت که بنزینه برای تثبیت نقطه جوشش به برج اسپلایزر فرستاده میشه . بد از اسپلایزر به اسپلیتر برای جداسازی بنزین سبک و سنگین .

;)سلام بچه ها مثل همیشه زحمت دارم میشه این عبارات روترجمه کنید .کلماتش روبلدم جمله بندیش رومشکل دارم

1- The H2-rich ex
it stre am from the shift converter is cooled to condensate the

steam, producing the water recycled into the water boilers.

2-off-gas

3-The
second reaction is known as water–gas shift reaction (WGS), an exothermic
reaction favored at low temperature and not affected by the operating pressure.
Globally the steam reforming process should be supported by high temperature
(in the steam reformer the task is the conversion of the methane, the WGS is water–gas shift reactor which follow the steam
reformer, as described in the next paragraph) and by low pressure. However,
usually the reactions are conducted at 25–40 bar in industrial plants to reduce the
total volume of the devices and favor the heat transfer

supported by one or two steps

3-Then, the H2 is separated from the off-gases (CH4, CO, CO2) in a pressure
swing adsorption (PSA) section, which involves the adsorption of impurities onto a
fixed bed of adsorbents at high pressure. The impurities are subsequently desorbed
at low pressure into an off-gas stream.
4-heat duty

5-net heat value

6-Traditional Steam Reforming Process Drawbacks

7-heat up

8-Moreover,
the high NG fuel consumption is the main reason of the strong dependence of
the final H2 cost on the NG market price (Fig. 5.1) and of the consequent large
uncertainty on the expected H2 production cost.

9-strong mechanical stresses on reformer tubes due to the high temperature with
large thermal gradient in the axial direction. The high operating temperature
forces to use expensive high alloy steels whereas the large thermal gradient in
axial direction, together with the pressure (25–30 bar) in the tube, produce hard
stresses on materials.

10-the scarce catalyst effectiveness, mainly due to the small contact surface
between active solid and reactant gas and to the high resistance of the material
to the diffusion of the reactant into the particle. Reducing the pellets size should
improve the effectiveness factor but particle dimension cannot be too small, since an excessive packing of the catalyst reduces the bed void fraction and
increases pressure drops, which are usually important (2–3 barg).
the high heat transport resistance of the packed bed, which causes a strong
reduction of packed bed temperature and of methane conversion. As it is widely
reported in literature, the random distribution of the pellets in the packed bed is
characterized by a high void fraction in the zone near the tube wall, moreover
which is a rigid boundary inhibiting lateral gas mixing.

1- جریان خروجی از راکتور شیفت که غنی از گاز هیدروژن می باشد، سرد می شود تا بخار آب همراه آن، مایع شود که به جریان آب ورودی بویلرها برگردانده می شود.

2- جریان گاز خروجی

3- واکنش دوم «واکنش تبدیل بخارآب به گاز WGS» نامیده میشود که واکنشی گرمازا است که در دماهای پایین تمایل بیشتری به انجام شدن دارد و فشار عملیاتی نیز بر روی آن بی اثر است. فرآیند ریفرمینگ با بخار آب همیشه باید در دماهای بالا (در فرآیند ریفرمینگ با بخارآب، هدف تبدیل کردن متان به هیدروژن است، منظور از WGS راکتور تبدیل بخارآب به گاز است که همانطور که در پاراگراف بعدی توضیح داده شده است، بعد از راکتور ریفرمینگ با بخارآب قرار میگیرد) و فشار پایین انجام شود. هرچند در واحدهای صنعتی به منظور کوچک تر کردن حجم دستگاها و بهبود نرخ انتقال حرارت، معمولا واکنش ها را در فشار 25-40 bar انجام می دهند.

(کلمه support می تونه در جاهای مختلف معانی خیلی متفاوتی داشته باشه. مثلاً اگر متن در زمینه کاتالیست باشه، معنی «قرا گرفتن» داره، اگر متن در زمینه واکنش شیمیایی باشه معنی «انجام شدن واکنش» داره، اگر در زمینه پایداری یک سازه و یا دستگاه باشه معنی «مهار شدن» داره. باید کل جمله رو قرار بدید تا بشه ترجمه خوبی ارائه داد)

3- پس از آن، گاز هیدروژن در بخش PSA از گاز خروجی (متشکل از CH4، CO و CO2) جدا می شود. در بخش PSA، ناخالصی ها، در فشار بالا در یک بستر پر شده از جاذب ها، جذب می شوند. سپس آن ناخالصی ها در فشار پایین به درون جریان گاز خروجی، دفع می شوند.

4- بار حرارتی

5- ارزش حرارتی خالص (توضیح: اگر در درس ترمودینامیک و همچنین موازنه انرژی و مواد خاطرتون باشه، برای محاسبه دمای آدیاباتیک شعله، می توانستیم فرض کنیم که آب حاصل از احتراق به صورت مایع باشه (چون در شرایط اتاق حالت آب به صورت مایع هست). اگر آب حاصل از احتراق به صورت مایع در نظر گرفته بشه، ارزش حرارتی سوخت بالاتر خواهد بود و بهش Gross Heat Value گفته میشه. اما اگر از این مقدار، گرمای تبخیر اون حجم آب حاصل از احتراق رو کم کنیم، عدد حاصل «ارزش حرارتی خالص Net Heat Value» خواهد بود)

6- زیان های رایج در فرآیند ریفرمینگ با بخارآب

7- گرم شدن

8- علاوه بر این، مصرف بالای گاز طبیعی عامل اصلی وابستگی شدید هزینه نهایی گاز هیدروژن به قیمت گاز طبیعی در بازار بوده (شکل 5.1) که به طبع آن سبب عدم قطعیت بالا در هزینه منتظره برای تولید هیدروژن می شود.

9- تنش های شدید مکانیکی وارد شونده به لوله های راکتور ریفرمر به علت دمای بالا و نیز گرادیان حرارتی زیاد در جهت طولی لوله ها. دمای عملیاتی بالا، استفاده از آلیاژهای گران قیمیت استیل با کارایی بالا را ملزم می سازد؛ زیراکه گرادیان حرارتی زیاد در جهت طولی لوله ها به همراه فشار بالای درون لوله ها (25-30 bar) تنش سختی را بر لوله ها ایجاد می کند.

10- اثربخشی اندک کاتالیست؛ عمدتا به علت سطح تماس کم میان جامد فعال و گاز واکنش دهنده و نیز مقاومت بالای مواد در برابر نفوذ گاز واکنش دهنده به درون ذره کاتالیست. کم کردن اندازه دانه کاتالیست باید سبب افزایش مقدار اثربخشی کاتالیست شود اما ابعاد دانه های کالیست نمی تواند خیلی کوچک باشد، چراکه فشردگی بالا در بستر کاتالیست سبب کاهش فضاهای خالی درون بستر شده و افت فشار را که غالبا مهم می باشد (2-3 barg) را افزایش می دهد.

مقاومت بالای بستر در برابر انتقال گرما؛ که سبب کاهش شدید دمای بستر و نیز درصد تبدیل متان درون بستر می شود. همانطور که در مقالات به طور گسترده بیان شده است، ویژگی اصلی توزیع تصادفی دانه های کاتالیست درون بستر، بالا بودن فضای خالی بستر در منطقه کنار جداره لوله ها می باشد که یک مرز صلب بوده و مانع اختلاط به صورت جانبی در جریان گاز می شود.

پ ن: دیدم شما به اشتباه دو بار از عدد 3 برای شماره گزاری استفاده کردین، منم همین کار رو کردم که یه وقت ترجمه ها رو اشتباه نگیرید :redface:

abbas_k100

عضو جدید
واکنش دیلز آلدر

واکنش دیلز آلدر

سلام به همگی
یه سری مطلب در مورد واکنش دیلز آلدر می خوام کی می تونه کمکم کنه

bittaa

عضو جدید
درخواست

درخواست

سلام به برو بچه های مهندسی شیمی .کدومتون نرم افزار تخصصی گوسین رو کار کرده؟چندتا سوال تخصصی ازش داشتم.مرسی:w10:

آخرین ویرایش:

mouloodnoorani

عضو جدید
مواد تغییر فاز

مواد تغییر فاز

سلام. من در مورد مواد تغییر فاز دهنده اطلاعات می خوام. اینکه از کجا میشه تهیشون کرد. اگر اطلاعاتی داشته باشید ممنون می شم.

(✿◠‿◠) Darya

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام خدمت همه شما
این مطالب رو میخوام

این ک چیه؟به چه دردی میخوره؟اثباتش؟برنامه کامپیوتریش؟هدف معادله؟چه دیتا هایی لازم داره و............!!!!
ممنون از همتون

کسی جواب من نمیده؟:cry:

ihih_jimbo

عضو جدید
درخواست اثبات پاسخ سیستمهای درجه دوم به ورودی پله ای در درس کنترل فرایند

درخواست اثبات پاسخ سیستمهای درجه دوم به ورودی پله ای در درس کنترل فرایند

هرکی داره دمش گرم واسم بذاره.ممنون میشم

m3164

کاربر ممتاز
S.R.K

S.R.K

سلام خدمت همه شما
این مطالب رو میخوام

ممنون از همتون

معادلات حالت روابطی هستند برای مطالعه خواص ترمودینامیکی و رفتار فازی مواد مختلف. در واقع این معادلات؛ فشار، حجم و دما را به یکدیگر ربط می دهند. در معنی مخصوص خود، یک «معادله حالت» معادله‌ای ترمودینامیکی است که حالات مختلف ماده را در وضعیت‌های فیزیکی گوناگون توصیف می‌کند.

انتخاب روش ترمودینامیكی مناسب یكی از مهمترین پارامترها در موفقیت شبیه سازی فرایند است. دو فاكتور كلیدی در این مورد عبارتند از:
.1مشخصه های سیستم ( مواد موجود در سیستم)
.2شرایط عملیاتی

موارد استفاده برخی از معادلات ترمودینامیکی که یادم بود رو آوردم (امیدوارم اشتباه نکرده باشم):
Lee-Kesler : برای ترکیبات غیر قطبی
SRK: تقریبا عمومی است ، ولی برای سیستمهای غیرایده آل توصیه نمی شود.
Antoine : برای سیستمهای فشار پایین و ایده آل
Peng Robinson : برای گستره ای از شرایط دما و فشار درهرسه حالت فازی
PRSV : مدل اصلاح شده PR است و برای سیستمهای غیر ایده آل

راستش برنامه مکتوب مختص SRK نداشتم اما فایلی که ضمیمه کردم برنامه استفاده از معادله ردلیش – کوانگ هست (در MATLAB). اگه بتونی برنامه رو خوب آنالیز کنی فکر میکنم پاسخ سوالاتت رو خواهی گرفت. برای تغییرش هم کافیه معادلات مربوط به SRK رو جایگزین روابط RK کنی (روابط هم توی ضمیمه هست). اگه در مورد برنامه مشکلی داشتی درخدمتم.

موفق باشید.

پیوست ها

• R.K Equation.rar
    56.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

m3164

کاربر ممتاز
Soave modification of Redlich-Kwong

Soave modification of Redlich-Kwong

سلام خدمت همه شما
این مطالب رو میخوام

ممنون از همتون

این هم یه سری مقاله که میشه اطلاعات خوبی در این زمینه ازشون بیرون کشید؛

پیوست ها

• SRK.rar
    3.5 مگایابت · بازدیدها: 0

(✿◠‿◠) Darya

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این هم یه سری مقاله که میشه اطلاعات خوبی در این زمینه ازشون بیرون کشید؛

معادلات حالت روابطی هستند برای مطالعه خواص ترمودینامیکی و رفتار فازی مواد مختلف. در واقع این معادلات؛ فشار، حجم و دما را به یکدیگر ربط می دهند. در معنی مخصوص خود، یک «معادله حالت» معادله‌ای ترمودینامیکی است که حالات مختلف ماده را در وضعیت‌های فیزیکی گوناگون توصیف می‌کند.

انتخاب روش ترمودینامیكی مناسب یكی از مهمترین پارامترها در موفقیت شبیه سازی فرایند است. دو فاكتور كلیدی در این مورد عبارتند از:
.1مشخصه های سیستم ( مواد موجود در سیستم)
.2شرایط عملیاتی

موارد استفاده برخی از معادلات ترمودینامیکی که یادم بود رو آوردم (امیدوارم اشتباه نکرده باشم):
Lee-Kesler : برای ترکیبات غیر قطبی
SRK: تقریبا عمومی است ، ولی برای سیستمهای غیرایده آل توصیه نمی شود.
Antoine : برای سیستمهای فشار پایین و ایده آل
Peng Robinson : برای گستره ای از شرایط دما و فشار درهرسه حالت فازی
PRSV : مدل اصلاح شده PR است و برای سیستمهای غیر ایده آل

راستش برنامه مکتوب مختص SRK نداشتم اما فایلی که ضمیمه کردم برنامه استفاده از معادله ردلیش – کوانگ هست (در MATLAB). اگه بتونی برنامه رو خوب آنالیز کنی فکر میکنم پاسخ سوالاتت رو خواهی گرفت. برای تغییرش هم کافیه معادلات مربوط به SRK رو جایگزین روابط RK کنی (روابط هم توی ضمیمه هست). اگه در مورد برنامه مشکلی داشتی درخدمتم.

موفق باشید.

ممنونم ...خیلی خیلِ زیــــــــاد لطف کردی.:smile:

m3164

کاربر ممتاز
سلام.:w05: می خواستم بدونم فرق این 3 تا با هم چیه؟:cry:

-پیوند یونی

-پیوند نمکی

-پیوند الکترواستاتیکی

ممنون:gol:

تا اونجا که من میدونم هیچی!!!
پیوند یونی همون پیوند نمکیه و نیرویی که باعث ایجاد همچین پیوندی میشه نیروی الکترواستاتیکی است (مثل NaCl).
این پیوند بین یونهای با بار مخالف وجود داره و نتیجۀ انتقال الکترون از اتم فلز به نافلز است (سدیم مثبت، کلر منفی)
در ضمن به پیوند یونی، پیوند الکترووالانسی نیز می گویند.
در مورد نیروی الکترواستاتیکی؛ رابطه مربوط به این نیرو همون معادله قانون کولن هست که توی فیزیک دبیرستان خوندیم:

F= Q1. Q20. 4П.R^2

mhaselli

عضو جدید
درخواست مقاله لخته گیری گاز

درخواست مقاله لخته گیری گاز

با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان عزیز ، لطفا مقاله درخصوص لخته گیری گاز میخواستم اگه دارید برایم ارسال فرمائید هرچه زودتر بفرستیددو سه روزه ممنون میشم . با تشکر :gol:

mani_varios

عضو جدید
سلام. لطفا این مقاله رو واسم بزارید.
[h=1]Correlated Site-Bond Percolation Model: Application to Catalytic Deactivation and Desorption from Porous Solids[/h]http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/la00004a024

hossein_t

عضو جدید
من درباره ارزیابی ریسک در واحد های صنعتی مطلب می خوام/پروژه مقاله...آموزش نرم افزارphast

من درباره ارزیابی ریسک در واحد های صنعتی مطلب می خوام/پروژه مقاله...آموزش نرم افزارphast

بالا