درخواست های مرتبط با: سازه,دیتیل و جزئیات ساختمان

raha

مدیر بازنشسته
میشه 1 نفر به من مصالح موقت واسه نمایشگاه معرفی کنه که سریع ساخته و جمع بشه>؟:que::wallbash:

مصالح موقت؟! :surprised: شايد منظورتون سازه موقت هست كه در اونصورتSPACE FRAME و سازه هاي متكي بر هوا و غشاء... جزء اين دسته هستن كه سريع ساخته ميشن و سريع هم جمع ميشن ....

nasrin gh

عضو جدید
سلام من كنفرانس در مورد نور گير دارم ممنون ميشم اگه به من كمك كنيد من به اطلاعاتي در اين مورد احتياج دارم:redface:

friend

عضو جدید
من يه پروژه دارم در مورد رنگ در معماري كسي ميتونه مطلبي برام بزاره تا پروژم و تكميل كنم يا يه منبع راهنمايي كنه ممنون ميشم اگر كسي اطلاعاتي در اين زمينه داره براي من و ساير دوستان بزاره

arhad

عضو جدید
سلام من چند تا دیتیل از نحوه ی اتصال دودکش و هواکش به دیوار ، سقف و کف می خواستم کی میتونه کمکم کنه؟

mahya69

عضو جدید
3d panel

3d panel

با سلام
دانشجوی معماری هستم و برای درس شناخت مواد و مصالح احتیاج به اطلاعات، کاتالوگ و... در مورد 3d panel هستم ممنون میشم کمکم کنید
با تشکر

دانشجوی جوان

عضو جدید
سلام سمانه خانوم.دیدم شما با تجربه ای گفتم یه زحمتی بهت بدم من که نه داداشم دانشجوی ترم یکه معماریه.یه مقاله در مورد مصالح نوین ساختمانی میخواد.من خودم کامپیوتر میخونم.واسه همین هم از من کمک خواسته.من هم هرچی اینترنت زیر و رو کردم مطلب کاملی پیدا نکردم.حالا شما میتونی کمکی کنی؟!ممنونت میشم.

rana.7

عضو جدید
سلام بچه ها کسی در مورد سقف های کاذب آلمینیومی اطلاعاتی داره؟هم مطلب هم دتایل؟یا اینکه چند تا سایت بهم معرفی کنین؟

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام رفقا
در مورد مطالب زیر اگه کسی مطلب یا عکس داره خیلی واجب احتیاج دارم و ممنون میشم در اختیارم بگذارین
میدان نقش جهان اصفهان
میدان مشق تهران در کنار خیابان سپه ( امام خمینی)
میدان گنجعلی خان کرمان
میدان (باغ) ارگ تهران
بازار چیت سازی اصفهان- بازار قیصریه اصفهان- حمام وکیل شیراز- حمام فین کاشان
ممنون

هم اکنون نیازمند یاری سبزتـــــــــــــــــان هستم
بنیاد امور رسیدگی به دانشجویان معماری

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
رنگ

رنگ

من يه پروژه دارم در مورد رنگ در معماري كسي ميتونه مطلبي برام بزاره تا پروژم و تكميل كنم يا يه منبع راهنمايي كنه ممنون ميشم اگر كسي اطلاعاتي در اين زمينه داره براي من و ساير دوستان بزاره
هـمـه ما برای خودرنگیدلخواه داریم. رنگ خاصی در نظر
مـا قشـنگتــر از بقیه ی رنگ هاست، به طوری که سعی
می کنیم همه ی لباسها و وسایلمان را ازآن رنگ بخریم.
گاهی اوقات خودمان را مالک آن رنگ میدانیم و اگر وسیله
یالباسی طیفی از آن رنگ در خود نداشته باشد، برایمان
هیچ زیبایی ندارد.
امـا چـــرا؟ چرا هر کدام از مایک رنگ دلخواه داریم؟ ممکن
است این به آن خاطر باشد که از آن رنگ خاطره ایخوش
در ذهــــن داریم. و بعضی اوقات هم از یک رنگ تنفر داریم
چون هر وقت بهآن نگاه می کنیم، خاطره ای بد یا چیزی بد به یادمان می آید.
اما چه یک رنگ خاص را دوست داشته باشیم و چه نداشته باشیم، همه ی ما میدانیمکه رنگ های مختلف تاثیرات متفاوتی نیز روی روحیه، جسم و احساسات ما دارند.
رنگ ها معانی مختلفی دارند و فقط نگاه کردن به هرکدام از آنها هورمون هایخاصی را در بدن ما ترشح می کند، که ممکن است باعث آرام کردن و تسکین ما، پر انرژیکردن ما، بالا بردن خلاقیتمان، کمک به ما برای خوابیدن، تسکین دردهایمان، یا کاهشاضطراب و استرسمان، شود.
از این تشخیص ذاتی از تاثیرات رنگ ها بر ما بود کهرنگ درمانی پدید آمد. این روزها، رنگ درمانی در جاهای مختلف برای ایجاد یک احساس یاحالت خاص در افراد، به کار می رود. برای مثال، تحقیقات نشان داده است که، وقتی رنگها زرد و آبی در دکوراسیون محل کار با هم تلفیق شوند، میزان بازده کار بالاتر میرود. آبی و زرد که رنگ آسمان و خورشید هستند، همیشه با آرامش و خلاقیت در ارتباطبوده اند. همچنین، این روزها می بینیم که در بیمارستان ها و مدرسه ها از رنگ هاییچون سبز استفاده می کنند. رنگ سبز حس آرامش و اطمینان را در بیماران افزایش میدهد؛و در دانش آموزان باعث تحریک قوه ذهنی شده و آمادگی آنها را برای یادگیری بیشتر میکند. رنگ درمانی بر این قاعده استوار است که هر رنگ، نوسانات خاصی از نور ساتع میکند، که باعث ایجاد قدرت و هارمونی در میدان انرژی بدن می شود.
دوست دارید بدانید که چطور می توانید از رنگ های مختلف بهره ببرید؟ برایپاسخ به این سؤال، باید از خود یک سؤال دیگر بپرسید: دوست دارید رنگ ها چه کمکی بهشما بکنند و چه حسی در شما ایجاد کنند؟ آیا می خواهید ارامش بگیرید؟ آیا می خواهیداحساس جوانی و شادابی کنید؟ آیا می خواهید سطح انرژیتان را بالا نگاه دارید؟
وقتی این سؤالات را پاسخ دادید، باید رنگ مورد نظر را جایی به کار ببرید کههمیشه جلو رویتان باشد، مثلاً در دکوراسیون خانه. برای کمک به شما، لیستی از رنگهای مختلف و معانی و کیفیت آنها را برای شما ذکر میکنیم:
قرمز: قدرت،پشتکار و استقامت، اشتیاق و علاقه، حس رهبری و فرماندهی. قرمز اشتها را تقویت میکند.
نارنجی: آزادی، اشتیاق، فریبندگی، جمع گرایی. نارنجی رنگی اجتماعیاست و به مردم حس خوشامد می دهد.
زرد: شوخ طبعی،روشن فکری، تخیل، ابتکار. زرد رنگ خلاقیت و ارتباط است.
سبز: هارمونی،توازن، بخشندگی و سخاوت، مهربانی. سبز حس باروری و حاصلخیزی را در ذهن ایجاد میکند.
آبی: آرامش، هوش، صداقت، معنویت. آرامش، استراحت و خونسردی از ویژگیهای رنگ آبی است.
نیلی: ادراک و آگاهی، پاکی، بینش و شهود. نیلیبه ذهن انسان برای تفکر کمک می کند.
بنفش: خلاقیت،ابهام، رمز و راز، قدرت. رنگ بنفش نیز مثل زرد به خلاقیت ذهن کمک می کند .=================================================
آيا تا بحال دقت كرده ايد كه چرا شـركـتهايتبـليـــغاتي، طـراحـان اتـومـبـيـل و دكـوراتـورهـا از اشــكال و شــمايل بخصوصـياسـتفادهميكنند؟ دليلـش اين است كه يـك تاثير رواني دروراي رنگها وجود دارد. هر رنگي داراي قدرت تاثيرگـذاري ويژه ايمي باشد. بعضي از واكنشهاي ما نسبت به رنگها بصـورت رفتارهاي اكتـسابي وبرخي ديگر بـصـورت پـاسـخهايفيزيولوژيـكي نمود پيداميكنند. درك كردن نمود پيدا ميكنند. درك كـردن بهتر رنگها ميتواند در زنـدگي روزمرهو ياشغلي شما تاثيرات فراواني گذارده ومحاسن زياديبرايتان به ارمغان بياورد.
در ادامه با انواع رنگهايگرم و سرد و نيز تاثيرات آنها در حالات، فعاليتها و احساسات خود آشنا خواهيد شد.
ادامه دارد

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
ادامه رنگ

ادامه رنگ

ادامه رنگ
اقسام رنگ
بطور كليرنگها به سه دسته اصلي تقسيم مي شوند: رنگهاي خنثي، رنگهاي گرم و رنگهاي سرد
رنگهاي خنثيسياه، سفيد،خاكستري، بژ، قهوه ايرنگهاي خنثي رنگهايي هستند كه درطيف رنگيوجود نداشته و از تركيب رنگهاي ديگر بوجود ميآيندو مي توانـنـد اثرات مـثـبت يا منفي داشته باشند. سفيد واقعا" يك رنگ نيستبلكه عدم حضور رنگ بشمار ميرود و نـشـانگر خلوص و پاكي است. ازطرف ديگر مشكي نشانه قاطعيت، الزام و رسميت مي باشد.
رنگهاي گرمقرمز، نارنجي، زرد، سبز چمني،ارغوانيرنگهاي گرم محرك سيستم عصبي بوده و احساساترا تشديد مي كنند. اين دسته از رنگها بوضوح قابل رويت بودهو موجب جلب توجه مي گردند.
رنگهاي سردآبي، بنفش، فيروزه اي، سبز مايل به آبي، سبزرنگهاي سرد رنگهايي ملايم هستند كه اثراتيآرامبخش دارند. آبي روشن مي تواند نشانه صلح و دوستي و آسـايش خاطر، و آبـي تيرهنشـانگر قـابليت اعتماد و درستي باشد.
قرمز - سختي، نيرو و خوش اقبالي
ارغوانی - اختيار، قدرت وسلطنت
ابی - روشن: آرامش،آسودگي خاطر - تيره: قدرت،صداقت، پشتكار
سبز - جواني و طبيعت، قدرت شفا بخشي و التيام
زرد - پديداري و رويت، خطر واخطار
نارنجی - گرمي، حرارت،رضايت و خوشحالي
قهوه ای - خاكي بودن، محكمي، استواري و قابليت اعتماد
مشکی - قدرت، اختيار و استقلال
سفید - پاكي، خلوص، قدرت،صلح و دوستي
رنگ و زندگي شخصي

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
رنگ و زنان
زنان نسبت به افرادي كهبه رنگ آبي لباس مي پوشند احساس راحتي و اعتماد بيشتري مي كنند.
براي همسرتان يك شاخه رز قرمز به نشانه عشق و علاقه بفرستيد.
براي زناني كه صرفا" رابطه دوستي ( و نه عشقي ) داريدرز زرد بفرستيد.
يكي از اتاقهاي نشيمن خانه خود را بارنگي خشن و پر رنگ مانند قرمز تيره رنگ كنيد تا نشانه قدرت و انرژي شما نزد همسرتانباشد.
رنگ آميزي اتاق خواب به رنگ سبز مي تواند نشانهجواني و طبيعت باشد.
رنگ وخانه
بكاربردن رنگهاي سرد براي اجزاي اتاق خواب ( تخت خواب، ملافه ، پتو ... ) مكاني بدور از استرس و آرامش بخش را براي خوابي شيرينبراي شما فراهم مي كند.
ديوارهاي اتاق خواب را برايايجاد آرامش به رنگهاي سرد و ملايم مانند آبي يا آبي مايل به سبز رنگ آميزي كنيد.
قراردادن كوسن ارغواني روز مبلمان با رنگ خنثي ميتواند نشانه قدرت، توانگري و ثروت بوده و برانگيزنده تخيلات باشد.
رنگ و لباس
لباسهاي معمولي با رنگ سبز يا زرد موجب جلب توجه مي شوند. پيراهن ياژاكت آبي تيره رنگ مي تواند علامت قابليت اعتماد باشد.
لباس ورزشي تمام خاكستري و خسته كننده خود را كنار گذاشته و براي راحتياعصاب خود از رنگهاي تيره تر يا روشنتر استفاده كنيد.
لباس سراسر قهوه اي ممكن است شيك بنظر برسد اما خسته كننده و يكنواختخواهد شد. افزودن كمي رنگهاي سرد يا گرم مانند زرد، طلايي يا سبز باعث درخشانتر شدنظاهر و فرايندهاي ذهني شما خواهد شد.
رنگ واتومبيل
اتومبيل مشكي نشانه تمايل به گمنامي است.
برخي رنگهاي بخصوص از آبي و قرمز حاكي از خود نمابودن راننده است.
رنگ زرد و نارنجي دلالت بر ورزشكاربودن شما ميكند.
انتخاب رنگ نقره اي يا طلايي ميتواند بيانگر ثروت و دارايي باشد.
رنگ و زندگي حرفهاي
رنگ و لباسهاي اداري
لباسي به رنگ خاكستري تيره، مشكي يا آبي سير بپوشيد تا شخصي موفق، آگاهو جدي بنظر برسيد.
پيراهن سفيد و ساده احترام و رسميترا براي شما به ارمغان خواهد آورد.
پيراهن بژ و ياغير سفيد چهره محافظه كارانه ملايمتري را از شما ارائه خواهد نمود.
رنگ و دفتركار
كارتهاي ويزيت و سربرگها بهتر است به رنگهاي خنثي تهيه شوند. رنگهايسفيد و بژ معمولا" نسبت به رنگهاي ديگر راحت تر خوانده مي شوند.
ديوارهاي آبي كمرنگ نسبت به سفيد بيشتر توليد آرامش نموده و بيشتر جلبتوجه مي كند.
اسباب اثاثيه زرشكي يا ارغواني تيرهمحيط كار شما را مجلل و سلطنتي جلوه خواهد داد.
براياجناس تبليغاتي، وب سايتها و نشانهاي ترفيعي از رنگهاي خشن و گيرا استفاده كنيد تاموجب جذب بيشتر مشتريان گردد. براي خوانايي بيشتر، رنگ مشكي را در چاپ متون بكارببريد.
اكنون كه ايده هايي براي چگونگي استفاده ازرنگها در ذهن شما شكل گرفته، لازم است با برخي ازروشهايتاثير گذاري رنگها در زندگي نيز آشنا شويد.
ارتباط ووابستگي
اگر دقت كرده باشيد لباس افراد پليس و نظاميمعمولا برنگ آبي يا سبز تيـره انتخاب مي شود چون اينرنگهانشانه قدرت و ابوهت ميباشند. در بيمارستانها معمـولا" از ملافه والبسه سبز كمـرنـگ استفاده مي شود چراكه اين رنگ اثري تسكين دهنده وآرامش بخش دارد.
مزاياي تبليغاتي
رستورانها و اغذيه فروشيها اغلب براي جلب توجه بيشتر از رنگهاي قرمز وزرد استفاده مي كنند. اين گونه رنگها بوضوح ديــده مي شوند و بـيشتر بـه ياد مردممي مانند. اكثر شركتهاي بزرگ آرم محصولات خود را با رنگهايمذكور طراحي و ارائه مي كنند.
استفاده در طراحي
معمولا دكـمه هـاي حـسـاس و اعـلان خـطر و يـا اهرمهاي توقف اضطراري برنگ قرمز مي باشند برعكس رنگ سبز نشانه عبور و امنيت است. درطراحي بسياري ازوسايل بـكـاربـردن رنگهاي مختلف درقسمتهاي گوناگون براي گـويـاتر سـاخـتـن وضـايف، امـري اجتناب ناپذير است.
در وب سايتها و نوشتارهاي تبليغاتي هنگاميكه بخشي ازكلمات با رنگ زرد نمايان گردند بيشتر نظر ما را بخود جلب كرده و باعث ميشود توجهبيشتري به آن قسمتهابنماييم.
معمولا" رنگ سبز ما را به ياد يك موقعيت دوستانه و بدون خطر مي اندازد واين يكي از متداولترين موارد استفاده رنگها در تاثير گذاري رواني روي افراد است.
زندگيتان را رنگي كنيد
اگر تا حال زنگي شما خالي از رنگهاي گوناگون و شاد بوده و تــوجهي بهاستفاده از رنگها نمي كرديد، بهتر است شروع كنيد. شـركتـهاي تـبلـيغاتي و تـاجرانبـاهوش ازروانشانسي رنگها براي تاثير گذاري روي شما بهرهمي برند، شما نيز بايد براي تاثير گذاري در زندگيتان از رنگها استفاده كنيد.
درك اينكه هر رنگي چه معني دارد، نقطه آغاز خوبي است. با بكارگيري رنگها زندگي خود را شيرين تر و رنگي تر نماييد.

رنگ در طراحی :
مبحث رنگ یکی از مهمترین عناصر موثر در هر نوع طراحی است. هنگامی که به یک جسم می نگریم در نگاه اول رنگ ان به چشم می اید و بعد و فرم ان و سپس بافت جسم را تشخیص می دهیم. همچنین رنگ مانایی بیشتری بر حافظه دارد چنانکه جسمی که به سرعت از کنار ما عبور میکند ممکن است فرم و بافت ان به خاطر فرد نماند اما رنگ ان معمولا در خاطر میماند.

پس لازم است بطور خلاصه به این مبحث بپردازیم و با تسلط کامل به مبحث رنگ و شناخت نحوه استفاده از انان به طراحی بک محوطه اقدام کنیم.

"رنگ حاصل بازتاب فیزیکی نور از سطح اشیاست که توسط چشم دریافت می شودو تاثیرات حسی گوناگونی را در افراد به وجود می اورد . چنانچه رنگهای روشن و پررنگ ،نشاط اور ،سرزنده و روح بخش هستند ،اما رنگهای تیره و کم رنگ ،عاری از نشاط ،سرزندگی و روح بخشی قلمداد می شوند." [مهندسین امایش محیط -1372]

" رنگ یکی از از خاصیتهای نور است . ادراک رنگ ،نتیجه نور تابیده شده ،تغییرات در ان ، ویژگی های جذب کنندگی ،انعکاسی و انتقالی سطح ،رابطه سطح با رنگهای اطراف ان و ویژگیهای چشم می باشد.

رنگ در برانگیختن احساسات بیننده ،یعنی واکنش های ذهنی او موثر است. رنگ توانایی زیاد و منحصر به فردی در تهییج ،مضطرب ساختن و ارامش بخشیدن به بیننده دارد . رنگ می تواند احساس دلهره ،نگرانی یا بی خیالی را به بیننده منتقل سازد. توانایی کنترل رنگ برای برانگیختن احساسات و رفتارهای مناسب از سوی بیننده برای ایجاد موثر فضای خارجی بسیاری اهمیت دارد.

فضاها و عناصر موجود درانها دارای مفاهیم ذتی هستند. میزان انتقال این مفاهیم به بیننده بستگی به میزان اگاهی بیننده از فضا و عناصر ان دارد . رنگ در به نمایش در اوردن ،تعادل و پنهان کردن این عناصر و مفاهیم انها می تواند بسیار موثر باشد."[ماتلاک ،جان .ل .]

v رنگهای گرم

درچرخه رنگها ، رنگهایی که احساس گرما را به انسان منتقل می کنند مانند قرمز ،نارنجی ،زرد و... به نام رنگهای گرم خوانده می شود. رنگهای گرم در طراحی جلو می ایند و قبل از رنگهای دیگر به چشم می خورند و نزدیک تر از فاصله حقیقیشان به نظر می رسند.

- استفاده از رنگهای گرم ، محیط را کوچکتر نشان می دهد.

v رنگهای سرد

رنگهای ابی ،سبز،بنفش و ... نیز که احساس سرما را منتقل می کنندرنگهای سرد نامیده می شوند.رنگهای سرد در منظر عقب می نشیتنند و دورتر از فاصله حقیقیشان از چشم به نظر می ایند.

-استفاده از رنگهای سر د در هر نوع محوطه ،فضا را بزرگتر نشان می دهد.

نکته: با قرار دادن رنگهای سرد در پس زمینه و رنگ های گرم در پیش زمینه یک محیط در چشم بیننده بزرگتربزرگتر جلوه

Archi_Nick

عضو جدید
مهندس خیلی خوبه:)
دستت درد نکنه
.
.
.
ولی این قسمتش خیلی جالب بود;):D
رنگ و زنان

زنان نسبت به افرادي كهبه رنگ آبي لباس مي پوشند احساس راحتي و اعتماد بيشتري مي كنند.
براي همسرتان يك شاخه رز قرمز به نشانه عشق و علاقه بفرستيد.
براي زناني كه صرفا" رابطه دوستي ( و نه عشقي ) داريدرز زرد بفرستيد.
يكي از اتاقهاي نشيمن خانه خود را بارنگي خشن و پر رنگ مانند قرمز تيره رنگ كنيد تا نشانه قدرت و انرژي شما نزد همسرتانباشد.
رنگ آميزي اتاق خواب به رنگ سبز مي تواند نشانهجواني و طبيعت باشد.
بیننده بزرگتربزرگتر جلوه

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان عزیز قبلا در تاپیک مشابه عنوان شده بود:
دیتیلهایی که در امتحان نظام مهندسی میان ترکیبی از دیتیلهای قدیمی و جدیدا.
برای دیتیلهای قدیمی بهترین منبع کتاب پی و پیکره یا اجزای ساختمان هستند و یرای دیتیلهای جدید باید دنبال دیتیلهای سازمان بهینه سازی مصرف انرژی باشید. این دیتیلها رو توی جزوات دکتر ساعد سمیعی هم میتونید پیدا کنید.
این پی و پیکره که گفتید کتاب ه؟نویسندش کیه؟
من یه جزوه ی 159 صفحه ای گرفتم که جزییات اجرایی ساختمان(جزییات معماری) - نویسندش:مهندس بهنام جعفری و مهندس فیروز مهتا فر
به نظرم کامل میاد ولی این ساعد سمیعی که شما گفتید رو از کجا می شه تهیه کرد؟
تو بازار هست؟

hd_memar

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
کسی می تونه دیتایل قالب بندی ستون بتنی با مقطع مثلث ,تمامی زاویه ها 60 درجه, بکشه؟؟؟
:d5 نمره داره!

rozhann

مدیر بازنشسته
سلام
کسی میتونه اطلاعات در مورد واحد درسی اصول و سرپرستی کارگاه بهم بده.
پروژه، تعریف این واحد درسی و هرچیزی که بتونه مفید بشه!

heliacalow

عضو جدید
سلام .خسته نباشید .میشه یکی به من بگه من برای ستون گذاری باید اندازه های بین ستونارو با هم بگیرم یا اندازه ی بین آکسا رو برای اینکه بیشتر از 5 یا 8 متر نشه فاصلشون من سر گیجه گرفتم ؟

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
سلام .خسته نباشید .میشه یکی به من بگه من برای ستون گذاری باید اندازه های بین ستونارو با هم بگیرم یا اندازه ی بین آکسا رو برای اینکه بیشتر از 5 یا 8 متر نشه فاصلشون من سر گیجه گرفتم ؟
هر 5 متر یک بار باید 1 ستون کار بشه

archi_arch

مدیر بازنشسته
کتاب پی و پیکره رو من دوسال پیش دنبالش بودم گفتن دیگه چاپ نمیشه و نبود!

سپیدار

کاربر بیش فعال
هر 5 متر یک بار باید 1 ستون کار بشه

مرسی اما تو یه آکس ؟

با سلام و احترام

ضمن تشکر از دوست گرامی vorojak_error ، تا جایی که من میدانم ، فاصله ستون گذاری به عوامل متعددی از جمله نوع سازه ، سیستم سازه ای ، تعداد طبقات ، جنس زمین و . . . بستگی دارد که علاوه بر طرح معماری ، تا حدودی تابع نحوه محاسبات نیز هست . از این رو نمیتوان به طور قطعی و به عنوان یک اصل گفت که هر 5 متر باید یک ستون قرار بگیرد .

اما در مورد سوال شما که از کجا فاصله ستون ها را محاسبه میکنند ؟ باز هم تا جایی که من میدانم ، در نقشه های اندازه گذاری ، ما پلان ِ " اکس بندی " داریم . و تا جایی که میدانم بر اساس اکس ها نقشه ترسیم شده و با علم ِ به اندازه ی ستون ها ، ستون گذاری انجام می شود .
یک نکته !!!!!
در هنگام ستون گذاری پارکینگ ، فاصله سطح ِ تمام شده ی داخل به داخل ِ دو ستون را مد نظر قرار میدهند . یعنی در مقررات شهرداری ، این فاصله معیار عمل است . و در مواردی که ستون گذاری میلیمتری است ، معماران ترجیح میدهند اول پایان کار را بگیرند ، بعد فاز ِ دو ستون ( حال میخواهد سنگ کاری باشد یا . . . ) را انجام دهند . زیرا حد اقل 5 تا هفت سانتی متر از هر طرف فاصله کمتر می شود و این نکته ایست که برای تایید پارکینگ شهرداری بسیار مهم است .

امیدوارم اشتباهاتم را دوستان تصحیح کنند .

• Like
واکنش ها: raha

سپیدار

کاربر بیش فعال
سلام
کسی می تونه دیتایل قالب بندی ستون بتنی با مقطع مثلث ,تمامی زاویه ها 60 درجه, بکشه؟؟؟
:d5 نمره داره!

با سلام و احترام .

ستون مثلثی ؟ واقعا ؟ گمان میکردم با توجه به مرکز سطح ها و ممان های مثلث ، نمیتوان از انها به عنوان ِ ستون استفاده کرد . از سوی دیگر در مورد نحوه ی ارماتور گذاری طولی ، فکر میکردم ستون اگر دایره نباشد و چند ضلعی باشد ، حداقل باید چهار ضلعی به بالا طراحی شود که حداقل در هر گوشه یک میلگرد طولی عبور کرده باشد . تنها نمونه ای که از ستون ِ مثلثی در یک پلان دیدم ، به صورت ِ دوبل بود . یعنی یک ستون ِ تکی مثلثی نبود .

از سوال تفکر بر انگیزتون سپاس گزارم و بیصبرانه منتظر پاسخ دوستان هستم .

• Like

heliacalow

عضو جدید
با سلام و احترام

اما در مورد سوال شما که از کجا فاصله ستون ها را محاسبه میکنند ؟ باز هم تا جایی که من میدانم ، در نقشه های اندازه گذاری ، ما پلان ِ " اکس بندی " داریم . و تا جایی که میدانم بر اساس اکس ها نقشه ترسیم شده و با علم ِ به اندازه ی ستون ها ، ستون گذاری انجام می شود . ...

خیلی ممنون که اینقدر دقیق توضیح دادید اما من فقط یه پلان خیلی ابتدایی که خودم طراحی کردم با دستور استادم باید ستون گذاریش کنم اما الان توش موندم و نمی تونم این کار رو بکنم .
آکس به آکس که می ذارم ستونا تو هر طبقه فاصله هاش زیاد می شه اما ستون به ستون اندازه می زنم فاصله ی آکسا 2 متر 2متر می شه پلانم 4 طبقه هست و من حالم داره ازش به هم می خوره چون 1ماه و نیمه دارم ستونارو جابجا می کنم و هنوز درست نشده .
تو رو به خدا اگه شما می تونید کمکم کنید ممنون می شم .
:confused:

raha

مدیر بازنشسته
با سلام و احترام .

ستون مثلثی ؟ واقعا ؟ گمان میکردم با توجه به مرکز سطح ها و ممان های مثلث ، نمیتوان از انها به عنوان ِ ستون استفاده کرد . از سوی دیگر در مورد نحوه ی ارماتور گذاری طولی ، فکر میکردم ستون اگر دایره نباشد و چند ضلعی باشد ، حداقل باید چهار ضلعی به بالا طراحی شود که حداقل در هر گوشه یک میلگرد طولی عبور کرده باشد . تنها نمونه ای که از ستون ِ مثلثی در یک پلان دیدم ، به صورت ِ دوبل بود . یعنی یک ستون ِ تکی مثلثی نبود .

از سوال تفکر بر انگیزتون سپاس گزارم و بیصبرانه منتظر پاسخ دوستان هستم .

سلام. دقيقا همينطوره... در حقيقت اگر هم ستوني به صورت مثلثي اجرا بشه. فقط دايره ي محاطي كه درونش قرار ميگيره... كاركرد ستون رو داره و اون گوشه هاي ستون عملا بلا استفاده و پرت هستند... در حقيقت اجراي ستون به صورت مثلثي فكر ميكنم فقط در صورت داشتن جنبه هاي زيبا شناسانه بر اساس نظر معمار توجيه پذيره!

arashitect

عضو جدید
پس بیخیالش شم.شاید بشه دانلودش کرد.
کتاب ساعد سمیعی چطور؟اطلاع دارین؟

درسته.پی و پیکره خیلی وقته تجدید چاپ نشده.اما حتما تو کتابخونه دانشگاهتون میشه پیداش کرد.
دیتیلهای دکتر ساعد سمیعی همون دیتیلهای سازمان بهینه سازی مصرف سوخته.اینی که ما خوندیم به صورتا جزوه مانند و کپی بود.اصلش نمیدونم کتابه یا جزوست.از دانشجو هاییی که با هاش طراحی فنی داشتن باید بگیرید.

سپیدار

کاربر بیش فعال
خیلی ممنون که اینقدر دقیق توضیح دادید اما من فقط یه پلان خیلی ابتدایی که خودم طراحی کردم با دستور استادم باید ستون گذاریش کنم اما الان توش موندم و نمی تونم این کار رو بکنم .
آکس به آکس که می ذارم ستونا تو هر طبقه فاصله هاش زیاد می شه اما ستون به ستون اندازه می زنم فاصله ی آکسا 2 متر 2متر می شه پلانم 4 طبقه هست و من حالم داره ازش به هم می خوره چون 1ماه و نیمه دارم ستونارو جابجا می کنم و هنوز درست نشده .
تو رو به خدا اگه شما می تونید کمکم کنید ممنون می شم .
:confused:

سلام دوباره

دوست عزیز ، حتما موقع اندازه گذاری یک اشتباه جزئی انجام میدهید . وگرنه ، اگر ستون گذاری را به صورت دقیق انجام داده باشید ، هنگامی که ستون ها در جای خود قرار گرفتند ، دلیلی ندارد که در طبقات دچار اختلاف اندازه شوید . چه اندازه معیارتان آکس باشد ، چه فاصله داخل به داخل ستون ها . مگر این که ستون شما بتنی باشد و خواسته باشید در طبقات فوقانی ، کاهش مقطع داشته باشید ( توضیح اینکه : هنگامی که ستون ها به صورت بتنی اجرا میشوند ، در طبقات بالا تر ، به خاطر نیروی کمتری که به ستون وارد می شود ، میتوان از مقطع ستون کاست که وزن سازه کمتر شود . البته همان طور که دوستان میدانند ، این کاهش مقطع ، تابع اجرای جزئیاتی در میلگرد گذاری های طولی و خاموت گذاری ها می باشد . )
اما از انجایی که بعید میدانم چنین چیزی مد نظر شما باشد ، خواهش میکنم یک بار دیگر ، و این بار بدون اشفتگی و کلافگی ، و به صورت دوستانه و آرام ، ستون گذاری هایتان را کنترل کنید . امیدوارم گیر ِ کوچک کارتان را زودتر پیدا کنید و از کارتان لذت ببرید .

با احترام .

• Like

2047

عضو جدید
در حد تیم ملی به یه تحقیق در مورد کفسازی هتلها نیازمندیم. kooooooooooomaaaaaaaaak

بالا