درباره ی نماز خواندن كارمندان در ساعت اداری و تکریم ارباب رجوع و .... !!!

magnet

عضو جدید

چند روز پيش بود كه براي انجام كار اداري به ساختمان اصلي يكي از دستگاه هاي دولتي مراجعه كردم. هرچند در آن مجموعه دوستي قديمي داشتم اما ترجيح دادم مانند ساير ارباب رجوع پيگير كار شوم. به اتاقي كه بايد كار من توسط يكي از كاركنان حاضر در آن انجام مي شد، وارد شدم اما با كمال تعجب ديدم كه هيچ كس در اتاق حاضر نيست. ناگهان فردي از پشت سر و هنگام عبور از راهرو به من نهيب زد كه : "آقا وقت نماز است!" با تعجب و دلخوري به او گفتم : "تا نماز كه نيم ساعت باقي مانده؟ .. حالا كي برميگردن؟" كه در پاسخ شنيدم: "شايد ساعت 2 برگردند شايدم هم از نماز برن خونه!!"

خود را كوچكتر از آن می دانم كه درباره نماز اول وقت و توجيه تاخير آن سخني گويم اما وقتي اين سخن از جانب رهبر
بزرگ جمهوري اسلامي ايران كه برجسته ترين فقيه عصر خود است، محل تامل خواهد بود.

23 مهر ماه 1362 استفتايي به شرح زير به محضر امام خميني ارسال مي شود:
" از آنجا كه در بعضي از شعبات بانكها و ادارات انجام فريضه نماز به صورت جماعت به هنگام وقت فضيلت موجب سوءاستفاده و يا اضرار به بيت المال مي گردد لذا سوالات زير در اين رابطه مطرح است :

1 - در صورتي كه نماز جماعت در اول وقت باعث افت توليد يك كارخانه شود و يا اختلالي در امرتوليد بوجود آورد، آيا مسئول كارخانه مي تواند از كاركنان بخواهد تا نماز را بعد از اتمام كار بخوانند؟

2- اگر از بخشنامه دولت مبني بر اقامه نماز جماعت ، در شعبه اي از بانكها و يا ادارات سوءاستفاده شود و كار مردم تعطيل گردد، آيا مي توان اقامه نماز را به اتمام وقت اداري كه حدود ساعت 2 بعدازظهراست محول كرد؟

3- آيا دولت مجاز است كه در صورت مشاهده اضرار به بيت المال و يا وهن حيثيت جمهوري اسلامي به علت سوءاستفاده عده اي ، به صورت موردي نماز جماعت را در اول وقت ملغي نمايد؟"

و بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران در پاسخ مرقوم مي فرمايند:

بسمه تعالي

جواب 1- بايد نماز را بعد از اتمام كار بخوانند و اگر كارخانه دولتي است ،مسئول هم نمي تواند اجازه دهد.

جواب 2- لازم است پس از وقت اداري نماز بخوانند.
جواب 3- دولت مي تواند، بلكه در صورت مذكور لازم است الغا كند.

روح الله الموسوي الخميني

23 مهر 1362 / 8 محرم 1404

منبع فتوا : جلد هجدهم - صفحه 185

منبع

paeeizan

اخراجی موقت
نماز جماعت خوبه ..اما بیشتر از 30دقیقه بنظرم ریا هستش ....

گل احساس

عضو جدید
کاربر ممتاز
نماز خوندن تو اداره ها الان ریا شده واقعا

یه ربع قبل نماز جوراب بدست وسط اداره رژه میرن

اداره ما کسیایی میرن نماز که من از نزدیک باهاشون اشنام و میدونم که به جز نماز ظهر تو اداره نمازای دیگه شونو نمیخونن

واقعا مسخره این کارو مثه بقیه کارا دراوردن

بردوک بزرگ

عضو جدید
کاربر ممتاز
نماز خوندن تو اداره ها الان ریا شده واقعا

یه ربع قبل نماز جوراب بدست وسط اداره رژه میرن

اداره ما کسیایی میرن نماز که من از نزدیک باهاشون اشنام و میدونم که به جز نماز ظهر تو اداره نمازای دیگه شونو نمیخونن

واقعا مسخره این کارو مثه بقیه کارا دراوردن

تو خون خودتو کثیف نکن.

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این نوع نماز خوندن گناهه!
اگه خواستین و اهل منطق و علم و دین هستین و بدور از تعصب، براحتی میشه اثباتش کرد

hamid221

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من با نماز اول وقت و جماعت مشکلی ندارم
اما چشمتون روز بد نبینه من امروز میراٍ فرهنگی بودم
یک هفته لنگ یه امضا بودم یه روز میگفتن اقای فلانی جلسس یه رو ز میگفتن مرخصیه خلاصه
امروز صبح رفتم با خودم گفتم هر جور بشه دیگه گیرش میارم
ولی هی رفته بود مکه (ایییییییییییییشالا قبول باشه)
خلاصه تا ظهر الاف شدیم تا یکی دیگه جاش امضا کنه
اقا ظهر اومد زپرت رفت نماز منم گفتم عیبی نداره منم میرم یه نمازی میخونم دیگه نمیدونستم که اون شیخ نیم ساعت بعد صحبت میکنه
دیگه این اخری داغ کردم اینقدر وسط حرفاش نچ نچ کردمو به ساعت نیگاه کردم که خودش با زبون خوش تموم کرد وبالاخره من امضارو گرفتم
(نمازشون قبول باشه ایشاااااااااااالا)

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
همه جا اینجوریه خوب
ما ها باید این فرهنگ رو تو خودمون جا بندازیم که توی اون ساعت نماز جماعت مراجعه نکنیم
هرچند انجام کار مراجعه کنندگان ضروریه