خطر ارتکاب به گناه در تالار مهندسین!!!

felor

عضو جدید
شما اصلا لحن و آهنگتون به وضوح تمسخر آمیزه. نمونش همینکه میگید هدایتگر یا فرستنده و ....
پس قسم دروغ نخورید.

من که عرض کردم تذکر بیشتر برای خودم بود.

منم به شما استادی معرفی میکنم که منکر قیامته. یا استادی که ............ از این اساتید و شیوخ ما زیاد دیدیم ....... این که ما حریم رفتار و گفتارمون رو با نامحرم حفظ کنیم جزو مسلماته و هر استاد و آخوند و شیخی هم این رو به هر نحوی منکر بشه، ما کاری باهاش نداریم. ضربه زدن هم کار همین دسته اساتید و آخوندهای بیسواده.
باید حفظ کنیم اما گلم و اینا وقتی تو جمله عاشقانه به کار میره با منظوره!!! اگه بخوای اینجوری حساب کنی که دیگه...
نه منظور من استاد بود!!!!
از اون ور بوم داری میوفتی و جون من داری ضربه میزنی...میل خودت میتونی جوابشو پسبدی بگو....

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعا حرفتون حق بود... میشه گفت یه تلنگر بود.... اما امیدوارم همه واقعا رعایت کنیم..........ثوابش مال شما............

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگرهرکسی احساس مسئولیت کنه ونه درجمع بلکه درپی ام خیلی محترمانه ودوستانه درموردهررفتارنامناسبی تذکربده خیلی مسائل درست میشه
البته نمیدونم چرا بعضی از دوستان انتقاد پذیر نیستن... حرف شما درسته ولی اینجا یه باشگاه علمیه در درجه اول. اگه قرار باشه ما انتقاد پذیرنباشیم وای به حال بقیه اقشار.....قرار نیس کسی نظرشو تحمیل کنه... همه حق دارن نظر شخصی بدن....البته خصوصی و محترمانه... اما بعضیا با برخوردشون آدمو پشیمون میکنن..

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من توی این باشگاه همه با هم دوست هستیم و استفاده از لحن محبت آمیز در بین دوستان یه امر طبیعیه!
واژه هایی مثل گلم، عزیزم و .. برای من معادل آقا، خانم، جناب و ... در روابط رسمی و غیر صمیمی هستند!
من احساس می کنم بعضی از دوستان در مورد ترجمه یا علت استفاده این واژه ها دچار اشتباه شدن!
2 تا خانم وقتی به هم می رسن، دست می دن، روبوسی می کنن حتی در مواقعی همدیگرو در آغوش می کشن! باید بترسیم که اینها دارن به گناه کشیده می شن و همجنس باز می شن؟
یکم عمیقتر نگاه کنیم! اگر من شما رو دوست عزیز خطاب کنم یعنی به گناه می افتم و ممکنه احساسی به شما پیدا کنم؟
برای من که چنین تعبیری نداره و اگر با ابراز محبت از نوع همنوع دوستانه بخوام به گناه بیفتم پس این نشانگر ضعف منه!
نه اصن منظور ایشون این نبود.... دید بسته بده به موازای بد بودن دید بیش از حد باز....
من خودم کاملا در ک میکنم چه عزیزم، گلم هایی معقوله و کدوماش صرفا مورد دار... آدم باید خودش حواسش به دور وبرش باشه... خودشونم گفتن که تعصب بیجا خوب نیس...

JavadMessi

مدیر بازنشسته
ببخشیدا همین الآنشم خیلیا از صفحات خصوصی استفاده سوء میبرن....البته متأسفانه...
خصوصی رو نمیدونم ولی تو بعضی پروفها دیدم نسبت به نامحرم که همه کلمه ای استفاده میشه!درسته که محیط مجازیه و مشخصات فیزیکی افراد درکار نیست ولی خوب مطمئنا رعایت نکردن در محیط مجازی میتونه مقدمه ای باشه برای محیط حقیقی!! ضمن اینکه در محیط مجازی هم فقط خود کسی که این کلمات رو استفاده میکنه نیست و طرف مقابلی هم داره و متاسفانه چون توسط خانومها بیشتر استفاده میشه و باتوجه به اینکه طرف مقابلش معلوم نیست جطور آدمیه ممکنه رابطه ای بر اساس هوس شکل بگیره و حتی به محیط واقعی هم کشیده بشه!!یا اگه اینطور نشه بالاخره ممکنه قبح رو در محیط واقعی بشکنه!!!

TαβαTαβαξξ

عضو جدید
خصوصی رو نمیدونم ولی تو بعضی پروفها دیدم نسبت به نامحرم که همه کلمه ای استفاده میشه! درسته که محیط مجازیه و مشخصات فیزیکی افراد درکار نیست ولی خوب مطمئنا رعایت نکردن در محیط مجازی میتونه مقدمه ای باشه برای محیط حقیقی!! ضمن اینکه در محیط مجازی هم فقط خود کسی که این کلمات رو استفاده میکنه نیست و طرف مقابلی هم داره و متاسفانه چون توسط خانومها بیشتر استفاده میشه و باتوجه به اینکه طرف مقابلش معلوم نیست جطور آدمیه ممکنه رابطه ای بر اساس هوس شکل بگیره و حتی به محیط واقعی هم کشیده بشه!!یا اگه اینطور نشه بالاخره ممکنه قبح رو در محیط واقعی بشکنه!!!

اول اینکه خصوصی و پروفایل و پست و چت و ....، فرقی نداره. همش اشکال داره و مؤمنین باید پرهیز کنند.

دوم اینکه حتی اگه به محیط حقیقی هم سرایت نکنه، خود این قضیه گناه محسوب میشه و قلب رو به زنگار آلوده میکنه.

سوم اینکه خانم و آقا نداره. هم پسران و هم دختران مؤمن گاهی از روی غفلت نسبت به هم از کلمات محبت آمیز یا صمیمانه استفاده میکنند. همۀ ما مؤمنین لازمه که رعایت کنیم.

و چهارم اینکه فرقی نداره طرف مقابل چه جور آدمی باشه. همۀ جوانان سرشار از شور و احساسند و باید از این موهبت در جهت ارتباط قلبی با پروردگارشون استفاده کنند.

felor

عضو جدید
اول اینکه خصوصی و پروفایل و پست و چت و ....، فرقی نداره. همش اشکال داره و مؤمنین باید پرهیز کنند.

دوم اینکه حتی اگه به محیط حقیقی هم سرایت نکنه، خود این قضیه گناه محسوب میشه و قلب رو به زنگار آلوده میکنه.

سوم اینکه خانم و آقا نداره. هم آقایون و هم خانم های مؤمن گاهی از روی غفلت از کلمات محبت آمیز یا صمیمانه نسبت به هم استفاده میکنند. همۀ ما مؤمنین لازمه که رعایت کنیم.

و چهارم اینکه فرقی نداره طرف چه جور آدمی باشه. همۀ جوانان سرشار از شور و احساسند و باید از این موهبت در جهت ارتباط قلبی با پروردگارشون استفاده کنند.
غیر مومنین ایراد نداره؟؟؟؟؟!!!

JavadMessi

مدیر بازنشسته
سوم اینکه خانم و آقا نداره. هم پسران و هم دختران مؤمن گاهی از روی غفلت نسبت به هم از کلمات محبت آمیز یا صمیمانه استفاده میکنند. همۀ ما مؤمنین لازمه که رعایت کنیم.
و چهارم اینکه فرقی نداره طرف مقابل چه جور آدمی باشه. همۀ جوانان سرشار از شور و احساسند و باید از این موهبت در جهت ارتباط قلبی با پروردگارشون استفاده کنند.
من نگفتم سرایت به محیط واقعی دلیله و اگه نباشه اشکال نداره!!!
شما هم فکر نکنم منظورت این باشه کلا کسی با کسی ارتباط تایپی نداشته باشه!!!چون این عمل فی نفسه اشکال ندارد مگر اینکه خوف مفسده باشه:gol:

TαβαTαβαξξ

عضو جدید
من نگفتم سرایت به محیط واقعی دلیله و اگه نباشه اشکال نداره!!!
شما هم فکر نکنم منظورت این باشه کلا کسی با کسی ارتباط تایپی نداشته باشه!!! چون این عمل فی نفسه اشکال ندارد مگر اینکه خوف مفسده باشه:gol:

اون رو عرض کردم تا بعضی از ما برای خودمون توجیه نتراشیم.

هرچه بیشتر از قلبمون پاسبانی کنیم، بیشتر میتونیم امید به فلاح داشته باشیم. هر کاری میکنیم، پیش از همه مراقب خدا باشیم که از اعماق قلبمون خبر داره (يَعْلَمُ خَائِنَةَ الْأَعيُنِ وَمَا تُخْفِي الصُّدُورُ)

وَيُنَجِّي اللَّهُ الَّذِينَ اتَّقَوا بِمَفَازَتِهِمْ لَا يَمَسُّهُمُ السُّوءُ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ

و خدا كسانى را كه تقوا پيشه كرده‏اند به [پاس] كارهايى كه مايه رستگارى‏شان بوده نجات مى‏دهد، عذاب به آنان نمى‏رسد و غمگين نخواهند گرديد

fatimma

عضو جدید
سلام...
آواتار هر کسی شخصیتش طرف رو نشون میده.
نمی شه شخصیت رو تغییر داد...مخصوصا که.....
آقای طباطبایی ممنون بابت پست زیبایی ک گذاشتید....تلنگر خوبی بود.....آدمی دیگه....
همیشه تو زندگی این چنین تلنگرهایی نیازه....
ممنون...
یعنی هنوزم ادمای ظاهر بین تو جامعه وجود دارن.خدایا عجب صبری داری.خدایا الانه که به تو هم گیر بدن

• Like
واکنش ها: ***

fatimma

عضو جدید
من فکر میکنم بیشتر این حرفا فقط حرفه و کسی با عزیزم گفتن یه کاربر حالی به حولی نمیشه.البته نیت مهمه چون شاید یه نفر واقعا غرض داشته باشه و لی عموما برای احترام یا برای ایجاد فضای صمیمی تر این حرفا گفته میشه.دقیقا مثه موسیقی.هر موسیقی رو نمیتونیم بگیم گناه داره.به گفته بسیاری علما موسیقییی انسان رو به گناه میندازه که در کنارش شرایط خاص دیگه ای هم وجود داشته باشه.حالا اینم تو شرایط خاص شاید گناه تلقی بشه ولی در بسیاری از موارد فکر کنم حساس شدن بیمورده

TαβαTαβαξξ

عضو جدید
من فکر میکنم بیشتر این حرفا فقط حرفه و کسی با عزیزم گفتن یه کاربر حالی به حولی نمیشه.البته نیت مهمه چون شاید یه نفر واقعا غرض داشته باشه و لی عموما برای احترام یا برای ایجاد فضای صمیمی تر این حرفا گفته میشه.دقیقا مثه موسیقی.هر موسیقی رو نمیتونیم بگیم گناه داره.به گفته بسیاری علما موسیقییی انسان رو به گناه میندازه که در کنارش شرایط خاص دیگه ای هم وجود داشته باشه.حالا اینم تو شرایط خاص شاید گناه تلقی بشه ولی در بسیاری از موارد فکر کنم حساس شدن بیمورده

پاسخ کلام شما در پست های قبلی و صفحات پیشین داده شده و نیازی به تکرار مکرّرات نمیبینم.

در مورد موسیقی هم (با اینکه جملۀ شما رو قبول ندارم ولی) این تاپیک جای بحث در مورد این مقوله نیست.

سربلند باشید.

fatimma

عضو جدید
پاسخ کلام شما در پست های قبلی و صفحات پیشین داده شده و نیازی به تکرار مکرّرات نمیبینم.

در مورد موسیقی هم (با اینکه جملۀ شما رو قبول ندارم ولی) این تاپیک جای بحث در مورد این مقوله نیست.

سربلند باشید.
در مورد موسیقی :علت رد کردن حرف من چیه؟دلیل؟
راستی من چیزی ندیدم تو جوابا.حتی یک بار هم جواب سوال منو تو پستای دیگه ندادید.چه برسه به تکرار مکررات.شماره پست رو بدید

آخرین ویرایش:

عضو جدید
سلام به همۀ شما دوستان مؤمن و گرامی

قبل از شروع، تأکید میکنم که روی صحبتم صرفا با دوستان مؤمن و معتقد این تالاره و هدفم فقط دادن تذکر به خود گناهکارم و شما دوستان با تقوا و با خداست که قرآن میفرماید: وَذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرَى تَنفَعُ الْمُؤْمِنِينَ(و به یاد بیاور که همانا ذکر، مؤمنان را سود می بخشد. آیۀ 55 سورۀ مبارکۀ ذاریات) یا ...فَذَكِّرْ بِالْقُرْآنِ مَن يَخَافُ وَعِيدِ (...پس به وسيله قرآن هركه را از تهديد من مى‏ترسد پند ده. آیۀ 45 سورۀ مبارکۀ ق)

خدا میدونه من آدم خشک و متعصبی نیستم، ولی بعضا دیده میشه که پسری مؤمن در این تالار خطاب به دختری ابراز محبت میکنه و از عباراتی نظیر "گلم"، "عزیزم"، "... جان"، "... جون" و یا سایر عباراتی که صمیمیت به همراه داره استفاده میکنه. ببخشید که رک حرف زدم ولی گناه، گناهه و شوخی هم نداره. البته همیشه راه توجیه بازه و شیطان بیکار نمیمونه ولی همین احساس هرچند خفیف و ناچیز که در ما نسبت به جنس مخالف پیدا میشه، مورد پسند خدای مهربان و "کبیرالمتعال" نیست. مایی که نحوۀ برخورد موسی کلیم الله رو با دختران شعیب در قرآن کریم خوندیم، شایسته است که کمی بیشتر مراقب باشیم. یادمون نره که قیامت چه صحنۀ هولناک و وحشت انگیزیه! یادمون نره که ما شیعۀ اون مولایی هستیم که برای حفظ قلب پاک و مبارکش به دختران جوان سلام نمیکرد! دوستان از دستم ناراحت نشن! به خدا، بیشتر دارم به خودم تذکر میدم. شیطان نمیتونه شما عزیزان رو وادار به گناهان بزرگ بکنه (هرچند که کوچک شمردن گناه خودش بزرگترین گناهه) و میاد از راههای پیچیده تر و تکنیک های حرفه ای با شما بزرگواران درگیر میشه.

از همگی عزیزان التماس دعا و طلب بخشش دارم و تأکید میکنم که منظورم هیچ شخص بخصوص یا گروه خاصی از شما گرامیان نبود و بیشتر تذکری برای خودم بود. انشاالله در آینده ای نه چندان دور، روایات زیبایی پیرامون موضوع "قلب" و حساسیت های اون رو خواهم آورد.

وقت شریفتون رو بیشتر از این نمیگیرم و با آیه ای از قرآن شما رو به خدا میسپارم.

سورۀ مبارکۀ فجر آیۀ 23:
وَجِيءَ يَوْمَئِذٍ بِجَهَنَّمَ يَوْمَئِذٍ يَتَذَكَّرُ الْإِنسَانُ وَأَنَّى لَهُ الذِّكْرَى
و در آن روز جهنم آورده شود، آن روز است كه انسان پند گيرد و او را چه جاى پندگرفتن باشد!!!

بیایید همگی با هم همّت کنیم و پیش از آورده شدن جهنم، تا میتونیم از کلام خدا و معصومین (علیهم السلام) پند بگیریم.

وَ السّلام علی مَن إتّبَعَ الهُدی

مسئولین سایت با این موردی که شما بهش میگین "گناه" مشکلی ندارن، بعد شما اومدی اینجا امر به معروف-نهی از منکر میکنی؟‌ حرفاتون بچگونس... مثه اینکه امثال شما روی خودتون تسلط ندارین که با این کلمه ها افکار اشتباه به ذهنتون میاد. پس اول خودسازی کنید بعد به عموم ببندین!‌ مطمئن باشید این راه و رسم خدا نیست. همه ی اون آیه هایی هم که نوشتین هیچ ربطی به این موضوع نداره. چقدر آدم باید نفسش ضعیف باشه که با....... خدا!‌ بالاخره می بینیم که بهشت میره،‌کی جهنم. (نفستون رو قوی کنید. همه مثل شما ندید پدید نیستن که با یه عزیز و اینا حالی به حالی شن)

عضو جدید
:w15::w15::w15: تو رو خدا ناراحت نشی ها .امامن کلی خندیدم.ببخشید رک گفتم.
اما به خدا خنده داره!! گلم گناهه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:w15: ببخشید ها.بی منظور میخندم.خوب خنده ام میگیره! اینکارا رو نکنید.کسی رو که نه میبینن و نه به قصد ابراز علاقه این حرف زده میشه ، این حرفا دین زدگی میاره. اگه مایلید من شماره ی یکی از استادامون که آیین اخلاق درس میده و تحقیقات زیادی هم تو این زمینه داره رو بدم و یا به کلاساش معرفیتون کنم که اینجوری ضربه نزنید.
معذرت میخوامم اگه ناراحتتون کردم گلم!!!!

ایول کلی حال کردم!!!‌ :biggrin:

m sadeq

عضو جدید
کاربر ممتاز
من از حسن نیت شما و متذکر شدنتون تشکر میکنم
اما اینو خدمتتون عرض کنم که اینجا یه فضای مجازی است فکر نکنم این گونه حرفها مشکلی داشته باشه
که البته الحمد الله اینجا همه با سواد و تحصیل کرده هستند و با فیس بوک ها و سایتهای دیگه فرق میکنه

TαβαTαβαξξ

عضو جدید
1- مسئولین سایت با این موردی که شما بهش میگین "گناه" مشکلی ندارن، بعد شما اومدی اینجا امر به معروف-نهی از منکر میکنی؟‌
2- حرفاتون بچگونس... مثه اینکه امثال شما روی خودتون تسلط ندارین که با این کلمه ها افکار اشتباه به ذهنتون میاد. پس اول خودسازی کنید بعد به عموم ببندین!‌
3- چقدر آدم باید نفسش ضعیف باشه که با....... خدا!‌ بالاخره می بینیم که بهشت میره،‌کی جهنم.
4- نفستون رو قوی کنید. همه مثل شما ندید پدید نیستن که با یه عزیز و اینا حالی به حالی شن

1- ببینید بزرگوار. شما به مسئولین یک جایی نگاه نکنید. اونها که معصوم نیستن. مسئولین مملکت ما هم مثلا دروغ، تهمت، شکنجه و کشتار رو گناه نمیدونن و براش توجیه میتراشن. تازه مسئولین سایت اگه با این قضیه مشکل هم داشته باشن، نباید با اجبار و تحمیل با این قضیه روبرو بشن.

2- اینطور نیست که لزوما آمدن افکار اشتباه به ذهن مایۀ گناه باشه. بلکه موضوع اینه که ما باید به تبع مولامون علی (ع) دربان قلبمون باشیم و معصومین رو الگوی زندگیمون قرار بدیم.

3- من خودم رو بهشتی و شما رو جهنمی نمیدونم. انشاالله که هممون بریم بهشت. فقط باید کمی بیشتر مراقب باشیم تا انشاالله به کمک خدا همگی رستگار بشیم.

4- انقدر زود راجع به آدم ها قضاوت نکنید دوست گرامی. سوء ظن هم خودش گناه محسوب میشه. البته من از دست شما ناراحت نمیشم. شما هم از دست من ناراحت نشید.

عضو جدید
1- ببینید بزرگوار. شما به مسئولین یک جایی نگاه نکنید. اونها که معصوم نیستن. مسئولین مملکت ما هم مثلا دروغ، تهمت، شکنجه و کشتار رو گناه نمیدونن و براش توجیه میتراشن. تازه مسئولین سایت اگه با این قضیه مشکل هم داشته باشن، نباید با اجبار و تحمیل با این قضیه روبرو بشن.

2- اینطور نیست که لزوما آمدن افکار اشتباه به ذهن مایۀ گناه باشه. بلکه موضوع اینه که ما باید به تبع مولامون علی (ع) دربان قلبمون باشیم و معصومین رو الگوی زندگیمون قرار بدیم.

3- من خودم رو بهشتی و شما رو جهنمی نمیدونم. انشاالله که هممون بریم بهشت. فقط باید کمی بیشتر مراقب باشیم تا انشاالله به کمک خدا همگی رستگار بشیم.

4- انقدر زود راجع به آدم ها قضاوت نکنید دوست گرامی. سوء ظن هم خودش گناه محسوب میشه. البته من از دست شما ناراحت نمیشم. شما هم از دست من ناراحت نشید.

شما هم آدمای بی جنبه و با جنبه رو با یک چشم نگاه نکنین.

kianyict

عضو جدید
آقا بی خیال هرکی به هرکی هرچی دوست داره بگه.بنده ی خدا یه چیزی گفت.گفت مراقب باشین چیز نامربوط به هم نگین همین. حالا انقدر مسئله رو پیچوندین که شهید شد هرکی جنبه داره هرچی دوست داره به هرکی که دوست داره هر موقع که دوست داره بگه.هرکی جنبه نداره هرچی دوست داره به هرکی که دوست داره هیچ موقع به کسی نگه. والسلام

TαβαTαβαξξ

عضو جدید
آقا بی خیال هرکی به هرکی هرچی دوست داره بگه.بنده ی خدا یه چیزی گفت.گفت مراقب باشین چیز نامربوط به هم نگین همین. حالا انقدر مسئله رو پیچوندین که شهید شد هرکی جنبه داره هرچی دوست داره به هرکی که دوست داره هر موقع که دوست داره بگه.هرکی جنبه نداره هرچی دوست داره به هرکی که دوست داره هیچ موقع به کسی نگه. والسلام

نه دوست گرامی، بنده از حرفی که زدم پشیمون نشدم و انتظار بعضی از توهین ها یا تمسخر ها رو هم داشتم. اصلا مهم نیست. ما باید قدرت تحمّلمون رو در برابر نظرات مخالف بالا ببریم و این خودش یه نوع تمرین سعۀ صدره.

مسائل اینچنینی رو هم هر که روحیۀ عبودیت و إطاعت داره قبول میکنه و هر که هم که به میل خودش میخواد عمل کنه، بش بر میخوره و شماتت میکنه. اتفاقا به نسبت، عدۀ بسیار کمتری مخالفت کردن. بحمد الله روحیۀ حق پذیری بالایی در این تالار دیدم.

آخرین ویرایش:

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعا همینه هر کی میتونه نظر بده و راهنمایی کنه..ایشونم که قدغن نکردن بنده خدا رفتن ثواب کنن. یقه تونو که نچسبید... آقا خدا قوت.... دستتون درد نکنه...

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه دوست گرامی، بنده از حرفی که زدم پشیمون نشدم و انتظار بعضی از توهین ها یا تمسخر ها رو هم داشتم. اصلا مهم نیست. ما باید قدرت تحمّلمون رو در برابر نظرات مخالف بالا ببریم و این خودش یه نوع تمرین سعۀ صدره.

مسائل اینچنینی رو هم هر که روحیۀ عبودیت و إطاعت داره قبول میکنه و هر که هم که به میل خودش میخواد عمل کنه، بش بر میخوره و شماتت میکنه. اتفاقا به نسبت، عدۀ بسیار کمتری مخالفت کردن. بحمد الله روحیۀ حق پذیری بالایی در این تالار دیدم.
این صبر و انتقادپذیری شما هم نشون دهنده ایمان قویتونه...خدا اجرتون بده...