خجالت نکشیــــــــم ,چرا خجالت بکشـــیم ....!!! واقعا چه حسی به شما دست داد اگه باره اوله که خوندینش میشه به من بگین؟

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
کاملا مخالفم
1- هیچ کس فقیر نمیشود مگر اینکه حقی از او در مال اغنیا باشد
2- همون اقای پول دار چقدر مالیات میده میشه بگی ؟؟
یه کارمند باید مالیات کامل بده ولی یه مایه دار یک در صد واقعی بده با فرار از مالیات ؟؟؟؟؟
این فقط یه نمونه بود که بدونی همش حلال نیست
3- کسی هم نگفته باید پولشون را بگیریم چون میشه حرام اندر حرام

1- آدمی که تو جوونیش به جای اینکه به فکر درس و زندگی باشه میره سراغ الافی و یللی تللی خوندن ...
به جای اینکه یه مهارتی کسب کنه، علمش رو ببره بالا، دنبال تجارتی چیزی باشه فقط وقت تلف میکنه چه انتظاری از زندگی داره؟
حقوق یک میلیون به بالا میخواد؟
یا انتظار داره دولت ساپورتش کنه؟
بیان این حدیث به این صورت اشتباهه. باید گفت فقرا در اموال ثروتمندان حق و حقوقی دارن. مثلا یه کارخونه دار همین که برای چندین نفر اشتغال زایی میکنه این حق رو ادا کرده!

2- منم میگم دیگه، نمیدونم چرا همه فکر میکنن ثروتمندان دزدند. اون آقایی که داری ازش حرف میزنی ماهیانه به اندازه حقوق یک سال اون آدم فقیر داره مالیات میده، شما نگران نباش.

3- میشه این حدیث رو برام توجیح کنی؟
وقتی موعود ظهور کنه جای اغنیا و مستضعنین عوض میشه !!!
مثلا تو میخوای بری جای بیل گیتس رو بگیری؟
اون چقدر به جامعه بشری خدمت کرده، شما چقدر؟

(منظور من از شما، شما نوعی هست)

هیچ کس بدون زحمت ثروتمند نمیشه عزیز دلم. هر انسانی هم به ازای یک قدمی که در جهت منافع شخصیش بر میداره یک قدم به اقتصاد جامعه کمک میکنه (این اصل اول اقتصاد بازه)

siminzare

عضو جدید
کاربر ممتاز
1- آدمی که تو جوونیش به جای اینکه به فکر درس و زندگی باشه میره سراغ الافی و یللی تللی خوندن ...
به جای اینکه یه مهارتی کسب کنه، علمش رو ببره بالا، دنبال تجارتی چیزی باشه فقط وقت تلف میکنه چه انتظاری از زندگی داره؟
بیان این حدیث به این صورت اشتباهه. باید گفت فقرا در اموال ثروتمندان حق و حقوقی دارن. مثلا یه کارخونه دار همین که برای چندین نفر اشتغال زایی میکنه این حق رو ادا کرده!

2- منم میگم دیگه، نمیدونم چرا همه فکر میکنن ثروتمندان دزدند. اون آقایی که داری ازش حرف میزنی ماهیانه به اندازه حقوق یک سال اون آدم فقیر داره مالیات میده، شما نگران نباش.

هیچ کس بدون زحمت ثروتمند نمیشه عزیز دلم. هر انسانی هم به ازای یک قدمی که در جهت منافع شخصیش بر میداره یک قدم به اقتصاد جامعه کمک میکنه (این اصل اول اقتصاد بازه)

ببین دوست عزیز همه حرف های شما در مورد اقتصاد باز و کارافرینی و تخصص و .... درست.

ولی این ها رو میتونیم در جامعه ای مطرح کنیم که از لحاظ اقتصادی بیمار نباشه!

جامعه ای که در اون امکان رانت خواری و دلالی و احتکار و .... وجود نداشته باشه!

جامعه ای که در اون ثروت از طریق تولید جمع بشه و نه حق دلالی.

جامعه ای که یک متخصص در اون امکان کار افرینی داشته باشه.

شما حتی نمیتونی تصورش رو بکنی فقر و تولید فقر تا چه حد به این اقتصاد بیمار وابسته است.

فقرا در جامعه ما افراد تن پرور نیستند بلکه ادمایی هستند که قربانی سیستم غلط اجتماعی و اقتصادی ما شدند.

robeli

عضو جدید

دوست عزیز از نظر علم اقتصاد حق با شماست، اما انسانیت چی؟
انسانیت ورای نرخ مالیت ، بیل گیتس ، ظهور موعود ، تئوری های دینی و ... است.

robeli

عضو جدید
کاملا مخالفم
یه حدیث از امام معصوم بگم
هیچ کس فقیر نمیشود مگر اینکه حقی از او در مال اغنیا باشد
همون اقای پول دار چقدر مالیات میده میشه بگی ؟؟
یه کارمند باید مالیات کامل بده ولی یه مایه دار یک در صد واقعی بده با فرار از مالیات ؟؟؟؟؟
این فقط یه نمونه بود که بدونی همش حلال نیست
کسی هم نگفته باید پولشون را بگیریم چون میشه حرام اندر حرام

جای آدام اسمیت خالیه.چه نرخ مالیاتی دوستمون تعیین کردن. :biggrin:

نازی معمار

عضو جدید
...همه غرقن توی یک خواب خوابی به مثال گرداب

نمی دونن که خدا هست عشق و امید و صفا هست

یکی دریاست، یکی قطره یکی غرق، یکی تشنه

آخه هیچکی نمی دونه که این دنیا نمی مونه...

چی بگم... باید فکر کرد و هر کار مفیدی که میشه، انجام داد.

Saeed_askari

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه حسی؟
این حس که هر کسی به اندازه زحمت و تلاشی که توی زندگیش کرده در آینده بهره برداری میکنه!

نمیدونم چرا همه فکر میکنند پولدارها دزدند!!؟
و باید یک انقلابی بشه و پول ثروتمندان رو گرفت و داد به فقرا ...

به خدا سر ریال ریالش خون دل خورده شده

کاملآ با شما موافقم
نمیدونم چرا تو ایران اینجوریه
فکر میکنن هر کی بیشتر پول داره دزدی کرده!

درسته دزدی هم یکی از راههای پولداری هست!
ولی اصلآ درست نیست اول آدم فکر بد کنه
چون ممکنه طرف زحمت کش باشه

elahe_dieu

عضو جدید
کاربر ممتاز
من یاد ادمای دور و برم افتادم
دوستانی که میشناسم
خیلی غمگین شدم
چون میدونم اونا الان چه حسی دارن
تحقیر
ترحم
.....

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه حسی؟
این حس که هر کسی به اندازه زحمت و تلاشی که توی زندگیش کرده در آینده بهره برداری میکنه!

نمیدونم چرا همه فکر میکنند پولدارها دزدند!!؟
و باید یک انقلابی بشه و پول ثروتمندان رو گرفت و داد به فقرا ...

به خدا سر ریال ریالش خون دل خورده شده

خیلی نمی شه ازین متن چنین برداشتی کرد... بیشتر به تفاوتها اشاره داشت... من فکر می کنم این درسته که اگه خصلت اشرافی رفتار کردن نباشه زندگی روی زمین خیلی بهتر می شه وگرنه نفس پول داشتن خیلی هم خوبه... اما پولی که بتونه باری از دوش وجدان آگاه ما برداره نه پولی که فقط قطر گردنمونو اضافه کنه... کی می گه آدم پولدار لباس خوب نپوشه غذای خوب نخوره؟ اما دیگه تا کجا؟؟؟ وقتی آدمها برای یه لقمه نون می میرن چه ایرادی داره من غذای 100000تومنی نخورم؟؟؟ با غذای 50000 تومنی هم سیر می شم... 50 تومن مونده هم جای بهتری خرج شه... کسی شریک دسترنج دیگری نیست ولی همه شریک نوع همیم
شاید هم چون ما ازون پولدارا نیستیم اینطوری می گیم و اگه بودیم کسیو شریک نمی دونستیم
دعا می کنم از الان بخششو یاد بگیرم...

تو جامعه ای که همه چیز تو تحت تاثیر موقعیت اجتماعی خانواده ی توئه, جامعه ای که بزه و جرم رو با تفکرات غلط و سیستمهای غلط اقتصادی و روابط کثیف تولید می کنه سخت بشه انتظار بیل گیتس شدن از کسی داشت... گرچه نا ممکن نیست اما به چه قیمتی؟؟؟؟

ببین دوست عزیز همه حرف های شما در مورد اقتصاد باز و کارافرینی و تخصص و .... درست.

ولی این ها رو میتونیم در جامعه ای مطرح کنیم که از لحاظ اقتصادی بیمار نباشه!

جامعه ای که در اون امکان رانت خواری و دلالی و احتکار و .... وجود نداشته باشه!

جامعه ای که در اون ثروت از طریق تولید جمع بشه و نه حق دلالی.

جامعه ای که یک متخصص در اون امکان کار افرینی داشته باشه.

شما حتی نمیتونی تصورش رو بکنی فقر و تولید فقر تا چه حد به این اقتصاد بیمار وابسته است.

فقرا در جامعه ما افراد تن پرور نیستند بلکه ادمایی هستند که قربانی سیستم غلط اجتماعی و اقتصادی ما شدند.
موافقم...
کم نیستن کسایی که خواستن سرمایه شون صرف تولید و ایجاد کار شه, اما...
فکر می کنم سوخت فرصت و سرمایه تو کشور ما کم نظیره

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
عنوان میخواد چه کار؟

عنوان میخواد چه کار؟

دوست عزیز از نظر علم اقتصاد حق با شماست، اما انسانیت چی؟

وقتی آدمها برای یه لقمه نون می میرن چه ایرادی داره من غذای 100000تومنی نخورم؟؟؟ با غذای 50000 تومنی هم سیر می شم... 50 تومن مونده هم جای بهتری خرج شه... کسی شریک دسترنج دیگری نیست ولی همه شریک نوع همیم
شاید هم چون ما ازون پولدارا نیستیم اینطوری می گیم و اگه بودیم کسیو شریک نمی دونستیم
دعا می کنم از الان بخششو یاد بگیرم...

شما برو تو زندگی آدمایی که پولدار شدن مطالعه کن ببین از کجا به کجا رسیدن.
مثال میخوای؟
نمیگم بیل گیتس. نمیگم مک دونالد

برو آقای هاکوپیان رو ببین

همین که واسه لباساش سر و دست شکسته میشه. میدونستی هاکوپیان با یه چرخ خیاطی شروع کرد؟
همین الان هم همون چرخ خیاطی به صورت سمبلیک تو یکی از کارخونه هاش داره کار میکنه. برو ببین دیگه.

دزدی کرده؟
رانت خورده؟
باشه خورده باشه، میدونی الان واسه چند هزار نفر اشتغال زایی کرده

شما میگی فقرا قربانی سیستم غلطن!
من میگم امکان نداره!

شما تعریف انسان فقیر رو نمیدونی.
فقیر کسیه که به نون شبش محتاجه نه کسی که امورات زندگیش با ماهی 500 تومن نمیچرخه!

کسی که فقیره نه شغلی داره، نه تخصصی، نه هنری و نه هیچ کوفت و زهر ماری.
میخواست بره یاد بگیره!

ببین. من خودمو نمیگم اما بیا رفیق منو ببین ...
ماهی 6 تومن در میاره.
6 ملیون واسه خیلیا کم پولی نیست. الان فقط 24 سالشه. اگه بهت بگم تو 18، 19 سالگی چه کارایی کرده زمینو گاز میگیری. تو اون سن خیلیا تازه یاد میگیرن باید دختر بازی کنن!
الان مدیر تبلیغات 2 تا از معتبر ترین نشریات دانشجویی مهندسیه. 4 نفر واسه خودش استخدام کرده بهشون ماهی 500 میده. میگه واسه من 2 تومن هم بسه. برید این آدما رو ببینید.
نگاه کنید تو اون سنی که ماها دنبال چه چیزایی بودیم اینا چه کار کردن که الان به اینجا رسیدن.

مگه با خوردن یه غذای 50 تومنی به جای صد تومنی چند تا فقیر ثروتمند میشن؟

مشکل این نیست که غذای ثروتمند چند تومنه!
مشکل اینجاست که آدما یاد نگرفتن به اندازه سطحشون از زندگی توقع داشته باشن.

میدونید زندگی مثل چیه؟
مثل یه کوه !

یه کوه که دامنه های متفاوتی داره. همه دارن از این کوه بالا میرن. بعضیا هدفشون قله است. بعضیا فقط کوه نوردی.
هر کسی یه دامنه رو انتخاب مبکنه واسه بالارفتن. دامنه اول کم شیبه. بالا رفتن ازش راحته اما خیلی زمان میبره تا ازش برسی به قله. تو این دامنه پر چشمه و درخت و زیبایی های ظاهریه.
شعار نمیدم، واقعا اعتقاد دارم به این حرفها. خیلیا وقتی به اولین چشمه یا کوه میرسن متوقف میشن. همونجا استراحت میکنن. اینا سطحشونو تا این حد واسه خودشون تعریف میکنن. اما بعضیا میخوان برسن به قله. بیشتر میرن اما نمیدونن این مسیر انقدر طولانیه که شاید هیچوقت نشه ازش رسید به هدف!

دامنه دوم صخره ایه. مستقیم میره تو قله. اونایی که از این مسیر میرن میدونن هیچوقت به چشمه و درخت نمیرسن. میدونن ممکنه بخورن زمین یا حتی بمیرن اما میرن.
عده ی خیلی کمی از این راه به هدف میرسن و زیبایی واقعی قله رو درک میکنن. اونایی که پایین رو دامنه هستن فقط میتونن با دیدن شخصی که رو قله است بهش حسادت کنن ولی هرگز درک نمیکنن که اون چه سختیهایی رو واسه اینجا بودن کشیده.

محسن زارعی

عضو جدید
به این فکر میکنم که توی مملکتی با این همه منابع چرا باید همچین افرادی هنوز وجود داشته باشد البته اگه ((فقر و فحشا))اثر مسعود ده نمکی رو دیده باشید دیگه یه همچین چیزایی تو جامعه طبیعی جلوه میکنه:cry:

sima.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته. منم قبول دارم که آدم با تلاش و به کار انداختن مخش مي تونه به خيلي جاها برسه. ولي بحث اين گروه اول به نظرم حماقت مياد. آخه آدم چرا بايد غذايي بده به بقيه که اينقدر بالاش پول داده. تازه حساب کن ببين اوني که سر اينو کلاه گذاشته بابت يه شام اينقدر ازش پول گرفته چه کيفي کرده. ببينين آخه آدم مگه تو اين شکم .... چي مي خواد بريزه.
ممکنه آدمي که همچين شامي داده به خيلي هام کمک مي کنه. بحث سر اين نيست که پولشو از کجا آورده. چند وقت پيش همين جا بحث آقاي ثابت بود. ايشونم مثل هاکوپيانيه که دوستمون گفت. ثروت هميشه کثيف نيست. منتها آگاهي مي خواد تا به کثافت نکشونه آدمو.
آدم مي تونه خيلي داشته باشه ولي به هيچ کس نده. مطمئنا يه جايي اين پول حالشو مي گيره حالا نه اينجا تو اون دنيا. ببينين خدا هر چي به آدم ميده در ازاش يه شکر گزاري لازمه. هميشه فقط اين نيست که من برم امامزاده و حرم بگم مرسي خداجون. بغضي وقتا بايد بدم تا دوباره بياد.
به نظرمن نميشه روي اين آقاي گروه اول قضاوت کرد. فقط مي شه گفت کاري که کرده البته به نظر من حماقته. يعني به نظرم راه هاي بهتري واسه صرف اين پول هست.

siminzare

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما برو تو زندگی آدمایی که پولدار شدن مطالعه کن ببین از کجا به کجا رسیدن.
مثال میخوای؟
نمیگم بیل گیتس. نمیگم مک دونالد

برو آقای هاکوپیان رو ببین

همین که واسه لباساش سر و دست شکسته میشه. میدونستی هاکوپیان با یه چرخ خیاطی شروع کرد؟
همین الان هم همون چرخ خیاطی به صورت سمبلیک تو یکی از کارخونه هاش داره کار میکنه. برو ببین دیگه.

دزدی کرده؟
رانت خورده؟
باشه خورده باشه، میدونی الان واسه چند هزار نفر اشتغال زایی کرده

شما میگی فقرا قربانی سیستم غلطن!
من میگم امکان نداره!

شما تعریف انسان فقیر رو نمیدونی.
فقیر کسیه که به نون شبش محتاجه نه کسی که امورات زندگیش با ماهی 500 تومن نمیچرخه!

کسی که فقیره نه شغلی داره، نه تخصصی، نه هنری و نه هیچ کوفت و زهر ماری.
میخواست بره یاد بگیره!

ببین. من خودمو نمیگم اما بیا رفیق منو ببین ...
ماهی 6 تومن در میاره.
6 ملیون واسه خیلیا کم پولی نیست. الان فقط 24 سالشه. اگه بهت بگم تو 18، 19 سالگی چه کارایی کرده زمینو گاز میگیری. تو اون سن خیلیا تازه یاد میگیرن باید دختر بازی کنن!
الان مدیر تبلیغات 2 تا از معتبر ترین نشریات دانشجویی مهندسیه. 4 نفر واسه خودش استخدام کرده بهشون ماهی 500 میده. میگه واسه من 2 تومن هم بسه. برید این آدما رو ببینید.
نگاه کنید تو اون سنی که ماها دنبال چه چیزایی بودیم اینا چه کار کردن که الان به اینجا رسیدن.

مگه با خوردن یه غذای 50 تومنی به جای صد تومنی چند تا فقیر ثروتمند میشن؟

مشکل این نیست که غذای ثروتمند چند تومنه!
مشکل اینجاست که آدما یاد نگرفتن به اندازه سطحشون از زندگی توقع داشته باشن.

میدونید زندگی مثل چیه؟
مثل یه کوه !

یه کوه که دامنه های متفاوتی داره. همه دارن از این کوه بالا میرن. بعضیا هدفشون قله است. بعضیا فقط کوه نوردی.
هر کسی یه دامنه رو انتخاب مبکنه واسه بالارفتن. دامنه اول کم شیبه. بالا رفتن ازش راحته اما خیلی زمان میبره تا ازش برسی به قله. تو این دامنه پر چشمه و درخت و زیبایی های ظاهریه.
شعار نمیدم، واقعا اعتقاد دارم به این حرفها. خیلیا وقتی به اولین چشمه یا کوه میرسن متوقف میشن. همونجا استراحت میکنن. اینا سطحشونو تا این حد واسه خودشون تعریف میکنن. اما بعضیا میخوان برسن به قله. بیشتر میرن اما نمیدونن این مسیر انقدر طولانیه که شاید هیچوقت نشه ازش رسید به هدف!

دامنه دوم صخره ایه. مستقیم میره تو قله. اونایی که از این مسیر میرن میدونن هیچوقت به چشمه و درخت نمیرسن. میدونن ممکنه بخورن زمین یا حتی بمیرن اما میرن.
عده ی خیلی کمی از این راه به هدف میرسن و زیبایی واقعی قله رو درک میکنن. اونایی که پایین رو دامنه هستن فقط میتونن با دیدن شخصی که رو قله است بهش حسادت کنن ولی هرگز درک نمیکنن که اون چه سختیهایی رو واسه اینجا بودن کشیده.

دوست عزیز اینجا کسی ادعا نکرده تمام ثروتمندان دزدند!

شما اقای هاکوپیان رو مثال میزنی؟
من همه صاحبان صنایع رو مثال میزنم که هم کار افرینی میکنند و هم به صنعت اقتصاد این مملکت کمک میکنند.

ولی کسی که شما نمیبینی فلان اقاییه که امتیاز انحصاری فلان برند تجاری تو ایران را داره یا فلان دلال که با ثروت چند ده میلیاردی که داره مجموعاً 50 نفر هم زیر دستش کار نمیکنند.

شما میگی فقرای ما ادمای بی مسئولیت و تن پرور هستند
من میگم ادمایی هستند که در عین داشتن تخصص بی کار هستن چون تولید توی کشور ما یک فرایند سست و بدون پشتوانه است.

این ادعا رو دارم چون به طریقی از نزدیک دارم این شرایط رو میبینم. فقر افراد فقط نتیجه بی تخصصی اونها نیست و بی تخصصی افراد هم فقط نتیجه تن پروری شون نیست.

هیچ چیزی در مورد دلالی توی صنایع کشاورزی مون شنیدید؟
هیچ میدونید میوه ای که من و شما مصرف میکنیم با چه قیمتی از کشاورز خریده میشه و با چه قیمتی به مصرف کننده تحویل داده میشه؟ ( کشاورز رو به عنوان زحمت کش قبول دارید؟)

هیچ در مورد قالی باف های ایرانی شنیدید؟ هنرمندانی که تولید کننده گرانقیمت ترین محصولات فرهنگی این کشور هستند و جزء فقیر ترین طبقات اقتصادی؟

فکر میکنید درامد کارگر فنی در ایران چقدر باشه؟
فکر میکنید توی این مملکت شغل وجود داره ولی فقرا همون تن پرور هایی هستند که با این وجود ( وجود فرصت شغلی) از کار کردن ابا دارند؟

درمورد کارگرانی که هنوز رسماً شاغل محسوب میشوند ولی برای ماه هاست حقوقی دریافت نکردند چی میتونید بگید؟

همه ثروتمندان دزد نیستند و همه فقرا هم تن پرور نیستند!
ولی در یک جامعه نرمال نباید یک تعریفی از حداقل سطح زندگی موجود باشه؟
ببینید تا این اندازه اختلاف طبقاتی فقط نشانه بیمار بودن اقتصاد جامعه است.

بیمار بودن اقتصاد جامعه ما رو هم همه اقتصاد دانان و سیاستمداران و مردم قبول دارند. ناکارامدی سیستم مالیات گیری مون هم که منجر به این اندازه تجمع ثروت میشه حرف جدیدی نیست.

اینکه فلان پزشک حتی هزینه رفت و امد بیمارش به مطب خودش رو میپردازه حداقل نشان دهنده اینه که اقشار فقیر جامعه تا چه اندازه ای اسیب پذیرند!

مگر اینکه شما معتقد باشید سیستم اقتصادی مملکت ما کاملاً عادلانه است و تمام ثروت توانگران هم از راه های کاملاً مشروع به دست امده!

Mehdi_Azzurri

اخراجی موقت
اصلا جمله سازیت خوب نبود دوست عزیز ، داستان به این غمگینی رو انقدر بد تایپ کردی که من بعضی جاهاشو متوجه نشدم .

معصوم می نماید یعنی چی آخه ؟ این دفعه که گذشت ولی از دفعه بعد بهتر تایپ کن .

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
اون قالیباف یا کارگری که مثال میزنید جزء فقرا محسوب نمیشن!
اونها آسیب پذیر یا مستضعف هستند.

ببینید. مگه همین آقای شفقی از کجا شروع کرد؟ اونم یه قالیباف ساده بود. الان سوپر میلیاردره!
اگه قالیبافها هم به جای اینکه تمام وقتشون رو بذارن تا توی یه اتاق تنگ و تاریک هی ببافن و ببافن از مخشون کار بگیرن میتونن با احداث یه تعاونی کوچیک واسه خودشون اشتغال زایی کنن. خب مسلما سختیهایی هم هست. میگم که ...
هر آدمی یه سطحی داره و نسبت به سطحی که واسه خودش تعریف میکنه ارتزاق میکنه.

اون کارگر چرا شده کارگر؟
برو ببین تو نوجوونیش چه کار میکرده که الان شده کارگر؟
چرا کارگر ماهر نشده؟

همه که قربانی سیستم غلط نیستن. یه سری هم هستن که عادت کردن به اینکه لقمه رو بجویی بذاری دهنشون.

آدم بهت نشون میدم که 28 سالشه هنوز جلو مدرسه دخترونه وای میسه سو میکشه، این یعنی چی؟
خب یه روزی این آدم سرش میخوره به سنگ، میخواد سر و سامون بگیره، به یکی از خودش بدبخت تر قول میده خوشبختش کنه اما مگه میتونه؟

من صد درصد به این جمله معتقدم که هر چقدر سختی بکشی نتیجه میگیری.

شما میگی فقرای ما ادمای بی مسئولیت و تن پرور هستند
من میگم ادمایی هستند که در عین داشتن تخصص بی کار هستن چون تولید توی کشور ما یک فرایند سست و بدون پشتوانه است.

این ادعا رو دارم چون به طریقی از نزدیک دارم این شرایط رو میبینم.

شما نمیتونید با دیدن چند نفر حکم کلی صادر کنید. من سیستم ضعیف رو قبول دارم اما مطمئن باشید هیچ وقت یه متخصص فقیر نمیشه!
من نوعی شاید نتونم به اون چیزی که حقمه برسم اما وقتی یه آدم تحصیل کرده هستم مگه ممکنه زیر 500 تومن در بیارم؟
چرا من تا حالا نشده بی کار بمونم؟

خب از یه جایی باید شروع کرد دیگه اما شروع کار با ماهی 2 تومن غیر ممکنه. من اگه 500، 600 تومن در بیارم که نمیشم فقیر!
ممکنه خرج و دخلم با هم جور در نیاد اما کسی که فقیره تعریف خاصی داره و زندگی خاصی.

siminzare

عضو جدید
کاربر ممتاز
اون قالیباف یا کارگری که مثال میزنید جزء فقرا محسوب نمیشن!
اونها آسیب پذیر یا مستضعف هستند.

ببینید. مگه همین آقای شفقی از کجا شروع کرد؟ اونم یه قالیباف ساده بود. الان سوپر میلیاردره!
اگه قالیبافها هم به جای اینکه تمام وقتشون رو بذارن تا توی یه اتاق تنگ و تاریک هی ببافن و ببافن از مخشون کار بگیرن میتونن با احداث یه تعاونی کوچیک واسه خودشون اشتغال زایی کنن. خب مسلما سختیهایی هم هست. میگم که ...
هر آدمی یه سطحی داره و نسبت به سطحی که واسه خودش تعریف میکنه ارتزاق میکنه.

اون کارگر چرا شده کارگر؟
برو ببین تو نوجوونیش چه کار میکرده که الان شده کارگر؟
چرا کارگر ماهر نشده؟

همه که قربانی سیستم غلط نیستن. یه سری هم هستن که عادت کردن به اینکه لقمه رو بجویی بذاری دهنشون.

آدم بهت نشون میدم که 28 سالشه هنوز جلو مدرسه دخترونه وای میسه سو میکشه، این یعنی چی؟
خب یه روزی این آدم سرش میخوره به سنگ، میخواد سر و سامون بگیره، به یکی از خودش بدبخت تر قول میده خوشبختش کنه اما مگه میتونه؟

من صد درصد به این جمله معتقدم که هر چقدر سختی بکشی نتیجه میگیری.

شما نمیتونید با دیدن چند نفر حکم کلی صادر کنید. من سیستم ضعیف رو قبول دارم اما مطمئن باشید هیچ وقت یه متخصص فقیر نمیشه!
من نوعی شاید نتونم به اون چیزی که حقمه برسم اما وقتی یه آدم تحصیل کرده هستم مگه ممکنه زیر 500 تومن در بیارم؟
چرا من تا حالا نشده بی کار بمونم؟

خب از یه جایی باید شروع کرد دیگه اما شروع کار با ماهی 2 تومن غیر ممکنه. من اگه 500، 600 تومن در بیارم که نمیشم فقیر!
ممکنه خرج و دخلم با هم جور در نیاد اما کسی که فقیره تعریف خاصی داره و زندگی خاصی.

ظاهراً اختلاف ما توی تعریف کلماته

دوست عزیز من با دیدن چند نفر برای همه حکم کلی صادر نکردم و انتظار دارم شما هم با دیدن چند نفر کار افرین برای همه ثروتمندان حکم زحمت کشی صادر نکنید.

شما اون کارگر و قالیباف رو مستضعف میدونید. من این رو میگم مگر یک کارگر ماهر با چندین ماه عدم دریافت حقوق دچار مشکلات اقتصادی نمیشه؟

چرا مادر من که در رشته خودش متخصص و کارشناس بوده با 25 سال سابقه دریافتی اش در حدود 400 تا 500 هزار تومن باید باشه؟ ( اگر مادر من به تنهایی سرپرست خانوار بود فکر میمنید این حقوق کافی بود؟)

اگر شما متخصص با حقوق 200 هزار تومن سراغ ندارید من زیاد سراغ دارم. میدونم فارغ التحصیلهای فلان رشته به دلیل مشکلات بازار کار با همون متوسط دریافتی 200 هزار تومن کار میکنند . این درامد زیر خط فقر تعریف شده توسط دولت هست!

شما میگید هر کسی که تخصصی نداره حقشه درامد زیادی هم نداشته باشه؟ مگر همین افراد غیر متخصص کار نمیکنند؟ مگر مشاغلی نداریم که به تخصص نیاز ندارند ولی به هر حال شغل هستند و در چرخه تولید و صنعت لازمند؟ مثال بزنم؟
مثلاً منشی ها ؟ متخصص نیستند ولی وجودشون کاملاً ضروریه . فکر میکنید دریافتی یک منشی معمولاً در چه حده؟ 100 هزار تومن؟ بدون بیمه!

شما باید واقعاً خوش شانس باشید که با اولین شغلتون درامد واقعاً خوب 500 تا 600 هزار رو دارید. من کسی رو میشناسم که به عنوان متخصص در فلان شرکت معتبر طرف قرار داد با شرکت نفت شروع به کار کرده با حداقل دستمزد ! 270 هزار تومن!

اگر این فرد سرپرست خانوار بود میتونست چند نفر رو اداره کنه؟

شما با مثال زدن چند نفر معدود از کسانی که میشناسید نمیتونید برای تمام توانگران جامعه حکم زحمت کشی و تخصص داشتن رو صادر کنید!

رفتگر های 14 و یا 15 ساله شهرداری رو دیدید؟ کارشون و شغلشون کاملاً ضروری و برای خودشون زیان اوره! ولی ایا درامدشون حداقل های زندگی رو تامین میکنه؟

این انتظار زیادی نیست که بخواهیم هر کسی با همون شغل ناچیز و جزیی که داره بتونه خودش رو اداره کنه! اصلاً لازم نیست همه در یک سطح زندگی کنند ولی کسی که به هر صورت کار میکنه نباید از یک حداقل هایی برخوردار باشه؟؟؟

مثال من برای شما مثال معدود افراد نیست بلکه براتون از شغل ها و صنف ها و گروه های واقعی مثال زدم.

مثال پست اول هنوز تا حدود زیادی از پایین ترین طبقات جامعه ما فاصله داره! اطرافیان من معمولاً به دلیل نوع کارشون با مواردی بدتر و دلخراش تر از مثالهای فوق سر و کار داشتند.

کاملاً قبول دارم یک فرد با درامد 400 هزار تومن مشکل تغذیه نداره ولی ایا توی یک شهر بزرگ میشه با این درامد زندگی کرد؟

من متخصص میشناسم که با حقوق ساعتی 2000 تومن کار میکنه چون در حوزه کاری خودش اونقدر وضع کار بده که همینش هم پیدا نمیشه!

فقر کاملاً نسبیه ولی اون قشر به شدت فقیرمون فقط قربانی بی سوادی و بی تخصصی خودشون هم نیستند بلکه سیستم اقتصادی ما نقش به مراتب بزرگتری رو در این زمینه ایفا میکنه.

برای شروع به کار درامد میلیونی نمی خوام فقط کار میخوام در حوزه تخصص خودم!! اگر شما ثروت باد اورده از روشهای نا معقول دلالی و رانت خواری و ... ندیدی من زیاد دیدم. اگر برای من مثال پسر 28 ساله رو میزنی که هنوز دم در مدرسه دخترانه ایستاده من مثال پسر بچه 14 ساله رو میزنم که ساعت کاریش از 6 صبح شروع میشه .

بگذریم از سایر بیماریهای اقتصادی مملکتمون ( به غیر از رانت و دلالی و ...)
من قبول دارم بسیاری از ثروتمندانمون کار افرینن ولی خیلی از فقرامون هم تنپرور های بیکاره بی تخصص نیستند. کار میکنند و مشاغل کاملاً ضروری هم دارند.

ایا یک خدمتکار یا باغبان یا رفتگر یا منشی و ... نباید از حداقل ها برخوردار باشند؟

نسیم ن

عضو جدید
کاربر ممتاز
من با نظر بعضی از دوستان موافقم.به نظره من هم چرا تو ایران که این همه از لحاظه منابع غنیه و از خیلی از کشورها از این لحاظ سرتره چرا بازم باید این طور افراد باشن.
بدونه شک مشکل از مسئولین مملکت و برنامه ریزیهاشون و جاه طلبیاشونه.:razz:

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
1- ظاهراً اختلاف ما توی تعریف کلماته
2- اگر شما متخصص با حقوق 200 هزار تومن سراغ ندارید من زیاد سراغ دارم.
3- شما میگید هر کسی که تخصصی نداره حقشه درامد زیادی هم نداشته باشه
4- این انتظار زیادی نیست که بخواهیم هر کسی با همون شغل ناچیز و جزیی که داره بتونه خودش رو اداره کنه! اصلاً لازم نیست همه در یک سطح زندگی کنند ولی کسی که به هر صورت کار میکنه نباید از یک حداقل هایی برخوردار باشه؟؟؟
5- ایا یک خدمتکار یا باغبان یا رفتگر یا منشی و ... نباید از حداقل ها برخوردار باشند؟
6- شما هم با دیدن چند نفر کار افرین برای همه ثروتمندان حکم زحمت کشی صادر نکنید.

1- بله، من هم گفتم. تعریف فقر این نیست که یه نفر دخل و خرجش جور در نیاد!
2- متخصص چی؟
3- دقیا همینو میگم و اونهایی هم که از راه غیر مشروع به ثروت میرسن حقشون نیست که تو این جایگاه باشن (فکر کنم اینجا اتفاق نظر داریم)

ولی مساله اینجاست که شما دلالی رو شغل نمیدونید!
این اشتباهه. توی چرخه اقتصاد نقش واسطه و واسطه گری غیر قابل انکاره.

4- بله، منم میگم هر کسی باید حداقل ها رو داشته باشه و این وظیفه دولته که حداقل ها رو به اقشار ضعیف جامعه بده اما حرف من اینه: اون شخص باید به همون حداقل ها راضی باشه.
5- ببین، تو همه جای دنیا دولت به صورت قرضی به این افراد خدمات میده. حتما شنیدین که شرکن نیکون به خاطر بحران اقتصادی چند صد نفر از کارکنانش رو اخراج کرده و به واسطه اش تمام خدماتی که بهشون داده بود (مثل خونه) رو پس گرفت!

اونها هم باید اینو درک کنن که چیزی از خودشون نداشتن و این خونه و ... قرضی بوده. حتما سیستم اقتصادی ژاپن هم کژدار و مریضه؟
البته میشه این مساله رو به بحران اقتصادی ربط داد اما حقیقتی که پشت این مساله است اینه ...

اون افراد چیزی از خودشون نداشتند [نقطه]
و وقتی کسی اموالش از خودش نباشه نباید نسبت به اون مالکیتی قائل بشه [نقطه]

دولت که نباید به این افراد خونه مجانی اهدا کنه!
اگه به اونا میده باید به منم بده.
به شما هم بده.
به همه بده.
از کجا بیاره این همه خونه؟

6- اما بحث شماره 6 خیلی مفصله خانم زارع عزیز
یه تاپیک جداگونه میطلبه!

من اصلا نمیگم فقط کارآفرینان هستند که زحمتکش هستن.
ببینید، شما دیدتون نسبت به ثروتمندان اشتباهه!
فکر میکنی یه آدم میلیاردر روزی 1000 پرس غذا میخوره؟
نه، فقط 3 تا
مثل همه آدما.
فکر میکنی اون آدمی که از راه دلالی ثروتمد شده به جامعه خدمت نمیکنه؟
کارخونه اداره نمیکنه؟
اصلا کارخونه نداره.

بذار یه مثال واسطوت بزنم. پاساژ علاءالدین رو میشناسی؟
قطب اول فروش موبایل تو ایران.
میدونستی همش مال یه نفره؟
و میدونستی از هر واحد چیزی حدود 1.5 تا 2 میلیون اجاره میگیره؟
این آدم بشینه خونه، بخوره و بخوابه چیزی حدوده 180 میلیارد سالیانه میره تو حسابش.

شما بگو این آدم کار مفیدی انجام نمیده اما من میگم اتفاقا خیلی هم کاراش مفیده!
فکر میکنی بانکی که اون توش حساب داره با اون پولها تجارت نمیکنه؟
بانک از کجا میاره وام میده؟
از همین پولها دیگه.

من بیشترین حجم بحثم تو دانشگاه موقعی بود که شهرام جزایری دستگیر شد!

جزایری با بستنی فروشی شروع کرد. کارای خلافی که کرد به کنار اما هیچ میدونی همین آدم چقدر به اقتصاد مملکت کمک کرد؟

شاید شما تصورت اینه که همه باید بیل بزنن یا جارو بکشن که بشن زحمت کش اما خداییش اون جارو کش چقدر تو زندگی مردم تاثیر داره، اون مدیری که یه تصمیمش زندگش صدها نفر رو دگرگون میکنه چقدر.

آخرین ویرایش:

tirmah

عضو جدید
اجب سبری خدا دارد
اگر من جای او بودم همان

يک لهزيه اول که خشم را ميديدم
از آن مخلوق بيوجدان
جهان را با همه زيبايی زشتی به روی يکدگر ويران ميکردم

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمي دونم چرا دارين با هم بحث مي کنين ..
تو اين چامعه اونقدر آدماي پولداري هستن که پولشون از راه غير مشروع حاصل شده که هيچ بحثي درش نيست!!
غیر از اینه که کلی هم آدم پولدار وجود داره که دارن حاصل زحمتشونو مي خورن ..؟
خيلي هام با توجه به اعتقاد و انسانيت خودشون کمک هم مي کنن؟
خيلي هام از سستي و تن پروري خودشونه که الان به هيچ جا نرسيدن ..
و خيلي هام با وجود همه ي اون چيزايي که شايد ما فکر کنيم غير ممکنه کسيو بالا نکشه قرباني مديريت و اقتصاد احمقانه ي کشورمون شدن..!!
فکر نمي کنم کسي بتونه بگه اگه کسي پشتکار داشته باشه محاله پولدار نشه!
و يا اگه کسي فقيره تقصير خودشه...

در مورد فقر مطلق
کسي که تا چشم باز مي کنه مسئوليت يه خونواده رو دوششه .. وقتي همسن و سالاش بازي مي کنن و درس مي خونن اون بايد فکر اين باشه که 2روز تا آخر ماه مونده و اجاره اتاقشونو بايد بدن فکر نمي کنم اصلا فرصت اينو پيدا کنه که تحليل کنه اگه من درس نخونم فردا تخصشي ندارم که بتونم وضعمو بهتر از اين کنم
تو حال زندگي مي کنه
نون شب..
نه آينده!
و من..
وقتي تو خونواده اي زندگي کردم که حداقل! غصه ي ناهار و شام رو نداشتم نمي تونم بگم که اگه بخواد مي شه..
من اينو مي گم چون در مورد خودم صادقه

چون من اگه بخوام مي شه
چون شرايط تحصيلو داشتم
چون مرد خونه نبودم...
هر مشکلي که بوده من فرزند خونواده بودم نه مادر.. نه پدر ..
پس اگه [ من ] هنوز به جايي نرسيدم نتيجه ي سستي و تن پروري من بوده نه ...
منظورن بحث تقدیر و این چیزا هم نیست..
من کاملا به مبحث اختیار انسان معتقدم
اما نمی شه منکر این شد که همیشه یا گاهی باید های خاصی تو زندگیمون قرار داده می شه
بایدهایی متفاوت ..
پس من و تو یکسان نیستیم.

siminzare

عضو جدید
کاربر ممتاز
باشه
من تموم میکنم

دوست داشتم جواب تمام سوال ها و حرفاتون رو بدم ولی خوب مشکلی نیست من هم تموم میکنم!

اون متخصص رو پرسیدید ( سوال2 ) : پرستار با روزانه تقریباً 8 ساعت کار در بیمارستانهای خصوصی. ( تقریباً نصف حقوق همکار بخش دولتی)

behnam.gas

عضو جدید
من با این وضع که فرزند خونواده بودم این وضع رو کاملا میفهمم
چون کشیدم و ازش خبر دارم
با گفته های یه عده هم موافق و با بعضی ها هم مخالفم ولی بهتون میگم یه نیگا به عنوان تاپیک بندازید متوجه میشید که به بیراهه رفتید فقط قرار بود حستون رو بگید نه با هم بحث کنید

حس من :
یاد دوران بچگی خودو افتادم اشک تو چسام جمع شد و یه خنده هم رو لبام نقش بست
خدا رو شکر کردم که بابام تونست با کلی وام و زیر بدهی رفتن به خونه بگیره تا از اجاره نشین بودن در بیایمو خلاصه بگم به نون شب مخحتاج نمونیم که خیلی دردناکه

خیلی دردناکه وقتی یه چیزی میخوای و میدونی که بابا پول نداره برات بخره پس آرزوت رو تو دلت نگه میداری و اصلا رو زبون نمیاری

برای همه آرزوی سلامتی دارم:gol:

آخرین ویرایش:

zalzalak_amir

عضو جدید
فقر چیز عادی ای است مگر اینکه شما پولدار باشین...

با توجه به اینکه اینجا ایرانه:w00::w37:
و فقط مرگ جوابگو است...:w18:

فرهنگ

مدیر بازنشسته
فقر---بیماری و پیری آزاردهنده ترین موضوعات تی زندگی من هستند:cry:

عجب صبری خدا دارد !

اگر من جای او بودم .

که در همسایه ی صدها گرسنه ، چند بزمی گرم عیش و نوش میدیدم ،

نخستین نعره مستانه را خاموش آندم ،

بر لب پیمانه میکردم .

عجب صبری خدا دارد !

اگر من جای او بودم .