جملات و واکنش های معماران غربی در باره معماری ایرانی

ناشر

عضو جدید
دوستان در این تاپیک میخوام هر کسی اگر جمله ای یا فید بکی از معمارارن معروف راجب ایران و معماری ایرانی داره بذاره

ممنون

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
سلام ؛

بنده یک بار از "دکتر مهدی ِ حجت" شنیدم که گفتن :

اکثر ِ معماران ِ غربی در رابطه با معماری ِ ایران ، علی الخصوص مسجد شیخ لطف الله مطالعات ِ وسیعی داشتن و دارن ؛ و همه ی اونا به عظمت و اوج ِ هنر و زیبایی این بنا اعتراف کردن ؛

حتی به یاد دارم که گفتن که جناب ِ لویی کان ، بعد از بارها بررسی این بنا ، در نهایت سر ِ تعظیم بر آستان ِ این مسجد فرود آوردن ؛

امیدوارم نقل ِ قولم ، کامل و با حفظ امانت داری بوده باشه ؛

موفق باشید .:gol:

a_r_m_a_n

عضو
اصل کار خودمونیم که احترام به معماری و خودمون نمیزاریم لویی کان هر چی گفت ، گفت

تا چند تا طاق یا هر چیزی که شباهت با معماری ایرانی داره کسی کار کنه سریع میگیم کلیشه ای هست (البته بیشتر تقصیر استاد های بیسواد و معروفه ) :razz:
یاد معمارهایی مثل امانت ، سیحون ، دیبا و ........... بخیر

شرمنده اینجا جای اعتراض نبود معذرت :redface:

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
بت عیار !!

بت عیار !!

اصل کار خودمونیم که احترام به معماری و خودمون نمیزاریم لویی کان هر چی گفت ، گفت

تا چند تا طاق یا هر چیزی که شباهت با معماری ایرانی داره کسی کار کنه سریع میگیم کلیشه ای هست (البته بیشتر تقصیر استاد های بیسواد و معروفه ) :razz:
یاد معمارهایی مثل امانت ، سیحون ، دیبا و ........... بخیر

شرمنده اینجا جای اعتراض نبود معذرت :redface:

سلام بر شما دوست ِ من ؛ :gol:

همانطوری که اشاره کردید ، اینجا جای مناسبی برای مطرح کردن ِ این بحث نیست ، اما حالا که بحثش پیش اومد ، چند خطی درباره ش توضیح میدم .(یعنی نظرات ِ شخصی ِ خودم رو ارائه میدم ) ؛
اول : واقعیت اینه که ما نمیتونیم قاطعانه حکم صادر کنیم و نظرات و گفتار ِ معماران و صاحب نظران ِ بزرگ رو نادیده بگیریم ؛ نظرات ِ انسانهای بزرگی مثل جناب ِ لویی کان ، یا هر یک از بزرگان ِ مطرح ِ معماری ، میتونه نص ِ صریحی تلقی بشه که قابل استناد باشه ؛
و موضوع ِ بعدی اینکه ما بلد نیستیم که طبق ِ اصول و مبانی و مفاهیم ِ "معماری ایرانی - اسلامی " طراحی و اجراء کنیم .این اصول و مبانی و مفاهیم هستند که دارای ارزش و اعتبارند ، نه شکل ِ خاص ؛
به بیان ِ واضح تر ، بنده معتقدم که درون مایه ی ارزش و اعتبار ِ معماری سنتی ِ ما ، به مفاهیم و مبانی ای هستش که در آثار معماری ِ پیشین ِ ما وجود داره ؛ این مبانی و مفاهیم ، ممکنه به هر شکلی در بیاد ؛ گاهی در لباس ِ طاق خودش رو نشون میده ، و گاهی گودال باغچه و گاهی ... ؛

هر لحظه به شکلی بت عیار برآمد ، دل برد و نهان شد ؛

در اول ِ نوشتارم ، قصد داشتم که دو الی سه خط بنویسم ، اما خود به خود مطلب اضافه میشه ؛
خلاصه ی مطلب اینه که متاسفانه ما در شرایطی قرار داریم که نه بلدیم "معماری سنتی" کار کنیم ، و نه "معماری مدرن "؛ و گاهی اوقات ، برای خالی نبودن عریضه ، به صُوَر ِ ظاهری ِ معماری سنتی پناه میبریم ، در حالیکه خوب ازش استفاده نمی کنیم ؛ و برخی اساتید ، حق دارن که این طرح ها رو رد کنن . (البته قبول دارم که برخی از اساتید هم به علت ِ سلیقه ، یا نقصان ِ دانششون این طرح ها رو رد میکنن).
و در آخر باید عرض کنم که ابتدا ، بیاییم و مبانی و اصول ِ معماری ِ خودمون رو یاد بگیریم ؛
رسالت ِ اصلی ِ معماری ، چیز دیگریست ؛ ما در پی ِ به انجام رساندن ِ اون رسالت باشیم ، با هر شیوه ای که بلدیم ؛ حالا میخواد توی لباس سنتی باشه ، یا مدرن ؛

آن يار همان است اگر جامه بدل کرد

آن جامه بدل کرد و دگربار بر آمد

آن باده همان است اگر شيشه دگر شد

بنگر که چه خوش بر سر خمار بر آمد . . .

امیدوارم تونسته باشم مفاهیم ِ ذهنی ِ خودم رو انتقال بدم ؛
بابت ِ تطویل کلام ، عذرخواهی میکنم ؛
موفق و پیروز باشید :gol: