تمرین گروهی آزمون طراحی خرداد 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

respina

عضو جدید
سلام ، اگر دقت کرده باشین تو بیشتر سوالها برش طولی میخوان که از پله و اسانسور عبور کنه، حالا سوال من اینه که اگر تو طراحی پله عرضی باشه مشکلی نداره؟ یا پله هم حتما باید طولی باشه که برش خورده دیده بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نه دیگه. چون اگه برش طولی پله رو هم بخای در نظر بگیری احتمالن از اسانسور رد نمیشه

اگر پله رو طولی و اسانسور عرضی طراحی شده باشه و برای برش طولی شکست تو خط برش بدیم که از هر دو رد بشه چی؟ مشکلی داره؟
آخه تا اونجایی که من میدونم برش هم به اندازه پلان براشون مهمه

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
چند تا سوال داشتم ممنون میشم اگه راهنماییم بفرمایید
سوالهام در رابطه با ابعاد و اندازه ها جهت شرکت در آزمون طراحی نظام مهندسیه

1. ضخامت سقف زیرزمین چند بگیرم؟
  2. ابعاد ستونها در ساختمان اسکلت فلزی چگونه است؟
  3. بادبندها در نقشه جانمایی شوند یا خیر؟
  4. ارتفاع نرده راه پله رو چقدر بگیریم؟
  5. فرمول محاسبه درز انقطاع چیست؟
  6. طول رمپ قوسی چگونه محاسبه میشود؟(رمپ مستقیم با شیب 15 درصد مثلا شده 8 متر برای رمپ قوسی چطور 8متر را در نظر بگیریم؟)
با تشکر
سلام.

1- 40 سانته
2- 25*25
3- خیر
4-
5- 1/200 ارتفاع روی پی تا سطح بام
6- آره طول همونه.منتها طول قوس خط وسط رمپ رو حساب میکنن.کلا تو آزمون که دستی ترسیم میشه رمپ قوسی سخته.

fatane_a

عضو جدید
سلام ، اگر دقت کرده باشین تو بیشتر سوالها برش طولی میخوان که از پله و اسانسور عبور کنه، حالا سوال من اینه که اگر تو طراحی پله عرضی باشه مشکلی نداره؟ یا پله هم حتما باید طولی باشه که برش خورده دیده بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اگر پله رو طولی و اسانسور عرضی طراحی شده باشه و برای برش طولی شکست تو خط برش بدیم که از هر دو رد بشه چی؟ مشکلی داره؟
آخه تا اونجایی که من میدونم برش هم به اندازه پلان براشون مهمه

پله رو مشخص نکرده که برش عرضی بدید یا طولی.پس مهم نیس...... این چیزی که الان پرسیدی سوال منم هست. فک کنم تو ازمون 90( یا 91) گفته مقطع طولی با عبور خط برش از اسانسور و پله.بعضی وقتا طراحی طوریه که خط برش از این دو، تو مقطع طولی نمیفته...............تنها راهش همون شکست تو خط برشه.خدا کنه امسال از این برشا نخان که مجبور شیم این کارو بکنیم

poya206

عضو جدید
سلام.

1- 40 سانته
2- 25*25
3- خیر
4-
5- 1/200 ارتفاع روی پی تا سطح بام
6- آره طول همونه.منتها طول قوس خط وسط رمپ رو حساب میکنن.کلا تو آزمون که دستی ترسیم میشه رمپ قوسی سخته.

اینطور که تحقیق کردم ارتفاع نرده حداقل 90 سانتی متر باید باشه
در مورد فرمول درز انقطاع 200/1 ارتفاع به عنوان مثال ارتفاع 70/15 باشد درز انقطاع چقدر میشه؟
جایی خوندم اطراف هر ستون در پارکینگ باید به ضخامت 5 سانت بتن محافظ استفاده کرد با توجه به این مطلب ابعاد ستونها در پارکینگ 30*30 میشه یا همون 25*25 ؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
در مورد فرمول درز انقطاع 200/1 ارتفاع به عنوان مثال ارتفاع 70/15 باشد درز انقطاع چقدر میشه؟
جایی خوندم اطراف هر ستون در پارکینگ باید به ضخامت 5 سانت بتن محافظ استفاده کرد با توجه به این مطلب ابعاد ستونها در پارکینگ 30*30 میشه یا همون 25*25 ؟
درز انقطاع این ارتفاع میشه 8 سانت.
نه این موارد نیاز نیست واسه آزمون.همون 25*25 بگیرید.

forough sh

عضو جدید
سلام
در چه صورتي نورگير در پلان هر ٤ ضلعش ديوار ٢٠ سانتي و چه مواقعي ١ يا ٢ طرفش بدون ديوار يا همون ١ خط ميكشيم
نميدونم سوالمو خوب بيان كردم يا نه

HEDI MORADI

عضو جدید
[ی سوال داشتم من توش موندم آیا نمیشه ارتفاع پله رو 18گرفت طبق اون فرمول ک توی مبحث 4اومده فکر کنم بشه کف پله +دوبرابر ارتفاع پله باید بشه 0.63-0.64 خب من اگه کف پله رو 0.28 بگیرم و ارتفاع هم 18 بگیرم فکر درست بشه لطفا جواب منو بدید

sal-sa

عضو جدید
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/quote_icon.png
نوشته اصلي بوسيله
poya206
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost-left.png
چند تا سوال داشتم ممنون میشم اگه راهنماییم بفرمایید
سوالهام در رابطه با ابعاد و اندازه ها جهت شرکت در آزمون طراحی نظام مهندسیه

1. ضخامت سقف زیرزمین چند بگیرم؟
  2. ابعاد ستونها در ساختمان اسکلت فلزی چگونه است؟
  3. بادبندها در نقشه جانمایی شوند یا خیر؟
  4. ارتفاع نرده راه پله رو چقدر بگیریم؟
  5. فرمول محاسبه درز انقطاع چیست؟
  6. طول رمپ قوسی چگونه محاسبه میشود؟(رمپ مستقیم با شیب 15 درصد مثلا شده 8 متر برای رمپ قوسی چطور 8متر را در نظر بگیریم؟)

با تشکر

تا جایی که من میدونم از رو محیط دایره میتونیم حساب کنیم.

دوستان بنظر تاپیک پر از پست ها و سوالهای تکراری شده. اینقدر صفحات زیاد شده . و تعداد پست های تشکر و سوال تکراری زیاد. که اگه 4 ساعات آن نباشیم 20 صفحه جدید اضافه میشه . و کسی دیگه از اول 200 صفحه رو نمی خونه و سوالات تکراری باز زیاد میشه.
تعدادی هم فقط سوال می پرسن و به سوالات جواب نمی دن و جواب های داده شده خودشون رو هم نمی خونن. تو این 3/5 روز نی باقیمانده لطفا یکم بیشتر دقت کنید

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
لطفا سوال منو هر كسي بلده جواب بده ممنون

در محل مرز با فضای داخلی 20 سانتیه.
در مجاورت با نورگیر خطی نداره.همون خط درز انقطاع فقط نمایش داده میشه.

fatane_a

عضو جدید
در محل مرز با فضای داخلی 20 سانتیه.
در مجاورت با نورگیر خطی نداره.همون خط درز انقطاع فقط نمایش داده میشه.

میشه واضح تر توضیح بدید؟ منظورتون اینه که نورگیرایی که در مجاورت معبر یا همسایه هستند،دیواره های سمت خارج ( مجاور همسایه یا معبر) ترسیم نمیشه. و اگه درز انقطاع در اون قسمت باشه عرض نورگیر از کنار درز انقطاع حساب میشه. درسته؟

RAHA60

کاربر فعال
عزیزم به نظر من17 تا پله 18 تایی خیلی مناسبه چون بازوها برابرن و طراحی و مقطعت مناسب در مییاد
یه توصیه زیاد گیر نده من یه زمانی خیلی گیر بودم(اگر پست های سابقم رو خونده باشید متوجه می شید بیشتر به اصل توجه کنید نه فرعیات.موفق باشید

دقیقا......

همون حرفی که منم زدم.

ahooopa

عضو جدید
سلام.
در مجموع سازه فلزی بهتره.درسته دهانه مجازش کمتره ولی ابعادش کمه .تو تامین پارکینگ اغلب شما گیر 10 یا 15 سانتی .
فلزی رو هم تا 7 متر میتونی بگیری.(داخل به داخل)و واسه سه واحد پارکینگ مناسبه.
تو نقشه های فاز یک که نیازی نیست به بادبند فکر کنید ولی اگه خواستید بصورت متن سیستم مهربندی و سازه رو توضیح بدید:
1-اگه سازه دو طرف باز باشه سیستم مهاربندی میشه بادبند و قاب خمشی
1-اگه سازه سه طرف باز بود (مثل یکی از آزمون های 91) سیستم مهاربندی میشه دو قاب خمشی

خیلی ممنون آقا فرزاد که انقدر با حوصله جواب میدین. فقط یه سوال دیگه:)
اگه مجبور شدیم واسه پارکینگ داخل به داخل دهانه رو تو اسکلت فلزی 7 بگیریم، چون ابعاد پوتر و اینا زیاد میشه لازم نیست کار خاصی انجام بدیم؟ مثلا ضخامت سقف یا بزرگ بودن پوتر رو جایی نباید نشون بدیم؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
میشه واضح تر توضیح بدید؟ منظورتون اینه که نورگیرایی که در مجاورت معبر یا همسایه هستند،دیواره های سمت خارج ( مجاور همسایه یا معبر) ترسیم نمیشه. و اگه درز انقطاع در اون قسمت باشه عرض نورگیر از کنار درز انقطاع حساب میشه. درسته؟

مثلا تو اين ٢ تا كار

مجاور معبر که نورگیر نمیزارن.
مجاور همسایه عکس سمت راستی درست ترسیم شده.

یه نورگیر هایی هم هستن که وسط قرار دارن.اینا کلا دیوارشون 2 سانتیه.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
خیلی ممنون آقا فرزاد که انقدر با حوصله جواب میدین. فقط یه سوال دیگه:)
اگه مجبور شدیم واسه پارکینگ داخل به داخل دهانه رو تو اسکلت فلزی 7 بگیریم، چون ابعاد پوتر و اینا زیاد میشه لازم نیست کار خاصی انجام بدیم؟ مثلا ضخامت سقف یا بزرگ بودن پوتر رو جایی نباید نشون بدیم؟
خواهش میکنمم.
اون پوتر یا تیر بتنی تو سازه بتنی مطرحه.تو اسکلت فلزی میگن تیر یا پل .
فکر کنم منظورتون اینه که چون دهانه شده 7 متر پس ارتفاع تیر هم زیاد میشه که اینو تو برش یه ضخامت سقف اعمال کنیم یا نه درسته؟
اگه منظورتون اینه نه نیازی نیست.ضخامت سقف رو که 40 سانت میگیرید.ارتفاع تیر فلزی تو دهانه 7 متر بیشتر از 40 سانت نمیشه.
اگه سازه بتنی هم بود که ارتفاع تیر (همون پوتر)تو دهانه 7 متر میره رو 60 سانت بازم نیازی نیست تو نقشه های فاز 1 چیزی رو نشون بدید.

mahboobeh0

عضو جدید

ارتفاع نرده : 1.10 ( مبحث 4 )

forough sh

عضو جدید
مجاور معبر که نورگیر نمیزارن.
مجاور همسایه عکس سمت راستی درست ترسیم شده.

یه نورگیر هایی هم هستن که وسط قرار دارن.اینا کلا دیوارشون 2 سانتیه.
هر دوتاشون حريم همسايه هستن هيچ كدوم مجاور معبر نيستن عكس اولي ديوار نداره دومي داره چراااا؟

Anahidd

عضو جدید
سلام توي مبحث 15 جديد 92 اندازه هاي موتورخانه و چاهك آسانسور صفحه 64 را چه جوري مطمئن بشيم چنده؟
1- عرض چاه
2-عرض موتورخانه
3-عمق چاه
4-ارتفاع چاهك
5-عمق موتورخانه
6-و.........
توي جلد 87 خوب مشخصه يعني همونا را بگيرم .

mahboobeh0

عضو جدید
توی سوال اسفند 89 که توی زیرزمین چیزی جز یه انباری و تاسیسات نمی خواد ، میشه پلان زیرزمین کوچیک تر از هم کف باشه ؟ و فقط به قدر نیاز زمین رو بکنیم ؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
هر دوتاشون حريم همسايه هستن هيچ كدوم مجاور معبر نيستن عكس اولي ديوار نداره دومي داره چراااا؟
تو مجاورت نورگیر و دیوار همسایه دیوار نمیزارن(البته تو نقشه ها.تو واقعیت بعضی ها که میخوان داخل نورگیر رو طراحی کنن و بقولی بزکش کنن دیوار پینی مکنن مجاورتش با همسایه رو.
دلیل اینکه تو نقشه هدیوار رو نشون نمیدن اینه که فضای کمتری رو به نورگیر میدن.شما دیوار رو ترسیم نکنید.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
توی سوال اسفند 89 که توی زیرزمین چیزی جز یه انباری و تاسیسات نمی خواد ، میشه پلان زیرزمین کوچیک تر از هم کف باشه ؟ و فقط به قدر نیاز زمین رو بکنیم ؟
آره هرچقدر نیاز دارید استفاده کنید بقیش هم با خاک پر میشه.

وضعیت
موضوع بسته شده است.