تمرین گروهی آزمون طراحی - بهمن94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
در ادامه جدول 1 صفحه 60 ارتفاع بالاسری را 5 متر باید در نظر بگیریم؟

مشاهده پیوست 255705

ارتفاع بالاسری یعنی این فاصله؟
ببینین فرض کنین ساختمان 4 طبقست
بالاسری میشه کف اخرین طبقه یا که اسانسور وا میسته (کف طبقه 4) تا زیر سکوی آسانسور در موتورخانه. باید 4 متر باشه .

آخرین ویرایش:

معمار111

عضو جدید
خیلی کمرنگه،چرا اینقد کمرنگش کردی،فقط کلیتش دیده میشه.اندازه ها مشخص نیست اصن.
رمپت چرا اینجوریه؟طولش کم نیست؟
اون ماشین آخری سمت چپ پشتش 5مترفضا هست؟
همکفو که سرگیری رو رمپو رعایت نکردی.ورودی هم از پخ گرفتی.
طبقه اولت اگه دوطرف نورگیر دوتا خوابه باید طول نورگیرت 6بشه.عرضش هم 4 گرفتی زیاده.
بیشترازین دیده نمیشه.

ممنون از اینکه وقت گذاشتید...
- بله بین دو ستون بیشتر از 4.5 متر هست.
طول رمپ 8.6 هست.
توی پلان همکف 6 تا پله گذاشتم و سرگیری حل شدست... البته خیلی کمرنگ شده..
ورودی دفتر خدمات از پخ هست... ورودی رمپ نباید از پخ باشه فکر کنم!
در مورد پاسیو بله درست فرمودید...

nedata

عضو جدید

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
دوستان خداقوت
سرگیری رمپ آزمون خرداد 93 براب کف زیرزمین 2.62- چطوری حساب میشه؟
ُلام. فرقی نداره. طبق روال
ارتفاع زیرزمین ینی 2.72 رو از ضخامت سقف و عدد صابت سرگیری کم میکنیم.
جواب رو از 0.1 کم میکنیم.
حالا 15درصد اون عدد حاصل رو حساب و بعلاوه 1 میکنیم.

b_arch_5

کاربر بیش فعال
سوال آذر 92 با توجه به اینکه توقفگاه متوسط هست میشه ارتفاع زیرزمین رو 2.55 گرفت؟

rap_w2w

عضو جدید
زیرزمین برای پارکینگ کوچک و متوسط 2.40 برای پارکینگ بزرگ 2.60
توقفگاه پارکینگ (پیلوت) کوچک 2.20 متوسط 2.40 بزرگ 2.60
......
توو کل کارای قبول شده ای که دیدم هیچ کدوم زیرزمین رو 2.20 نگرفته بودن
فک میکنم یکی از علت های مردود شدنم هم ارتفاع زیرزمین 2.20 بود

rap_w2w

عضو جدید
نکات ابتدایی که در اکثر 95% کارهای قبول شده رعایت شده عبارتند از:

1-تا حد امکان ورودی 1.40 کمتر نشه... اگه جک معلول هم دارید مجموع وروذی 1.40+1.40+10 سانت دیواره کوچک تیغه ای جداکننده بین پله و رمپ

2- آکس دور دستگاه پله و آسانسور اگه ((فرمال)) طراحی کردید 4.70*5.50

3- درب ورودی ساختمان 1.20 دولنگه............. درب دستگاه پله 1.10

4- اندازه پشت خودرو در محل پارک در پارکینگ.... فضای 5 متری خالی

5- اتاق تاسیسات و انبار با درب های رو به بیرون بازشو

6- حداقل فضای آشپزخانه 1.8*3.1= (((5.5 متر)))................... حداقل فضای پذیرایی 2.7*4.5= (((12متر)))............ حداقل فضای خواب دونفره 2.7*4.5= (((12متر)))........حداقل فضای خواب یک نفره 2.15*3=(((6.5متر)))......... حداقل فضای سرویس 1.20*1.60= (((1.90متر)))

7- تعداد متعارف پله در طبقات با تصرف مسکونی 18 تا 17 سانتی = 3.06 .............. ارتفاع کف تا زیر سقف 2.70.... خود مبحث 4 ذکر کرده 2.40

8- تعداد متعارف پله در زیرزمین با تصرف مسکونی 16 تا 17 سانتی = 2.72 .......... در یک ردیف 7 پله و در ردیف کنار مطابق با پله طبقات 9 پله.... ساده ترین مدل جهت جلوگیری از سر گیری

9- زیرزمین برای پارکینگ کوچک و متوسط 2.40 برای پارکینگ بزرگ 2.60
توقفگاه پارکینگ (پیلوت) کوچک 2.20 متوسط 2.40 بزرگ 2.60

10- ((( نظر شخصی))) بچه هایی که در پارکینگ آزمون سال 94 مرداد 3 تا ماشین رو کنار هم در یک دهنه 7.50 متری یا 7.40 متری گذاشتن کارشون نمره بیشتری کسب کرده

11- داکت تحت هیچ شرایطی از 30*60 کمتر گرفته نشده..... بزرگترین داکت برای 4 مسیر تاسیسات پشت آسانسور آشپزخانه حمام و دستشویی 60*80 ((( برداشت شخصی از نقشه های متفاوت)))

ج.ع

عضو جدید
سلام و روز بخير

با سپاس بسيار از دوستاني كه پاسخ سوالات را مي دهند. خيلي از مشكلاتم حل شد.

چند سوال ديگر

1.در مورد داكت ها دوستان فرموديد " تمامي داكت ها تا سقف همكف ترسيم شوند" اين يعني در پلان همكف نيازي به نمايش تمامي داكت ها نيست. درست است؟

2. ارتفاع موتور خانه آسانسور را نفرموديد. يعني اين فاصله. 2.6 كفايت مي كند؟

3. اين سوال را جهت اطمينان مي پرسم. در حالت كلي در محاسبه درز انقطاع ارتفاع خرپشته را در نظر نمي گيريم. در صورتي كه خرپشته با ديوار همسايه در تماس باشد هم همين طور است؟ در نظر گرفته نمي شود؟

باز هم متشكر

ج.ع

عضو جدید
با سلام و روز بخير

خيلي متشكر از اينكه كارتان را به اشتراك گذاشتيد. و تبريك مي گم كارتون خيلي خوب شده.

فقط چند سوال برام پيش اومده. ممنون ميشم لطف كنيد و پاسخ بديد.

در مورد اين محاسبات نورگيري كه توضيح داديد. مي شه لطفا بگيد فرمولش در كجا هست. به نظرم خيلي پيچيده مياد. پيدا نكردم. در حالت كلي هميشه بايد اين محاسبات رو زماني كه مي خواهيم نورگيري اتاق پشت بالكن رو در نظر بگيريم انجام بدهيم؟ خيلي ممنون ميشم اگر راه حلش رو در حالت كلي توضيح بديد يا اينكه فرمولش رو بگيد كجا هست.

در نقشه ها تون من سوال برام پيش اومده. در خود نقشه سوالات رو با شماره نوشتم. كه ضميمه مي كنم . در اين پست و پست بعدي. واقعا لطف مي كنيد اگر پاسخ بدهيد.
همچنين ساير دوستان هم اگر جواب ها رو مي دونند ممنون مي شم كه كمك كنند.

00.jpg01.jpg
سپاس فراوان
موفق باشيد.

سلاماگه كارتون را داريد بزاريد تا ببينيم ايرادش كجا بوده. من خيلي روي نكات اجرائيش حساس بودم. مثلا به همون نيم ستوني كه من توي زيرزمين براي پله بالا گذاشتم دقت كنيد كه خيلي نكته مهميه. و يا بحث نورگيري واحد 2 خوابه من از اون اتاق. مثلا توي اون اتاق من مساحت را 13 گرفتم كه سطح نورگيريش ميشه 1.7 و ميشه 1.85 متر مربع. و فضاي كف تراسم كه ابعادي معادل 3.28 در 1.40 داره رادقت كنيد اين هم مساحتش ميشه 4.59 حالا سطح نورگيري اتاق را ضربدر 2 كنيد كه ميشه 3.71 و اين مقدار را با 1.4 سطح كف تراس جمع كنيد كه 1.4 سطح كف تراس ميشه1.15 و جمع اين دو عدد ميشه 4.85.
حالا اين مقدار بايد از سطح باز جلوي تراسم كوچكتر باشه. من ارتفاع طبقمو 3.06 گرفتم كه اگه 30 سانت ضخامت سقف و 1.10 جان پناه را ازش كم كنيد فضاي باز جلوي تراسم 1.66 ميشه.
اكنون 1.66 را در عرض تراس كه 3.28 ضرب كنيد. كه عددي برابر با 5.45 به ما ميده و اين عدد از 4.85 به دست آمده بزرگتره. حالا فكر كنيد اون راهروي دسترسي كه من گذاشتم حمام ميشد و مساحت اتاقم 17.5 متر مربع ميشد. اين را شما محاسبه كنيد ببينيد كه ايا ظوابط نورگيري رعايت ميشه يا نه كه مسلما نه هستش چون حتي شما با رعايت عمق 7 متر و و عمق مناسب تراس باز هم ظوابطنورگيريتون براورده نشده.
اين يكي از نكات مهم نورگيري تراسه كه متاسفانه بچه ها اصلا دقت نميكنند و اكثر اتاقهايي كه از تراس نور ميگيرند ظوابط نورگيري را ندارن.
يكي از تصحيح كنندگان آزمون دكتر ثقفي استاد دانشگاه تهرانه با توجه به اين كه من يك شناخت نسبي از ايشون دارم ميدونم كه تو تصحيح بسيار ادم بيرحمي هستن به ويژه اگه شما اشتباه اجرائي داشته باشيد. پس به نحوه اجراتون بسيار دقت كنيد.

ج.ع

عضو جدید
ادامه سوالات
02.jpg

در مورد سوال 4 در پلان ها منظورم این بود که چرا این دو دیوار هاشور خورده اند؟

آخرین ویرایش:

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
سلام و روز بخير
با سپاس بسيار ز دوستاني كه پاسخ سوالات را مي دهند. خيلي از مشكلاتم حل شد.
چند سوال ديگر
1.در مورد داكت ها دوستان فرموديد " تمامي داكت ها تا سقف همكف ترسيم شوند" اين يعني در پلان همكف نيازي به نمايش تمامي داكت ها نيست. درست است؟
داکت رو در هر طبقه ترسیم کردین تا بام میاد. لازم نیست ببرین تا همکف. فرض بر این هست که این داکتا میرن به داکت اصلی که پشت اسانسور هست و زا اونجا میره به پایین ترین نقطه زمین.

ار روی سکو تا زیر سقف 180 فک کنم کافیه
3. اين سوال را جهت اطمينان مي پرسم. در حالت كلي در محاسبه درز انقطاع ارتفاع خرپشته را در نظر نمي گيريم. در صورتي كه خرپشته با ديوار همسايه در تماس باشد هم همين طور است؟ در نظر گرفته نمي شود؟
باز هم متشكر
اچ دویستم میشه درز انقطاع در هر سمت. برای بام مسطح میشه تراز متوسط کف معبر تا بلند ترین نقطه ی جانپناه در بام های مسطح

با سلام و روز بخير

در مورد اين محاسبات نورگيري كه توضيح داديد. مي شه لطفا بگيد فرمولش در كجا هست. به نظرم خيلي پيچيده مياد. پيدا نكردم. در حالت كلي هميشه بايد اين محاسبات رو
نورگیری اگر برای یک واحد باشه:
فضای درجه دو: 2*3
فضای درجه یک و درجه دو 3*4

اگر برای دو واحد
فضای درجه دو و درجه 2 میشه 2*4
درجه یک و درجه یک میشه 3*6
درجه یک و درجه دو میشه 3*4

مشاهده پیوست 255738
سپاس فراوان
موفق باشيد.

ادامه سوالات

در مورد سوال 4 در پلان ها منظورم این بود که چرا این دو دیوار هاشور خورده اند؟
هاشور خوردن که نشون بدیم خروج هستن و مقاوم در حریق

شما 90 درصد جواباتون رو توی تاپیکای دوره گذشته پیدا می کنین. این دوره هم که میبینین تاپیک سوت و کوره.
مباحث 4 و 3 و 15 رو یه دور دیگه لطفا بخونید بعلاوه جزوات طراحی رو. و حتما حداقل تاپیک طراحی دوره مرداد رو مرور کنین

مشاهده پیوست 255739مشاهده پیوست 255740

پیوست ها

• 00.jpg
    00.jpg
    74.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 01.jpg
    01.jpg
    62.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

rap_w2w

عضو جدید
سلام و روز بخير

با سپاس بسيار از دوستاني كه پاسخ سوالات را مي دهند. خيلي از مشكلاتم حل شد.

چند سوال ديگر

(((((بهتره داکت ها رو سراسری در نظری بگیری و توو حاشیه نری))))

(((( 2متر))))

(((محاسبه درز انقطاع فقط کد ارتفاعی ساختمان)))) ((( از زیرزمین تا روی سقف آخر)))
باز هم متشكر

-------

alizare49

عضو جدید
2.62-.3=2.32
2.32-2.1= .22

.22-.1=.12
0.12*15% =0.8
0.8+1=1.8

این عدد ثابت سرگیری رو میتونی ن 2.1 یا 2.05 یا 1.95 بگیرید

این اعداد که میگی از کجا اومده؟
درستش به این صورته
205 سانت فقط حداقل سرگیری راه پله است توی باکس پله
195سانت حداقل ارتفاع مفید درب ورودی از زیر بازوی خود بسته شوی در
210 سانت حداقل ارتفاع ورودی رمپ خودرو

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
این اعداد که میگی از کجا اومده؟
درستش به این صورته
205 سانت فقط حداقل سرگیری راه پله است توی باکس پله
195سانت حداقل ارتفاع مفید درب ورودی از زیر بازوی خود بسته شوی در
210 سانت حداقل ارتفاع ورودی رمپ خودرو

استدلال من 2.1 رو قبول داره
برخی اساتید میگن 1.95 و برخی 2.05

alizare49

عضو جدید
استدلال من 2.1 رو قبول داره
برخی اساتید میگن 1.95 و برخی 2.05

[FONT=&quot]منم با استدلال شما کاملا موافقم و البته حرفم اینه که این اساتید که میفرمایید یه سری عدد رو- همین طوری(بدون اساس و منبع) لحاظ میکنن و اشتباه هم میگن اگه مباحث مقررات ملی رو بررسی کنید اعدادی که عرض کردم رو تایید میکنید البته واقعا در اجرا این چند سانت اصلا اهمیتی نداره ولی توی آزمون باعث کسر نمره میشه[/FONT]

الهه معماري

عضو جدید
ممنون میشم اگه طولی رو که روی رمپ بدون سقف باید باشه بعنوان سرگیری رو هم برای خرداد93 محاسپه کنید.محاسبه این طول برای رمپ90 درجه که ایستگاه داره و همینطور رمپ منحنی یکسانه؟

ج.ع

عضو جدید

با سلام
خیلی ممنون از لطفتون و این که همه سوالات رو جواب دادید.
راستش این قدر تو دوره های قبل به مسایل مهم گیر دادم و نتیجه معکوس گرفتم گفتم این دفعه یه مقدار به غیر مهم ها گیر بدم بلکه نتیجه داد. :D

ولی واقعا بعضی موارد برام در مورد داکتها سوال بود. مثلا اینکه به خاطر این موضوع که جای داکت سرویس در زیرزمین خوب در نمیاد می تونیم داکت نگذاریم.

به هر حال باز هم بسیار ممنونم ازتون

آخرین ویرایش:

ج.ع

عضو جدید
اچ دویستم میشه درز انقطاع در هر سمت. برای بام مسطح میشه تراز متوسط کف معبر تا بلند ترین نقطه ی جانپناه در بام های مسطح

هاشور خوردن که نشون بدیم خروج هستن و مقاوم در حریق

شما 90 درصد جواباتون رو توی تاپیکای دوره گذشته پیدا می کنین. این دوره هم که میبینین تاپیک سوت و کوره.
مباحث 4 و 3 و 15 رو یه دور دیگه لطفا بخونید بعلاوه جزوات طراحی رو. و حتما حداقل تاپیک طراحی دوره مرداد رو مرور کنین

مشاهده پیوست 255739مشاهده پیوست 255740

سلام و خیلی متشکر

در مورد نورگیری ،شما ابعاد نورگیر ها رو فرمودید. ولی سوال من در مورد توضیحات جناب hekmatiyبود که در مورد سطوح نورگیری و محاسبه ان هنگامی که بالکن وجود داشته باشد، بود و این موضوع که گفتن به همین دلیل اکثر کارا به لحاظ نورگیری مشکل داره چون مواردی که ایشون گفتن رعایت نشده. به نظرم رسید فرمول یا محاسبه خاصی داره. اگر ایشون یا دوستان دیگر می دونند لطف می کنن کمک کنن. من که چیزی پیدا نکردم.

از شماtake offعزیز بابت کمک ها و راهنماییتون بسیار سپاسگزارم.

ج.ع

عضو جدید

با سلام و خیلی ممنون از شما

در مورد ارتفاع موتورخانه البته من 2.6 که گفتم از جدول مبحث 15 ویرایش قدیم بود. و من در جداول ویرایش جدید چیزی پیدا نکردم. آیا این 2 متر که فرمودید در مبحث جدید ذکر شده؟

باز هم ممنون از وقتی که گذاشتید.

وضعیت
موضوع بسته شده است.