تصاویری از درخشش فسفری کرم های شب تاب

dina arian

عضو جدید
کاربر ممتاز

کرم شب تاب لفظی کلی است برای حشراتی که در شب می درخشند. این موجود برخلاف نام آن، حشره ای است که جزو راسته سخت بالپوشان (Coleoptera) است. گونه های زیادی از این حشرات شناسایی شده اند. در بعضی گونه ها در تمام مراحل دگردیسی حشره اعم از تخم، لارو، حشره بالغ نر و ماده نورافشانی دیده می شود. نام علمی گونه ای که در ایران غالب است و به فراوانی یافت می شود Lampyris turkestanicus است. نام انگلیسی این حشره firefly و عربی آن حباحب است. در بسیاری از گونه ها از جمله حشره ایران تنها جنس نر قادر به پرواز است و البته نور نیز می دهد.

این‌ حشره‌ قادر است‌ در زمان‌ بسیار كوتاهی‌ به‌ میزان‌ قابل‌ توجهی‌ نور تولید كند. جالب‌ اینكه‌ تولید نور در این‌ حشره‌ به‌ منظ‌ور برقراری‌ رابط‌ه‌ با سایر همنوعانش‌ به‌ كار می‌رود و در زندگی‌ او نقشی‌ اساسی‌ دارد.‌ كرم‌ شب‌تاب‌ نور یكنواخت‌ و سبزرنگی‌ تولید می‌كند. تولید نور به‌ وسیله‌ این‌گونه‌ حشرات‌ با روش‌ خاصی‌ انجام‌ می‌گیرد. آنها نور را توسط‌ یك‌ ماده‌ شیمیایی‌ یا پروتیینی به‌نام‌ "لوسی‌ فرین‌" تولید می‌كنند كه‌ این‌ ماده‌ جالب‌ تقریبا شبیه‌ به‌ كلروفیل‌ موجود در گیاهان‌ است‌ و همانگونه‌ كه‌ انرژی‌ نور توسط‌ كلروفیل‌ به‌ مواد شیمیایی‌ تبدیل‌ می‌شود، در این‌ حشرات‌ عكس‌ این‌ عمل‌ با كمك‌ ماده‌ای‌خاص‌ انجام‌ می‌پذیرد. از واکنش "لوسی فرین" با اکسیژن نور زرد-سبز رنگی تولید میشود. البته‌ برخلاف‌ نور تولیدشده‌ در لامپها و یا شمعها، نوری‌ كه‌ توسط‌ این‌گونه‌ جانداران‌ تولید می‌شود هیچ‌گونه‌ گرمایی‌ را به‌ همراه‌ ندارد.

این واکنش شیمیایی در قسمت شکم حشره و زیر پوست آن انجام میشود. قسمت داخلی شکم کرم شب تاب طوری ساخته شده است که نور ایجاد شده را به راحتی به بیرون منعکس میکند. تخم بعضی از کرم های شب تاب حتی درخشش خاص خود را دارند و قبل از اینکه از پیله بیرون بیایند نور افشانی میکنند. درخشش كرم های شب تاب برای جفت یابی نیست بلكه وسیله ای است برای فراری دادن مهاجمان و یا حشرات مزاحمی كه به قلمروی آنها تجاوز كرده اند. حشرات دیگر با دیدن نور کرم شب تاب به آنها نزدیک نمیشوند و قورباغه نیز علاقه چندانی به شکار آن ندارد. تحقیقات نشان داده است که حتی اگر کرم شب تاب بر فراز آب پرواز کند، ماهیها و حتی کوسه از آن میترسند و فرار میکنند.

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
واااااااااااااای چقد باحااااااااااااااااااااال
فوق العاده
طرف ما که همش سوسک و قورباغه است...تحریما رو بردارن شاید تونستیم ی چار تا کرم شب تاب وارد کنیم:D

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمیدونم تا الان از نزدیک دیدین یا نه
من چندباری از نزدیک دیدم خیلی جالبن

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
واااااااااااااای چقد باحااااااااااااااااااااال
فوق العاده
طرف ما که همش سوسک و قورباغه است...تحریما رو بردارن شاید تونستیم ی چار تا کرم شب تاب وارد کنیم:D

صوبت نباشه
فعلا همون سوسکو قورباغه هم از سرت زیادیه
کچل
شبتاب خواستی پیش ما بیا;):D

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمیدونم تا الان از نزدیک دیدین یا نه
من چندباری از نزدیک دیدم خیلی جالبن

آره من تاحالازیاددیدم.خیلی دوسشون دارم.
بخصوص بچه که بودم برام خیلی جذاب بودن.توحیاطمونم میومدن.
البته کرم شبتاپ هم کرم های قدیم.قدیمابیشتربودن، الان دیگه کرم شبتابم نمیبینیم!.

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
آره من تاحالازیاددیدم.خیلی دوسشون دارم.
بخصوص بچه که بودم برام خیلی جذاب بودن.توحیاطمونم میومدن.
البته کرم شبتاپ هم کرم های قدیم.قدیمابیشتربودن، الان دیگه کرم شبتابم نمیبینیم!.

قدیم همه چی بیشتر از الان بود
اینجا جنگلها پراز پرندگان و حیواناتی مثل آهو و ... بود اما متاسفانه الان یا نیستن یا خیلی خیلی کمن ..:(