تبديل خودروي بنزيني به ديزل

mehdix622

عضو جدید
کاربر ممتاز
ايا اين مسئله امكان پذير هست؟؟؟
ميشه اين كار رو انجام داد

mahdi_aryayi

عضو جدید
با سلام
اگه منظورتون اینه که موتور بنزینی رو با یک موتور دیزل عوض کنید ... در بعضی از خودروها این امکان وجود دارد به شرط آنکه بتوانید یک موتور دیزل تقریبا هم‌اندازه با موتور بنزینی اولیه خودرو پیدا کنید البته فقط هم اندازه بودن هم کافی نیست نزدیک بودن توان و گشتاور موتور جدید و قبلی و همینطور امکان جانمایی و پکیجینگ موتور جدید روی خودروی قبلی برای این کار الزامی است که با کنار هم قرار دادن هم این پارامترها میبینیم انجام این کار بسیار پر دردسر و پرهزینه است اما به هر حال شدنی است.
اما اگر منظورتان این است که بدون تعویض موتور با تغییراتی در موتور قبلی خودرو همان موتور را تبدیل به موتور دیزل کنیم، خیر این کار غیرممکن است زیرا از لحاظ مکانیزم عملکرد و سیکلهای ترمودینامیکی موتورهای دیزل و بنزینی به کلی با هم متفاوت هستند و به هیچ عنوان قابل تبدیل به یکدیگر نیستند.

mehdix622

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
اگه منظورتون اینه که موتور بنزینی رو با یک موتور دیزل عوض کنید ... در بعضی از خودروها این امکان وجود دارد به شرط آنکه بتوانید یک موتور دیزل تقریبا هم‌اندازه با موتور بنزینی اولیه خودرو پیدا کنید البته فقط هم اندازه بودن هم کافی نیست نزدیک بودن توان و گشتاور موتور جدید و قبلی و همینطور امکان جانمایی و پکیجینگ موتور جدید روی خودروی قبلی برای این کار الزامی است که با کنار هم قرار دادن هم این پارامترها میبینیم انجام این کار بسیار پر دردسر و پرهزینه است اما به هر حال شدنی است.
اما اگر منظورتان این است که بدون تعویض موتور با تغییراتی در موتور قبلی خودرو همان موتور را تبدیل به موتور دیزل کنیم، خیر این کار غیرممکن است زیرا از لحاظ مکانیزم عملکرد و سیکلهای ترمودینامیکی موتورهای دیزل و بنزینی به کلی با هم متفاوت هستند و به هیچ عنوان قابل تبدیل به یکدیگر نیستند.
مهندس جان شما كه كلا دنيا رو به اخر رسوندي

ببنيد
من تخصصي تو اين زمينه ندارم اما
اگر شمع رو تو بنزيني حذف كنيم و انژكتور رو با گازوئيل پمپ تعويض كنيم ايا باز گازوئيل تو سيلندر محترق ميشه؟؟

sed ali

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز

ببنيد
اگر شمع رو تو بنزيني حذف كنيم و انژكتور رو با گازوئيل پمپ تعويض كنيم ايا باز گازوئيل تو سيلندر محترق ميشه؟؟
منم تو این زمینه خیلی نمی دونم ولی فکر نکنم چون میکانیز کاری کلا فرق می کند و فقط با حذف شمع نمی شود .
به نظر من باید یک موتور جدید طراحی شه . درسته پر هزینه است ولی خیلی از شرکت ها یرای خودرو های تولید انبوهشان حداقل یک موتور دیزل هم قرار می دن . مثل شرکت پژو که واسه 206 یک موتور دیزل هم قرار داد و.

mahdi_aryayi

عضو جدید

ببنيد
دوست عزیز فقط عوض کردن شمع و انژکتور کافی نیست، به طور کلی عملکرد موتورهای دیزل متفاوت است چیزهایی مثل کورس حرکت پیستون، قطر سیلندر، دور نامی موتور و کلا سیکلهای ترمودینامیکی موتور دیزل و بنزینی با هم متفاوت است (رجوع شود به ترمودینامیک مبحث سیکل دیزل و سیکل اتو) با تعویض چند قطعه نمی‌توان چنین تغییری ایجاد کرد ...

mehdix622

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز فقط عوض کردن شمع و انژکتور کافی نیست، به طور کلی عملکرد موتورهای دیزل متفاوت است چیزهایی مثل کورس حرکت پیستون، قطر سیلندر، دور نامی موتور و کلا سیکلهای ترمودینامیکی موتور دیزل و بنزینی با هم متفاوت است (رجوع شود به ترمودینامیک مبحث سیکل دیزل و سیکل اتو) با تعویض چند قطعه نمی‌توان چنین تغییری ایجاد کرد ...
ببين
يك مدل بي ام هست كه دوگانه سوز هم ديزله هم بنزين
من ديدمش اما مدلشو نمي دونم
خوب حالا كه نميشه
ميتوني يك موتور بگي كه بشه راحت و كم خرج رو پاترول نصب كرد؟؟؟؟

sed ali

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
ببين
خوب حالا كه نميشه
میخای رو پاترول نصب کنی که چی بشه ؟
تا بفهمن گازئیل رو هم گرون می کنن .

mahdi_aryayi

عضو جدید
ببين
خوب حالا كه نميشه
راستش من سراغ ندارم ولی اگه اصرار داربد اینکار رو انجام بدید باید اول بفهمید توان و گشتاور موتور پاترول چقدره ... بعد با توجه به اینکه موتور پاترول طولی نصب میشه باید یک موتور دیزل با توان و گشتاوری نزدیک به توان و گشتاور موتور پاترول پیدا کنید که به صورت طولی نصب بشه و ابعاد و اندازه هاش هم نزدیک اندازه های موتور پاترول یاشه... من نمی‌دونم هدف شما از اینکار چیه ولی اگه هدفتون صرفه اقتصادیه با توجه به قیمتهای جدید گازوئیل و دردسرهای زیاد اینکار اصلا توصیه نمی‌کنم همچین کاری انجام بدید
جدای اینکه گازوئیلی که در ایران فروخته میشه به حدی ناخالصی (مخصوصا ناخالصی گوگردی) داره که فقط قابل استفاده در ماشینهای سنگینه و موتورهای دیزل سبک باید از گازوئیل استاندارد استفاده کنند که اون هم در ایران موجود نیست.

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
منم شنیدم که موتور دیزل برای خودرو های سواری در ایران غیر قانونیه. البته خودتون یه بررسی کنید

mehdix622

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستش من سراغ ندارم ولی اگه اصرار داربد اینکار رو انجام بدید باید اول بفهمید توان و گشتاور موتور پاترول چقدره ... بعد با توجه به اینکه موتور پاترول طولی نصب میشه باید یک موتور دیزل با توان و گشتاوری نزدیک به توان و گشتاور موتور پاترول پیدا کنید که به صورت طولی نصب بشه و ابعاد و اندازه هاش هم نزدیک اندازه های موتور پاترول یاشه... من نمی‌دونم هدف شما از اینکار چیه ولی اگه هدفتون صرفه اقتصادیه با توجه به قیمتهای جدید گازوئیل و دردسرهای زیاد اینکار اصلا توصیه نمی‌کنم همچین کاری انجام بدید
جدای اینکه گازوئیلی که در ایران فروخته میشه به حدی ناخالصی (مخصوصا ناخالصی گوگردی) داره که فقط قابل استفاده در ماشینهای سنگینه و موتورهای دیزل سبک باید از گازوئیل استاندارد استفاده کنند که اون هم در ایران موجود نیست.
البته الان سايبا وانت نيسان ديزلي ميده بيرون
نيسان وانت از نظر فرق با باترول فقط اتاقشون فرق داره يعني بدنه
از طرفي بنزير ازاد 700 گازوئيل ازاد 350
مني كه هر روز 200 كيلومتر بايد طي كنم به خاطر شغلم نمي صرفه كه هر روز 14000 تومن بدم به بهنزين

درسته؟؟

از طرفي اين امكان وجود داره كه اين موتور نيسان رو بذاريم رو باترول اما گرونه يعني موتور چون جديدده گرونه
اون بي ام رو هم بيداش كنم مدلشو ميكم

mehdix622

عضو جدید
کاربر ممتاز
چقدر خوب! آخه دیزل از همه لحاظ از بنزینی بهتره. البته اگه سوختش، سوخت باشه. آلودگیش که کمتره فقط یه مقدار شتابش کمتره.
شتابو بي خيال شو بابا
حجمش بره بالا اونم حله

فقط اگر بشه اين كارو كرد عالي ميشه
چون صرفه اقتصاديش محشره

من شنيدم كه مرز عراق موتور هاي دست دوم خارجي ميارن
بايد يه پرسشي انجام بدم كه بدونم ميشه از اونجا موتور گير اورد يا نه

تازه ماكسيماي ديزل هم در راهه شايد سال بعد بياد بازار ايران

حدود 80 تومنه

m saeidi

عضو جدید
تبدیل

تبدیل

سلام
من شنیدم ولی ندیدم ، یه سری موتورهای گازوئیلی هست که از دبی میاد روی یه سری نیسان باری با کابین باری بزرگتر از نیسان گاوی خودمون و وزن بیشتر جابجایی ، یعنی یه سر و گردن بزرگتر از نیسان وانت . بهم گفتن با گیربکس و استارت و سوپرشارژ و همه متعلقات توی ایران میدن 1 تومن موتور هم حدود 3 سال کارکرده و سالم 6 و 8 سیلندر و 4 سیلندر هم داره اینی که میگفت 6 بود . توی جنوب شنیدم روی پاترول میبندن و خیلی هم خوب جواب میده حتی احتیاجی نیست دسته موتور و اینجور چیزا عوض بشه ، چون شنیدم که گیربکس هم داره توصیه میکنم یه پیگیری بکن چون بین گیربکس گازوئیلی و بنزینی خیلی تفاوت وجود داره ، اگه هر موتور گازوئیلی بخری با گیربکس بنزینی نمیخونه و مجبوری گیربکس هم بخری .
من از همون موقعی که دست چپ و راستم رو شناختم میگفتم نیسان باید گازوئیلی باشه ولی همه بهم میخندیدن چون اونموقع بنزین ارزون بود . باید یه اوراقچی توی جنوب پیدا کنی اونا میرن موتور دست دوم میخرن از دبی و میارن خورد میکنن آلیاژش رو میفروشن به یکیشون بسپر یه خوبش رو برات بیاره . البته قانونی نمیاد و توی شماره موتور و ثبت توی سند و ..... مشکل داری اگر هم خواستی نوبخری خودت نوع موتورش رو برام مشخص کن من میارم دم در خونه تحویلت میدم کاملاً قانونی .

بالا