تایپیک بررسی منطقی رشته ها

اورانوس2

عضو جدید
قطعا این سوال را را بارها پرسیدند ومن خواندم ولی باز هم پرسیده می شود شاید علت این باشد که جوابها به صورت نظر است و شخصی
خواستم این تایپیک را راه بیندازنم تا در مورد سوالی که ذهن همه را به خودش مشغول کرده به صورت علمی و مستدل و منطقی و با در نظر گرفتن پارامترهای
تا ثیر گذار ش مثل زمان و مکان جواب داده شود .ضمنا هر کس خواست جواب بدهد خودش را معرفی کنه تا وضعیت اظهار نظر کننده معلوم باشه هرچند که
جواب علمی ومنطقی به فرد بستگی نداره خوب ان سوال چیه ؟
حتما در تایپیکها خواندید : بازار کار... موقعیت شغلی .. اینده شغلی ... کدام رشته بهتر است و البته منظور شخص این است که
در اول راه انتخابی داشته باشه که به علاقه طرف نزدیکتر باشه وان می خواهد بداند که بعد از فارغ التحصیلی با چه ضریب احتمالی می تونه شغلی با اتیه و انچه که همه
ما از شغل انتظار داریم با این انتخابش به ان برسد و با مشورت و دانستن جوانب انتخابش با اطمینان وارد ان رشته بشود.
قبل از جواب دادن ذکر دو نکته ضروری است :
1- روزی رسان خدا است و اینکه یکی امیدوار بشه و دیگری ناامید نیست چه بسا رشته ای برای کسی بهترین بشه و برای کس دیگه بدترین . با توکل و امید به خدا
باید پیش رفت و همان خدا گفته که به شما عقل دادم تا انتخاب کنید و ما هم می خواهیم این کار را با توکل برخدا بکنیم
2- هدف این تایپیک این نیست که بهترین رو انتخاب کنه هدف ان این است که معایب و مزایا یک رشته را با درنظر گرفتن پارامترهای تاثیرگذار مثل زمان ومکان و با جوابهای
منطقی یا علمی یا پژوهشی ونه شخصی بگوید تا خود طرف دست به انتخاب بزند که برای این کار باید جوابها خیلی محکم و مستدل باشه زیرا چهار سال از عمر طرف
را ممکن تحت تاثیر خودش قرار بده و یک جورهایی باید مسولانه و کارشناسانه جواب داد و نه اینکه اتفاقی که برای یک نفر افتاده را به صورت یک نظر کلی دراورد بخاطر همین
می گویم جوابها مستدل ومنطقی باشه
بنده برای این منظور چند رشته را انتخاب کردم و برای هررشته چند سوال گذاشتم نوع سوالها برای اینکه طرف اخرین تصمیم را بگیره خیلی مهم است من اینها را به ذهنم رسید
و می خواهم ازشما اگه سوال دیگری را می بینید که مناسب است اضافه کنید
رشته ها : مهندسی برق - مهندسی مکانیک - مهندسی عمران - مهندسی کامپیوتر - مهندسی ای تی - مهندسی صنایع -
سوالها :
1- این رشته ها به درد چه ادمهایی می خورد با این سوا ل می خواهیم مشخص کنیم که این رشته ها مختص چه روحیاتی است تا طرف با مقایسه ان ببیند که علاقه اش
به کدام رشته نزدیکتر است
2- مکان وزمان شغلی که این رشته ها عموما دارد چطوری است منظورم این است که شاید رشته ای برای شغلش یک باید داشته باشد از نظر مکان انجامش و زمان انجامش؟
3- موقعیت جغرافیایی این رشته ها از نظر نقاط کشوری واستانی چطوری است و چه درصدی دارد این پارمتر می تونه برای رسیدن به شغل یکی از پارامترها باشد نظر شما چیه شاید
رشته ای در بعضی مناطق باشد ؟
4- زمان روی این رشته ها چه تاثیری دارد ؟ شاید رشته ای الان ان سوالی را که هدف این تایپیک در مورد تصمیم گرفتن است نداشته باشد و چند سال ( با ذکر مستدل در مورد تعداد
سال ان ) دیگه انی که می خواهیم بشه وشاید رشته ای الان انی که می خواهیم باشه ولی تا فارغ االتحصیل بشیم اینطور نباشه وشا ید رشته ای زمان روی ان اثری نداشته باشه (باذکر
دلیل )
5- سطح سواد و وبنیه علمی و تجربه در رشته ها چگونه باید باشد که این خود به زیرشا خه های زیر تقسیم می شه؟

5-1 دانشگاه از نظر دولتی و غیره و همچنین اسم دانشگاه مثل شریف و غیره روی رشته ها چگونه است خوب این هم یک پارامتر است که در تصمیم نهایی می تونه موثر باشه
شاید رشته ای فقط اگه از یکسری از دانشگا هها بگیری همان اید ه ال تو باشد و شاید یک رشته در هر دانشگاهی ان مطلوب ما باشد؟

5-2 میزان مطالعه و کار خارج از دانشگاه و به روز بودن در رشته ها چه طوری است شاید رشته ای باید و لازم است که بیرو ن از دانشگاه خودت مطالعه داشته باشی و یا حتما
در فاصله زمانی های منطقی خودت را به روز کنی وگرنه بی سواد می مانی ؟

6- در این رشته ها فاصله انچه یاد می گیریم تا مثلا فلان کار یا شغل را داشته باشیم تا واقعیتی که با پارامترهایی که در سوالهای بالا از نظرزمان ومکان به ان رسیدم چقدر است
مثلا شاید ما دریک دانشگاه عالی علمی را یاد گرفتیم ولی وقتی می اییم بیرون می بینیم که شغل مناسب ان علوم نیست یا فعلا نیست مثلا رشته ای را می خوانی که فلان کار را بکنی
ولی می بینی که واقعیت یک چیز دیگه است و به اسم مدرک فلان باید کار دیگری را که با طی طریقی به رشته ات ربط داره انجام بدی؟
7- به عنوان اخرین سوال معایب و مزایا رشته ها چی است تا در اخر با در نظر گرفتن معایب و مزایا باچشمی باز و مطمئن که حقایق را می دانید وارد میدان بشید تا در اخر
غافلگیر نشید ؟
-----
در پایان عرض می کنم که فکر کنم تایپیکی مناسبی باشد واگر جوابها همانی که می خواهم داده بشه می تونه یک مرجع برای انتخاب باشه اگر سوالی را می بینید که
باید به اینها اضافه بشه زحمتش را بکشید . واگر می بینید که تایپیک طولانی می شه ان را به بخشهایی تقسیم کنید که هر پارامتر موثر بر شغل را در رشته های مربوطه
باز هم عرض می کنم منطقی و پژوهشی بررسی کنه . چون فکر می کنم این یک سوال مهمی است که برای همه پیش می اید
ضمنا در پایان عرض کنم که دو نکته اول تایپیک را در نظر بگیرید و باز هم برای تصمیم نهایی تحقیق وتحقیق کنید .

THE SECRET

عضو جدید
شک ندارم این تاپیک سالهای سال اینجا خاک میخوره و هیچ کس جواب درست حسابی بهش نمیده!
شما هم دلت خوشه ها !!!
اعضای این سایت سرشون فقط برای کل کل درد میکنه...:razz:

اورانوس2

عضو جدید
دیشب توی اخبار متوجه شدم که اموزش عالی قصد دارد برای برابر شدن امار فارغ التحصیلان با بازار کار می خواهند
در هر استانی سطح نیاز ان استان را به رشته ها دربیارند تا کسایی که می خواهند انتخاب رشته کنند اگا هانه انتخاب کنند
که ان می شه بند 3 این تایپیک 88/10/01

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
هیچ کدام از این رشته ها ؛ مهندسی رباتیک نمی شه
رباتیک یعنی صنعت یعنی اتوماسیون

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
دیشب توی اخبار متوجه شدم که اموزش عالی قصد دارد برای برابر شدن امار فارغ التحصیلان با بازار کار می خواهند
در هر استانی سطح نیاز ان استان را به رشته ها دربیارند تا کسایی که می خواهند انتخاب رشته کنند اگا هانه انتخاب کنند
که ان می شه بند 3 این تایپیک 88/10/01

منبع ؟

چه کسی گفت ؟

اورانوس2

عضو جدید
حال که سازمانی نیست . باید از تجارب دیگران استفاده کرد . از تجارب فارغ التحصیلان
رشته های مختلف

بالا