تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

zobairzn

عضو جدید
سلام دوستان.
من Catia V5R21 رو نصب کردم همون صفحه اولش یه گزینه میاد که ok میکنم از برنامه خارج میشه لطفا راهنمایی کنید چکار کنم.عکسش رو گذاشتم لطفا کمک کنید.
Capture.jpg

bigbomber

کاربر فعال
سلام دوستان.
من Catia V5R21 رو نصب کردم همون صفحه اولش یه گزینه میاد که ok میکنم از برنامه خارج میشه لطفا راهنمایی کنید چکار کنم.عکسش رو گذاشتم لطفا کمک کنید.
مشاهده پیوست 194120

علیکم سلام.
شما باید تیک یکی (یا بیشتر. من همه را میزنم) از گزینه های موجود درصفحه را بزنی و بعد Ok کنی.

bigbomber

کاربر فعال
یک سوال دیگه ای در حین کار الان برام پیش اومد، چرا وقتی دو جسم مختلط هم میشن و بهشون رنگ می دم ،مقدار حجمی که داخل جسم دیگریست معلوم نیست! هر تلاشی کردم بی ثمر بود
ممنون میشم کمکم کنید
فایل:
http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.cgi?key=a610ec07ef32dca05a3e8a5bab26061f

سلام.
در محیط Part این خاصیت وجود دارد که قسمت مشترک و اختلاط یافته دو حجم که در یک Body ایجاد شده باشند، یکی شده و درواقع کل Body به عنوان یک حجم واحد شناخته می شود. این خاصیت در موردی که شما ذکر کردید (عدم نمایش قسمت تداخل یافته) و نیز در مواردی همچون تعیین جرم و حجم مدل سه بعدی خود را نشان می دهد؛ به این معنا که اگر شما دو استوانه تو پر داشته باشید و یکی را کاملاً در درون دیگری رسم کنید (حجم استوانه کوچکتر کاملاً داخل حجم استوانه بزرگتر قرار گیرد)، این دو حجم یکی شده و چنانچه با استفاده از ابزار Measure مقدار حجم و یا جرم مدل را اندازه بگیرید، متوجه می شود که حجم و جرم اندازه گیری شده کاملاً و صرفاً برابر مقادیر منتسب به استوانه ی خارجی (استوانه بزرگتر) است.
حال اگر بخواهید در محیط Part دو حجم کاملاً مجزا ولی با قسمت های درهم فرو رفته داشته باشید، می بایست هر کدام از حجم ها را در یک Body مجزا رسم نمایید. در این حالت می توان با ابزار Measure و با کلیلک بر روی هر کدام از Body ها، جرم و حجم منتسب به همان Body را اندازه گرفت و در نهایت اگر جرم و حجم کل مدل (مجموع Body ها) مد نظر بود، می توان بر روی سرشاخه و نام Part (بالا ترین گزینه در درخت طراحی) کیلک کنید.

پیوست ها

• Part2.zip
    19.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
با سلام خدمت مهندسین عزیز. بنده میخوام برای یه طراحی کار پارامتری انجام بدم و میخوام پارامترها را توی محیط اسمبلی درست کنم. این قسمتش مشکل نداره. قسمتی که مشکل داره اینه که نمیدونم چطوری این پارامترهارو نشون بدم داخل محیط Assembly. منظورم دقیقا همون Tab که اسمش parameters هستش و در داخل محیط part راحت نشونش میشه داد.
ممنون

با سلام خدمت شما. این قسمت منطق کتیاست که اینطوریه. اگر میخواید اون چیزی که شما میگید درست در بیاد باید یه body جدید بسازید. دو قسمت رو در دو body مختلف درست کنید. منطق کتیا به این صورته که وقتی جسمی رو در یک بادی اضافه یا کم میکنید میشه یک body یا یک بدن. اگر میخواید کارتون اونی که میگید بشه از چنتا بدن استفاده کنید.
یک سوال دیگه ای در حین کار الان برام پیش اومد، چرا وقتی دو جسم مختلط هم میشن و بهشون رنگ می دم ،مقدار حجمی که داخل جسم دیگریست معلوم نیست! هر تلاشی کردم بی ثمر بود
ممنون میشم کمکم کنید
فایل:
http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.cgi?key=a610ec07ef32dca05a3e8a5bab26061f

mehran.eng

عضو جدید
مرسی حمید رضا جان
کسایی که طراحی قالب کردن بهم میشه بگن چه محیط هایی لازم هست برای طراحی قطعه و قالب پلاستیک
ممنون

باز هم سلام و شب بخیر. ببین اگر میخوای حرفه ای کار کنی باید محیط های کتیا رو کار کنی. محیط هایی که تو کتیا برای طراحی قالب و قطعه هست خیلی حرفه ای و کامله. اولا باید محیط pard Design رو تسلط داشته باشی. بعد باید محیط Assembly Design رو حرفه ای باشی. برای اینکه تو کارت بترکونی بهتره که طراحی پارامتریک parametric design رو خوب بلد باشی. اگر میخوای طراحی قالب پلاستیک رو یاد بگیری اولا ببین تو بازار Base قالبهای مورد استفاده چی هست
چنتا محیط رو میگم که حتما سعی کن یاد بگیری
1. Mold Tooling Design رو حتما بخون
2. core and cavity design از کتیا . برای آشنایی قسمت Getting started رو در صفحه اول help یاد بگیر
3. Functional Modeling part برای کار فوق العاده حرفه ای و تمیز
همه چیزایی که گفتم ماژولهای Mechanical Design هستند.
باقیشو باید تو کار یاد بگیری.
موفق باشی
مرسی حمید رضا جان
کسایی که طراحی قالب کردن بهم میشه بگن چه محیط هایی لازم هست برای طراحی قطعه و قالب پلاستیک
ممنون

با سلام خدمت مهندسین گرامی
اگر امکانش وجود داره کسی که فایل پارامتریک چرخ دنده ساده رو داره بفرسته. ممنون

mehran.eng

عضو جدید
ممنونم واقعا
من mold رو دارم کار می کنم حرفه ای ! یه فایل آموزشی هست عالیه یعنی
ضمنا این generative shape design و wire frame & surface رو هم باید بلد بود ؟؟؟!!
ضمنا آموزش ویدیویی یا کتاب حرفه ای و آموزنده چی هست تو بازار ؟؟
الان رفتم قسمت help اما Pach واسه install می خواد ،چی کار میشه کرد به نظرت ؟؟؟!
ممنون

فکر نکنم. احتمالا اشتباه میکنی. help همه جا راحت و بدون کرک هستش. احتمالا اشتباهی پیش اومده.
در مورد محیط wireframe یه چیز بگم بخاطر این ساخته شده که در کشورهایی که این نرم افزارها رو میخرن، چون این ماژول ارزون تره اگر به generative shape design نیاز نداشته باشن همون wireframe رو میخرن ولی از اونجایی که نرم افزارهای ایرانی همه کرک تشریف دارن همون GSD رو یاد بگیرید که توش حتی منطقWF رو هم یاد میگیرید. در ضمن اگر میخواید حرفه ای تر بشید باید مهندسی معکوس رو هم یاد بگیرید. کتابهای انتشارات نگارنده دانش به درد میخورده. من با همینا خیلی پیشرفت کردم. مخصوصا مچموعه پروژه های کاربردی.
ولی برای شروع همونایی که گفتم رو کار کنید موفق میشید. باقیش تو کار یاد میگیرید. حرفه ای میشید.
ممنونم واقعا
من mold رو دارم کار می کنم حرفه ای ! یه فایل آموزشی هست عالیه یعنی
ضمنا این generative shape design و wire frame & surface رو هم باید بلد بود ؟؟؟!!
ضمنا آموزش ویدیویی یا کتاب حرفه ای و آموزنده چی هست تو بازار ؟؟
الان رفتم قسمت help اما Pach واسه install می خواد ،چی کار میشه کرد به نظرت ؟؟؟!
ممنون

smmoosavian

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسین عزیز. بنده میخوام برای یه طراحی کار پارامتری انجام بدم و میخوام پارامترها را توی محیط اسمبلی درست کنم. این قسمتش مشکل نداره. قسمتی که مشکل داره اینه که نمیدونم چطوری این پارامترهارو نشون بدم داخل محیط Assembly. منظورم دقیقا همون Tab که اسمش parameters هستش و در داخل محیط part راحت نشونش میشه داد.
ممنون

براي نشون دادن پارامترها در محيط Assembly‌ اين كار رو انجام بديد:

1- از منوي tools گزينه options رو انتخاب كنيد.
2- مطابق شكل پيش بريد و در نهايت روي اون دو تا گزينه كه جلوش نوشته شده No دابل كليك كنيد تا به Yes تبديل بشه

پیوست ها

• options.jpg
    options.jpg
    45.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

maryam72

عضو جدید
سلام. من فیلم آموزشی طراحی چرحدنده های ساده، مارپیچی، مخروطی و حلزون چرخ حلزون در کتیا را می خوام. می تونید کمکم کنید؟

r.mob

عضو جدید
grid

grid

سلام دوستان

من تو این قسمت که میرم : tools ---> option ----->sketcher ----->grid

تو قسمت primary spacing تو قسمت H برای من نوشته 0/mm و زمانی که یه عدد دیگه مثلا 10 رو وارد میکنم این رو مینویسه : -1/#IOmm و اصلا نمیشه باهاش مختصات نقطه و خط و ... رو تو sketcher داد.

windows 8 64 bit و کارت گرافیکم رو هم هنوز نصب نکردم.

اساتید لطفا راهنمایی کنید. ممنون.:(

تو یوتیوب همه اینا هستش. هیچی هم نداره کارش. ولی بگم که تمام فیلمهای دنیا یه ایراد کلی داره تو پارامتراش که باعث میشه چرخ دنده نهایی درست در نیاد.
ولی تو یوتیوب هستش
سلام. من فیلم آموزشی طراحی چرحدنده های ساده، مارپیچی، مخروطی و حلزون چرخ حلزون در کتیا را می خوام. می تونید کمکم کنید؟

mehran.eng

عضو جدید
سلام آیا راهی هست که بشه پروژه ای که حاوی فرمت igs است را دست کاری کرد و نمودار درختی آن را نمایان ساخت ؟؟
دوستان ممنون می شم راجع به فرمت های save کتیا (stl-model-stp-3dmap-3dxlm-cgr-hcg-icem-navrep-vps-wrl( توضیح و کارایی هر کدام رو توضیح مختصری بدید.
ضمنا حمیدرضا جان من مشکل help کتیا را همچنان دارم،باید دوباره نصب کنم نرم افزار رو ؟

فرهاد.ب

عضو جدید
قدرت تحلیل کتیا چقدره ؟ و چقدر قابل اطمینانه ؟
تحلیل مدل چقدر باید پیچیده باشه تا برای تحلیل از انسیس استفاده کنم ؟
ممنون

mehd0551

عضو جدید
سلام آیا راهی هست که بشه پروژه ای که حاوی فرمت igs است را دست کاری کرد و نمودار درختی آن را نمایان ساخت ؟؟ دوستان ممنون می شم راجع به فرمت های save کتیا (stl-model-stp-3dmap-3dxlm-cgr-hcg-icem-navrep-vps-wrl( توضیح و کارایی هر کدام رو توضیح مختصری بدید. ضمنا حمیدرضا جان من مشکل help کتیا را همچنان دارم،باید دوباره نصب کنم نرم افزار رو ؟
خیر جهت برگرداندن فرمت های کتیا به نمودار درختی (به صورت مطلق) هیچ راه هلی وجود ندارد.در چند جا دیدم دوستان از یک سری دستورات برای برگرداندن نمودار درختی استفاده کردن اما در نهایت به جواب قطعی و کامل نرسیدن (این بحث قبلا توسط دکتر جان نثاری انجام شده - تو همین تایپیک - که الان پیدا نکردم ایشون هم همین راه حل ها را معرفی کرده (من راه حل ها را بلد نیستم تا خدمتتون عرض کنم) و در پایان بعد از اون گفته که تنها از بین بردن وقت بوده و انجام شدنی نیست)فرمت های ذخیره سازی stp که از پر مصرف ترین نوع فرمت ها می باشد در صدر قرار داره بعد از اون هم فرمت igs و stl قرار داره.بیشترین کارد این فرمت ها در مورد انتقال و حجم فایل ها می باشد مثلا در صورت استفاده از کتیا 21 دیگه نمیتونی اون را با کتیا 19 یا قبل تر باز کنی میای و از یکی از فرمت ها (بیشتر stp استفاده میکنن-شرمنده اطلاعات من در همین حد هستش)مشکل هلپ کتیات را نمیدونم قبلا چقدر داشتی اما برای هلپ کتیا نیازی به حذف و نصب مجدد نرم افزار نداری یک بار دیگه خود قسمت هلپ کتیا را نصب کن اگه بازم نصب نشد آدرس هلپ کتیا را وارد نرم افزار کتیا کن (تو این قسمت آدرس را بزار -- تولز، آپشن ،جنرال ،هلپ) اگه بازم نشد یک بار هلپ کتیا را حذف کن و کل سیدی هلپ را (میدونی که سیدی هلپ کتیا جدا گانه هستش اکثرا سیدی شماره 2 همراه کتیا می باشد-منظور تو خود نرم افزار دنبال هلپ نگرد-) کپی کن و ادرس فولدر کپی شده را بده به کتیا تا برات بخوندش اگه هم اینترنت پر سرعت داری میتونی از هلپ انلاین کتیا استفاده کنی.

mehd0551

عضو جدید
سلام دوستان من تو این قسمت که میرم : tools ---> option ----->sketcher ----->grid تو قسمت primary spacing تو قسمت H برای من نوشته 0/mm و زمانی که یه عدد دیگه مثلا 10 رو وارد میکنم این رو مینویسه : -1/#IOmm و اصلا نمیشه باهاش مختصات نقطه و خط و ... رو تو sketcher داد. windows 8 64 bit و کارت گرافیکم رو هم هنوز نصب نکردم. اساتید لطفا راهنمایی کنید. ممنون.:(
سلام دوست عزیز مشکل شما مربوط به ویندوز باید باشه اخه تو این قسمت مقدار اندازه های روی صفحه نمایش محیط اسکچ را بهمون میده (البته در حالت نرمال برا بر 1 به 10 هستش یا معادلش که باشه 10 به 100 یعنی تو قسمت primary spacing نوشته 100 تو قسمت جلویش graduations نوشته 10 که عدد های شما فرق میکنه اما اگه قبلا درست بوده و در نتیجه دست کاری تنظیمات به اینجا رسیدی باید ریست کنی

عشق کتی

عضو جدید
سلام به همه دوستان ،خیلی خوشحالم که با انرژی ، ادامه میدین .

کم کاری منو در این تاپیک ، ببخشید ، ولی در بحث یادگیری و آموزش و کارهای مرتبط دیگر ، بسیار درگیرم.

امیدوارم همه خصوصا چند نفری که بار علمی بالایی دارند (وهمه آنها را میشناسیم) و آنرا به بی بهانه ترین و ساده ترین شکل ممکن در اختیار میگذارند ، همیشه خدا یارو نگهدارشان باشد.

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
feature work

feature work

سلام آیا راهی هست که بشه پروژه ای که حاوی فرمت igs است را دست کاری کرد و نمودار درختی آن را نمایان ساخت ؟؟
دوستان ممنون می شم راجع به فرمت های save کتیا (stl-model-stp-3dmap-3dxlm-cgr-hcg-icem-navrep-vps-wrl( توضیح و کارایی هر کدام رو توضیح مختصری بدید.
...
با سلام و درود فایل با فرمت igs و stp یا همون step از معروف ترین فرمت های استاندارد شده هستند که قابلیت مشاهده سه بعدی به وسیله نرم افزار های گرافیکی را دارند
بـبـیـنـیـد:
stp
igs
اگر دوستان کتیایی ناراحت نمیشن باید بگم سالید توانایی بازیابی نمودار طراحی این فایل ها را دارد.
البته باز هم نه همه فایلها خب باید امتحان کنید ولی فایل اگر خیلی پیچیده نباشد به نتیجه میرسید..
وقتی فایل stp یا igs رو با solidworks باز کنید با کلیک راست بر روی imprted از نمودار درختی (که نشان دهنده یک قطعه بدون جزئیات است) اجرای دستور feature work میتوانید عملیات باز سازی نمودار درختی را انجام دهید.
شاد باشید...:)

آخرین ویرایش:

hossein21

عضو جدید
سلام
دوستان من میخوام یک سیال غیر نیوتنی (معروف به STF)رو تحت بارگذاری ضربه ای قرار بدم . نمودار های تنش-کرنش-نرخ کرنش (سه بعدی) اون رو که از تست هاپکینسون بدست اومده رو دارم اما نمیدونم که رابطه پارامتر های مکانیک شکست برای این مواد با چه مدل مادی بیان میشن؟ اگر کسی میتونه کمکی چند به من بکنه ممنون میشم.

smmoosavian

عضو جدید
سلام
دوستان من میخوام یک سیال غیر نیوتنی (معروف به STF)رو تحت بارگذاری ضربه ای قرار بدم . نمودار های تنش-کرنش-نرخ کرنش (سه بعدی) اون رو که از تست هاپکینسون بدست اومده رو دارم اما نمیدونم که رابطه پارامتر های مکانیک شکست برای این مواد با چه مدل مادی بیان میشن؟ اگر کسی میتونه کمکی چند به من بکنه ممنون میشم.

:surprised: :eek:
دوست عزیز اینجا تالار کتیاس !!
سوالتون رو توی بخش های مربوط به نرم افزارهای تحلیلی بیان کنید

bigbomber

کاربر فعال
با سلام. از بچه ها کسی نرم افزار SimDesigner را برای CATIA V5 R21 سراغ نداره؟

yasser2222

عضو جدید
سلام دوستان، یه سواد کمی از کتیا دارم و بیکار!! اگه کسی کاری تو خراسان بخصوص خراسان شمالی سراغ داره دریغ نکنه!
اگه کار دیگه ای هم مربوط به مهندسی مکانیک بود خبر کنید. ممنون
yasserdan125@yahoo.com

zobairzn

عضو جدید
سلام دوستان.
چند تا فایل از کتیا v5 r16 دارم که میخوام تو v5 r21 بازشون کنم اما این خطا رو میاره.لطفا راهنماییم کنید.
Problem reading document. Load operation failed

Capture58.PNG

mehd0551

عضو جدید
سلام دوستان. چند تا فایل از کتیا v5 r16 دارم که میخوام تو v5 r21 بازشون کنم اما این خطا رو میاره.لطفا راهنماییم کنید.Problem reading document. Load operation failed مشاهده پیوست 196881 -
راستش تا حالا یه همچین موردی ندیدم اما چک کن ببین میتونی از تو فایل سند تو دایرکتوری را انتخاب کنی (تو کتیا 16)اگه ارور داد مربوط به اسم های مشترک است .اون را برطرف کن سند تو فایل(ارسال به فولدر مورد نظر) کن .حالا این فولدر جدیدت را ببر روی اون سیستم r21 .حالا بعد از باز شدن کتیا اول تاریخ سیستم را چک کن که با سیستم خودت هماهنگ باشه بعد امتحان کن ببین باز میشه یا نه اگه مشکلی پیش بیاد یعنی r21 درست نصب نشده -لایسنزی چیزیش درست نیست-