* تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار Ansys

ehsan4476

عضو جدید
ممنون از راهنمایی هاتون
من می خوام مقدار خیز و تنش ها رو برای نودها به دست بیارم تو محیط workbench میشه راهنماییم کنین.
می تونید از ابزار probe در قسمت solution استفاده کنید. همچنین می تونید در Design Modeler یک 'point' در نقطه مورد نظر تون قرار بدین. و جدید ترین راه حل که در ANSYS 14 ارائه شده امکان انتخاب نودها از طریق Named Selection است.

میثم...

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرق تحلیل کمانش تیر دوسر گیردار با یک سر گیر دار یک سر آزاد که در کتاب ها اومده در چیه؟
چون من وقتی دو سر تیر رو مقید میکنم دیگه جواب نمیده.

ehsan4476

عضو جدید
فرق تحلیل کمانش تیر دوسر گیردار با یک سر گیر دار یک سر آزاد که در کتاب ها اومده در چیه؟
فرق خاصی ندارند. احتمالا نیرویی که به صورت محوری به تیر وارد می کنید به دلیل مقید بودن جابجایی نود مربوط، اعمال نمیشه و prestress ایجاد نمیشه. مشخصات مدل رو ذکر کنید تا راه حلش مشخص بشه

alireza1411

عضو جدید

ضریب k که تو رابطه ی کمانش دارند فرق میکنه. عددش رو نمیدونم ولی تیر دو سر گیردار به خاطر اینکه محدودیت شیب روی دو انتها داره باید تنش بحرانی بالاتری رو بتونه تحمل کنه.
فکر کنم قید رو اشتباه تعریف میکنید. دو سر گیر دار که در واقع میشه گفت نداریم، یه سر کاملا هر 6 درجه آزادی مقید میشه ولی سر آزاد فقط در راستای محور تیر باید آزاد باشه که بتونه تغییر شکل بده.

bahrami1678

عضو جدید
salam dustan
albatte man alan nazdik be 1 sale ke ba ansys 13 64bit ru min 7 daram kar mikonam o kheyli ham khub kar mikone
nokteye jalebe tAVAjjoh ine ke tu Ansys13 vared kardane modelha az narm afzarhaye tarrahi mesle catia va solidworks kheyli sari , rahat va dar eyne hal bi naghs anjam mishe
baratun file rahnemaye nasb ro migzaram

پیوست ها

• rahnemaye nasb.rar
    3.3 مگایابت · بازدیدها: 0

ehsan4476

عضو جدید
ضریب k که تو رابطه ی کمانش دارند فرق میکنه. عددش رو نمیدونم ولی تیر دو سر گیردار به خاطر اینکه محدودیت شیب روی دو انتها داره باید تنش بحرانی بالاتری رو بتونه تحمل کنه.
فکر کنم قید رو اشتباه تعریف میکنید. دو سر گیر دار که در واقع میشه گفت نداریم، یه سر کاملا هر 6 درجه آزادی مقید میشه ولی سر آزاد فقط در راستای محور تیر باید آزاد باشه که بتونه تغییر شکل بده.
با تشکر از توضیحات شما
موارد خاصی وجود داره که کمانش تیر دو سرگیردار کاربرد داره. مثلا وقتی تنش های حرارتی وجود داشته باشه. کاربردش در دیسک های مدور و مشبکه که علاوه بر تنش های حرارتی نیروی گریز از مرکز هم دارن. بنابراین با توجه به تعریف مسئله باید تصمیم گرفت که آیا جابجایی یک نود رو در راستای محور تیر، آزاد بذاریم یا نه.

ehsan4476

عضو جدید
برای تنظیمات سیکل چیکار کنم؟
ابتدا تنش های بارگذاری اولیه (Sigma_a) را بدست بیارین. بعد در ابزار Fatigue Tool تنظیمات تعداد سیکل و نوع سیکل (Fully Reversed یا ...) رو انجام بدین و سپس life و نتایج دیگر رو مشاهده کنید.

alireza1411

عضو جدید
با تشکر از توضیحات شما
موارد خاصی وجود داره که کمانش تیر دو سرگیردار کاربرد داره. مثلا وقتی تنش های حرارتی وجود داشته باشه. کاربردش در دیسک های مدور و مشبکه که علاوه بر تنش های حرارتی نیروی گریز از مرکز هم دارن. بنابراین با توجه به تعریف مسئله باید تصمیم گرفت که آیا جابجایی یک نود رو در راستای محور تیر، آزاد بذاریم یا نه.

سلام
ممنونم، برداشت من این بود که در مورد کمانش تیرها طبق رابطه ی اویلر سوال کردند. در مورد تنش های حرارتی و مسائل مشابه مقاومت مصالح حرف شما کاملا صحیحه.

mohammadrer

عضو جدید
با سلام
توی یه فایل آموزشی در قسمت element type ، داخل لیست pipe ، گزینه elastic straight داره ولی توی ansys 14 این گزینه نیست و جابجایی تیر کنسولی ساده رو نمیدونم چه جوری میشه شبیه سازی کرد لطفا راهنمایی کنید .
untitled1.JPG

ehsan4476

عضو جدید
با سلام
توی یه فایل آموزشی در قسمت element type ، داخل لیست pipe ، گزینه elastic straight داره ولی توی ansys 14 این گزینه نیست و جابجایی تیر کنسولی ساده رو نمیدونم چه جوری میشه شبیه سازی کرد لطفا راهنمایی کنید .
مشاهده پیوست 97947
المان pipe16 قدیمیه و از نرم افزار حذف شده. میتونید از المانهای نسل جدید انسیس مانند pipe288 استفاده کنید

AM_mech

عضو جدید
سلام دوستان پروژه اماده انسیس برای درس المان محدود بیشتز جامدات (تیر و خرپا کمانش و اینا)نداره؟ اگر دارین ممنون میشم یه من بدید نیاز فوری دارم باید تا 2شنبه موضوع یه استاد بدم و تا 1تیر تحویل بدم اگر دارین یا کسی اشنایی دارین که با قیمت توافقی به من بدن ممنون میشم

ehsan4476

عضو جدید
سلام دوستان پروژه اماده انسیس برای درس المان محدود بیشتز جامدات (تیر و خرپا کمانش و اینا)نداره؟ اگر دارین ممنون میشم یه من بدید نیاز فوری دارم باید تا 2شنبه موضوع یه استاد بدم و تا 1تیر تحویل بدم اگر دارین یا کسی اشنایی دارین که با قیمت توافقی به من بدن ممنون میشم
پیشنهاد میکنم یکی از workshop های آموزشی ANSYS Workbench رو که مرحله به مرحله توضیح داده انجام بدین. مطمئن باشید کار سختی نیست. اگر دوست داشتین یکی از workshop ها رو در سایت قرار میدم تا انجام بدین. می تونید لیستش رو در سایت iransys.ir ببینید. همچنین میتونید فیلم انجام چند تمرین رو در این سایت ببینید و مشابه اون عمل کنید. مثلا تحلیل سیلندر جدار ضخیم مثال مناسبیه و می تونید نتایجش رو با معادلات لامه مقایسه کنید.

CADeng64

عضو جدید
سلام دوستان. یک مدل stl (مش بندی مثلثی) آناتومی دارم که میخوام برای تحلیل پوسته در انسیس به المان های پوسته (quad-shell) تبدیل کنم. به کمک hypermesh امکان پذیره؟ لطفا مراحل کار رو توضیح بدین اگر راه ساده تری هم داره لطفا راهنمایی کنید.
ممنونم.

reza3705

عضو جدید
سلام میخوام یک ورق سوراخ دار رو که از دو طرف محور ایکس تحت بار کششی است تحلیل کنم و ضریب تمرکز تنشش رو حساب کنم.باید ازچه المانی تو انسیس 12 استفاده کنم .ایا انسیس ضریب تمرکز تنش رو میده؟

arnela

عضو جدید
سلام
من یه مدل دارم که می خوام تحلیل کنم وقتی fillet هارو حذف می کنم مشکلی نداره ولی وقتی هست واسه مش زدن خطا داره و انجام نمیده میشه بگین چه جوری تنظیم کنم؟(تو محیط workbench)

ehsan4476

عضو جدید
سلام دوستان. یک مدل stl (مش بندی مثلثی) آناتومی دارم که میخوام برای تحلیل پوسته در انسیس به المان های پوسته (quad-shell) تبدیل کنم. به کمک hypermesh امکان پذیره؟ لطفا مراحل کار رو توضیح بدین اگر راه ساده تری هم داره لطفا راهنمایی کنید.
ممنونم.

نرم افزاری به نام Mimics هست که این تبدیل ها رو هم انجام میده. البته کار اصلیش گسترده تره و مثلا برای تبدیل داده های دستگاه MRI و انواع اسکن به مدل CAD یا مدل مش بندی شده به کار میره. در ضمن محیط FE Modeler در ANSYS Workbench برای چنین کارهایی طراحی شده. من مدل solid رو کار کردم ولی مدل shell مشابه شما رو چک نکردم.

ehsan4476

عضو جدید
سلام میخوام یک ورق سوراخ دار رو که از دو طرف محور ایکس تحت بار کششی است تحلیل کنم و ضریب تمرکز تنشش رو حساب کنم.باید ازچه المانی تو انسیس 12 استفاده کنم .ایا انسیس ضریب تمرکز تنش رو میده؟
l
برای مدلسازی صفحه ای (Plane ) از المان plane182 و برای مدلسازی حجمی از المان Solid186 استفاده کنید. ضریب تمرکز تنش از تقسیم بیشینه تنش بدست آمده از نرم افزار به تنش متوسظ بدست میاد.
کتاب ANSYS دکتر جاهد این مثال رو حل کرده. ولی بهتره تحلیلتون رو در ANSYS Workbench انجام بدین که خیلی ساده تر و قوی تره.

ehsan4476

عضو جدید
سلام
من یه مدل دارم که می خوام تحلیل کنم وقتی fillet هارو حذف می کنم مشکلی نداره ولی وقتی هست واسه مش زدن خطا داره و انجام نمیده میشه بگین چه جوری تنظیم کنم؟(تو محیط workbench)
اگر وجود فیلت ها براتون مهمه باید مش رو ریز ترکنید. اگر تمایل به حذف فیلت ها دارید و مش tetrahedral می زنید می تونید در تنظیمات گزینه defeaturing tolerance رو برابر با ابعاد فیلت قرار بدین.
اگر پیغام خطا رو بنویسید بهتر میشه تصمیم گیری کرد.

ariax77

کاربر فعال
سلام. یه مشکلی در رابطه با انسیس واسم پیش اومده. یه مساله كه اين پايين آوردم صورت مساله رو و میخواستم حلش کنم. همه ی مراحل رو رفتم. فقط مشکلم اینه که نمیتونم یه جرم سرعت دار واسه انسیس تعریف کنم. ممنون میشم کمکم کنین. صورت سوال و کد apdl رو میتونین این پایین ببینین. ممنونم.

یک پیستون با جرم مشخص (4.53 كيلوگرم) در یک لوله با سرعتی مشخص (15.24) به طرف یک فنر دمپر با ثوابت مشخص (فنر=3500 و دمپر=175) در حال حرکت است. منحنی جابجایی پیستون را بعد از تماس تا بیشینه ی جابجایی بدست آورید.

/filnam,ehsan
/prep7
et,1,14
r,1,350,1.75
n,,0,0,0
n,,1,0,0
nlist
/pnum,node,1
e,1,2
real,1
/solu
d,2,all,0
d,1,uy,0
d,1,uz,0

solve
plnsol,u,x
save
/eof
==========================================
filnam = Specify jobname
prep7 = Enter preprocessor
et,1,14 = Specify element type 1 as Combin14
r,1,350,1.75 =Specify real constant set 1, VALUE 1 (spring constant)
n,,0,0,0 = Define node 1 at (x,y,z)=(0,0,0)
n,,1,0,0 =Define node 2 at (x,y,z)=(1,0,0)
nlist = !List the nodes and node locations
/pnum,node,1 =Set plotting option so that node numbers show on plots
e,1,2 =Define a Combin14 element with end nodes 1 and 2
real,1 =Set the active real constant set to set number 1
/solu =!Enter solution processor
d,2,all,0 =Constrain node2 , all dof, to zero
d,1,uy,0 =Constrain node 1, UY dof, to zero
d,1,uz,0 =Constrain node 1, Uz dof, to zero
solve =Obtain the solution
plnsol,u,x = Plot a color contour showing nodal UX displacements
save =Save all information to a binary file named “spring.db
/eof =Exit ANSYS

marshal_romel

عضو جدید
سلام یه جوون مرد پیدا میشه کمکم کنه
جاهای دیگه پرسیدم کسی نتونست
میخوام این اتصال (اتصال گوه ای) رو تو انسیس تحت بار محوری تحلیل کنم
چی کار کنم یعنی چجوری اتصالات رو بر قرار کنم که به عنوان 3 قطعه جدا بشناسه؟ اصلا می شه؟
111.jpg222.jpg

ehsan4476

عضو جدید
سلام یه جوون مرد پیدا میشه کمکم کنه
جاهای دیگه پرسیدم کسی نتونست
میخوام این اتصال (اتصال گوه ای) رو تو انسیس تحت بار محوری تحلیل کنم
چی کار کنم یعنی چجوری اتصالات رو بر قرار کنم که به عنوان 3 قطعه جدا بشناسه؟ اصلا می شه؟
مشاهده پیوست 101086مشاهده پیوست 101087

سلام
خوب وقتی این اسمبلی رو ایمپورت کنید به عنوان سه قطعه جدا میشناسه. با قرار دادن Contact بین اجزا میتونید تماس اونها رو مدل کنید.

marshal_romel

عضو جدید
سلام
خوب وقتی این اسمبلی رو ایمپورت کنید به عنوان سه قطعه جدا میشناسه. با قرار دادن Contact بین اجزا میتونید تماس اونها رو مدل کنید.

ممنون از جوابتون ولی نه نمیشناسه به صورت پوسته ای و در هم میشناسه
راستی من تو محیط اصلی میخواما نه توی ورک بنچ
برای دوباره ساختنش تو Ansys مشکلی ندارم فقط نمیدونم چطوری Contact ها رو برقرار کنم
ert.jpg

ehsan4476

عضو جدید
ممنون از جوابتون ولی نه نمیشناسه به صورت پوسته ای و در هم میشناسه
راستی من تو محیط اصلی میخواما نه توی ورک بنچ
برای دوباره ساختنش تو Ansys مشکلی ندارم فقط نمیدونم چطوری Contact ها رو برقرار کنم
مشاهده پیوست 101134
از محیط کتیا با فرمت acis خروجی بگیرید و در محیط Mechanical APDL ایمپورت کنید.
در ضمن محیط اصلی ANSYS از ورژن 12 محیط workbench است.
کانتکت ساختن در محیط قدیمی نرم افزار بسیار سخته و اگر کانتکت غیر خطی داشته باشید کنترل مشکلتره. توصیه جدی میکنم که کارتون رو در محیط Workbench انجام بدین.

marshal_romel

عضو جدید
از محیط کتیا با فرمت acis خروجی بگیرید و در محیط Mechanical APDL ایمپورت کنید.
در ضمن محیط اصلی ANSYS از ورژن 12 محیط workbench است.
کانتکت ساختن در محیط قدیمی نرم افزار بسیار سخته و اگر کانتکت غیر خطی داشته باشید کنترل مشکلتره. توصیه جدی میکنم که کارتون رو در محیط Workbench انجام بدین.
خیلی ممنون از راهنمایی تون
تو ورکبنچ ایمپورت کردم تمام کانتکت ها رو اتوماتیک شناخته (bonded) مش بندی و اعمال بار هم انجام دادم اما دیفورمیشن رو بر خلاف واقعیت نشون میده (خمش گوه به سمت برعکس اتفاق می افته و چند مشکل دیگه) نمیدونم چه کنم

ehsan4476

عضو جدید
خیلی ممنون از راهنمایی تون
تو ورکبنچ ایمپورت کردم تمام کانتکت ها رو اتوماتیک شناخته (bonded) مش بندی و اعمال بار هم انجام دادم اما دیفورمیشن رو بر خلاف واقعیت نشون میده (خمش گوه به سمت برعکس اتفاق می افته و چند مشکل دیگه) نمیدونم چه کنم

صورت مسئله شما واضح نیست. اگه توضیح بدید بهتره. در ضمن اگر مسائل غیرخطی داشته باشین بعیده از عهده تماس بربیاین. بنابراین صورت مسئله رو تا جایی که میشه ساده کنید.

marshal_romel

عضو جدید
صورت مسئله شما واضح نیست. اگه توضیح بدید بهتره. در ضمن اگر مسائل غیرخطی داشته باشین بعیده از عهده تماس بربیاین. بنابراین صورت مسئله رو تا جایی که میشه ساده کنید.

مسئله: دو میله داریم که هرکدام دارای یک شیار هستند یکی از میله ها داخل دیگری رفته و یک کاتر گوه شکل درون این دو شیار قرار میگیرد
میخام تحت نیروی f کششی که به دوسر این میله اعمال میشود تنش ها و دیفورمیشن رو بدست بیارم
Untitled-1.jpg

ehsan4476

عضو جدید
مسئله: دو میله داریم که هرکدام دارای یک شیار هستند یکی از میله ها داخل دیگری رفته و یک کاتر گوه شکل درون این دو شیار قرار میگیرد
میخام تحت نیروی f کششی که به دوسر این میله اعمال میشود تنش ها و دیفورمیشن رو بدست بیارم
مشاهده پیوست 101689
ظاهرا مسئله با کانتکت های خطی حل میشه. مگر اینکه گوه دارای لقی باشه. پس با کانتکت های پیش فرض مسئله (در ANSYS Workbench) مشکلی وجود نداره. بارگذاری رو اعمال و حل کنید. اگر مشکلی وجود داشت تصویرش رو قرار بدین.