تاپیک سوالات قدرتی

razmjoo144

عضو جدید
در یک مدار سری و موازی. خب صفر ولت به نظر من. ؟
زدی تو خال مهندس. همینو میخواستم بگم.
اخه نول یا ارت در زمان اتصال کوتاه اگه مقطعشون کمتر باشه که نابود میشن.
ولی بازم جریان عبوری از فاز از نول میگذره .
بیا به نول فکر نکنیم.
ایا ممکنه شرایط جووی مثل دما نحوه قرار گیری کابل ارتفاع از سطح دریا کنار هم قرار گرفتن چند کابل زیر زمینی داخل لوله یا هوایی بودن کابل رطوبت و غیره فقط روی فاز تاثیر بذاره به دلیل اینکه فازه که مثبت 220 ولته؟! و این شرایط روی نول تاثیر نذاره.؟!

دوست عزیز من دو روزه من با زبان بی زبانی اینو می خوام بگم : وقتی اختلاف ولتاژ صفر شد ، جریان عبوری چقدر میشه ؟
مدار 2 خوندین شما ؟ استادتون تو فصل کات ست و اینا وقتی قسمتی از مدار که علامت زمین داشت ، میگذاشت کنار و میگفت قسمتی که زمین شدست و تو ماتریس نمی آوریم . نپرسیدین چرا ؟

جریان فالت قرار نیست 600 ساعت رو نول بمونه ، بعد چند میلی ثانیه حفاظت قطعش کرده

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
دوست عزیز من دو روزه من با زبان بی زبانی اینو می خوام بگم : وقتی اختلاف ولتاژ صفر شد ، جریان عبوری چقدر میشه ؟
مدار 2 خوندین شما ؟ استادتون تو فصل کات ست و اینا وقتی قسمتی از مدار که علامت زمین داشت ، میگذاشت کنار و میگفت قسمتی که زمین شدست و تو ماتریس نمی آوریم . نپرسیدین چرا ؟

جریان فالت قرار نیست 600 ساعت رو نول بمونه ، بعد چند میلی ثانیه حفاظت قطعش کرده

نه . یعنی برم مدار 2 بخونم متوجه میشم.
خب ما رو ببخش مهندس :d
بلد نیستیم دیگه.وقتی ولتاژ صفر جریان صفر ؟!. گرفتم . :d
., واسه همین امپر متر میزنیم عددی نشون نمیده.
همون یک ثانیه داغون میکنه ها؟!نمیکنه؟. خب مهم نیست . بستگی به مقدار دما و جریان عبوری و تعداد موتورا و غیره داره.
.

آخرین ویرایش:

razmjoo144

عضو جدید
نه . یعنی برم مدار 2 بخونم متوجه میشم.
خب ما رو ببخش مهندس :d
بلد نیستیم دیگه.وقتی ولتاژ صفر جریان صفر ؟!. همون یک ثانیه داغون میکنه ها؟!نمیکنه؟. خب مهم نیست . بستگی به مقدار دما و جریان عبوری و تعداد موتورا و غیره داره.
.

مهندس جان مقاومت صفره که جریان حداکثر میده ، ولتاژ صفر جریان صفر میده !!!!
مگه چند آمپر می خاد رد شه که داغون میکنه ؟ واسه کابل 35 جریان مجاز تا اونجایی که یادم هست نبایستی از 100 آمپر بیشتر بشه ، که اونم طبق استاندارد کابل نولش 16 ، درسته؟ سیستم حفاظتی برا مصرف کننده ای که 100 تا مصرف میکنه ، با توجه به نمودار اینورس مثلا ( دقیق نیست ها) تو 120 آمپر بعد از 2 ساعت تریپ میده .
و برا کابل 16 اگه 0.5 ثانیه 150 آمپر یا حتی200 آمپر رد شه هیچ اتفاقی نمی افته !!!

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
مهندس جان مقاومت صفره که جریان حداکثر میده ، ولتاژ صفر جریان صفر میده !!!!
مگه چند آمپر می خاد رد شه که داغون میکنه ؟ واسه کابل 35 جریان مجاز تا اونجایی که یادم هست نبایستی از 100 آمپر بیشتر بشه ، که اونم طبق استاندارد کابل نولش 16 ، درسته؟ سیستم حفاظتی برا مصرف کننده ای که 100 تا مصرف میکنه ، با توجه به نمودار اینورس مثلا ( دقیق نیست ها) تو 120 آمپر بعد از 2 ساعت تریپ میده .
و برا کابل 16 اگه 0.5 ثانیه 150 آمپر یا حتی200 آمپر رد شه هیچ اتفاقی نمی افته !!!
خب اینطور فرض کردم که ولتاژ نقطه پایانه منهای ولتاژ نول که میشه صفر تقسیم بر مقدار کمی مقاومت سیم. که صفر به عدد میشه صفر.
. حالا متوجهم که ولتاژ حداقل جریان حداکثر میشه. پس این جریان از کجا رد میشه ؟
...
بستگی به کلاس دقت رله هم داره. خب این اضافه جریانه . اما اگر اتصال کوتاه یا اتصال زمین با سیستمی مثلا دارای 5 موتور مطمئن باشید کابل درست انتخاب نشه حتی در یک ثانیه میسوزه.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
اقا وقتتو گرفتیم. خیلی ممنون که ما رو راهنمایی کردین . خیلی هم استفاده کردیم. شاید من الان ذهنم فعال نباشه. اما دوباره مروری روی گفته هاتون داشته باشم دقیقا متوجه میشم. ممنون از اینکه کمک کردین.
والا اقای ایس من عزیز اقای رشیدی که دیر به دیر هستن. اقا سعید استاد بنده هم که وقتشون تنگه . والا خیلی به همه کمک میکنه حضور دوستان , شما و اقای رزمجو که به جمع ما اضافه شدن .
از همراهی همه دوستان ممنونم.
یه مدت پیش فقط جهت اینکه سطح شرکت رو بدونم رفتم و به عنوان نیروی کار وقت مصاحبه گرفتم.
از 15 سوالش به 14 تا جواب دادم. .یادم افتاد که خیلیاشو همینجا یاد گرفتم. از شما دوستان .
بازم ممنون

90416001

عضو جدید
مدار بسته میشه فقط چون روی زمینی ایستادیم که موزاییک سیمان موکت و قالی داره باعث میشه مقاومت بیشتر بشه و جریان بسختی عبور کنه. و فقط دست ما بلرزه . طوری که اگر روی صندلی اداری که سطحش دارای فایبر گلاس هست بایستیم و دست بزنیم به فاز حتی دستمون هم نمیلرزه و هیچی حس نمیکنیم. همه رو تست کردم. ..حتی مقدار لرزش بستگی به این داره که شما کی اب نوشیدید . یعنی بدن اب زیاد داره یا نه . هر چی اب بدن بیشتر باشه مقاومت کمتر.شما یک پریزو نم دار هم کنی حتی از روی عایق پلاستیکیش دست کمی میلرزه. نه دوست من نظر من متفاوته چون بیشتر از 6 تا چاه ارت راه اندازی کردم . ما خودمونو میکشیم که مقاومت ارت رو کم کنیم و به 2 اهم برسونیم تا یه چیزی شبیه به نول بشه که صد در صد نمیشه. نول هیچ وقت برق دار(برق موثر بالای 50 ولت ) نمیشه . چون به زمین متصله. یعنی اتصال به زمین شده . و فقط جریان عبور میکنه و ولتاژ صفره یا نزدیک به صفر .ارت صفر مطلق نیست چون بعضی ارت ها بعد از مدتی مثلا یک یا چند سال کیفیت خودشونو از دست میدن و با نول اختلاف ولتاژ (به دلیل افزایش مقاومت ) پیدا میکنن.. اگه اشتباه میکنم دوستان لطف بفرمایید بگید.
ببین مهندس جان.آقای رزمجو گفتن چرا وقتی به نوووووول دست میزنیم برق مارو نمیگیره خب طبیعیه چون جریانی نداریم(مصرف کننده ای نداریم).بله اون چیزی که شما میگی درسته ولی زمانی که مثلا شما میخوای با فازمتر فازو تشخیص بدی وقتی دمپایی،فرش یا...باشه بخاطر مقاومتش نور لامپ کمتر میشه.بارها شده خواستم فازو تشخیص بدم هوا روشن بوده نور لامپم کم!دمپایی رو از پام دراوردم نور لامپ قابل تشخیص شده. متاسفانه این چند روزه درگیر کار ساختمونیم وقت نمیکنم نظراتتونو دقیق بخونم و تجزه و تحلیل کنم حتما سر فرصت نظراتتونو میخونم با دوستان و استادام بحث میکنم تا به یه نتیجه خوب برسم چون خودم تو بحث ارت و نول یه خورده گیج میزنم.خیلی دوس دارم از نظرات شما استفاده کنم...واقعا ممنون از شما که تجربیاتتونو در اختیار ما قرار میدین

dg20.ir

عضو جدید
دوست عزیز یک سرچ در اینترنت میتونه به خواسته ات برسونه کافی بدونی دقیقا چی میخوای در زمینه انتقال توزیع باید بگم بحث انتقال با بحث توزیع کاملا مجزاست شبکه های انتقال بیشتر مربوط به خارج از شهرها و ولتاژ 132 کیلو ولت به بالا و همچنین توزیع 20 کیلو و فوق توزیع تا 63 کیلو ولت بیان میشه...

sh2012

عضو جدید
دوستان کسی اطلاعاتی از

Flux Switching

داره؟؟

ممنون میشم کسی راهنمایی کنه

بیتا24

عضو جدید
پاسخ : تاپیک سوالات قدرتی

اجسام گردی که شما گفتید چیزی جز یک توپ از جنس پلاستیک خشک نیست و جهت نشان دادن خطوط فشار قوی در زمان عبور از روی جاده و مسیر هایی که پرواز دارند این گوی ها رو میگذارن تا چیزی با خطوط برخورد نکند و متوجه خطوط فشار قوی بشوند
این قسمتی از کار این توپ هست..اسم این توپ warning ball یا marker ballهست ک در هنگام انقباض و یا انبساط خطوط با مکانیزمی که داخل توپ هست این تغییرات رو کنترل میکنه:rolleyes:

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این قسمتی از کار این توپ هست..اسم این توپ warning ball یا marker ballهست ک در هنگام انقباض و یا انبساط خطوط با مکانیزمی که داخل توپ هست این تغییرات رو کنترل میکنه:rolleyes:

مهندس ما یه ترم تو درس بررسی قدرت این توپا تحقیق کلاسی بود. و یکی از دانشجوها با دست پر و یه تحقیق عالی اومد . که دیتا شیت و جنس و.... این توپا از یه شرکت آمریکایی بود رو گرفته بود و اورده بود

در نهایت تعجب که انتظار میرفت کارایی خاصی داشته باشن ولی هیچ چی نبود جز یه نشانگر پروازی . همین و بس
باقی موارد که گفته میشن صحت نداره وتمام کسانی که در مورد این گوی تحقیق کامل کردن به این نکته اشاره کردن

شاید برخی شرکت ها اومده باشن یه چیزای دیه ای بهش اضافه کرده باشن ولی در کل اساس و بنیانش همینه

razmjoo144

عضو جدید
دوستان کسی اطلاعاتی از

Flux Switching

داره؟؟

ممنون میشم کسی راهنمایی کنه

با سلام
منظورتون از اطلاعات چیه ؟ مورد خاصی مد نظر شماست ؟

اگه مشخصات فنی رو می خواهید که میتونید به کتاب های طراحی ماشین رجوع کنید همشون به این موضوع پرداختن
اگه در ضمینه شبیه سازی اطلاعاتی میخوایی به فایل زیر مراجعه کنید:
http://www.diva-portal.org/smash/get/diva2:347864/FULLTEXT01.pdf

در مورد کاربردش بایسی عرض کنم به خاطر سرعت بالا بیشتر در موارد حساس و نظامی و موشکی کاربرد داره
درضمن این روزا برای موضوع ارشد و دکترا مد شده و دوستانی که در ضمینه ماشین فعالیت دارن زیاد به این موضوع می پردازن

یا حق

razmjoo144

عضو جدید
مهندس ما یه ترم تو درس بررسی قدرت این توپا تحقیق کلاسی بود. و یکی از دانشجوها با دست پر و یه تحقیق عالی اومد . که دیتا شیت و جنس و.... این توپا از یه شرکت آمریکایی بود رو گرفته بود و اورده بود

در نهایت تعجب که انتظار میرفت کارایی خاصی داشته باشن ولی هیچ چی نبود جز یه نشانگر پروازی . همین و بس
باقی موارد که گفته میشن صحت نداره وتمام کسانی که در مورد این گوی تحقیق کامل کردن به این نکته اشاره کردن

شاید برخی شرکت ها اومده باشن یه چیزای دیه ای بهش اضافه کرده باشن ولی در کل اساس و بنیانش همینه

با سلام
فقط یه نشانگره ، همین !
فیلم زیر مراحل نصب این نشانگر رو نشون میده
http://www.youtube.com/watch?v=dC_izlGm28c

بیتا24

عضو جدید
سلام ...

توی مشخصات یک موتور القایی سه فازه نوشته شده 380 v برای اتصال ستاره

و 220 ولت برای مثلث !

سوال

من میتونم اینو به راه انداز ستاره/مثلث مجهز کنم ؟....چون ظاهر این موتور تو شبکه ی ایران نمیشه ازش استفاده کرد

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام ...

توی مشخصات یک موتور القایی سه فازه نوشته شده 380 v برای اتصال ستاره

و 220 ولت برای مثلث !

سوال

من میتونم اینو به راه انداز ستاره/مثلث مجهز کنم ؟....چون ظاهر این موتور تو شبکه ی ایران نمیشه ازش استفاده کرد

سر بندیش کلا اونجوریه که هر فاط تحمل بیش از 220 رو نداره . میتونی از اول بپیچیش . یا سر راش کاهنده ولتاژ قرار بدی
البته تو اتنصال ستاره که قابل راه اندازی هست

بیتا24

عضو جدید
سر بندیش کلا اونجوریه که هر فاط تحمل بیش از 220 رو نداره . میتونی از اول بپیچیش . یا سر راش کاهنده ولتاژ قرار بدی
البته تو اتنصال ستاره که قابل راه اندازی هست

مهندس ممنونم بایت جوابتون

مساله اینجاس موتور با کمبود ولتاژ برای راه اندازی مواجه !! ...حالا اگه من بیام مقاوت وکاهنده استفاده کنم که دیگه هیچی ....اصلا به مرحله ی راه اندازی هم نمیرسه !

توی ستاره ما 220 ولت بیشتر نمیتونیم داشته باشیم

توی حالت مثلث هم 380 ولت

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
مهندس ممنونم بایت جوابتون

مساله اینجاس موتور با کمبود ولتاژ برای راه اندازی مواجه !! ...حالا اگه من بیام مقاوت وکاهنده استفاده کنم که دیگه هیچی ....اصلا به مرحله ی راه اندازی هم نمیرسه !

توی ستاره ما 220 ولت بیشتر نمیتونیم داشته باشیم

توی حالت مثلث هم 380 ولت

بله. شما میتونید به روش راه اندازی ستاره مثلث موتور رو استارت بزنید . اینطور دیگه افت ولتاژ نداره.
این موتور رو میشه در شبکه برق ایران راه اندازی کرد. چرا ؟
1- میگه 380 ولت ستاره
دو سوال مطرحه
ایا ولتاژ خطی برای سیم پیچ های موتور مناسبه (با توجه به قابلیت تحمل تا 380 ولت بله)
ایا ولتاژ فازی برای موتور مناسبه ( بله ولتاژ فازی چیزی حدود 230 ولت میشه که روی هر سیم پیچ میفته و چون کمتر یا بیشتر از شبکه برق ایران نیست مشکلی نداره)
2- میگه برای اتصال مثلث 220 ولت
ایا ولتاژ خطی و فازی مناسب هستند برای سیم پیچهای موتور(بله چون سیم پیچ ها قابلیت تحمل این ولتاژ را دارند و این ولتاژ از شبکه برق ایران کمتر نیست.)
..
برای از بین بردن افت ولتاژ اتصال ستاره مثلث مناسبه اگر بازم افت ولتاژ داشت از یک خازن مخصوص موتور استفاده کنید . که همرا با استارت موتور سویچ بشه .
این مقاومت کاهنده و غیره بیشتر جنبه تئوریک داره. ولی در عمل از خازن یا استابیلایزر استفاده میکنن.مثلا حتی میشه از اتو ترانس هم استفاده کرد ولی کیه که از این کارا کنه. به صرفه نیست. همون خازن بهترین راهه

آخرین ویرایش:

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
هموطنور که مهندس رزمجو اشاره کردند فقط یه نشانگره.

در ضمن روی لاین گارد نصب میشه، چطوور انبساط و انقباض هادی هایی که اصلا روش نصب نیست را کنترل میکنه؟

90416001

عضو جدید
هموطنور که مهندس رزمجو اشاره کردند فقط یه نشانگره. در ضمن روی لاین گارد نصب میشه، چطوور انبساط و انقباض هادی هایی که اصلا روش نصب نیست را کنترل میکنه؟
سلام به همگی.فک کنم داخل این گوی ها یه فنر فشرده شده ای هست که واسه تنظیم خودکار نیروی کشش سیمای برق تو تابستون و زمستون ( به خاطر تغییرات درجه حرارت و بوجود اومدن انبساط و انقباض تو خطوط )بکار میره.تو ایران پیمونکارا کمتر ازش استفاده میکنن.یه کاربرد دیگه شونم اینه که تو جاهایی که خطوط زیادی رد میشه رنگ این گوی ها سطح ولتاژو نشون میده واسه گروه تعمیرات.جنسشونم معمولا آهن نازک و ترکیبای آلومینیومیه پلاستیکیشم هست تا سبک باشه.قطرشم نزدیک یه متره.دوتیکه ست.با8تا پیچ بهم وصل میشن.معمولت نارنجی و قرمزن.ولی کاربرد اصلیش همینه که همه میگن.امیدوارم این اطلاعات به دردتون خورده باشه.

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بله. شما میتونید به روش راه اندازی ستاره مثلث موتور رو استارت بزنید . اینطور دیگه افت ولتاژ نداره.
این موتور رو میشه در شبکه برق ایران راه اندازی کرد. چرا ؟
1- میگه 380 ولت ستاره
دو سوال مطرحه
ایا ولتاژ خطی برای سیم پیچ های موتور مناسبه (با توجه به قابلیت تحمل تا 380 ولت بله)
ایا ولتاژ فازی برای موتور مناسبه ( بله ولتاژ فازی چیزی حدود 230 ولت میشه که روی هر سیم پیچ میفته و چون کمتر یا بیشتر از شبکه برق ایران نیست مشکلی نداره)
2- میگه برای اتصال مثلث 220 ولت
ایا ولتاژ خطی و فازی مناسب هستند برای سیم پیچهای موتور(بله چون سیم پیچ ها قابلیت تحمل این ولتاژ را دارند و این ولتاژ از شبکه برق ایران کمتر نیست.)
..
برای از بین بردن افت ولتاژ اتصال ستاره مثلث مناسبه اگر بازم افت ولتاژ داشت از یک خازن مخصوص موتور استفاده کنید . که همرا با استارت موتور سویچ بشه .
این مقاومت کاهنده و غیره بیشتر جنبه تئوریک داره. ولی در عمل از خازن یا استابیلایزر استفاده میکنن.مثلا حتی میشه از اتو ترانس هم استفاده کرد ولی کیه که از این کارا کنه. به صرفه نیست. همون خازن بهترین راهه

مگه نه اینکه :

وختی میگه تو اتصال مثلث 220 ولته . یعنی هر سیم پیچ یا همون فاز بیش از 220 نمیتونه تحمل کنه ؟. در حالی که اگه تو شبکه ایران مثلث بسته شه به هر سیم پیچ 380 ولت میرسه که همون ولتاژ خط هست خوب قطعا موتور میسوزه دیگه

فکر نمیکنم غیر از اتصال ستاره جور دیگه ای بشه ازش استفاده کرد مگر کاهنده سرراش باشه . تا جایی هم که خاطرم هست راه اندازی ستاره مثلث کمکی به حل این مشکل نمیکنه چون اصلا ممکن نیست بشه اتصال مثلث رو اجرا کرد ضمن اینکه راه اندازه ستاره مثلث هدف اصلیش کاهش جربان راه اندازی هست نه اینکه کاهنده دایمی ولتاژ باشه

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
سلام به همگی.فک کنم داخل این گوی ها یه فنر فشرده شده ای هست که واسه تنظیم خودکار نیروی کشش سیمای برق تو تابستون و زمستون ( به خاطر تغییرات درجه حرارت و بوجود اومدن انبساط و انقباض تو خطوط )بکار میره.تو ایران پیمونکارا کمتر ازش استفاده میکنن.یه کاربرد دیگه شونم اینه که تو جاهایی که خطوط زیادی رد میشه رنگ این گوی ها سطح ولتاژو نشون میده واسه گروه تعمیرات.جنسشونم معمولا آهن نازک و ترکیبای آلومینیومیه پلاستیکیشم هست تا سبک باشه.قطرشم نزدیک یه متره.دوتیکه ست.با8تا پیچ بهم وصل میشن.معمولت نارنجی و قرمزن.ولی کاربرد اصلیش همینه که همه میگن.امیدوارم این اطلاعات به دردتون خورده باشه.
اگه پست من را دقیق میخوندیم نوشتم که این توپها روی گارد لاین نصب میشه، اصلا روی کابلهای نصب نمیشه! (من احساس میکنم بعضی از دوستان اصلا این توپ ها را ندیدند)

در ضمن گروه تعمیراتی که ولتاژ خط را ندونه اصلا برای تعمیرات نره بهتره، اولا این موارد مشخص هست، اکیپی که برای تعمیرات اعزام میشه اطلاعات خط را داره. دوما از بعضی مشخصات فیزیکی هم قابل تشخیص هست.

در ضمن از فیلمی که مهندس رزمجو قرار دادن هم میتونید استفاده کنید.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
مگه نه اینکه :

وختی میگه تو اتصال مثلث 220 ولته . یعنی هر سیم پیچ یا همون فاز بیش از 220 نمیتونه تحمل کنه ؟. در حالی که اگه تو شبکه ایران مثلث بسته شه به هر سیم پیچ 380 ولت میرسه که همون ولتاژ خط هست خوب قطعا موتور میسوزه دیگه

فکر نمیکنم غیر از اتصال ستاره جور دیگه ای بشه ازش استفاده کرد مگر کاهنده سرراش باشه . تا جایی هم که خاطرم هست راه اندازی ستاره مثلث کمکی به حل این مشکل نمیکنه چون اصلا ممکن نیست بشه اتصال مثلث رو اجرا کرد ضمن اینکه راه اندازه ستاره مثلث هدف اصلیش کاهش جربان راه اندازی هست نه اینکه کاهنده دایمی ولتاژ باشه

بله در مورد راه اندازی حق با شماست . دقت نکردم و نوشتم ستاره مثلث. کلا روی پلاک موتور هر مقداری به همراه 230 بود یعنی اتصال ستاره هست.
دوستمون نوشته بودن نمیشه راه اندازی کرد من خواستم بگم میشه .!همه چی رو قاطی کردم!
این موتور که باید ستاره متصل بشه
....
ولی ستاره مثلث جریان راه اندازی رو تا حدود 3 برابر جریان نامی کم میکنه.
جریان راه اندازی که کم بشه افت ولتاژ کمتر میشه.(در لحظه استارت).
...
حالا این موتور رو نمیشه ستاره مثلث راه اندازی کرد و طبق گفته دوستمون نمیتونه کاهنده بذاره.
پس بازم به نظر من بهترین راه استفاده از خازنه.
...
ای وی ار و کنترل کننده ها هم میتونه جز مواردی باشه که باعث میشه از افت ولتاژ زیادی جلوگیری بشه

razmjoo144

عضو جدید
هموطنور که مهندس رزمجو اشاره کردند فقط یه نشانگره.

در ضمن روی لاین گارد نصب میشه، چطوور انبساط و انقباض هادی هایی که اصلا روش نصب نیست را کنترل میکنه؟

با سلام
مهندس انگار فیلی که گذاشتم رو اصلا نگا نکردی ، یه نگاهی بهش بنداز . ضرر نمیکنین !

آخرین ویرایش:

90416001

عضو جدید
با سلام مهندس انگار فیلی که گذاشتم رو اصلا نگا نکردی ، یه نگاهی بهش بنداز . ضرر نمیکنین !
اولا دست شما درد نکنه بابت فیلم خیلی دوس دارم ببینمش ولی متاسفانه واسه من باز نمیکنه.ثانیا دیدم و میدونم روی سیم گارد نصب میشه.منم شنیده بودم گفتم مطرحش کنم.ثالثا اگه کسی هم ندیده باشه گناه کبیره که مرتکب نشده!!!خب ندیده!

razmjoo144

عضو جدید
اولا دست شما درد نکنه بابت فیلم خیلی دوس دارم ببینمش ولی متاسفانه واسه من باز نمیکنه.ثانیا دیدم و میدونم روی سیم گارد نصب میشه.منم شنیده بودم گفتم مطرحش کنم.ثالثا اگه کسی هم ندیده باشه گناه کبیره که مرتکب نشده!!!خب ندیده!

خواهش میکنم ،
دلیل تاکید بنده برای نگاه کردن به فیلم اینه که تمام سوالاتی که در مورد این موضوع هست با نگاه کردن به این فیلم حل میشه .

اما دوست عزیز ،بحث گناه نیست ! هدف ما ( منظورم شما ، من و همه دوستانی که اینجا هستن ) تبادل اطلاعاته فنی در مورد رشته برق هستش ! و لاغیر !!!
یه چیزایی رو من نمی دونم میام از شما می پرسم ، یه چیزایی رو هم دیگر دوستان میان از اعضا محترم باشگاه می پرسن !
فضای مجازی درسته که با فضای بیرون فرق داره
اما
در مورد صحت اطلاعاتی که ما در اینجا به دیگران ارائه میدهیم ، به نام خودمام ، به ارزش اسم خودمان مسئولیم !
خدایی نکرده نباید جوری باشه که اطلاعات رو صرفا از روی شنیده ها و بدون مطالعه ارائه بدیم !
همگی ما یا درجه مهندسی داریم یا تا چند وقت دیگه مهندس میشیم !
پس باید دقیق و با اخلاق مهندسی جواباهایمان را ارائه بدیم !

در آخر اینو میخوام عرض کنم که ، همه چیز رو همگان دانند ! قرار نیز بنده در تمامی شاخه های برق صاحب نظر باشم ، اصلا عمرم کفاف نمیده (مثال رو برا خودم زدم که دیگران دلخور نشن )
پس از سوال کردن نترسیم
از تحقیق کردن هم نترسیم
و اگر به نتیجه ای علمی رسیدیم با رعایت تمامی شرایط تحقیق صحیح ، از اظهار اون موضوع ترسی نداشته باشیم !

یا حق

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
ببینید اولا منظور من فقط شخص شما نبودید، دوما ندونستن عیب نیست نپرسیدن عیب هست.

خیلی از مواردی هست که ما هم ندیدیم و یا اطلاعاتی در اون مورد نداریم و در اون موارد نیز انتظار داریم دوستان اشکالات ما را رفع کنن.

هموطنور که استاد عزیز مهندس رزمجو به خوبی اشاره کردند، غیر از اینکه اطلاعات و مطالبی که در اینجا به اشتراک می گذاریم به اسم خود ما ثبت میشه ولی از طرفی بعضا باعث میشه دوستان دیگه هم گمراه بشن، در نتیجه وقتی ما اطلاعاتی را اصلاح میکنیم خدای نکرده به کسی جسارت نمی کنیم بلکه می خوایم پس از بحث های مختلف کاربران دیگر درست ترین اطلاعات را دریافت کنن.

البته فضای فروم فضایی آزاد برای هر گونه اظهار نظر هست، یعنی شاید اگه سرکار خانم بیتا بحث جمع کردن کابل و... را مطرح نمیکردن بنده و دوستان دیگه وارد نمی شدیم.

90416001

عضو جدید
خواهش میکنم ، دلیل تاکید بنده برای نگاه کردن به فیلم اینه که تمام سوالاتی که در مورد این موضوع هست با نگاه کردن به این فیلم حل میشه . اما دوست عزیز ،بحث گناه نیست ! هدف ما ( منظورم شما ، من و همه دوستانی که اینجا هستن ) تبادل اطلاعاته فنی در مورد رشته برق هستش ! و لاغیر !!! یه چیزایی رو من نمی دونم میام از شما می پرسم ، یه چیزایی رو هم دیگر دوستان میان از اعضا محترم باشگاه می پرسن ! فضای مجازی درسته که با فضای بیرون فرق داره اما در مورد صحت اطلاعاتی که ما در اینجا به دیگران ارائه میدهیم ، به نام خودمام ، به ارزش اسم خودمان مسئولیم ! خدایی نکرده نباید جوری باشه که اطلاعات رو صرفا از روی شنیده ها و بدون مطالعه ارائه بدیم ! همگی ما یا درجه مهندسی داریم یا تا چند وقت دیگه مهندس میشیم ! پس باید دقیق و با اخلاق مهندسی جواباهایمان را ارائه بدیم ! در آخر اینو میخوام عرض کنم که ، همه چیز رو همگان دانند ! قرار نیز بنده در تمامی شاخه های برق صاحب نظر باشم ، اصلا عمرم کفاف نمیده (مثال رو برا خودم زدم که دیگران دلخور نشن ) پس از سوال کردن نترسیم از تحقیق کردن هم نترسیم و اگر به نتیجه ای علمی رسیدیم با رعایت تمامی شرایط تحقیق صحیح ، از اظهار اون موضوع ترسی نداشته باشیم ! یا حق
من کوچیک همه مهندسا هم هستم ...هنوز خیلی مونده به پای شما برسم.واقعا ممنونم تذکر بجایی بود حتما رعایتش میکنم.باور کنید که منم به همین خاطر اینجا اومدم...امیدوارم که علمشون رو از ما دریغ نکنن.حضرت علی (ع) میفرماید که: شايسته‎ی مرد عاقل آن است که نظر صائب خردمند را بر انديشه خود بيفزايد و دانش خويش را به علم دانشمندان پيوند دهد. از همگی ممنونم.موفق باشید

بیتا24

عضو جدید
توی کارگاه دو بار داریم که به خط 380 وصل هستن و مشخصات زیر رو دارن ...بارها هم شرایط متعادلی دارن میخوام ضریب توان برسه به 1 ...لطفا دوستان راهنمایی کنند ...مرسی

11111111۴۰۵۴ copy.jpg

BEKco

عضو جدید
راه اندازی چند موتور توسط یک اینورتر

راه اندازی چند موتور توسط یک اینورتر

با سلام
برای راه اندازی چند موتور توسط یک اینورتر در ورودی هر موتور یک کنتاکتور قرار میدهیم و یک کنتاکتور برای اتصال مستقیم برق شهر به سر هر موتور متصل میگردد .
هنگام راه اندازی هر پمپ ابتدا کنتاکتور اینورتر پمپ مربوطه روشن میشود و سپس فرمان کار به اینورتر داده میشود .
هنگامیکه فرکانس اینورتر به فرکانس نامی موتور رسید کنتاکتور اینورتر خاموش میشود و کنتاکتور برق شهر روشن میشود .
برای روشن کردن پمپ دوم باید ایورتر استوپ باشد و ابتدا کنتاکتور اینورتر پمپ دوم روشن شود و سپس فرمان کار اینورتر ارسال شود .
1- برق مدار فرمان کنتاکتور برق شهر هر پمپ باید از تیغه بسته کنتاکتور اینورتر پمپ مربوطه عبور کند تا تحت هیچ شرایطی دو کنتاکتور نتوانند با هم کار کنند
2- هنگامیکه کنتاکتور پمپ برق شهر میخواهد متصل شود بهتر است ابتدا فرکانس اینورتر 10 درصد از فرکانس نامی موتور بیشتر شود و کنتاکتورها جابجا شوند تا موقع جابجایی کنتاکتورها به موتور ضربه وارد نشود .
3- آیا با هر اینورتری میتوان این کار را کرد یا اینورتر های خاصی این توانایی را دارند؟ . این را به جهت توانایی آی جی بی تی ها میپرسم . و یک تاولید کننده داخلی میگفت به هیچ وجه نباید در خروجی اینورتر کنتاکتور باشد لکن این نوع استفاده را در بسیاری از جاها مثل بوستر پمپ ها دیده ام .
4- هنگام جابجایی کنتاکتور اینورتر و برق شهر ابتدا استوپ به اینورتر میدهیم و سپس کنتاکتور ها را جابجا میکنیم . البته در تنظیمات اینورتر باید ایورتر هنگام استوپ خروجی آی جی بی تی اش قطع شود . آیا این درست است؟
5- چه نکات دیگری در این رابطه وجود دارد ؟

challenger_69

عضو جدید
سلام
میخوایم یه اینورتر که توسط پانل فتوولتائیک تغذیه میشه رو برای تزریق جریان به شبکه برق وصل کنیم. فرض کنید اینورتر تک فاز هست و ولتاژ موثر شبکه هم 220 ولته.
ولتاژی موثری که در خروجی اینورتر باید تولید بشه تا تزریق جریان صورت بگیره باید 220 ولت باشه یا قدری بیشتر از 220 ولت؟
آخه به نظرم اگه دقیقاً 220 ولت باشه تزریق جریانی صورت نمیگیره. مثل این میمونه که دو تا باطری که دقیقا ولتاژشون برابر باشه رو به هم وصل کنیم!
حالا اگه قرار باشه ولتاژ اینورتر بیشتر باشه، این مقدار اضافه چقدر هست؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
توی کارگاه دو بار داریم که به خط 380 وصل هستن و مشخصات زیر رو دارن ...بارها هم شرایط متعادلی دارن میخوام ضریب توان برسه به 1 ...لطفا دوستان راهنمایی کنند ...مرسی

مشاهده پیوست 217535

ضریب توان به یک برسه شبکه ناپایدار میشه. در عمل نزدیک به یک میرسونن. مثلا 0.96
توان مفید رو حساب میکنید.
تانژانت ضریب قدرت اولیه (همین ضریب قدرتی که نوشتید ) رو بدست میارید.
تانژانت ضریب قدرتی که مد نظر هست (عددی نزدیک به یک) رو بدست میارید.
تانژانت ضریب قدرت اولیه رو از تانژانت ضریب قدرت مورد نظر کم کنید .
حاصل رو در توان مفیدی که قبلا حساب شده ضرب کنید
. مقداری که بدست امده ولت امپر راکتیو مورد نیاز است .