تاپیک سوالات قدرتی

leon2008

عضو جدید
سلام
من تابلوی برق یه مهمانسرا را دارم که تشکیل شده از روشنایی و پریز و بارهای مکانیکی حالا میخوام دیماند برق این مجموعه رو بدست بیارم دوستان راهنمایی میکنن.خیلی فوریه ممنون

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
من تابلوی برق یه مهمانسرا را دارم که تشکیل شده از روشنایی و پریز و بارهای مکانیکی حالا میخوام دیماند برق این مجموعه رو بدست بیارم دوستان راهنمایی میکنن.خیلی فوریه ممنون

خیلی راحت توان هر مصرف کننده رو بدست بیار
مثلا موتور اسانسور روی پلاکش نوشته شده چند وات مصرف داره.

لامپ ها مشخصه

پریز رو 2500 وات در نظر بگیر
و برای هر 10 پریز ضریب همزمانی 80 یا 90 %

جمع کل توان ها میشه دیماند.
20% اضافه تر هم باید در نظر بگیرید برای مسائل احتمالی

javad ta

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهندسین گرامی ممنون از کمکتون :biggrin:
یک نیگا بندازین حداقل
سلام مهندس
از سه تا سوالی که لینک دانلودشو گذاشتید 1و2 به راحتی حل میشه برای 3 ی خورده باید دقت کنید این جزوه ای که براتون لینک دانلودشو میذارم چند مثالی از سوالای مشابه شما حل کرده ی سوالشم مشترکه بازم اگه به مشکل برخوردید بنده در خدمتم
http://www.univertext.com/content/قابلیت-اطمینان-سیستمهای-قدرت
http://s3.picofile.com/d/8d798bc4-7a81-4703-b482-262cab4c285c/ghabeliyat.rar

leon2008

عضو جدید
سلام
دوستان من مصرف برق یه شهری که میخواد ساخته بشه رو بدست آوردم و شده حدود 23 مگاوات شد حالا کابل ورودی که میخواد این برق رو تامین کنه چطوری بدست بیارم؟کابلی که از پست میخواد بیاد بیرون رو و این برق رو انتقال بده چقدر باید باشه؟ جدولی داره برای حساب کردن سایز کابلش از پست اصلی؟

المینا

عضو جدید
سلام

من پایان نامه ام درباره پایدای گذراست
من اطلاعات جامعی درباره ی شاخص های پایداری گذرا لازم دارم
فرقی نمیکنه فارسی یا انگلیسی باشه مطلبش

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام من پایان نامه ام درباره پایدای گذراست من اطلاعات جامعی درباره ی شاخص های پایداری گذرا لازم دارم فرقی نمیکنه فارسی یا انگلیسی باشه مطلبش
اگر انگلیسی بخواید short circuit analysis رو سرچ کنید

emad sahraee

عضو جدید
سلام
دوستان من مصرف برق یه شهری که میخواد ساخته بشه رو بدست آوردم و شده حدود 23 مگاوات شد حالا کابل ورودی که میخواد این برق رو تامین کنه چطوری بدست بیارم؟کابلی که از پست میخواد بیاد بیرون رو و این برق رو انتقال بده چقدر باید باشه؟ جدولی داره برای حساب کردن سایز کابلش از پست اصلی؟

سلام فرمول محاسبه کابل:
رادیکال 3*مسافت*جریان*cos phi تقسیم بر ضریب هدایت کابل(برای مس 56 برای آلومینیوم فکر کنم 32)*درصد افت ولتاژ*ولتاژ خط

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
اخه 23 مگاوات که یه کابل خروجی نمیشه
این حداقل 5 تا فیدر بیست کیلو ولت میخواد

emad sahraee

عضو جدید
سلام
برای سیستم روشنایی سوله کابل 3*2.5 انتخاب کردم که از توی سینی کابل عبور داده میشه .کسی تو انتخاب نوع کابل میتونه کمک کنه؟
خودم نوع NYAF رو انتخاب کردم .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
برای سیستم روشنایی سوله کابل 3*2.5 انتخاب کردم که از توی سینی کابل عبور داده میشه .کسی تو انتخاب نوع کابل میتونه کمک کنه؟
خودم نوع NYAF رو انتخاب کردم .

مناسب ترین نوع کابل همین NYAF هست که در تاسیسات به طور ثابت استفاده میشه . داخل دیوار روی دیوار (به صورت غیر مستقیم )

hadig1366

عضو جدید
موتور سه فاز

موتور سه فاز

سلام من یک سوال داشتم
چرا ولتاژشبکه فشار ضعیف ما 200و400ولت است وروی بعضی از موتورها نوشته 380ستاره و660مثلث ایا میشه این موتور رو راه اندازی کرد لطفا" توضیح دهید

hadig1366

عضو جدید
تاخیر در وصل وقطع

تاخیر در وصل وقطع

درمورد کلید تاخیر در وصل شستی استپ واستارت وتاخیر در وصل وقطع کنتاکتور ها لطفا" توضیح بدید

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام من یک سوال داشتم
چرا ولتاژشبکه فشار ضعیف ما 200و400ولت است وروی بعضی از موتورها نوشته 380ستاره و660مثلث ایا میشه این موتور رو راه اندازی کرد لطفا" توضیح دهید

نوشته شده ستاره 380
وقتی موتور در حالت ستاره کار میکنه چه ولتاژی به سیم پیچ ها اعمال میشه (220) اما روی موتور نوشته 380 . یعنی حتی در حالت ستاره تا 380 رو تحمل میکنن سیم پیچ ها

نوشته مثلث 660
وقتی موتور در حالت مثلث کار کنه چه ولتاژی به سیم پیچ ها اعمال میشه (380) اما روی موتور نوشته 660 . یعنی در حالت مثلث موتور تا 660 ولت رو تحمل میکنه و سیم پیچ ها نمیسوزه .

این موتور به صورت ستاره مثلث قابل راه اندازیه

در شبکه برق بین 380 و 400 فرقی نیست .
مباحثی مربوط میشه به نزدیک بودن به ژنراتور و دور بودن از ژنراتور و افت ولتاژ و جریان اتصال کوتاه و غیره
که در اصل ولتاژ شبکه بین 380 و 400 ولته . نه اینکه 380 ثابت باشه یا 400 ثابت باشه .

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام من یک سوال داشتم

دقیقا برعکسه... یعنی روی پلاک موتورها مینویسه 380 مثلث/660 ستاره
بله این موتور در شبکه برق ایران قابل راه اندازی ستاره مثلثه...

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
درمورد کلید تاخیر در وصل شستی استپ واستارت وتاخیر در وصل وقطع کنتاکتور ها لطفا" توضیح بدید

کلید که نه ,تایمر تاخیر در قطع و وصل داریم .
تاخیر در وصل یعنی

تایمر رو روی 30 ثانیه تنظیم میکنید از زمانی که برق به بوبین تایمر برسه و اکتیو بشه 30 ثانیه طول میکشه تا کنتاکت های تایمر تغییر وضعیت بدن .

تاخیر در قطع یعنی
تایمر رو روی 30 ثانیه تنظیم میکنید زمانی که برق به بوبین برسه کنتاکت ها تغییر وضعیت میدن و پس از 30 ثانیه به حالت اول برمیگردن

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
در تکمیل فرمایشات دوستانم
روی پلاک موتور کمترین ولتاژی که نوشته میشه ولتاژ تحمل سیم پیچ
اگه نوشته باشه 380/220 یعنی سیم پیچ میتونه 220 رو تحمل کنه پس این موتور اصلا نباید مثلث وصل بشه
اگه نوشته 660/380 یعنی سیم پیچش میتونه 380 ولت رو تحمل کنه
شما هم میتونی ستاره هم میتونی مثلث ازش استفاده کنی

razmjoo144

عضو جدید
موضوع این هست که بایستی یه مقاله ای باید در مورد کاربرد موتور هایی که در ماشین مخصوص هست پیدا کنم فعلا سرو موتور رو انتخاب کردم که کاربردش در رباتیک هست .موضوعی که باید انتخاب کنم باید شامل مزایای سرو موتور باشه و ایده جدید و جالب همراهش باشه(یعنی اینکه باید یه کاربرد جالب توی صنعت .... داشته باشه .) ولی هنوز مقاله ی مناسبی رو نتونستم پیدا کنم.
امیدوارم توضیحاتم کامل بوده باشد

سلام
سرو موتورها مزیت خاصی ندارن الا کنترل اونها
اما این که میخوایین مقاله خوب پیدا کنین
توصیه میکنم دنبال بحث طراحی نباشین ، میشه گفت این بحث به آخراش رسیده و مطلب چندانی نمونده غیر از مباحث خیلی خبلی پیچیده طراحی
ولی در عوض روش های کنترل انواع سرو موتورها بحث جالب و داغی هستش
که الان هم رو اون دارن کار میکنن و حرف های زیادی در این مورد هست که میشه زده بشه
پس دنبال انواع روش های کنترلی اونها باشین
البته فقط یه توصیست

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
ایا اب تاثیری در افزایش یا کاهش اثرات پوستی داره؟ مثلا کابلی که از کف رودخونه عبور داده شده باشه میزان اثرات پوستی این کابل در مقایسه با زمانی که در هوا نصب یا زیر زمین دفن میشه یکسانه؟

chicamika

عضو
سلف پترزن؟

سلف پترزن؟

کسی از مهندسا میدونه سلف پترزن چیه و کاربردش کجاست؟

m-royal

عضو جدید
سلام به مهندسین عزیز
دوستان می خواستم در مورد گرایش های ارشد برق قدرت بدونم. کدوم گرایش برق قدرت از لحاظ بازار کار بهتره در کل اگه کسی اطلاعات دقیقی داره بگه آخه واسه انتخاب رشته آزمون آزاد می خوام.
و سوال دیگه اینکه ارشد کنترل بهتره یا قدرت؟
ممنون از همگی
موفق باشید

challenger_69

عضو جدید
سلام دوستان
دنبال مقاله یا متنی میگردم که نحوه طراحی و انتخاب خازن لینک dc در یک اینورتر و همچنین مقدار سلف واسط بین اینورتر و شبکه رو در کاربردهای متصل به شبکه توضیح داده باشه

emad sahraee

عضو جدید
سلام به مهندسین عزیز
دوستان می خواستم در مورد گرایش های ارشد برق قدرت بدونم. کدوم گرایش برق قدرت از لحاظ بازار کار بهتره در کل اگه کسی اطلاعات دقیقی داره بگه آخه واسه انتخاب رشته آزمون آزاد می خوام.
و سوال دیگه اینکه ارشد کنترل بهتره یا قدرت؟
ممنون از همگی
موفق باشید

سلام مهندس
قدرت رشته ای که بیشتر باید کار و تجربه رو امتحان کنید تا توش موفق باشید. اما کنترل به نظرم رشته ی بروزی است که علم برق قدرتو الکترونیک و بروز میکنه و سیستماتسک
نظر بنده اینه که اگه بازار کار رو می خواهید کنترل رو بخونید و در بازار کار بگردید دنبال کار و تجربه قدرتی تا توی هردو موفق باشید...
شمام موفق باشید...

haajparviz

عضو جدید
من یه چی متوجه نمیشم
PLC - Siemens - مهارت: حرفه ای
Monitoring - WinCC - مهارت: حرفه ای
Networking - Profibus - مهارت: حرفه ای
Networking - Ethernet - مهارت: حرفه ای
Networking - Modbus - مهارت: حرفه ای
PLC - ABB - مهارت: متوسط

یکی این همه کجا رفته حرفه ایی شده ؟؟؟

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
من یه چی متوجه نمیشم
PLC - Siemens - مهارت: حرفه ای
Monitoring - WinCC - مهارت: حرفه ای
Networking - Profibus - مهارت: حرفه ای
Networking - Ethernet - مهارت: حرفه ای
Networking - Modbus - مهارت: حرفه ای
PLC - ABB - مهارت: متوسط

یکی این همه کجا رفته حرفه ایی شده ؟؟؟
:biggrin:
ببنید این نوشته ها بر 2 نوعند... نوع اول اونایی هستن که 2 تا کتاب خوندن یا از یه کارخونه ای بازدید کردن و فکر میکنن بلدن... (متاسفانه این خیلی شیوع داره)
نوع دوم اونایی هستن که واقعا چند جا کار کردن و مطالعه داشتن واقعا بارشونه...
حالا مگه چی شده؟
==========================
راستی این حرفا اینکه اسپمه... اگر سوالی بود توی هر تالار به اسپم کده باز کردن اونجا بپرسید:D

محمودآقا

عضو جدید
لامب توی کلید مگه جا میشه داداش اونی که منظور شماست led هست آقای alisaw!!

دنبال یه مدار محذوذ کننده جریان می گردم کسی میشناسه؟

من وقت نکردم کل این تابیک رو بخونم اگه سوال تکراری هست ببخشید سعی کردم قوانین رو رعایت کنم اگه جایی نوشته شده به من معرفی کنید.