تاپیک سوالات قدرتی

pesare irani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
زمین نشدن نوترال چی؟
اگه منظورت ترانسه ، تا اونجا که من میدونم اگه زمین نشه در صورتی که شبکه متعادل و متقارن نباشه باعث عبور جریان گردشی میشه. و از طرفی مانع عبور جریان ترتیب صفر در اثر ایجاد فالت میشه. و با کاهش هارمونیک 3 هم ارتباط داره.

ممنون

خوب به نظرت برای بهبود این جریان باید چه کار بکنیم:surprised:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
ممنون

خوب به نظرت برای بهبود این جریان باید چه کار بکنیم:surprised:
چون شبکه متعادل نیست ، مجموع جیان های 3 فاز برابر صفر نمیشه و از نقطه نول جریان قابل توجهی عبور میکنه و ولتاژش هم صفر نیست. با زمین کردن نوترال ولتاژ نول ثابت میشه و از حالت شناور در میاد.

pesare irani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چون شبکه متعادل نیست ، مجموع جیان های 3 فاز برابر صفر نمیشه و از نقطه نول جریان قابل توجهی عبور میکنه و ولتاژش هم صفر نیست. با زمین کردن نوترال ولتاژ نول ثابت میشه و از حالت شناور در میاد.

ببخشید سوال اشتباه بود

زمین شدن نوترال نه زمین نشدن:cry:

asadlmk

عضو جدید
فرقش مثل فرق ترانس معمولی با اتو ترانسه
اتو ترانس چون ترانس ایزوله نیست (به خاطر داشتن یه سیم پیچ)
نمی شه برای شبکه برق استفاده کرد
اگه عجله ندارید فردا از استادمون بپرسم

سلام. مطمئنی؟!!؟

:gol:0

سلام. اصلا خروجی اتو ترنس تغییر نمیکنه عزیز.[/QUOTE]
خیلی حرفای شما جالبه اصلا نمیدونم توی دانشگاه به شما چی درس میدن اما ما الان توی شبکه با ولتاژهای 230 کیلو ولت به بالا بعضا از اتو ترانسفورماتور استفاده میکنیم ترانس با تپ چنجر همون ترانس قدرت معمولیه که معمولا تپ چنجر در سمت فشارقوی نصب میشه و لا استفاده از تپ ها یمختلفی که از سیم پیچ میگیریم ولتاژ تغییر میکنه و اما اتوترانس
اتوترانسفورماتور

اتوترانسفورماتور به ترانسفورماتوری گفته می‌شود که تنها از یک سیم‌پیچ تشکیل شده‌است. این سیم‌پیچ دارای دو سر ورودی و خروجی و یک سر در میان است. به طوری که می‌توان گفت سیم‌پیچ کوتاه‌تر(که در ترنس کاهنده سیم‌پیچ ثانویه محسوب می‌شود) قسمتی از سیم‌پیچ بلندتر است. در این گونه ترانسفورماتورها تا زمانی که نسبت ولتاژ-دور در دو سیم‌پیچ برابر باشد ولتاژ خروجی از نسبت سیم‌پیچ تعداد دور سیم‌پیچ‌ها به ولتاژ ورودی به دست می‌آید.
با قرار دادن یک تیغه لغزان به جای سر وسط ترانس, می‌توان نسبت سیم‌پیچ‌های اولیه و ثانویه را تا حدودی تغییر داد و به این ترتیب ولتاژ پایانه خروجی ترانسفورماتور را تغییر داد. مزیت استفاده از اتوترانسفورماتور کم هزینه تر بودن آن است چراکه به جای استفاده از دو سیم‌پیچ تنها از یک سیم‌پیچ در آنها استفاده می‌شود.
موفق باشید:gol:

asadlmk

عضو جدید
به این اتو ترانس واریاک می گن
درسته عزیز و تعریف دیگری هم میتونه این باشه
اتوتراسفورماتور (Auto Transformer) :
تحت شرايط مشخصي كه نسبت تبديل مورد نياز كم بوده و بزرگتر از حدوداً 5 به 1 نباشد و عايق بندي الكتريكي بين مدارات اوليه و ثانويه اهميت نداشته باشد، استفاده از اتوترانسفوماتور مزايايي در بر دارد.
اتوترانسفورماتور داراي يك سيم پيچ است که بخشي از آن ممكن است بعنوان اوليه يا ثانويه مورد استفاده قرار گيرد. در ترانسفورماتور هاي دو سيم پيجه تمام انرژي بصورت مغناطيسي تبديل يافته و بقيه بصورت هدايت از طريق سيم پيچ ها جريان مي يابد. از انجاييكه تنها بخشي از انرژي انتقال مي يابد، اتوترانسفورماتور ميتواند كوچكتر از تراتسفورماتور دو سيم پيچه باشد در نتيجه هزينه هاي قابل مقايسه دستگاه و هزينه هاي نصب آن كمترند. همچنين تلفات ناشي از جريانهايي كه از آن ميگذرد كمتر بوده و داراي كارايي بيشتر و رگولاسيون ولتاژ بهتري است. :)

asadlmk

عضو جدید
حالا که خیلی علاقه مندی این هم یک مطلب دیگه
انتخاب ترانسفورماتور يا اتوترانسفورماتو ر
• بخشي از سيم پيچ اتوترانس بين اوليه و ثانويه مشترك بوده و لذا در يك
ظرفيت مشابه :
• از حجم مس، آهن و در نتيجه قيمت ترانس كاسته مي شو د .
• بازده بالاتري نسبت به ترانسفورماتور دارد.
• قيمت كمتري از ترانسفورماتور دارد .
• با توجه به وجود اتصال الكتريكي بين اوليه و ثانويه (علاوه بر كوپلاژ
مغناطيسي) :
• در صورت باز شدن اتصال الكتريكي سيم پيچي مشترك، ولتاژ فشار قوي د ر
سمت فشار ضعيف ظاهر مي شود كه از لحاظ ايمني خطرناك است .
• جريان اتصال كوتاه افزايش مي يابد. نسبت به ولتاژ ضربه حساستر است .
• بايستي تپ را در سمت فشار ضعيف قرار داد كه باعث افزايش ولتاژ عايقي
مورد نياز مي شود .
• نياز به سيم پيچ ثالثيه دارد.
* زماني از اتوترانس استفاده مي شود كه يك سطح ولتاژ بين اوليه و ثانويه فاصله باشد .

pesare irani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
oممنون اما برای حل این هارمونیک سوم چه پیشنهادی دارید (پیشنهادش مهمه):w47:

pesare irani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حالا که خیلی علاقه مندی این هم یک مطلب دیگه
انتخاب ترانسفورماتور يا اتوترانسفورماتو ر
• بخشي از سيم پيچ اتوترانس بين اوليه و ثانويه مشترك بوده و لذا در يك
ظرفيت مشابه :
• از حجم مس، آهن و در نتيجه قيمت ترانس كاسته مي شو د .
• بازده بالاتري نسبت به ترانسفورماتور دارد.
• قيمت كمتري از ترانسفورماتور دارد .
• با توجه به وجود اتصال الكتريكي بين اوليه و ثانويه (علاوه بر كوپلاژ
مغناطيسي) :
• در صورت باز شدن اتصال الكتريكي سيم پيچي مشترك، ولتاژ فشار قوي د ر
سمت فشار ضعيف ظاهر مي شود كه از لحاظ ايمني خطرناك است .
• جريان اتصال كوتاه افزايش مي يابد. نسبت به ولتاژ ضربه حساستر است .
بايستي تپ را در سمت فشار ضعيف قرار داد كه باعث افزايش ولتاژ عايقي
مورد نياز مي شود .

• نياز به سيم پيچ ثالثيه دارد.
* زماني از اتوترانس استفاده مي شود كه يك سطح ولتاژ بين اوليه و ثانويه فاصله باشد .​

اما من امروز راجع این خیلی تحقیق کردم

همه اون ها می
گفتن تب باید سمت فشار قوی باشن

جون جریان کمتر است و زیر بار عمل میکند و حذف جرقه راحت تر است

و چون تعداد دور سیم پیچ فشار قوی بیشتر است لذا تغییر تروپه(خودم نمی دونم چیه)

های کوچک به راحت است

asadlmk

عضو جدید
فکر کنم باید از سیم پیچ ثالثیه استفاده کرد:
سيم پيچ ثالثيه
براي افزايش امپدانس مولفه صفر، حذف ولتاژ هارمونيك سوم در طرف
ثانويه (در صورت وجود ولتاژ هارمونيك سه در اوليه و يا قطع سيم نوترا ل )
و جبران شار مولفه صفر هسته (در غير اينصورت مسير خود را از داخل و
بدنه تانك بسته و حرارت زيادي توليد مي شو د ) از سيم پيچ سوم با اتصال
مثلث استفاده مي شو د .

asadlmk

عضو جدید
اما من امروز راجع این خیلی تحقیق کردم

همه اون ها می
گفتن تب باید سمت فشار قوی باشن

جون جریان کمتر است و زیر بار عمل میکند و حذف جرقه راحت تر است

و چون تعداد دور سیم پیچ فشار قوی بیشتر است لذا تغییر تروپه(خودم نمی دونم چیه)

های کوچک به راحت است
[/RIGHT]
دوست عزیز منم میگم باید در ترانس قدرت تپ چنجر رو در سمت فشار قوی گذاشت به همون دلایلی که ذکر کردید من چون مجری پست هستم مواردی بوده که ترانس مشکل پیدا کرده و مجبور شدهایم که تپ چنجر رو بیرون بکشیم و عکس هایی هم دارم که اگه فرصت شد براتون میزارم و قویاً میگم که تپ چنجر ترانس های قدرت در سمت فشار قوی نصب شده است.فکر کنم اونی که من در بالا ذکر کرده ام در مورد اتو ترانس بوده و مقایسه اون با ترانس قدرت برای انتخاب

pesare irani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خیلی خلیلی ممنون یه سوال دیگه هم داشتم

:surprised::surprised::surprised:

:surprised:

اگر یه ترانس با هسته شل دارای سیم پیچ سوم باشد از نظر قدرت با ترانس هسته کور یکسان باشد کدوم رو انتخاب میکنیم چرا:w04:

asadlmk

عضو جدید
خیلی خلیلی ممنون یه سوال دیگه هم داشتم

:surprised::surprised::surprised:

:surprised:

اگر یه ترانس با هسته شل دارای سیم پیچ سوم باشد از نظر قدرت با ترانس هسته کور یکسان باشد کدوم رو انتخاب میکنیم چرا:w04:

:que: دقیقا نمیدونم شاید فردا بتونم جوابی برای شما پیدا کنم

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام. مطمئنی؟!!؟

:gol:0

سلام. اصلا خروجی اتو ترنس تغییر نمیکنه عزیز.
خیلی حرفای شما جالبه اصلا نمیدونم توی دانشگاه به شما چی درس میدن اما ما الان توی شبکه با ولتاژهای 230 کیلو ولت به بالا بعضا از اتو ترانسفورماتور استفاده میکنیم ترانس با تپ چنجر همون ترانس قدرت معمولیه که معمولا تپ چنجر در سمت فشارقوی نصب میشه و لا استفاده از تپ ها یمختلفی که از سیم پیچ میگیریم ولتاژ تغییر میکنه و اما اتوترانس
اتوترانسفورماتور

اتوترانسفورماتور به ترانسفورماتوری گفته می‌شود که تنها از یک سیم‌پیچ تشکیل شده‌است. این سیم‌پیچ دارای دو سر ورودی و خروجی و یک سر در میان است. به طوری که می‌توان گفت سیم‌پیچ کوتاه‌تر(که در ترنس کاهنده سیم‌پیچ ثانویه محسوب می‌شود) قسمتی از سیم‌پیچ بلندتر است. در این گونه ترانسفورماتورها تا زمانی که نسبت ولتاژ-دور در دو سیم‌پیچ برابر باشد ولتاژ خروجی از نسبت سیم‌پیچ تعداد دور سیم‌پیچ‌ها به ولتاژ ورودی به دست می‌آید.
با قرار دادن یک تیغه لغزان به جای سر وسط ترانس, می‌توان نسبت سیم‌پیچ‌های اولیه و ثانویه را تا حدودی تغییر داد و به این ترتیب ولتاژ پایانه خروجی ترانسفورماتور را تغییر داد. مزیت استفاده از اتوترانسفورماتور کم هزینه تر بودن آن است چراکه به جای استفاده از دو سیم‌پیچ تنها از یک سیم‌پیچ در آنها استفاده می‌شود.
موفق باشید:gol:[/QUOTE]
سلام بر شما. ممنون که در بحث شرکت کردید.
اونی که قرمزه رو که خود من نقل قول کردم و جوابدادم . خودم که نگفتم.
در ثانی به قول خودتون با قرار دادن یک تیغه لغزان. ولی ذاتا اتو ترانس برای کار تغییر ولتاژ به کار نمیره. فقط حجم کمتری داره و به قول شما هزینه کمتری داره. , ولی در حالت بی باری کار با اتو خطرناکه.

asadlmk

عضو جدید
اتوترانسفورماتور

موفق باشید:gol:
سلام بر شما. ممنون که در بحث شرکت کردید.
اونی که قرمزه رو که خود من نقل قول کردم و جوابدادم . خودم که نگفتم.
در ثانی به قول خودتون با قرار دادن یک تیغه لغزان. ولی ذاتا اتو ترانس برای کار تغییر ولتاژ به کار نمیره. فقط حجم کمتری داره و به قول شما هزینه کمتری داره. , ولی در حالت بی باری کار با اتو خطرناکه.[/QUOTE]
با سلام به شما دوست عزيز بايد بگم شايد شما چيزهايي رو در رابطه با ترانس در كتاب ها مطالعه كنيد اما در عمل من الان در محل كارم و كنار دستم يك زونكن حاوي كليه نقشه هاي اتوترانس و تپ چنجرش دارم كه ساخت شركت ايران ترانسفو هستش كه مشخصات اون اتوترانس 400 كيلوولت با ظرفيت 315 مگاولت آمپر و اگه در اين مورد شك داريد ميتونيد از شركت ايرانترانسفو پيگيري كنيد مطمئنا راضي ميشيد ;)

asadlmk

عضو جدید
عکس از کاتالوگ اتوترانس

عکس از کاتالوگ اتوترانس

اینهم مدرک مطمئن دوست عزیز در عکس دوم به اسم تنظیم کننده ولتاژ که ساخت MR هست و در عکس سوم هم تپ چنجر اتوترانس هست که از کاتالوگش عکس گرفتم

mehdibayani

عضو جدید
سلام
برای این کار از یک ثالثیه که به صورت دلتاباز باشه استفاده میشه که بین دو سر باز آن یک مقاومت قرار گرفته و در صورت وجود این هارمونیک اون رو دمپ میکنه

AB.KA

عضو جدید
سلام. میخواستم بدونم منظور از اینکه اعداد به دست آمده توسط میگر را داخل جدول مخصوص قرار دهیم چیست؟ (اعداد مربوط به مقاومت عایقی کابلها میباشند)

AB.KA

عضو جدید
محل طرح سوال

محل طرح سوال

از مدیر سایت میخوام بپرسم سوالات تخصصی برق قدرت رو کجا باید مطرح کنم؟ هیچ آیکون مشخصی در هیچ صفحه ای وجود ندارد.

pesare irani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
از مدیر سایت میخوام بپرسم سوالات تخصصی برق قدرت رو کجا باید مطرح کنم؟ هیچ آیکون مشخصی در هیچ صفحه ای وجود ندارد.

همین جا دوست عزیز مطرح کن:w12:

دوستان کمکت میکنن در اسرع وقت:d

eskan

عضو جدید
سلام و درود خدمت تک تک دوستان
ممنون که مثل همیشه این تاپیک داغ داغ واسه هممون مونده
تپ چنجر معمولا در سمت فشار قوی ترانس نصب میشه.
بدلایل زیر :
1)چون در سمت فشار قوی جریان کمتر است ، لذت برای تپ چنجر هایی که زیر بار عمل میکنند حذف جرقه کمتر است.
2)چون تعداد دور سیم پیچ فشار قوی بیشتر است لذا میتوان تعداد پله های بیشتری را برای تپ چنجر در نظر گرفت. و امکان مانور بیشتر است.

با سپاس و احترام

حسین محمدنژاد

mohsenfs

عضو جدید
مقاله در مورد انواع کابلهای قدرت در خطوط انتقال

مقاله در مورد انواع کابلهای قدرت در خطوط انتقال

سلام
من مقاله ای در مورد تاریخجه وانواع کابلهای برق میخواستم

mohsenfs

عضو جدید
مقاله در مورد انواع کابل

مقاله در مورد انواع کابل

انواع کابل از نظر جنس وعایق وتعداد لایه

sina1415

عضو جدید
سلام دوستان ... راستش یه کمک می خوام .... ازمون استخدامی وزارت نیرو اسم نوشتم 1 ماه دیگه امتحانشه .... تو منابع امتحانیش یکی از درسهاش تاسیسات الکتریکی هست .فایل زیر نمونه سوالات ازمون چند دوره پیشه. سوال من در مورد درس تاسیسات الکتریکی هست...راستش من کتاب تاسیسات کلهر رو گرفتم تا بخونم ولی تقریبا جواب هیچ کدوم از سوالات تو کتاب کلهر نتونستم پیدا کنم..اگه ممکنه نگاهی به سوالات زیر یندازین ( سوالات تاسیسات) و اگه میدونین بگین منایع اینها کجاست و چه کتابی پیشتهاد می کنین واسه خوندن .( یا اگه جزوه ای .. چیزی )..وقت ندارم ترو خدا کمک کنین یابد حتما قبول شم وگرنه زندگیم نابود میشه .... ممنون

500k بیشتر نیس..این فایل سوالات

eskan

عضو جدید
سلام سینا جان
خوبی ؟
من سال قبل تو آزمون استخدامی مزارت نیرو قبول شدم.فقط اینو بهت بگم که به درس تاسیسات الکتریکی گیر نده.چون خیلی ها مثل تو هستند.
ولی اگه بازم سوال داشتی بهم ایمیل بزن تا من شماره تماسمو بهت بدم تا ایشالله به مرادت برسی و مشکلاتت حل شه.

با سپاس