تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
یوسف جان ممنون بابته سوالای خوبت مایل هستم ولی الان زوده چون واقعا با توجه به تقویم آموزشی این ترم که تمام امتحانارو کشیدن جلو خیلیا از جمله خودم دیگه واسه کنکور نمیخونیم واقعا وقت نیس.واسه همین چیزی بلد نیستیم و نمیتونیم درمورد این سوالا فکری کنیم.بهتره این سوالاتو از اواسط شهریور بذاری.اینارو که الان میذاری سوالای خوبی به نظر میرسه که تا اون موقع گم میشه و بی فایده میشه

خیلی خوب مسعود جان حرفتو قبول دارم خوب تا وسطای تابستون و شهریور به صورت آزمون آماده شون می کنم از مهرم که آزمون های آزمایشی شروع میشه:gol:

neda_elec_urmia

کاربر بیش فعال
اکثر دوستان برای درس کنترل کتاب امین رضایی پوران رو پیشنهاد میدن و امامیگن در عین کامل بودنش مطالب اضافی زیاد داره....
من میخوام از دوستایی که این کتاب رو مطالعه کردن خواهش کنم اون قسمت هایی که لازم نیس بخونیم رو بگن حتی اگه بشه دقیقا صفحات رو قید کنن
قبلا ازتون تشکر میکنم

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
اکثر دوستان برای درس کنترل کتاب امین رضایی پوران رو پیشنهاد میدن و امامیگن در عین کامل بودنش مطالب اضافی زیاد داره....
من میخوام از دوستایی که این کتاب رو مطالعه کردن خواهش کنم اون قسمت هایی که لازم نیس بخونیم رو بگن حتی اگه بشه دقیقا صفحات رو قید کنن
قبلا ازتون تشکر میکنم

صفحه 231 ارایه راث برای مختلط تا 333
صفحه 334 معیار لینارد- چیپارت تا اخر فصل
صفحه 482 تا اخر فصل
من اون قسمت تبدیل از فرم تابع تبدیل به فضای حالت رو هم که با بتا و ... بود رو هم نخوندم یعنی یه روش دیگه داشتم!

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
یعنی یکی نمیتونه جواب این سوال رو بده این سوال جوابش هست اما به نظرم اشتباه است g1 , g2 دو موازی گرفته جمع کرده و با h فیدبک منفی زده ؟

نه وقتی موازی هستن که فیدبک از بعد جمع کننده دوم انشعاب گرفته شده باشه در اون صورت دو تا حلقه دارین و میتونین موازی بگیرین G1 و G2 رو اما الان نه
صورت میشه G1 +G2
مخرج میشه 1+G1H1

Dashpot

عضو جدید
یعنی یکی نمیتونه جواب این سوال رو بده این سوال جوابش هست اما به نظرم اشتباه است g1 , g2 دو موازی گرفته جمع کرده و با h فیدبک منفی زده ؟

آقا مرتضی سلام؛
حال شما؟
ببخشید این سوال یه کم مشکل داره!یعنی به نظر شما ما میایم سیگنال ورودی را با سیگنال فیدبک مقایسه می کنیم و خروجیش می شه دو سیگنال؟؟
ماهیت این مقایسه کننده ها تقویت کننده های عملیاتی هستند. دو یا چند ورودی میدی ولی همیشه یک خروجی.پس باید این جمع کننده (مقایسه کنندت) را دو تاش کنی و بعد جاهاشون را عوض می کنی.فیدبک رو حساب می کنی و بعد باهم جمع می کنی. یا بعد از دو تا کردن از میسون استفاده می کنی.شما لطف کن جواب درستش را اینجا بنویس منم فردا که از امتحان اومدم ان شاءالله برات حلش را می نویسم.

saj2607

عضو جدید
دوستان کسی میدونه چه مباحثی از کتابکنترل رضایی رو میشه نخوند؟بنظرم خیلی اضافات داره

morteza9000

عضو جدید
آقا مرتضی سلام؛
حال شما؟
ببخشید این سوال یه کم مشکل داره!یعنی به نظر شما ما میایم سیگنال ورودی را با سیگنال فیدبک مقایسه می کنیم و خروجیش می شه دو سیگنال؟؟
ماهیت این مقایسه کننده ها تقویت کننده های عملیاتی هستند. دو یا چند ورودی میدی ولی همیشه یک خروجی.پس باید این جمع کننده (مقایسه کنندت) را دو تاش کنی و بعد جاهاشون را عوض می کنی.فیدبک رو حساب می کنی و بعد باهم جمع می کنی. یا بعد از دو تا کردن از میسون استفاده می کنی.شما لطف کن جواب درستش را اینجا بنویس منم فردا که از امتحان اومدم ان شاءالله برات حلش را می نویسم.

دوست عزیز از توجه شما متشکرم ولی جواب این سوال اینجاست نظر دوست ما هم درست بود
IMG_20130524_231711.jpg

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان کسی میدونه چه مباحثی از کتابکنترل رضایی رو میشه نخوند؟بنظرم خیلی اضافات داره

نقل قول از یکی از دوستان :

صفحه 231 ارایه راث برای مختلط تا 333
صفحه 482 تا اخر فصل
من اون قسمت تبدیل از فرم تابع تبدیل به فضای حالت رو هم که با بتا و ... بود رو هم نخوندم یعنی یه روش دیگه داشتم!

Dashpot

عضو جدید
دوست عزیز از توجه شما متشکرم ولی جواب این سوال اینجاست نظر دوست ما هم درست بود
مشاهده پیوست 152281
شما اصلاً توضیحات منو خوندی؟
مگه میشه دو تا سیگنال رو با هم مقایسه کنیم و بعد دو تا خروجی داشته باشیم؟؟!!خروجی همیشه یه دونست.سوال از چه کتابیه؟کجا حل کرده؟

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
حل از نظر من به این شکل است با تبدیل به دومقایسه کننده. (دوستان نظر بدن)
مشاهده پیوست 152404

نه این اشتباهه!!
الان از چی دارین فیدبک میگیرین؟
تو شکل اصلی اگه مقدار خروجی مقایسه کننده اول رو بذاریم a از G1×a داریم فیدبک میگیریم ولی الان شما دارین از a*G1 +a *G2 فیدبک میگیرین کلا سیستمو عوض کردین!!
چرا از یه مقایسه کننده نمیشه دوتا خروجی گرفت؟:surprised:
(این دو خروجی مقدارشون یکسانه فقط دو استفاده مختلف ازش شده! من مشکلشو متوجه نمیشم)
راستی تو شکل خودتون هم از مقایسه کننده دوم دوتا خروجی گرفته شده!!

این سوال در کتاب پوران هم هست مثال 23 صفحه 37 ولی اشتباه حل شده!

آخرین ویرایش:

neda_elec_urmia

کاربر بیش فعال
قبلا ازتون تشکر میکنم

صفحه 331 ارایه راث برای مختلط تا 333
صفحه 482 تا اخر فصل
همین 4 5 صفحه بود حذفیات؟؟؟؟؟؟؟؟:confused:آخه میگفتن چیزای اضافی زیاد داره؟

engpower_1

عضو جدید
بنظرم یکی از مفیدترین کارهایی که بجای بحث خسته کننده منابع میشه انجام داد آنالیز سوال به سوال کنکور کنترل امسال هست.

فقط یک خواهش از همه دوستان:
لطفا تا وقتی پرونده یک سوال بسته نشده سوال جدیدی مطرح نشه.

اولین سوال، سوال 57 با صورت سوال زیر:
57.jpg

اولین سوالی که میشه از دل همین سوال بیرون کشید، تخمین "دقیق" تابع تبدیل G هست.

کسی میتونه تابع دقیق رو تخمین بزنه؟

آخرین ویرایش:

mohsen067

عضو جدید
بنظرم یکی از مفیدترین کارهایی که بجای بحث خسته کننده منابع میشه انجام داد آنالیز سوال به سوال کنکور کنترل امسال هست.

فقط یک خواهش از همه دوستان:
لطفا تا وقتی پرونده یک سوال بسته نشده سوال جدیدی مطرح نشه.

اولین سوال، سوال 57 با صورت سوال زیر:

اولین سوالی که میشه از دل همین سوال بیرون کشید، تخمین "دقیق" تابع تبدیل G هست.

کسی میتونه تابع دقیق رو تخمین بزنه؟

این سوال یکی از ساده ترین سوالهای امسال بود !
راهکاری که سر کنکور بکار بستم را در چند سطر زیر بیان خواهم کرد :
1- شما گفتین تابع دقیق تخمین بزنیم ؟ اینکه خیلی ساده است ! ، تابع تبدیل حلقه باز را صفر و قطب های مکان ریشه ها به ما نشان میدهند
ما مقدار دقیقشان را نمیدانیم ولی خب میدانیم که یک صفر در مبدا داریم و یک صفر که از دو قطب دیگر کوچکتر است .
مثلا میتوانید یک قطب را در 1- در نظر و قطب دیگر را در 2- و صفر را در نقطه 5- در نظر بگیرید .
خوب با توجه به این اوصاف به سادگی میتوانیم به تابع تبدیل حلقه بسته و معادله مشخصه سیستم دست یابیم .
حال به چند نکته توجه باید کرد : الف) با توجه به معادله مشخصه بدست امده سیستم ، تست کنید که ایا مکان ریشه ها با محور موهومی برخورد میکند یا خیر ؟ بررسی این موضوع نیز کار زیاد سختی نیست فقط شما باید در ارایه روث بدست امده از معادله مشخصه سیستم کاری کنید که ضریب s صفر شود (معادله مشخصه سیستم یک معادله درجه دو است ، شما باید بررسی کنید که ایا با صفر کردن ضریب S ، کا منفی میشود یا خیر ، که در اینجا می بینیم k منفی میشود . این بدین معنی است که به ازای یک k منفی (مکان به ازای کاهای منفی است !) مکان ریشه ها با محور موهومی برخورد خواهد داشت .)این نکته باعث حذف شدن گزینه های 1 و 3 می شود .
ب ) حال باید بین 2 و 4 انتخاب کنیم :
باز هم کار مشکلی نخواهیم داشت : در معادله مشخصه بدست امده k را مساوی 1- قرار میدهیم اتفاقی که می افتد ضریب اس دو صفر میشود، در ادامه می بینیم که معادله به یک معادله ی درجه یک تحویل میشود و ریشه این معادله نیز مثبت است یعنی یک ریشه ی سمت راست خواهد بود . حال ان ریشه ی دیگر چه بلایی سرش امده است ؟!
در اینجا باید معادله درجه دو را تشکیل دهیم و این بار کا را به سمت 1- میل دهیم انگاه به سادگی متوجه خواهیم شد که ریشه ی دیگر معادله ی درجه دو برابر بی نهایت میشود .
پس با توجه به این توضیحات ، پاسخ گزینه 4 خواهد بود (یک ریشه در سمت راست و یک ریشه هم مساوی بی نهایت است.)
امیدوارم که متوجه توضیحات بشوید ، متاسفانه عکس گرفتن برایم ممکن نبود.

آخرین ویرایش:

engpower_1

عضو جدید
افرين خيلي خيلي خوب بود ولي راستش رو بخوايد حل خود سوال كنكور مد نظر نبود. ما دنبال تخمين تابع "دقيق" حلقه بوديم. مثلا در همين سوال اگر جوري تخمين ميزديد كه حاصلجمع مقدار قطبها با مقدار صفر محدود برابر بشه همه نمودارها بهم ميريخت! مثلا اگر شما بترتيب بجاي 1- و 2- و 5- اعداد رو 1.5- و 3.5- و 5- بگذاريد خواهيد ديد كه نمودار مكان ريشه اصلا يه چيز ديگه ميشه! پس تخمين دقيق تابع حلقه توي اين سوال مهمه. چيزي كه حتي اساتيدي كه حل كردن هم به اون دقت نكردن و سرسري ازش گذشتن! نكته ديگه اي كه هست اينكه گرچه تخمين شما نسبتا خوبه و به جواب صحيح هم ميرسه ولي نمودار بود تخمين شما با تابع اصلي كمي تفاوت داره و هنوز هم ميشه تخمين رو بهتر كرد! اگر تونستيد بهترش كنيد؟!

بقيه هم وارد بحث بشن! بجاي بحث در مورد اينكه كدوم كتاب و كلاس خوبه بيايد اينحا كار علمي كنيم :)

mohsen067

عضو جدید
افرين خيلي خيلي خوب بود ولي راستش رو بخوايد حل خود سوال كنكور مد نظر نبود. ما دنبال تخمين تابع "دقيق" حلقه بوديم. مثلا در همين سوال اگر جوري تخمين ميزديد كه حاصلجمع مقدار قطبها با مقدار صفر محدود برابر بشه همه نمودارها بهم ميريخت! مثلا اگر شما بترتيب بجاي 1- و 2- و 5- اعداد رو 1.5- و 3.5- و 5- بگذاريد خواهيد ديد كه نمودار مكان ريشه اصلا يه چيز ديگه ميشه! پس تخمين دقيق تابع حلقه توي اين سوال مهمه. چيزي كه حتي اساتيدي كه حل كردن هم به اون دقت نكردن و سرسري ازش گذشتن! نكته ديگه اي كه هست اينكه گرچه تخمين شما نسبتا خوبه و به جواب صحيح هم ميرسه ولي نمودار بود تخمين شما با تابع اصلي كمي تفاوت داره و هنوز هم ميشه تخمين رو بهتر كرد! اگر تونستيد بهترش كنيد؟!

بقيه هم وارد بحث بشن! بجاي بحث در مورد اينكه كدوم كتاب و كلاس خوبه بيايد اينحا كار علمي كنيم :)

ممنون ، صحبت شما کاملا صحیح است ، اما بدانید که من چون مسئله را قصد داشتم توضیح دهم عدد گذاری کردم ولی راهکار اصلی ان استقاده از پارامتر است .
این بار فرض کنید که دورترین صفر نسبت به مبدا در a- واقع شده است و همین طور ان دو قطب نیز در نقطه b- , همینطور c- واقع شده اند . حال اگر در این حالت کلی معادله مشخصه را تشکیل دهید
و در نهایت بجای کا عدد 1- را قرار دهید ، برای اینکه ریشه ی ما در سمت راست واقع شود (با توجه به گزینه ها باید این اتفاق بیافتد !!) باید شرط b+c کوچکتر از a برقرار باشد .
دلیلی که اساتید به ان توجه نکرده اند فکر نمیکنم این بوده باشد که نسبت به ان اگاه نبوده اند ، شاید این موضوع را بدیهی فرض کرده اند .

engpower_1

عضو جدید
حل پارامتري هم تغييري در اصل ايرادي كه من وارد كردم ايجاد نميكنه. مثلا با همين روش حلي كه شما گفتيد، بايد بقول شما a از مجموع b و c بزرگتر باشه وتا نمودار مكان ريشه ها بهم نريزه. ولي دليلي كه براي اين شرط مطرح ميكنيد قابل قبول نيست چون مثلا در گزينه هاي 2 و 4 كه يكي از ريشه ها همواره طرف راست صفحه s نيست كه بتونيم بگيم يكي از ريشه ها همواره ناپايداره! در مورد اساتيد هم فكر كنم بي دقتي كردند! مثلا حل يكي از اساتيد رو كه نگاه ميكردم حتي دقت نكرده بود كه فركانسهاي كات-آف بايد در رنج 1 تا 10 باشند چه برسه به اين نكته. حتي يه نكته ديگه هم كه از چشم اساتيد! جا مونده بود اين بود كه جهت فلشهاي RL در اين سوال در جهت "افزايش" k نيست! دوباره به نمودار RL نگاه كنيد!

مشكل دانشجوها اين هست كه هميشه دنبال راههاي تستي هستن درحاليكه براي تخمين فرمت دقيق تابع سرراسترين روش استفاده از روشهاي تشريحي و "ترسيمي" هست! حالا كسي ميتونه تخمين دقيقتري از تابع مطرح شده ارايه كنه؟!

آيا ميدونستيد تخمين دقيق تابع شبكه از پاسخ فركانسي يكي از مهمترين و practicalترين كارهاييه كه در صنعت بايد انجام بشه!

engpower_1

عضو جدید
بعنوان دومین سوال چالش برانگیزی که امسال خیلی از اساتید هم حتی براش جوابی نداشتن و فقط توجیه میکردن، سوال 62 رو انتخاب کردم. صورت سوال:
62.jpg

جواب این سوال توی کلید نهایی سازمان سنجشم گزینه 2 شد ولی سوال اصلی که هنوز هم کسی نتونسته جواب قانع کننده ای برای اون پیدا کنه این بود که چرا گزینه 1 غلطه؟! این سوالو دست کم نگیرید.

بنظرم حتی اگه کسی حوصله داره بد نیست برای اساتید کنترل ایمیل بزنه شاید اونا بتونن جواب قانع کننده ای بدن!

Dashpot

عضو جدید
سلام؛
طراح تو گزینه یک گفته با دور شدن قطب ها از محور موهومی خوب ذهن همه میره به این سمت که قطب ها به سمت چپ از محور دور بشند که در این حالت با رعایت شرط در فرکانس ثابت گزینه 1 صحیح می باشد.
ولی ممکنه ما از طرف راست از محور دور بشیم که سیستم ناپایدار میشه در این حالت.
و گزینه 2 تمام شروط نهی شدن را در دل کلمه ممکن است طراح محترم قرار دادند.مثل فرکانس ثابت و ...
در مورد اورشوت می دونیم با افزایش زتا (به شرطی که به چپ بریم) اورشوت کم میشه ولی اگه به سمت راست بریم(کلمه ممکن) در فرکانس ثابت داریم زتا را کم میکنیم پس اورشوت افزایش می یابد.
در مورد گزینه سوم باید بدونید کلاً فیدبک سرعت آثار نامطلوب روی سیستم داره مثل افزایش خطا،افزایش اورشوت و.... و کلاً بده! اگه یادتون باشه در آز کنترل خطی انجام دادیم این آزمایش را و اگه هم یادتون نبود باید تابع تبدیل سیستم کنترل وضعیت را بدونید چیه بعد یکبار بدون فیدبک سرعت و یکبار با فیدبک سرعت تحلیل میکردین و میسون میزدید تا بفهمید که با گذاشتن فیدبک سرعت خطای دائمی افزایش می یابد.
در مورد گزینه آخر هم کنترل کننده مشتق گیر یعنی kdS که هرچه شما S ضرب کنی و درجش بره بالا وقتی برای S kvرا میل میدی به سمت صفر خوب تغییری در پاسخ نمیکنه.
مثلاً اگه داشتی KP+KDS(یا KP تنها) اونوقت گزینه چهار اینجوری درست میشد:
در سیستم مرتبه 2 استاندارد،افزایش ضریب تناسبی باعث کاهش خطای حالت دائمی می شود.

آخرین ویرایش:

navid_r

کاربر فعال تالار برق , کنکور و تحصیلات تکمیلی
بعنوان دومین سوال چالش برانگیزی که امسال خیلی از اساتید هم حتی براش جوابی نداشتن و فقط توجیه میکردن، سوال 62 رو انتخاب کردم. صورت سوال:
جواب این سوال توی کلید نهایی سازمان سنجشم گزینه 2 شد ولی سوال اصلی که هنوز هم کسی نتونسته جواب قانع کننده ای برای اون پیدا کنه این بود که چرا گزینه 1 غلطه؟! این سوالو دست کم نگیرید.

بنظرم حتی اگه کسی حوصله داره بد نیست برای اساتید کنترل ایمیل بزنه شاید اونا بتونن جواب قانع کننده ای بدن!

گزینه اول دو تا نکته مهم داره
اولا تا اونجایی که من میدونم باید ذکر بشه با شرط پایداری دور بشه قطب ها ولی ذکر نکرده پس این گزینه کاندید غلط هست ولی چون این نکته کمی بدیهی هست و ممکنه طراح بهش توجه نکرده باشه رو این نمیشه گفت گزینه غلط هست چون خیلی وقت ها این مطلب رو trivial در نظر میگیرند

اما نکته بسیار مهم و اساسی که همیشه همیشه به نظرم باید بهش توجه بشه اینه که تحلیل یک سیستم ان هم وقتی که گزاره بیان شده استثنا نداره (یعنی نگفته ممکن است گفته همیشه ) اینه که تحلیل بدون در نظر گرفتن صفرها کاملا میتونه غلط باشه شما وقتی دست به تحلیل میزنی باید رفتار صفر ها رو در نظر بگیری
مثلا میگم اگر قطب غالب سیستم فرض کنید 10- باشه و یک قطب دیگه داریم در 50- حال با دور شدن قطب ها و ثابت ماندن صفر ها به این حال در بیاد 20- و 90 - در وهله اول میگیم خیلی خوب قطب غالب 20- هست و زودتر دمپ میشه به 10- پس سیستم سریع شده اما
اگر سیستم یک صفر در -10 داشته باشه دیگه یک حذف صفر و قطب پایدار رخ میده و قطب غالب حالت اول 10- نیست بلکه 50- هستش لذا سیستم اول سریع تره

توجه به حذف صفر و قطب و در حالت خاص حذف صفر و قطب ناپایدار(سال 91) یک نکته ای هست که از قرار طراح ها بهش علاقه خاصی دارند

Ti8

عضو جدید
من با فصل مدل سازی سیستمهای مکانیکی خیلی مشکل دارم، مخصوصا در تشخیص جهت جابجایی( x1-x2 یا x2-x1).پیشنهاد شما چیه؟حذفش کنم؟

engpower_1

عضو جدید
گرچه صحبت آقاي Dashpot كاملا معقول و صحيحه ولي من فكر ميكنم اينجوري خيلي تست ساده ميشه! از تستهايي كه طراح چند سال اخير ميده ميشه فهميد كه آدم بسيار باهوش و زيركيه و بعيده كه انقدر ساده سوال بده... منظور من اينه كه حتي اگه فرض كنيم طراح به گزينه يك، "فرض حركت قطبها به چپ" رو هم اضافه بازم گزينه يك نادرست بود!

در مورد صحبت آقا نويد هم به نكته خوبي اشاره كردن. من هم كد زير رو نوشتم كه توش 2تا سيستم c,d هست كه c از d سريعتره
کد:
[LEFT][SIZE=3]sysc = zpk([-10],[-10 -50],1)
stepinfo(sysc)
sysd = zpk([-10],[-20 -90],1)
stepinfo(sysd)
[/SIZE]
[SIZE=3]
[/SIZE][/LEFT]

زنده باد آقا نويد و آقاي Dashpot كه انقدر باحال سوالو حل كردن
:)

یه نکته هم در مورد گزینه 3 بگم. اضافه شدن فیدبک سرعت در حقیقت چون باعث افزایش درجه مخرج ess میشه (یا صفر شدن kv) خطا رو بینهایت میکنه و بنابراین کاهش نمیده.

بعنوان سوال بعد، سوال 56
رو مطرح میکنم که فرض سوال ناقص بود و بهمین خاطر از کنکور حذف شد. فرض کنید u سیگنال ورودی به بلوک G باشه و سعی کنید پاسخ سوال رو پیدا کنید
56.jpg

بالا