تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

behzad2elec

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
ممنون میشم بگید سوال زیر چگونه حل میشه؟از روی کتاب استاد کارو حلشو دیدم اما نفهمیدم:redface:

و همچنین تو قسمت تجزیه و تحلیل حالت دایمی سینوسی یجا نوشته بود مقدار موثر2رادیکال coswt برابر است با2می باشد؟منظورش چیه؟صفحه 293 جلد ا کارو

مشاهده پیوست 217376
اين سوال رو مي تونيد با تقارن حل كنيد مي دونيد كه براي پيدا كردن مقاومت معادل بايد يك منبع ولتاژ تونن بينa,b قرار بديد حالا ما منبع رو با دو تا منبع ولتاژ موازي عوض مي كنيم (كه اين كار تاثيري در مدار نداره) خوب الان مي تونيد يك خط تقارن بكشيد و چون منابع ولتاژ هم پلاريه هستند خط تقارن مدار باز محسوب ميشه و به همين ترتيب ادامه بدبد تا به جواب برسيد

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
اين سوال رو مي تونيد با تقارن حل كنيد مي دونيد كه براي پيدا كردن مقاومت معادل بايد يك منبع ولتاژ تونن بينa,b قرار بديد حالا ما منبع رو با دو تا منبع ولتاژ موازي عوض مي كنيم (كه اين كار تاثيري در مدار نداره) خوب الان مي تونيد يك خط تقارن بكشيد و چون منابع ولتاژ هم پلاريه هستند خط تقارن مدار باز محسوب ميشه و به همين ترتيب ادامه بدبد تا به جواب برسيد
ممنون از شما
اگر حله استاد کارو رو ببینید من نمیدونم چطور 1/4 بدست اورده؟روش کلی رو در مورد این موضوع میدونم

Reza82N

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
ممنون میشم بگید سوال زیر چگونه حل میشه؟از روی کتاب استاد کارو حلشو دیدم اما نفهمیدم:redface:

و همچنین تو قسمت تجزیه و تحلیل حالت دایمی سینوسی یجا نوشته بود مقدار موثر2رادیکال coswt برابر است با2می باشد؟منظورش چیه؟صفحه 293 جلد ا کارو

مشاهده پیوست 217376
رابطه موثر رو صفحه ٣٠٨ نوشته.

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
ممنون از راهنمايي تون با اجازتون سوال رو كمي اصلاح كردم فقط به نظر دوستان هم گره a , هم گره b كات ستت بايد حساب بشه؟
و سوال دوم اگر تو مثال كارو مدل ستاره قرار بديم حالت زير(روش 2 مشكلش كجاست)

تا اونجایی که یادمه تو محاسبه ی تعداد فرکانس های طبیعی مجاز به ساده سازی و تغییر تو مدار نبودیم.

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلف های موازی و خازن های سری رو نباید ساده کرد

دوستا این نکات یه بار برای بار اول توی کنکور حفظی اومد و خیلی ها هم توی کتاباشون اشتباه نوشته بودند و.. خلاصه اگه بخواد مجددا ازش تست طراحی بشه مطمئن باشید این قدر ساده نمیاد..پیشنهاد میکنم حتما یه تست درست و درمون که این طوری هستش رو کامل حل کنید و قشنگ مفهمومش رو برای خودتون بشکافید چرا توی در ولتاژ گره خازنی و جریان مسیر بسته ی سلفی فرکانش صفر داریم و چرا ساده سازیش منجر به حذف این فرکانس صفر میشه..اینا مفاهیمی هستش که نباید ازش ساده گذشت.

zam_13

عضو جدید
با سلام
این سوال از جزوه آقای زرگر رو من با یه روش دیگه که البته توکتاب زرگر هست حل کردم ولی جوابها باهم فرق دارن
دوستان لطفا راهنمایی کنن اشتباه من کجاست ؟

100.jpg

101.jpg

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
این سوال از جزوه آقای زرگر رو من با یه روش دیگه که البته توکتاب زرگر هست حل کردم ولی جوابها باهم فرق دارن

مشاهده پیوست 217512

مشاهده پیوست 217513

روشت غلطه.زمانی میتونی استفاده کنی از این روش که فقط و فقط حلقه خازنی داشته باشی

اما تو شکل دوم مقاومت 9 اهمی هست.نمیشه حلقه خازنی زد

enstien

عضو جدید
با سلام

سلام توی روشی که رفتید دلتا وی رو واسه 2 تا خازن درست حساب کردید یعنی کلا 1 ولت به ولتاز هر دو خازن اضافه میشه ولی نباید با ولتای اولیه جمع میکردید ( جایی که نوشتید 3+1=4 )
ولتاز ثانویه هر خازن میشه ولتاز اولیش بعلاوه سهمش از کل دلتا وی .
مثلا واسه خازن شماره 1 میگیم 1 ولت از قبل داشته الانم 4/6 دلتا وی (همون1 ولت ) بهش میرسه جمعا میشه 4/6+1=5/3 واسه اون یکی هم میشه 2+1/3 که میشه 7/3
ببخشید اگه خوب توضیح ندادم

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
ممنون از شما
منظورم جایی است که در شکل زیر علامت زدم ...
مشاهده پیوست 217394

من برای خودم اینطور تحلیل کردم حالا درستی شو نمیدونم چقدر هست

ببینید اگر شما در محل اتصال سه مقاومت kcl بزنید متوجه میشید همون جریانی که به مقاومت 1/2 رفته همون دوباره به نقطه اتصال برمیگرده درحقیقت جریانی که به طور مستقیم عبور می کند به همان اندازه از مقاومت 1/4 و بعد به مقاومت 1/4 بعدی می رود پس وجود مقاومت 1/2 در مدار تاثیری ندارد

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
با سلام

مشاهده پیوست 217512

مشاهده پیوست 217513

شما نمیتونی ولتاژ دو تا خازن که ولتاژ اولیه متفاوت دارن رو با تقسیم ولتاژ تعیین کنی

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
اگر یک سلف و یک خازن به صورت موازی به هم وصل باشن
و با یک مقاومت سری شده و به یک منبع داده شده باشن
زمان اتصال منبع به عناصر مساوی صفر باشد
ولتاژ خازن چقدر است ؟
سلف 10 اهم.
مقاومت 4 اهم
خازن 5 اهم

ehsan0641

کاربر بیش فعال
اگر یک سلف و یک خازن به صورت موازی به هم وصل باشن
و با یک مقاومت سری شده و به یک منبع داده شده باشن
زمان اتصال منبع به عناصر مساوی صفر باشد
ولتاژ خازن چقدر است ؟
سلف 10 اهم.
مقاومت 4 اهم
خازن 5 اهم

سلام، ولتاژ خازن در لحظه خاصی رو خواسته بود یا معادله ولتاژ رو؟ اگه عکس سوال رو بذاری عالی میشه.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام، ولتاژ خازن در لحظه خاصی رو خواسته بود یا معادله ولتاژ رو؟ اگه عکس سوال رو بذاری عالی میشه.

در t مساوی با صفر
ندارم سوالو. صبح کنکور دادم.
معادله نه فقط جواب.
البته گفته بود بعد از بسته شدن کلید مدار به حالت پایدار میرسد در تی مساوی با صفر ولتاژ خازن چند است؟
منم بلد نبودم زدم صفر ولت

ehsan0641

کاربر بیش فعال
در t مساوی با صفر
ندارم سوالو. صبح کنکور دادم.
معادله نه فقط جواب.
البته گفته بود بعد از بسته شدن کلید مدار به حالت پایدار میرسد در تی مساوی با صفر ولتاژ خازن چند است؟
منم بلد نبودم زدم صفر ولت
خب دوست عزیز باید به تحریک مدار توجه کنی، اگه تحریک مدار dc باشه در لحظه وصل کنید بنابه قضیه پیوستگی ولتاژ خازن درصورتی که خازن بدون بار اولیه باشه ولتاژش صفره، اما اگر تحریک سینوسی باشه باید مدار رو تو حوزه فیزور یا لاپلاس ببری و ولتاژ رو محاسبه کنی، من احتمال میدم تحریک سینوسی بوده باشه و احنمالا مدار تو حالت تشدید بوده باشه که در این صورت مجموعه خازن و سلف که باهم موازی باشن اتصالشون باز میشه و ولتاژ منبع هرچقد که باشه روشون میفته.
حالا انشالله سوالات که دستت اومدن بذارشون حلشون میکنیم.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
خب دوست عزیز باید به تحریک مدار توجه کنی، اگه تحریک مدار dc باشه در لحظه وصل کنید بنابه قضیه پیوستگی ولتاژ خازن درصورتی که خازن بدون بار اولیه باشه ولتاژش صفره، اما اگر تحریک سینوسی باشه باید مدار رو تو حوزه فیزور یا لاپلاس ببری و ولتاژ رو محاسبه کنی، من احتمال میدم تحریک سینوسی بوده باشه و احنمالا مدار تو حالت تشدید بوده باشه که در این صورت مجموعه خازن و سلف که باهم موازی باشن اتصالشون باز میشه و ولتاژ منبع هرچقد که باشه روشون میفته.
حالا انشالله سوالات که دستت اومدن بذارشون حلشون میکنیم.
با این حساب بازم صفر میشه به نظرم. چون منبع مقدار نداشت. اما یادم نیست دی سی بود یا سینوسی.
لاپلاسو ک بلدم نیستم. فیزور هم راهی نداشت چون فقط مقادیر مقاومت ها رو داده بود. نه جریان نه منبع..
ممنونم. خیلی زحمت کشیدی

mohammad0861

عضو جدید
دوستان من توی مدارات درجه دو خیلی گیر دارم...اصلا گیج میزنم..کسی هست یه راهنمایی بده؟؟

اصلا نمیدونم توی حل باید از کجا شروع کنم

ehsan0641

کاربر بیش فعال
دوستان من توی مدارات درجه دو خیلی گیر دارم...اصلا گیج میزنم..کسی هست یه راهنمایی بده؟؟

اصلا نمیدونم توی حل باید از کجا شروع کنم

مدارات مرتبه دو دوست عزیز! مشکل شما طبیعیه، با یکم تمرین سروته قضیه دستت میاد که باید چیکار کرد، روش خودم اینه که ابتدا به ساکن فرکانس های طبیعی مدار رو محاسبه میکنم و فرم جواب رو مینویسم بعد با استفاده از شرایط اولیه ثوابت محاسبه میشن، شما عکس اون سوال رو که مشکل داری بذار بنده توضیح میدم خدمتت.

zavareh89

عضو جدید
DSC_0008.jpg
دوستان روش حل این سوالو به صورت تشریحی کسی بلده ؟ البته شرط اولیه فقط تو گزینه 4 صدق میکنه ولی روش تشریحی جوابو کسی بلده ؟

zam_13

عضو جدید
با سلام این عکس از جزوه اقای کهن هست

untitled0.JPG
با توجه به برابر بودن ولتاز اولیه خازنها و پلاریته اونها جریان در مدار باید صفر باشه و در نتیجه ولتاژ خازنها نباید تغییر کنه. پس ولتاژ در بینهایت خازنها همون ولتاژ اولیه اونهاست . نظر شما چیه؟ راهنمایی لطفا
ممنون

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 218314
دوستان روش حل این سوالو به صورت تشریحی کسی بلده ؟ البته شرط اولیه فقط تو گزینه 4 صدق میکنه ولی روش تشریحی جوابو کسی بلده ؟

IMG_20140817_100951.jpg

با سلام این عکس از جزوه اقای کهن هست

مشاهده پیوست 218316
با توجه به برابر بودن ولتاز اولیه خازنها و پلاریته اونها جریان در مدار باید صفر باشه و در نتیجه ولتاژ خازنها نباید تغییر کنه. پس ولتاژ در بینهایت خازنها همون ولتاژ اولیه اونهاست . نظر شما چیه؟ راهنمایی لطفا
ممنون
سلام
خازنها مشابه نیستن که
اگه مشابه بودن صحبت شما درست بود

soroush.

عضو جدید
سوالم اینه که آیا برای بدست آوردن Vc مقاومت 3 و 4اهمی مدار باز میشن؟ چرا؟ (ِآیا به خاطره این که جریان ازشون رد نمیشن ؟)

DSC01090.jpg

zam_13

عضو جدید
سلام
خازنها مشابه نیستن که
اگه مشابه بودن صحبت شما درست بود
یعنی الان که خازنها مشابه نیستند ولتاژ اونها در بینهایت صفر میشه؟ الان که ولتاژ اولیه خازنها برابره ( با پلاریته مخالف ) چطور ممکنه تو مدار جریانی برقرار بشه که بخواد خازنا رو تخلیه کنه؟ یه KVL تو حلقه بنویسیم جریان صفر درمیاد دیگه .
لطفا راهنمایی کنید

zam_13

عضو جدید
سوالم اینه که آیا برای بدست آوردن Vc مقاومت 3 و 4اهمی مدار باز میشن؟ چرا؟ (ِآیا به خاطره این که جریان ازشون رد نمیشن ؟)

مشاهده پیوست 218347

مدار باز که شاید اصطلاح درستی نباشه ولی همون که خودتون گفتید چون جریان در مدار صفره ، افت ولتاژی روی مقاومتها نداریم بنابراین یه KVL مزنیم
Vc+8-12=0
و Vc=4

mohammad0861

عضو جدید
مدارات مرتبه دو دوست عزیز! مشکل شما طبیعیه، با یکم تمرین سروته قضیه دستت میاد که باید چیکار کرد، روش خودم اینه که ابتدا به ساکن فرکانس های طبیعی مدار رو محاسبه میکنم و فرم جواب رو مینویسم بعد با استفاده از شرایط اولیه ثوابت محاسبه میشن، شما عکس اون سوال رو که مشکل داری بذار بنده توضیح میدم خدمتت.

عجب سوتی دادم...اره مرتبه دو :D

والا بحث من سر سوال خاصی نی.بیشتر اینکه از کجا شروع کنم موندم...دسته بندی سوالای این بخش رو میدونید ؟ یعنی سوالا با توجه به خواستشون به چند دسته تقسیم میشن؟؟

ehsan0641

کاربر بیش فعال
یعنی الان که خازنها مشابه نیستند ولتاژ اونها در بینهایت صفر میشه؟ الان که ولتاژ اولیه خازنها برابره ( با پلاریته مخالف ) چطور ممکنه تو مدار جریانی برقرار بشه که بخواد خازنا رو تخلیه کنه؟ یه KVL تو حلقه بنویسیم جریان صفر درمیاد دیگه .
لطفا راهنمایی کنید

سلام، متاسفانه من نرم افزاری ندارم که محاسبات رو بشه بنویسم وگرنه چیزی که حل کردم رو میذاشتم، دوتا خازن باهم سری و تشکیل حلقه خازنی میدن، بنابرین جریانی که میگذره از هردوتاشون باهم یکی هست، اینجا مشخص میشه که دوبرابر ولتاژ2 ، برابر میشه با ولتاژ 1، حالا یه kvl تو مدار بزنید و معادله دیفرانسیل بدست آمده رو برحسب ولتاژ 2 حل کنید، جوابی که بدست میاد تابعی نمایی هست که اگه ازش حد بگیرید متوجه میشید که ولتاژ در بی نهایت صفر میشه. موفق باشید

zam_13

عضو جدید
سلام، متاسفانه من نرم افزاری ندارم که محاسبات رو بشه بنویسم وگرنه چیزی که حل کردم رو میذاشتم، دوتا خازن باهم سری و تشکیل حلقه خازنی میدن، بنابرین جریانی که میگذره از هردوتاشون باهم یکی هست، اینجا مشخص میشه که دوبرابر ولتاژ2 ، برابر میشه با ولتاژ 1، حالا یه kvl تو مدار بزنید و معادله دیفرانسیل بدست آمده رو برحسب ولتاژ 2 حل کنید، جوابی که بدست میاد تابعی نمایی هست که اگه ازش حد بگیرید متوجه میشید که ولتاژ در بی نهایت صفر میشه. موفق باشید
ممنون از پاسخ تون ولی من خوب متوجه نشدم، ما که اینجا حلقه خارنی نداریم
untitled0.JPG

بالا