تاپیک رفع اشکال درس تجزیه و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها کنکور کارشناسی ارشد

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.یکی از مهمترین مباحث در سوالات بخش سری فوریه(که امسال هم مورد توجه طراحان بود) مفهوم فرکانس پایه یک سیگنال هست.در این خصوص سوالی طرح کردم که درسته تستی نیست ولی با حل این سوال مفهوم فوق کاملا روشن خواهد شد.منتظر جوابای زیبا یا احیانا ایرادات سوال و یا پیشنهاد طرح سوال بهتر در این خصوص از طرف شما دوستان هستم.سوال رو از لینک زیر دانلود کنید
http://s1.picofile.com/file/7362077525/soal_1.pdf.html
سلام مهندس.من به این تیپ سوالات خیلی علاقه دارم(سوالات از جنس فیل تری).سوال رو فقط دیدم و به نظرم جالب اومد.ایشالا وقت کنم حتما یک حل کامل واسش میذارم.دوستان هم حتما با این تیپ سوالات زیاد کار کنن چون معمولا هر سال یک سوال این مدلی هست.در کنکور 91 هم یک سوال از این نوع بود

bargharshadexam

عضو جدید
سلام مهندس.من به این تیپ سوالات خیلی علاقه دارم(سوالات از جنس فیل تری).سوال رو فقط دیدم و به نظرم جالب اومد.ایشالا وقت کنم حتما یک حل کامل واسش میذارم.دوستان هم حتما با این تیپ سوالات زیاد کار کنن چون معمولا هر سال یک سوال این مدلی هست.در کنکور 91 هم یک سوال از این نوع بود

مخلصم آقا احسان.شما استاد مایی:book:
من این تابع که بعنوان ورودی دادم رو توی جزوه استاد تقدسی دیدم که داده بود برای تعیین دوره تناوب.یه لحظه به ذهنم زد میشه این سوال از مفهوم فرکانس پایه در سری های فوریه طرح بشه.امیدوارم مفید واقع بشه.آره تقریبا این تیپ سوالها دیگه مود آزمونهای سیگنال شده و معمولا سوالات filter همیشه هست.کلا معتقدم سیگنال درسی نیست که بشه بدون یادگیری مفاهیم و تسلط به اونها ازش نتیجه گرفت.منم اگه ببینم بروبچ علاقه مندند یه چند موضوع ریز اینجوری از سیگنال تو ذهنم هست که میاریم وسط تا با هم چکش کاریشون کنیم.موفق باشید

Muhammad1986

عضو جدید
سلام.از جه منبعی استفاده میکنید؟

سلام

من از روی کتاب اموزشی پوران(اقای اکبری) میخونم بعدش از روی کتاب راهیان ارشد و بعدش هم میرم سراغ بانک تست نارنجی پوران.

اما هنوز لنگ میزنم ونمیتونم مسلط بشم
چیکار کنم!!؟
:(

EECi

مدیر بازنشسته
سلام

من از روی کتاب اموزشی پوران(اقای اکبری) میخونم بعدش از روی کتاب راهیان ارشد و بعدش هم میرم سراغ بانک تست نارنجی پوران.

اما هنوز لنگ میزنم ونمیتونم مسلط بشم
چیکار کنم!!؟
:(
یادگیری یک پروسه زمانبر هست
بهترین راه تسلط تکرار هست

EECi

مدیر بازنشسته
[h=2]شماره تمرینهای تجزیه و تحلیل سیستمها[/h]
از ویرایش دوم کتاب اپنهایم:فصل اول: 6-9-10-11-16-26-27-28-30-31-35-41-42-43-44(الف)
فصل دوم: 3-4-7-11-14-15-22-24-25-28-29-40-45-48-61-64-66
فصل سوم: 5-13-17-19-20-22-34-40-42-43-46
فصل چهارم: 1-5-6-9-13-15-19-21-22-23-25-26-28-33-34-36-40-47-48
فصل پنجم: 2-3-4-5-9-13-19-21-22
فصل هفتم: 1-2-3-4-5-6-8-10-23-27-29
فصل نهم: 2-3-5-7-10-14-15-16-21-22-23-26-27-29-31-32-33-43-44-45-65

وبلاگ مهندس اسلام پناه

Muhammad1986

عضو جدید
سلام

سلام

سلام

این شماره ی تمارین مهم کتاب سیگناله!!؟

آخرین ویرایش:

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستانی که پایه حل و فصل مشکلات سیگنالی ِ خودشون هستن خودشون رو آماده کنن و خوب این درس رو بخونن.انشاالله با شروع ماه مبارک رمضان شبها برنامه هایی خواهیم داشت

navid_r

کاربر فعال تالار برق , کنکور و تحصیلات تکمیلی
سلام
من سعی می کنم ازین به بعد هر چند روز یه بار یه سری سوال از منابعی که خوندم (که میشن اپنهایم جزوه تقدسی و کتاب مومن زاده هم راهیان ارشد هم بانک تست )یه سری سوال بزارم خودم 50 درصد زدم سیگنال 91 رو ا این سوال هایی هم که میزارم مفید بودن برام حالا امیدوام برای شما هم مفید باشن البته ممکنه حل یک سری از سوال هارو یادم رفته باشه یا بدتر غلط یاد گرفته باشم!!
فعلا دوتا سوال خدمت شما سومی رو خواستم بزارم نشد!DSC_0051.jpgDSC_0052.jpg

navid_r

ممنون آقا نوید

اینا رو ما حل کنیم یا نکته خاصی دارن؟

,والا بره من نکته دار بودن راستش!یعنی من خودم هم سوال دو هم سوال سه رو که ازش تست اومده بود یه بار اشتباه زده بودم!جالب اینجاست این سه تا سوال رو از مسائل پیشرفته اپنهایم برداشتم و از هر سه تاشم تو ازمون های نصیر و پارسه تست اومده بود

FAEZEH_EE

عضو جدید
من پارسال 91 امتحان دادم ولی مشکلم با سیگنال اینه یادم میره

مثلا به تبدیل لاپلاس میرسیدم اون اولا رو یادم میرفت باز برمیگشتم اینا یادم میرفت.خلاصه هم کلی دارم ولی به درد نمیخوره چون خلاصه هست!!!!!!!!!

اینکه وقتی درس رو دارم میخونم و تستای مربوطشو میزنم خوب حل میکنم ولی مثلا 2 ماه دیگه میگم اینو چرا اینطوری حل کرده؟!!!!!!!

برای یکی مثل من چه توصیه ای دارین؟
(البته فقط با سیگنال این مشکل رو دارم)

navid_r

من پارسال 91 امتحان دادم ولی مشکلم با سیگنال اینه یادم میره

مثلا به تبدیل لاپلاس میرسیدم اون اولا رو یادم میرفت باز برمیگشتم اینا یادم میرفت.خلاصه هم کلی دارم ولی به درد نمیخوره چون خلاصه هست!!!!!!!!!

اینکه وقتی درس رو دارم میخونم و تستای مربوطشو میزنم خوب حل میکنم ولی مثلا 2 ماه دیگه میگم اینو چرا اینطوری حل کرده؟!!!!!!!

برای یکی مثل من چه توصیه ای دارین؟
(البته فقط با سیگنال این مشکل رو دارم)

اخه مسئله میدونی چیه؟سیگنال یه درسی هست که پر نکته و درسه!خیلی ریزه کاری داره نسبت به کنترل و مدار و ریاضی .شما ببین از یه فصل یک و دو کلی سوال جدید میشه طرح کرد که نمونش قبلا نبوده.والا من تنها چیزی که به فکرم میرسه اینه که تا میتونی تمرین حل کن .اولا حداقل زمانی که براش میزاری یه روز در میان باشه و حداقل هم دو ساعت .(از یه روز در میون هم بیشتر)دوما باید مسئله زیاد حل کرد سیگنال رو نمیشه با پارسه خوندن که بره هر فصلش مثلا 40 تا گذاشته که کلیشم تکراریه یاد گرفت.سیگنال رو شما تا میتونی باید مسئله تالیفی کار کنی .یعنی نمیشه به تست های سراسری سال های پیش اکتفا کرد (ولی ماشین میشه)من پیشنهادم اینه که اول اگه کتاب تقدسی درومده بود که هیچی درنیومده بود جزوشو تهیه کن (با حل و درس البته کتاب طبق گفته خودشون کامل تره ولی برای جزوه ایشون یا کلاس برو یا از کپی برق خواجه نصیر قابل تهیه هست فکر کنم)در مرحله بعد کتاب مومن زاده (راهیان ارشد )رو کار کن (تست های پیشرفته)و در مرحله بعد کتاب بانک تست سیگنال پوران پژوهش و در مرحله اخر تست های سراسری و بعضا ازاد سال های پیش!!!!!!!یکم مراحل طولانی شد ولی نتیجش بالای 60 درصد تازه در شرایط سوال های سخته!
شما اینقدر باید مسئله کار کنی که یه سوال رو میبینی نشینی حل کنی!!حلش باید سریع تو ذهنت بیاد وگرنه 3 دقیقه وقت زیادی برای دیدن سوال های جدید نیست

FAEZEH_EE

عضو جدید
اخه مسئله میدونی چیه؟سیگنال یه درسی هست که پر نکته و درسه!خیلی ریزه کاری داره نسبت به کنترل و مدار و ریاضی .شما ببین از یه فصل یک و دو کلی سوال جدید میشه طرح کرد که نمونش قبلا نبوده.والا من تنها چیزی که به فکرم میرسه اینه که تا میتونی تمرین حل کن .اولا حداقل زمانی که براش میزاری یه روز در میان باشه و حداقل هم دو ساعت .(از یه روز در میون هم بیشتر)دوما باید مسئله زیاد حل کرد سیگنال رو نمیشه با پارسه خوندن که بره هر فصلش مثلا 40 تا گذاشته که کلیشم تکراریه یاد گرفت.سیگنال رو شما تا میتونی باید مسئله تالیفی کار کنی .یعنی نمیشه به تست های سراسری سال های پیش اکتفا کرد (ولی ماشین میشه)من پیشنهادم اینه که اول اگه کتاب تقدسی درومده بود که هیچی درنیومده بود جزوشو تهیه کن (با حل و درس البته کتاب طبق گفته خودشون کامل تره ولی برای جزوه ایشون یا کلاس برو یا از کپی برق خواجه نصیر قابل تهیه هست فکر کنم)در مرحله بعد کتاب مومن زاده (راهیان ارشد )رو کار کن (تست های پیشرفته)و در مرحله بعد کتاب بانک تست سیگنال پوران پژوهش و در مرحله اخر تست های سراسری و بعضا ازاد سال های پیش!!!!!!!یکم مراحل طولانی شد ولی نتیجش بالای 60 درصد تازه در شرایط سوال های سخته!
شما اینقدر باید مسئله کار کنی که یه سوال رو میبینی نشینی حل کنی!!حلش باید سریع تو ذهنت بیاد وگرنه 3 دقیقه وقت زیادی برای دیدن سوال های جدید نیست

کلاس تقدسی رفتم قبلا!اشتباهم این بود از رو پارسه میخوندم بعضی مبحثا رو میرفتم از رو جزوه تقدسی بعد دیدیم که کلی سوال داره ولی من همشو حل نمیکردم فقط تستای کنکور رو کار میکردم چون از مهر شروع کرده بودم وقت نبود.

مرسی ;)

تستای کنکور رو بزارم از مهر دیگه؟

navid_r

کلاس تقدسی رفتم قبلا!اشتباهم این بود از رو پارسه میخوندم بعضی مبحثا رو میرفتم از رو جزوه تقدسی بعد دیدیم که کلی سوال داره ولی من همشو حل نمیکردم فقط تستای کنکور رو کار میکردم چون از مهر شروع کرده بودم وقت نبود.

مرسی ;)

تستای کنکور رو بزارم از مهر دیگه؟
جامع های 91 90 89 88 رو از یه ماه مونده به کنکور بزار به نظرم!ولی اره یه جورایی.الان بیشتر تالیفی باشه.

به خدا تقدسی تو زندگی من نقش فرشته سیگنال رو داشت!!:biggrin:.از من به شما نصیحت جزوه تقدسی رو با وسواس هرچه تمام تر بخونید خیلی نکته داره.من سال پیشش سیگنال رو 9 درصد زده بودم تازه خیر سرم مثلا دانشگاه خوبی هم درس خونده بودم!این فرد معرکه بود برای من جزوش.ایشالا برای شما هم همینجوری باشه

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
من سعی می کنم ازین به بعد هر چند روز یه بار یه سری سوال از منابعی که خوندم (که میشن اپنهایم جزوه تقدسی و کتاب مومن زاده هم راهیان ارشد هم بانک تست )یه سری سوال بزارم خودم 50 درصد زدم سیگنال 91 رو ا این سوال هایی هم که میزارم مفید بودن برام حالا امیدوام برای شما هم مفید باشن البته ممکنه حل یک سری از سوال هارو یادم رفته باشه یا بدتر غلط یاد گرفته باشم!!
فعلا دوتا سوال خدمت شما سومی رو خواستم بزارم نشد!مشاهده پیوست 104286مشاهده پیوست 104287

برای سوال اول فکر کنم هر سه عبارت غلط باشند

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
فک کنم خطی تغییر ناپذیر با زمان درسته

هر سه سيستم خطي هست پس اتصال سري 3 سيستم خطي ميشه خطي!!!
سيستم 1 و 3 TV هستن سيستم 2 TI هست . اتصال دوسيستم Tv لزوما نيست TVنيست در اينجا
هم دوسيستم x[n/2] va x[2n]dاتصال سري شون ميشه X[n]dكه بوضوح TI هست!!! در نتيجه سيستم در حالت كلي LTI هست

navid_r

اینم سه سوال دیگه (سعی می کنم سخت تر بشن سوال6 رو از راهیان ارشد برداشتم صورت رو ولی تغییرش دادم و سخت تر ش کردم سوالای دیگرو یه تغییر کوچولو هم دادمDSC_0054.jpgDSC_0055.jpg

آخرین ویرایش:

Muhammad1986

عضو جدید
سلام

بچه ها من توی فصل 5(تبدیل فوریه) کتاب مومن زاده گیر کردم خیلی سخته چی کار کنم تا بتونم پیش برم!؟

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
يه سوال قشنگ كلاسيك
سيگنال x(t) با دوره تناوب اصلي 6 و ضرايب فوريهak مفروض است. اگرak به ازاي هاي ضريب 3 برابر صفر باشد (يعنيa3n=0 )، آن‌گاه كدام گزينه صحيح است؟

1) x(-1)+x(1)-x(3)=0 (2 x(-1)-x(1)-x(3)=0

3) x(-1)-x(1)+x(3)=0 (4 x(-1)+x(1)+x(3)=0

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در مورد پایداری و وارون پذیری سیستم زیر کسی میتونه نظر بده؟
HTML:
y(n)=x(n-1)/n-1

لطفا خودتون فکر کنید!

بالا