تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

Reza system 94

عضو جدید
Re: تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

سلام دوستان
میشه یکی بگه تو این سوال چطوری ولتاژ کاتد دیودا رو بدست بیارم
شرمنده اگه سوال سطح پایین

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

دوست عزیز من معمولا تو اون قسمت یه kcl مینویسم که کار ده ثانیه ست.اون ولتاژ رو بگیر v بعید یه kcl بنویس

mahdi_ml

عضو جدید
سلام دوستان

سلام....
اول دیودها رو قطع فرض کن بعد با جمع آثار ولتاژ کاتد را بدست میاریم که یک تقسیم ولتاژ سادس....
البته ظاهرا خودتم اشاره کردی ...تو پستای قبلی..

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز

زمانی که ولتاژ ورودی به سطح 5 ولت میرسه.خازن به اندازه 5 ولت شارژ میشه

بعدش چون ثابت زمانی مدار حدود 1 میکرو ثانیه هست و پهنای پالس حدود 1 میلی ثانیه

پس خازن سریع دشارژ میشه.و دیود هم هیچ وقت ولتاژ آندش از کاتدش بزرگتر نمیشه و همیشه خاموش میمونه

malih9068

عضو جدید
Re: تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

دوستان بانک تست انتشاراتی خوبه؟
Vx توی vce اثر داره؟

پیوست ها

• uploadfromtaptalk1413889758318.jpg
    uploadfromtaptalk1413889758318.jpg
    20 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

890031156

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
از دوستان کسی بلد نبود ؟؟!!!!:surprised:
سلام
چون ورودی با دامنه محدود داده ممکنه خروجی رو محدود کنه پس باید چک کنیم
تو پیک +جریان ترانزیستورهای بالایی روشن میشن و چون 2بار تقویت میشه ضرب در B1&B2 میشه
جریان خروجی بدست اومد و از رو اون ولتاژ خروجی رو بدست میاریم
حالا بقیه محدودیت هارو هم چک میکنیم هرکدم کمتر(بدترین حالت) بود رو انتخاب میکنیم اینجا به صورت تصادفی جریان خروجی کمترین ولتاژ رو داد

890031156

کاربر ممتاز
دوستان بانک تست انتشاراتی خوبه؟
Vx توی vce اثر داره؟
سلام
vx در حالت ac تاثیری نداره و زمین مجازی هست ولی تو dc مقدار داره و موثر
البته زمین مجازی هم به شرط اینکه ترانزیستورها و سطح مقطعشون یکسان باشن و ورودی تفاضلی اعمال شه

sanup2006

عضو جدید
زمانی که ولتاژ ورودی به سطح 5 ولت میرسه.خازن به اندازه 5 ولت شارژ میشه

بعدش چون ثابت زمانی مدار حدود 1 میکرو ثانیه هست و پهنای پالس حدود 1 میلی ثانیه

پس خازن سریع دشارژ میشه.و دیود هم هیچ وقت ولتاژ آندش از کاتدش بزرگتر نمیشه و همیشه خاموش میمونه

تو پالس 5 ولت اولیه خازن 5 ولت شارژ میشه و دیود روشن میشه. خوب بعدش خازن سریع دشارژ میشه. تو سیکل 5 ولت بعدی خوب دوباره 5 ولت میاد میرسه به آند دیود و باید روشن بشه دیکه یا حداقل روشن بمونه کلا

Kaka_s

عضو جدید
تو پالس 5 ولت اولیه خازن 5 ولت شارژ میشه و دیود روشن میشه. خوب بعدش خازن سریع دشارژ میشه. تو سیکل 5 ولت بعدی خوب دوباره 5 ولت میاد میرسه به آند دیود و باید روشن بشه دیکه یا حداقل روشن بمونه کلا

یه مشکل کوچیک: اینجا چرا تو محاسبه خروجی چرا فقط ro4 رو دیده؟؟ مگه ro1 نباید با ro4 موازی بشه؟؟؟

20141021_222026.jpg

890031156

کاربر ممتاز
یه مشکل کوچیک: اینجا چرا تو محاسبه خروجی چرا فقط ro4 رو دیده؟؟ مگه ro1 نباید با ro4 موازی بشه؟؟؟

مشاهده پیوست 224400
سلام
نه ro1 که طرف دیگه اش زمین نیست بیس 2 هست و مقاومت خروجی میشه همون ro4
تاثیره ro1 تو جریان و موقع kcl مشخص میشه

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز

دوست عزیز تو 5 ولت بعدی خازن یه ولتاژ 5 ولت از قبل از خودش داره.اگه kvl بزنی.میبینی که ولتاژها باهم جمع میشن و خروجی

باز صفر ولت میشه.شما اینو در نظر نگرفتی که خازن تو پالس بعدی یه ولتاژ 5 ولت پیدا میکنه.

sanup2006

عضو جدید
دوست عزیز تو 5 ولت بعدی خازن یه ولتاژ 5 ولت از قبل از خودش داره.اگه kvl بزنی.میبینی که ولتاژها باهم جمع میشن و خروجی

باز صفر ولت میشه.شما اینو در نظر نگرفتی که خازن تو پالس بعدی یه ولتاژ 5 ولت پیدا میکنه.

چون مدار هنوز نخوندم ضعف مداریم خیلی زیاده.الان واقعا رفتار خازن رو به ورودی DC و ac نمیفهمم.
ممنون از پاسختون

dars

عضو جدید
بچه ها من تازه میخوام الکترونیک رو شروع کنم اما کتاب اسلام پناه جلد اول رو که خوندم فصل اولش دیود رو خیلی کم گفته.وقتی با کتابای دیگه مقایسه میکنم این فصلش خیلی خلاصه و کم گفته شده.چرا اینجوریه؟ بقیه فصل هاش که اینجوری نیست.هست؟ فصل دیودش نیازه از کتاب دیگه ای خونده بشه یا کافیه به نظر شما؟

پ.ن: جواب دادن به سوال به این سادگی برای شمایی که خوندین کتاب رو کار سختیه واقعا که 3 روزه به این سوالم جواب ندادین؟اومدم سوال رو در بخش درستش پرسیدم که سریع نه جواب برسم به اینکه 3 روز بی جواب بمونه.:cry:

llvll.asoud

کاربر ممتاز
تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

بچه ها من تازه میخوام الکترونیک رو شروع کنم اما کتاب اسلام پناه جلد اول رو که خوندم فصل اولش دیود رو خیلی کم گفته.وقتی با کتابای دیگه مقایسه میکنم این فصلش خیلی خلاصه و کم گفته شده.چرا اینجوریه؟ بقیه فصل هاش که اینجوری نیست.هست؟ فصل دیودش نیازه از کتاب دیگه ای خونده بشه یا کافیه به نظر شما؟

پ.ن: جواب دادن به سوال به این سادگی برای شمایی که خوندین کتاب رو کار سختیه واقعا که 3 روزه به این سوالم جواب ندادین؟اومدم سوال رو در بخش درستش پرسیدم که سریع نه جواب برسم به اینکه 3 روز بی جواب بمونه.:cry:

سلام
من خيال كردم به سوالتون حواب داده شده!
درمورد كتاب ايشون من كتاب دو جلديش رو ندارم
كتاب من تك جلدي مال سال ٨٩-٩٠ هستش همون چاپي كه علط داشت
اينكه اين كتاب خوبه يا نه نظر شخصيه
خيليا اين كتابو خوندن نتبجه گرفتن خيليام مثل من خوندن و راضي نبودن
درمورد كتاب ايشون ادم ميخونه كيف ميكنه همه سوالاي داخل كتاب جواب داده ميشه ولي مياي تو ازمون خراب ميكني(البته اين نظر شخصي منه و شايد بخاطر پيش زمينه بد ذهني ازين درس باشه)
سال پيش صفر ارشد صفر زده بودم
امسالم ازمون اول پارسه منفي سه زدم(البته اشتباهات فردي باعث شد اين نتيجه خاصل بشه)
من خودم كتاب سري برقو شروع كردم ميخونم توضيحاش خوبه به صورت معمولي حل ميكنه البته توي حل سوالاش اين پخش جرياناهم بهش ميپردازه فعلا كه راضي بودم ببينم اين ازمون چطور ميشه خوبي اين كتاب اينه تستهاي اتوماسيون رو هم داره كه عموما حل سوالاي الكترونيك اتوماسيون به شدت توصيه ميشه(نمبدونم شايد تو كتاب دو جلدي اقاي اسلام پناه هم داشته باشه )

Sent from my iPhone using Tapatalk

sanup2006

عضو جدید
سلام
من خيال كردم به سوالتون حواب داده شده!
درمورد كتاب ايشون من كتاب دو جلديش رو ندارم
كتاب من تك جلدي مال سال ٨٩-٩٠ هستش همون چاپي كه علط داشت
اينكه اين كتاب خوبه يا نه نظر شخصيه
خيليا اين كتابو خوندن نتبجه گرفتن خيليام مثل من خوندن و راضي نبودن
درمورد كتاب ايشون ادم ميخونه كيف ميكنه همه سوالاي داخل كتاب جواب داده ميشه ولي مياي تو ازمون خراب ميكني(البته اين نظر شخصي منه و شايد بخاطر پيش زمينه بد ذهني ازين درس باشه)
سال پيش صفر ارشد صفر زده بودم
امسالم ازمون اول پارسه منفي سه زدم(البته اشتباهات فردي باعث شد اين نتيجه خاصل بشه)
من خودم كتاب سري برقو شروع كردم ميخونم توضيحاش خوبه به صورت معمولي حل ميكنه البته توي حل سوالاش اين پخش جرياناهم بهش ميپردازه فعلا كه راضي بودم ببينم اين ازمون چطور ميشه خوبي اين كتاب اينه تستهاي اتوماسيون رو هم داره كه عموما حل سوالاي الكترونيك اتوماسيون به شدت توصيه ميشه(نمبدونم شايد تو كتاب دو جلدي اقاي اسلام پناه هم داشته باشه )

Sent from my iPhone using Tapatalk
دقیقا همینطوره
خیلی ها کتاب آقای اسلام پناه رو توصیه میکردن و.... کتاب خوبیه ولی خیلی خلاصه هستش و بعضی مطالب رو نداره.و من همش واسم سوال ایجاد می شد و نمیشد خوب پیش برم.هنوز هم البته راه حل خوبی پیدا نکردم ولی
در کنار این کتاب جزوه ایشون و کتاب ناصح رو دارم میخونم.
فقط روش پخش جریان خیلی روش توپیه به شرطی که به ترانزیستورو قوانینش مسلط باشی.

Kaka_s

عضو جدید
دقیقا همینطوره
خیلی ها کتاب آقای اسلام پناه رو توصیه میکردن و.... کتاب خوبیه ولی خیلی خلاصه هستش و بعضی مطالب رو نداره.و من همش واسم سوال ایجاد می شد و نمیشد خوب پیش برم.هنوز هم البته راه حل خوبی پیدا نکردم ولی
در کنار این کتاب جزوه ایشون و کتاب ناصح رو دارم میخونم.
فقط روش پخش جریان خیلی روش توپیه به شرطی که به ترانزیستورو قوانینش مسلط باشی.

بچه ها لازم دیدم یه توضیحی راجب آقای مهندس اسلام پناه و روش تحلیل نظری که خاص ایشون هست بدم. اینکه میگید درسنامه کتابشون خلاصه و در واقع چکیده نکات هست درسته. البته من خودم کتاب چاپ سال 91 ایشون که چاپ اول و تک جلدی هست رو دارم و چکیده نکات گفته. نمیدونم چاپ جدید که فک کنم 92 هستش اینطوریه یا نه؟ ولی فک میکنم کامل شده. بهرحال بنظرم الکترونیک به شدت وابسته به مدار و حرفه ای بودن تو KVL و KCL هست و به اون صورت درس خیلی زیادی نداره و هرچی بیشتر مسئله ببینی و حل کنی قوی تر میشی ولی باز با این حال جزوه درسی کلاسی ایشون رو میتونید تهیه کنید و از رو اون مطالب درسی رو بخونید و از کتابشون تست بزنید. دلیل اینکه اصرار به روش ایشون دارم اینه که واقعا روش تحلیل نظری کار رو خیلی ساده میکنه. و اتفاقا مسعود جان راجب پارسه که گفتی تستای الکترونیکش بیخودی سخت و بعضا غیر استاندارد هست و اگر تستای چند سال اخیرو با تستایی که آقای اسلام پناه برای نصیر پارسال طرح کردند مقایسه کنی با تستای پارسه که خودمم امسال توش شرکت میکنم میبینی که کدوم به کنکور شبیه تره.

elham_90

عضو جدید
سلام به همگی

من کتاب اسلام پناه رو بنابرسفارش اکثریت خوندم و تستهاشم دارم کم کم می زنم ولی مشکلی که هست اینه واقعا مدارایی که توی امتحانا میدن خیلی سخت تراز روش هایی هست که توی این

کتاب اومده. برای رسیدن به تسلط بالا توی الکترونیک اگربخواهیم درصد حدود 50 بزنیم این کتاب کافیه؟ رتبه های برتر از چه منابعی استفاده کردند توی الکترونیک؟

تشکر...

mahdi_ml

عضو جدید
سلام به همگی

من کتاب اسلام پناه رو بنابرسفارش اکثریت خوندم و تستهاشم دارم کم کم می زنم ولی مشکلی که هست اینه واقعا مدارایی که توی امتحانا میدن خیلی سخت تراز روش هایی هست که توی این

کتاب اومده. برای رسیدن به تسلط بالا توی الکترونیک اگربخواهیم درصد حدود 50 بزنیم این کتاب کافیه؟ رتبه های برتر از چه منابعی استفاده کردند توی الکترونیک؟

تشکر...

سلام....
فایل زیر رو یه نگاهی بندازید شاید جوابتون رو بگیرید...از خود استاد اسلام پناه هستش....
http://s5.picofile.com/file/8147638826/Schedule.pdf.html

Joe_Bel

کاربر ممتاز
سلام
همیشه فکر می کردم Vt ماسفت عدد ثابتی هست که کارخونه برای هر سری از تکنولوژی CMOS می دهد ، اما با کمی تفکر فهمیدم W/L نقشی نه تنها در Vth دارد بلکه Idsat هم دارد (در همان تکنولوژی)، اگر در حالت فیزیکی ماسفت به فکر بیافتد با من هم عقیده می شوید اگر مخالف هستید لطفا دلیل خود رابیان بفرمایید
به عبارت دیگر مثلا در تکنولوژی 180nm همه این سری یک vth می دهد ، اما من می گویم با W/L های متفاوت Vth با کمی تغییرات وارد می کند به نظر شما در همان سری Vth یکان تولید می کند یا نه متفاوت خواهد بود
یک سوال دیگر هم داشتم ، وقتی می گویند 1.1V Standard Vt NMOS یعنی 1.1 ولت حداکثر ولتاژ VDD برای NMOS است یا حداقل VDD ؟

sanup2006

عضو جدید
Screenshot (949).jpg
جریانها رو چجوری نوشته ؟!!!!

دارم کم کم از کتاب اسلام پناه ناامید میشم. :( اصلا قدرت حل مسئله ندارم همون 2 تایی رو هم که جواب دادم راه حل های مهندس ناصح کمک کرد. :cry:

mahdi_ml

عضو جدید
مشاهده پیوست 224625
جریانها رو چجوری نوشته ؟!!!!

دارم کم کم از کتاب اسلام پناه ناامید میشم. :( اصلا قدرت حل مسئله ندارم همون 2 تایی رو هم که جواب دادم راه حل های مهندس ناصح کمک کرد. :cry:

یک kcl تو نقطه vx زده جریان های بیس q1,q2 و مقاومت 5 کیلو را بدست اورده ...همچنین ولتاژ vx بر حسب vi بدست میاد....
از روی جریان بیس جریان کلکتور را حساب کرده و بهره بدست میاد..میتونی جریان بیس ها رو بصورت gm*vx/B در نظر بگیری....

mahdi_ml

عضو جدید

اشتباه شما اینجاست که تو محا سباتت صفر شدن جریان کلکتور را لحاظ نکردی...چون تو شکل جریان کلکتور هر دو ترانزیستور صفر است و دیگه بتا تو مقاومت امیتر تاثیری نداره...از مدل پای کمک بگیر و دوباره مسءله رو حل کن
اون وقت جواب کتاب بدست میاد ....البته بازم میگم مدل پای استفاده کن چون اینجا بهتره....کلا مدلا را برای راحتی کارمون استفاده میکنیم نه اینکه کارمون سختتر بشه....

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

جریان زیر رو چطوری میشه بدست اورد؟

1 (2).jpg

2.jpg

siavash39

عضو جدید
سلام دوستان

جریان زیر رو چطوری میشه بدست اورد؟

مشاهده پیوست 224626

مشاهده پیوست 224627

جریان i که جریان کلکتور Q1 هست بین مقاومت 5 کیلو و مقاومت دیده شده از بیس Q2 تقسیم میشه

اون رابطه ای که زیرش خط کشیدید همون تقسیم جریان بین 5 کیلو و مقاومت 2.5 کیلو (آر پای) دیده شده از بیس Q2 هست

بالا