تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز مشکل من توی Rs که الان نداریم!

Send from my sony using Taptalk

ببینید من تو اون عکسه براتون نوشتم ...
با توجه به فرمول اگر از دو سر مقاومت 4 نگاه کنیم نیاز به مقاوت rs داریم درسته؟ خب دیگه یعنی مقاومتی که روی پایه سورس 4 قرار داره
خب حالا اگه بخواهیم ببینیم روی سورس 4 چی قرار داره ترانزیستور 4 رو در نظر نمیگیریم دوباره از این دید به ترانزیستور دومی نگاه میکنیم که میشه باز از همون فرمول استفاده کرد که در اینجا چون روی سورس ترانزیستور2 چیزی نداریم لذا اگه rs رو در فرمول صفر در نظر بگیریم میشه همون ro2 ........
خب پس تا اینجا مشخص شد مقاوت روی سورس q4همون ro2است لذا از همون فرمول بدست میاد.

لذا میشه ro4(1+ro2 gm )+ro2

شما اگه جوابه غیر از این هست لطفا قرار دهید شاید من اشتباه میکنم متوجه ایرادم بشم:)

موفق باشید

malih9068

عضو جدید
Re: تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

ببینید من تو اون عکسه براتون نوشتم ...
با توجه به فرمول اگر از دو سر مقاومت 4 نگاه کنیم نیاز به مقاوت rs داریم درسته؟ خب دیگه یعنی مقاومتی که روی پایه سورس 4 قرار داره
خب حالا اگه بخواهیم ببینیم روی سورس 4 چی قرار داره ترانزیستور 4 رو در نظر نمیگیریم دوباره از این دید به ترانزیستور دومی نگاه میکنیم که میشه باز از همون فرمول استفاده کرد که در اینجا چون روی سورس ترانزیستور2 چیزی نداریم لذا اگه rs رو در فرمول صفر در نظر بگیریم میشه همون ro2 ........
خب پس تا اینجا مشخص شد مقاوت روی سورس q4همون ro2است لذا از همون فرمول بدست میاد.

لذا میشه ro4(1+ro2 gm )+ro2

شما اگه جوابه غیر از این هست لطفا قرار دهید شاید من اشتباه میکنم متوجه ایرادم بشم:)

موفق باشید

کتاب اینجوری حل کرده که من اصلا متوجه اش نشدم
uploadfromtaptalk1413119219060.jpg

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز rl همون 20 وقتی شما Racرو حساب میکنید اون هم میشه 20 که همون مقاومت کلکتور میشه
اینجا اشتباه چاپی شده در هر صورت جواب 4 میشه

نه اشتباه چاپی نیست

Racکه قضیش معلومه خازن اتصال کوتاه میشه لذا میشه 10. و rl در اینجا بر محاسبه rl هت 10 در نظر گرفته اما در محاسبه توان تحویل داده شده 20! نمیدونم چرا؟!

این شیوه رو تو تموم مثال اجرا کرده مثالهای دیگه صفحه 161 رو ببینید متوجه میشید اشتباه چاپی نیست;)

malih9068

عضو جدید
نه اشتباه چاپی نیست

Racکه قضیش معلومه خازن اتصال کوتاه میشه لذا میشه 10. و rl در اینجا بر محاسبه rl هت 10 در نظر گرفته اما در محاسبه توان تحویل داده شده 20! نمیدونم چرا؟!

این شیوه رو تو تموم مثال اجرا کرده مثالهای دیگه صفحه 161 رو ببینید متوجه میشید اشتباه چاپی نیست;)

خوب اگر برای Rac= RcllRL در نظر بگیرین مخرج میشه 10 و در صورت باید 20 قرار بگیره که جواب میشه 8 ولت
اما طبق اون چیزی که توی فصل دوم گفته شده Rac رو مجموع مقاومت امیتر و کلکتور در نظر بگیریم میشه 20 که RL رو در نظر نمیگیریم بعد در صورت ضرب میشه که ساده میشه میشه 4 ولت

در هر صورت Rl نمیتونه تغییر کنه چون توی سوال گفته 20

حالا دوستان دیگه هم لطف کنن نظرشون رو بگن مشخص میشه

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب اگر برای Rac= RcllRL در نظر بگیرین مخرج میشه 10 و در صورت باید 20 قرار بگیره که جواب میشه 8 ولت
اما طبق اون چیزی که توی فصل دوم گفته شده Rac رو مجموع مقاومت امیتر و کلکتور در نظر بگیریم میشه 20 که RL رو در نظر نمیگیریم بعد در صورت ضرب میشه که ساده میشه میشه 4 ولت

در هر صورت Rl نمیتونه تغییر کنه چون توی سوال گفته 20

حالا دوستان دیگه هم لطف کنن نظرشون رو بگن مشخص میشه

دوست عزیز خوده شما میگید Rac میشه مجوعه مقاومت روی امیتر و کلکتور دقت کنید اینجا که مقاوتی روی امیتر نداریم! دو تا مقاومت روی کلکتورن که بصورت موازی در میان و میشه 10....

سوالای دیگر هم بهمین صورت حل کردن که rl در بعضی جاها 10 در بعضی جاها20 شه!

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
کتاب اینجوری حل کرده که من اصلا متوجه اش نشدم
مشاهده پیوست 223587

تا اونجاییکه تونستم ببینم این همون جوابه منو در اورده فقط بعد از اون اومده پرانتز رو در ro ضرب کرده و با فرضهای مساوی بودن مقاومتها مساله رو ساده سازی نموده

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

میشه بگید vceزیر رو از روشی که رفتم درسته یا خیر؟:surprised:

1.jpg

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
چون یک بار تو حالت ac ویک بار تو حالت dc در نظر گرفته (همانطور که در فورمول هم مشخص هست)بنابر این تو حالت ac دو مقاومت 20 اهمی با هم موازی میشن

دوست عزیز منظوره بنده مقاوت rlهستش چرا تو دو تا فورمول یکسان ننوشته؟

2 (2).jpg

mahdi_ml

عضو جدید
ممکنه بفرمایید جواب با راه حل زیر چرا یکسان نمیشه؟!

مشاهده پیوست 223615

با اجازه من میگم...
چون شما در حل اول جریان بیس را دارید نادیده میگیرید و همانطور که میدانید ولتاژVb که تو شکل مشخصه جریان بیس نیز در آن تاثیر دارد....
شما در روش اول یک تقریبی استفاده می کنین که بیشتر مواقع درست در میاد اما اگه مقدار بتا کم بشه یا مقدار مقاومت تونن زیاد باشه اون موقع به مشکل بر میخوری...

keyhan386

عضو جدید
ممکنه بفرمایید جواب با راه حل زیر چرا یکسان نمیشه؟!

مشاهده پیوست 223615
سلام دوست عزیز
شما تو حل بالایی( اولی ) از تقریب استفاده کردی ( از مقاومت تونن صرفنظر کردی) مجاز به این کار نیستی چون بتا دارای مقدار پایین است . اگر بتا پایین باشه نمیشه از تقریب بری. در ضمن جریان امیتر و کلکتور برابر نیست. اما اگر بتا بزرگ بود (50 و 100و...) میتونی جریان کلکتور و امیتر را برابر در نظر بگییری و در صورتی که مقامت تو پایه امیتر بزرگتر مساوی بتا/20 مقاومت تونن، بشه از تقریب استفاده کنی ( از مقاومت تونن صرفنظر کنی).

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
بالایی آر پریم ال هستش....تو خط بالاییش هم نوشته که 20 موازی20 میشه آر پریم ال...

بله متوجه این موضوع هستم
یعنی میخوام بگم که در محاسبه ولتاز ماکزیمم سوئینگ برای RLهم مقاوت بار هم مقاومت کلکتور حساب میشه و برای محاسبه توان فقط RL؟؟؟دلیل موضوع رو متوجه نمیشم:redface:

mahdi_ml

عضو جدید
بله متوجه این موضوع هستم
یعنی میخوام بگم که در محاسبه ولتاز ماکزیمم سوئینگ برای RLهم مقاوت بار هم مقاومت کلکتور حساب میشه و برای محاسبه توان فقط RL؟؟؟دلیل موضوع رو متوجه نمیشم:redface:

آهان من اصن یه چیز دیگه داشتم میگفتم...
بله درسته....برای محاسبه ماکزیمم ولتاژ خازن اتصال کوتاه میشه و ماکزیمم ولتاژ Vo رو بدست می آوریم بعد طبق فورمول(که احتمالن تو درسنامه کتاب خوندی) این ولتاژ را با فقط rl محاسبه میشه اینا همش اثبات میشه تو متن کتابا معمولا...
من خودم فورمولای این فصلو یه بار اثبات کردم ودیگه معمولا حفظشون کردم....

890031156

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دوست عزیز سوال نبوده .برای خوم سوال پیش آمده . آخه به عنوان نکته در کتابی... گفته که حد اقل ولتاژ خروجی مورد نیاز کسکود برای فعال بودن 0.9 است . چراش نمیدونم
اخه به صرف گفتن کسکود نمیشه حفظ کرد که
تو کسکود خروجی از کلکتور ها گرفته میشه
میشه گفت که شاید شرط اشباع نشدن bjt رو در نظر گرفته
البته شاید
الکترونیک که حفظی نیست مدار و شرایطش همه چی رو مشخص میکنه

armineca7

عضو جدید
نه دوست من اگ میخاستم حفظ کنم که چرا شونمیپرسیدم . فقط مدار ساده کسکود bjt مد نظرم هستش . همونطور که اشاره کردید (خروجی از کلکتور ها گرفته میشه
البته شاید .) . منم منظورم همینه.فقط نمیدونم چرا و چطوریشرطش میشه 0.9:
اخه به صرف گفتن کسکود نمیشه حفظ کرد که
تو کسکود خروجی از کلکتور ها گرفته میشه
البته شاید
الکترونیک که حفظی نیست مدار و شرایطش همه چی رو مشخص میکنه

sanup2006

عضو جدید
اشتباه فجیع این بود که از اول شروع به خوندن کتاب اسلام پناه کردم.نه اینکه کتاب خوب نی ،نه. اول باید جزوه ایشون رو خوند بعد رفت سراغ کتاب.
هیچکی هم راهنمایی نکرد :(
اصن کتاب انگار نصفست.خیلی مطالب تو جزوه هست که تو کتاب ...

در ضمن کسی جزوه 93 ایشون رو نداره ؟
من از رو 91 میخونم.

malih9068

عضو جدید
Re: تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

دوستان برای vi دوتا مقاومتی که دورشون خط کشیدم اثر دارن؟
اگر ندارن چرا؟
uploadfromtaptalk1413293213433.jpg

890031156

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دوستان برای vi دوتا مقاومتی که دورشون خط کشیدم اثر دارن؟
اگر ندارن چرا؟
مشاهده پیوست 223798

سلام
تاثیر ندارن چون مقاومتا موازی منبع ولتاژ هستن بی تاثیرن برای جریان کلکتور 3 در حالت ac نیازی به مقادیر مقاومتا نیست
معمولا vi رو با یه خازن کوپلاژ میکنن که در اون صورت مقاومتا میشه بایاس و ac هم که از vi تامین میشه

sanup2006

عضو جدید
سلام
تاثیر ندارن چون مقاومتا موازی منبع ولتاژ هستن بی تاثیرن برای جریان کلکتور 3 در حالت ac نیازی به مقادیر مقاومتا نیست
معمولا vi رو با یه خازن کوپلاژ میکنن که در اون صورت مقاومتا میشه بایاس و ac هم که از vi تامین میشه

واقعا دلیل و تحلیل های شما خیلی دقیق و واقعی ان.
انشالله که همیشه تو این تاپیک حضور داشته باشید.

sanup2006

عضو جدید
4 تا سوال دارم و بخاطر محدودیت تو 2 تا پست قرار میدم.
ممنون میشم دوستان همت کنن و راهنمایی کنن.
IMG_20141013_125710.jpgIMG_20140923_222924.jpg

بالا